המקצצים לא נחים

איציק ספורטא

בשבוע שעבר התקבל תקציב המדינה, תקציב רע שנשלט על ידי שתי הכתות המרכזיות במדינת ישראל, כת הביטחון, וכת האוצר. שני אלה בעצם קובעים את דמותה של החברה הישראלית. שודר ודווח שישראל מתכננת לתקוף את מתקני הגרעין באיראן בנשק אטומי טקטי. הנה הדמות נשק אטומי טקטי ואסטרטגי לרוב, אבל ישראל לא תהיה הראשונה להכניס נשק גרעיני למזרח התיכון. ועוד דמות מתגלה בכל דווח על מצב החברה בישראל, קיצוץ ועוד קיצוץ, שיוצר חברה לא שוויונית שבה מספר קטן של עשירים כקורח ומספר גדול ועצום של ילדים, נשים גברים שחיים בקושי.

אבל התקציב כבר התקבל אז למה לכתוב על חלב שנשפך, החמיץ ועוד, כי היום מביא שר האוצר לממשלה החלטה לקיצוץ 870 מיליון שקל, 3.5% מתקציב הקניות. יש פה משהו שאני לא מבין, התקציב היה אמור להיות על פי הפרמטרים שנקבעו מאוזן, והנה חסרים בו 870 מיליון שקל. הכיצד? האם חברי הכנסת שהצביעו ידעו שיש לקצץ את הסכום הזה כאשר הצביעו? לא בטוח ואם כן ידעו אזי לא היו צריכים להצביע על תקציב מותנה. האם דווח לציבור הנושא הזה על ידי אמצעי התקשורת המרובים? אני לא זוכר דבר כזה, ואם כן זה לא הובלט כראוי.  

אז מה עבדו על כולנו? לא יכול להיות כזה דבר במדינת ישראל המסודרת, שבה הכל נעשה על פי הספר, אולי לא ספר, אבל יש באיזה מקום איזה מחברת של הכתות השולטות שאינן זקוקות לאף אחד כדי להחליט מה טוב לנו. ומה שטוב זה קיצוץ תקציבי, מקיצוץ לקיצוץ כוחנו עולה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.