הצטמקות המעמד הבינוני והכנס השנתי לחברה וכלכלה

יוסי דהאן

ב"הצטמקותו של המעמד הבינוני לישראל עדכון לשנת 2005",  שנכתב על ידי דר` שלמה סבירסקי ואתי קונור-אטיאס ויצא לאור היום, הם כותבים:

בין 1988 ל-2005 הצטמק הרובד הבינוני בישראל באופן משמעותי; בנוסף לכך, חלקו בעוגת ההכנסות הצטמק אף הוא. מגמת ההצטמקות היא ברורה, בכל אחת מן הדרכים שבהן הגדרנו את הרובד הבינוני.

להלן נציג את הממצאים, בשני חלקים: תחילה נציג את הנתונים הנוגעים לרובד הבינוני כשהוא מוגדר על פי ההכנסה החציונית למשק בית; לאחר מכן נציג את הנתונים הנוגעים לרובד הבינוני כשהוא מוגדר על פי ההכנסה הממוצעת למשק בית.

א. הצטמקות הרובד הבינוני – על פי ההכנסה החציונית של משקי הבית

בשנים 1988-2005, הרובד הבינוני בישראל – על פי ההכנסה החציונית של משקי הבית – הצטמק בשיעור של 16.4%, מ-33.0% ל-27.6% מכלל משקי הבית. 56% ממשקי הבית שנגרעו מן הרובד הבינוני עברו לרובד הנמוך ו-44% עברו לרובד הגבוה. באותה תקופה הצטמק גם חלקו של הרובד הבינוני בעוגת ההכנסות. (1) בשיעור של 24.4%, מ-27.9% מן העוגה ל-21.1% ממנה. כל הסכום שנגרע מן הרובד הבינוני עבר לידי הרובד הגבוה.

ההצטמקות הגדולה ביותר התרחשה בעשור שבין 1988 ו-1997:  באותו עשור הצטמק הרובד הבינוני מ-33% מכלל משקי הבית ל-28.5%. יצויין כי בשנים אלה הגיע לישראל גל ההגירה הגדול ממדינות חבר העמים, שחלקו הגדול השתלב, לפחות בתחילה, ברובד התחתון של שוק העבודה; במקביל גדלו מאוד הכנסות השכירים בעשירון העליון, ובייחוד במאון העליון, בענפים כדוגמת היי-טק ופיננסים. לאחר 1997, הרובד הבינוני שמר על גודלו החדש והמצומק; ב-2001 הוא אף התרחב מעט, לכדי 28.9%. אלא שלאחר מכן התחדשה מגמת ההצטמקות, עד לכדי 27.6% ב-2005. חלקו בעוגת ההכנסות ירד מ-22.0% ל-21.1%. במקביל, חלקו של הרובד הגבוה המשיך לגדול, מ-64.9% ל-65.5%.  

כך גם לגבי חלקו של הרובד הבינוני בעוגת ההכנסות: בעשור שבין 1988 ו-1997 ירד חלקו של רובד זה מ-27.9% ל-22.1%. גם לאחר מכן נמשכה ההצטמקות, אך בקצב מתון יותר: ב-2005 עמד חלקו של הרובד הבינוני על 21.1% מעוגת ההכנסות.

לדו"ח המלא לחצו כאן.

מחר, יום שני, יתקיים הכנס השנתי השני של התוכנית לחברה וכלכלה של מכון ון-ליר, שעת ההתחלה 9:30  שעת סיום 18:00

בכנס יוצגו מחקרים חדשים של התוכנית לכלכלה וחברה: על אי-שוויון בהכנסות (טלי קריסטל, ינון כהן וגיא מונדלק), על עוני בחברה הבדואית (סלימאן אבו-באדר ודניאל גוטליב) ועל חלופות למדיניות כלכלית: ישראל, שוודיה ובריטניה (נתן זוסמן ואביה ספיבק). כן יתקיים דיון על גבולות ההפרטה, בהשתתפות איל גבאי, דווידה לחמן-מסר, חיים פרשטמן ואריאל רובינשטיין.

לתכנית המפורטת של הכנס לחצו כאן.(1) עוגת ההכנסות היא הסכום המתקבל כאשר סוכמים את ההכנסה ברוטו של כל משקי הבית בישראל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.