רק מבוססים הם מחוננים

איציק ספורטא

בתקופה האחרונה מומחי חינוך מדברים יותר ויותר על חינוך למצוינות. הטענה היא שהחינוך השוויוני פשט את הרגל ולכן צריך להשקיע במצוינים שהם הם שיגרמו למערכת להשתפר. זה דומה להשקעה בעשירים שהם הקטר שיוליך את המשק וכלל האזרחים לעולם שכולו טוב.

אור קשתי פרסם היום מאמר שמצא: "כ-%82 מהתלמידים המחוננים ב"גרץ" באים מהרובעים האמידים 1-4, בהם לומדים כ-55% מכלל התלמידים בבתי הספר הממלכתיים היסודיים בתל אביב".  מרובעים 6 ו-8 אין אף מחונן. כאשר מדובר על רבעים זה נשמע קצת סטרילי, אז אפרט,קצת, אילו שכונות נמצאות ברבעים הללו.

רובע 8, למשל, כולל את שכונת שפירא, קריית שלום, נווה שאנן ופלורנטין ועוד, בכל השכונות הללו לא נמצא אף מחונן, או חס וחלילה מחוננת. ברובע זה 4326 ילדים בגילים 0-14 שהם כ-7% מהילדים בגילים האלה בתל-אביב יפו. רובע 9 הנקרא דרום מזרח העיר וכולל את יד אליהו, שכונת התקווה, עזרא והארגזים, כפיר, נווה ברבור ועוד מצאנו שישה תלמידים מחוננים ברובע זה מתגוררים יותר מ-24% מילדי תל אביב. לפי חישוב זה היו צריכים להיות בתל-אביב יפו כ-24 ילדים מחוננים ולא היא.

למומחים למיניהם אין בעיה עם התוצאה המאכזבת הזו כי הרי אנו חברה מריטוקרטית שמתגמלת את המוכשרים, משום מה המוכשרים תמיד באים מאותם מקומות מאותו רקע כלכלי ובמידה רבה מאותו מוצא אתני. אין ברירה אלא לקבל את גזירת הגורל הזאת ולהמשיך ולשמר פערים כלכליים גם בקרב ילדים צעירים בבית הספר היסודי. אני הייתי מציע גם גנים למחוננים במימון המדינה שבהם ישמר מקום של כבוד אך ורק לאזרחי ישראל המבוססים, כי אם נכון שילדים עניים, ערבים, מזרחים, מהגרים מאתיופיה או מהרפובליקות הדרומיות של ברית המועצות לשעבר, הם לא מוכשרים בהגדרה למה להשקיע בהם? הרי בכל מקרה לא ייצא מהם כלום. והנה מדינת ישראל כבר נוקטת בשיטה המפלה אוכלוסיות שלמות, ולא רק בחינוך, לגבי האוכלוסיה הערבית שנמצא שהתוצר בה לנפש הוא שליש מהתוצר בקרב יהודים.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.