הממשלה החדשה באוסטריה וסיפור מן העבר

עמי וטורי

לאוסטריה יש משבוע שעבר ממשלה חדשה. הבחירות התקיימו כבר לפני מספר חודשים. אולם התיקו הפוליטי שנוצר גרר משא ומתן ארוך בין המפלגה הסוציאל-דמוקרטית האוסטרית והמפלגה השמרנית האוסטרית. השמרנים האוסטרים שנחלשו בבחירות חשו שהיגיע הזמן לסיים את קואליציה שלהם עם הגרסא המקומית של "ישראל ביתנו" הקרויה "מפלגת החופש האוסטרית". גם מפלגת "הירוקים" האוסטרית הממוקמת בנושאים אחדים משמאל למפלגה הסוציאל-דמוקרטית נותרה מחוץ לממשלה. בבחירות עצמן קיבל גוש הימין יותר קולות מגוש השמאל אבל הסוציאל- דמוקרטים הפכו למפלגה הגדולה ביותר (מצב הפוך מזה שנוצר בגרמניה לאחר הבחירות האחרונות). ע"פ ההסכם ראש הממשלה ושר הרווחה יהיו מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בעוד שרוב התיקים החשובים יוותרו בידי המפלגה השמרנית.

ראש הממשלה החדש הוא אלפרד גוסנבאואר בן 47 . גוסנבאואר, שהינו דוקטור למדעי המדינה בהשכלתו, צמח דרך ארגוני הנוער והצעירים של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית האוסטרית. הוא דמות שמרנית למדי שלא הייתה מוצאת את מקומה בהנהגת המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות הסקנדינביות או המפלגה הסוציאליסטית הספרדית.  ההתפתחות החיובית העיקרית בממשלה החדשה היא מספר השרות. שמונה מתוך עשרים חברי הממשלה הן נשים. בתחום הסוציאלי תוכניות הממשלה החדשה צנועות ביותר.

מדינת הרווחה אוסטרית טובה מאוד במניעת עוני בקרב קשישים. הפנסיה היא כ 80% מהשכר הקובע לאחר 40 שנות עבודה. אוסטרי שעבד כל חייו בשכר מינימום יקבל לאחר צאתו לגמלאות פנסיה של בין 1000 ל 1100 אירו נטו בחודש כולל סיוע בדיור. סכום זה שקול במונחים יחסיים לפנסיית מינימום ישראלית של בין 2800 ₪ ל 3100 ₪ נטו לחודש. לעומת זאת שיעור העוני בקרב ילדים באוסטריה הוא מהגבוהים באיחוד האירופאי. קצבאות הילדים אומנם נדיבות למדי אך שכר המינימום נמוך מאוד במונחים יחסיים, דמי האבטלה על בסיס השכר האחרון נגמרים אחרי תקופה קצרה יחסית, הנורמות של השלמת הכנסה נמוכות משמעותית מאלו הקיימות בגרמניה והן כמעט חצי במונחים יחסיים מאלו הקיימות בארצות סקנדינביה, (לאחר הבאה בחשבון של תוספת השירותים הציבוריים),. באופן לא מפתיע הזקנים שייכים כמעט כולם לדור שנולד באוסטריה בתקופת הרייך השלישי בעוד שהזרים, שרובם תושבי קבע חסרי אזרחות, מיוצגים ייצוג יתר בקרב משפחות עם ילדים. "הקואליציה האדומה-שחורה", (הצבע השחור הוא סמלה של המפלגה השמרנית), תגדיל את פנסיית היסוד ואת נורמת השלמת ההכנסה ליחיד ב 20% במונחים נומינאליים על פני תקופת כהונתה. מדובר בגידול ריאלי מעבר לצמיחה ולאינפלציה הצפויה של בין אחוז לארבע אחוזים. עם זאת מדובר בעדכון שבא לאחר הקפאה ארוכה תחת ממשלות הימין.

למרות שכיום דהה מאוד צבעה האדום של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית האוסטרית אי אפשר לקחת ממנה    את העבר המפואר שלה ואת הישגי שלטונה הרציף ב וינה.  בתקופה המודרנית שלטון לא סוציאל-דמוקרטי התקיים ב וינה רק בין השנים 1934 ו 1945. גם כיום קרוב לחצי מהדירות בעיר הן בבעלות עירונית ומושכרות במחירים מסובסדים. בתים מוזנחים הם מחזה נדיר למדי כולל ברובע ה20 והרובע ה10 הנחשבים לעניים יחסית. גני ילדים ומעונות יום ניתנים כמעט בחינם למי שהכנסתו נמוכה. הישגים סוציאליים אלה הם תוצר של פעולות השלטון המקומי והם אינם דבר שעיריית  וינה מחויבת לו מתוקף חוקים פדראליים. אוסטריה היא מדינה פדראלית ולוינה מעמד של מדינה נפרדת.

השלטון הסוציאל-דמוקרטי ב וינה הופסק רק בדרך אחת, אלימות צבאית! אלימות צבאית שהופעלה כנגד מפלגה שלא השכילה לחבר אליה את האיכרים כמו המפלגות הסוציאל-דמוקרטיות הסקנדינביות, אבל סירבה להיכנע ללא קרב כמו הסוציאל – דמוקרטים הגרמנים. המערכת הפרלמנטארית האוסטרית הלכה ונשחקה בראשית שנות ה 30 ע"י פרשיות שחיתות, עוני גובר והתחזקות מתמדת בכוחו של הימין הקיצוני והגזעני. בראשית פברואר 1934 תבעה ממשלתה השמרנית של אוסטריה ברשות דולפוס את פיזור הכוח המאורגן של הסוציאל-דמוקרטים שנשא אופי של מליציה. מליציה שקמה כמשקל נגד למליציות הפאשיסטיות הגדולות יותר ושהוגדרה ככוח משמר רפובליקאי. השמרנים לא העלו דרישות דומות כלפי המליציות של הימין הקיצוני.  הסוציאל-דמוקרטים האוסטרים ידעו שסיכוייהם קלושים אל מול כוחם של המשטרה והצבא. אולם הם החליטו שהם ילחמו "למען ההיסטוריה". ב 11 בפברואר עצרה המשטרה האוסטרית את ראשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית. האיגודים המקצועיים האוסטרים, בסיס הכוח של המפלגה, עשו את מה שרק איגודים מקצועיים חזקים ומאורגנים יכולים לעשות ואת מה שהאיגודים המקצועיים המפוררים של גרמניה לא עשו. הם הכריזו על שביתה כללית ללא הגבלת זמן בוינה ובעריה התעשייתיות העיקריות של אוסטריה. הצבא והמשטרה בתמיכת המעמדות הבורגניים והזעיר בורגנים בערי השדה ובכפר פתחו בפעולה צבאית כנגד השובתים וכנגד הכוח הסוציאל-דמוקרטי שהתרכז בעיר וינה. אחד ממנהיגי המרד הצעירים היה אותו ברונו קרייסקי, שלא הציע לגולדה אפילו כוס מים, לאחר תום המרד הוא הצליח להגיע לפראג ומשם כעבור מספר שנים לשבדיה שבא שהה בחסות הסוציאל –דמוקרטים המקומיים מ 1938 עד 1945.

כראש ממשלת אוסטריה, קרייסקי ניסה ליישם את המודל השבדי בהצלחה חלקית, אבל הרבה יותר בכנות מוילי ברנדט שהצהיר הצהרות דומות. במהלך הקרבות נהרגו 124 מאנשי המשטרה ובין 250 ל 270 סוציאל-דמוקרטים אוסטרים.  לאחר 9 ימים ב 21 בפברואר 1934 השלימה המשטרה האוסטרית את כיבוש וינה. האיגודים המקצועיים פוזרו, המפלגה הסוציאל-דמוקרטית פורקה ושארית הנהגתה יצאה לגלות. בישראל נכון להיום סיפור כזה הוא כנראה בלתי אפשרי. ולא בגלל שאין לנו פאשיסטים.         

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.