בשורה טובה למעמד העובדים, המאבק בפרסום הסמוי נמשך, סטטיסטיקה קטלנית ועל פילוסופיה והחיים הציבוריים

יוסי דהאן

קשה להיזכר מתי בפעם האחרונה סיפרנו באתר על חדשות כלכליות חיוביות, היום זו הזדמנות נדירה. רותי סיני כותבת הבוקר ב"הארץ":

"ועדת שרים לחקיקה אישרה אתמול הצעת חוק שעשויה לשפר בצורה ניכרת את תנאי העסקתם של עשרות אלפי עובדי קבלן. ההצעה קובעת, שעובדי קבלן שלא יקבלו את שכרם וזכויותיהם הסוציאליות יוכלו לתבוע לא רק את הקבלן, אלא גם את המעסיק שהשתמש בשירותיהם. למשל, מאבטח שהועסק בחברת שמירה יתבע את החברה שהפרה את זכויותיו; אם כעבור 21 יום לא ייענו תביעותיו, הוא יוכל לתבוע את משרד הממשלה, הבנק או כל גוף אחר שעליו שמר. ההצעה עתידה להיות מאושרת בקריאה טרומית ביום רביעי.

מקדמי החקיקה, שנוסחה על ידי "הפורום לאכיפת זכויות עובדים" והוגשה על ידי ח"כ דב חנין (חד"ש), מקווים שהיא תצמצם את הפגיעות בעובדי קבלן. זאת, משום שלמזמין העבודה או השירות יהיה אינטרס להבטיח שהקבלן משלם לעובדיו כדין כדי שהוא עצמו לא יצטרך לשלם להם".  נקווה שאם תעבור הצעת החוק מזמיני השירותים, שהם לעיתים קרובות משרדי ממשלה, יירתעו מלפרסם מכרזי הפסד שמי שזוכה בהם אינו יכול לשלם לעובדיו את שכרם ושאר זכויותיהם על פי חוקי העבודה המגינים. נקווה שגם בחוק ההסדרים בשנה הבאה החוק לא יוקפא כפי שנעשה להסדר דומה שעבר בחקיקה בעבר.

ברכות ל"פורום לאכיפת זכויות עובדים", לחבר הכנסת דוב חנין ולכל מי שותף ליוזמה זו.

המאבק נגד הפרסום הסמוי נמשך, כזכור רוב חברי "ועדת כשר", הועדה לכללי אתיקה מחייבים בפרסום תוכן שיווקי, אישרו שידור פרסומת סמויה בערוצים המסחריים, חברי הוועדה יוסי יונה ויוסי מדמוני התנגדו להמלצות הוועדה. הבוקר במוסף "גלריה" מתפרסם ראיון של אסף כרמל עם יוסי מדמוני בין היתר הוא אומר:

"משרדי פרסום יתחילו ליזום מעכשיו תוכניות טלוויזיה. הנחת היסוד של הוועדה היתה `ממילא יש תוכן שיווקי וכולם עוצמים עיניים, אז לפחות נעשה סדר`. אבל בעצם עיגון העניין בחוק נחצה קו אדום. אם עד עכשיו התסריטאי כתב ואחר כך המפיק קושש ספונסר מפה וספונסר משם, הרי מעתה יתהפכו היוצרות ומשרדי הפרסום יקוששו אותנו".

שאלה: הדו"ח קובע שלגוף מסחרי לא תהיה השפעה על התפישה הכוללת של תוכנית במימונו. אני מבין שאתה די סקפטי בעניין.

"זו דקלרטיוויות גרידא. בעל המאה הוא בעל הדעה. כבר השתתפתי בתוכניות שמומנו חלקית, באופן לגיטימי, על ידי גורם ממלכתי כמו המועצה לבטיחות בדרכים, ואני אומר בוודאות שברגע שמישהו משקיע כסף גדול, הוא עושה בתכנים ככל העולה על רוחו. אם התסריטאי לא יסכים לכך, המפיק יביא במקומו תסריטאי אחר. הדו"ח מעודד עליית יס-מנים. למה לעבוד עם יוסי מדמוני שעושה בעיות למפרסמים, ולא עם איזה פלוני אלמוני שמבין מאיזה צד מרוחה החמאה?"

ועדת כשר קבעה כי לפני כל תוכנית שתכלול תוכן שיווקי תוקרן שקופית שתתריע על כך בפני הצופה, ולאורך התוכנית ירצד על המסך פעמיים או שלוש סימן מיוחד. מדמוני חושב שהאמצעים האלה מגוחכים: "המחשבה שצופה פסיווי יבנה לעצמו מתרס הגנה בגלל כתובית בת כמה שניות, שאולי הוא פיספס בזפזופ, מופרכת. זה מזכיר לי את `הציור השבועי לילד` של ג`קי במוסף `7 ימים`, שבכל שבוע מסתתרת בו איזו דמות שהילדים צריכים למצוא. השקופית כאילו תאמר, `אדוני הנכבד, בתוכנית יש תוכן שיווקי אבל תצטרך למצוא אותו בעצמך`. אבל אני בסך הכל רוצה לראות טלוויזיה ולנקות את הראש, לא למצוא את הילד של ג`קי. יותר מזה, אני צריך בעצם למצוא ארבעה ילדים כי הדו"ח הרי מתיר שיתוף פעולה מסחרי עם ארבעה גופים בכל תוכנית".

ב"גארדיאן" מאמר מעניין של הפילוסוף הבריטי ג`ונתן וולף. הוא כותב כיצד חוסר ההבנה של רופאים את משמעותם של נתונים סטטיסטיים גורם להם להודיע לחולים תוצאות בדיקות לא מדויקות, עובדה המובילה חלק מהם ליאוש, אבטלה ואף התאבדות. לוולף יש רעיון איך לתקן את זה.

באפריל הקרוב עומד להתפרסם ספר שכתבו וולף ואבנר דה שליט מהאוניבריסטה העברית אודות מעמד המקופחים ביותר בחברה – "The Disadvantaged", מקריאת ראיונות עם המחברים זה אמור להיות ספר מעניין המשלב ניתוח פילוסופי אנליטי וממצאים של מחקרים אמפיריים.

וב "Eurozine" ראיון עם הפילוסופית מרתה נוסבאום על פילוסופיה והחיים הציבוריים, בין היתר על הדרדרות השיח הציבורי בארצות הברית, על התפשטות גישת היכולות שלה ושל הכלכלן אמרטיה סן, גישה המהווה בסיס לדו"ח הפיתוח האנושי של האו"ם, ועל הביקורת שיש לה נגד הגישות הפמיניסטיות של ג`ודית בטלר וקרול גיליגן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.