על Molly Ivins, מהומה נוספת באמריקה והעולם מתחמם

יוסי דהאן

ביום רביעי האחרון הלכה לעולמה בגיל 62 העיתונאית Molly Ivins, אחת העיתונאיות שקריאת טוריה למדו אותי לא מעט והסבו לי הנאה רבה. איוינס היתה בעלת טור בעיתון בטקסס, טור שהופיע במאות במות אחרות, היא כתבה באופן קבוע גם לכתבי עת שמאליים, בעיקר למגזין The Progressive. כתיבתה המושחזת, הצינית והמצחיקה של איוינס הייתה מבוססת על העקרון שתפקידם של עיתונאים הוא לדרוש דין וחשבון מאלה שמחזיקים בעמדות כוח. מקורות המידע שלה לא היו "בכירים בוושיגנטון" או "מקורות בפנטגון", אלא שכל ישר, מצפון עיתונאי ומחויבות לאמת.

איוינס הייתה אחת המתנגדות החריפות ביותר של שושלת בוש ושל המלחמה בעירק.

כשכמעט כל העיתונות האמריקאית בלעה בשקיקה את שקריו של מימשל בוש היא חשפה אותם והזהירה שאין לממשל שום תכניות ליום שלאחר המלחמה.

הפילוסופיה העיתונאית שלה, כפי שמצטט פול קרוגמן בטורו הבוקר בניו יורק טיימס, הייתה מבוססת על כך ש:

"סטירה שימשה באופן היסטורי הנשק של חסרי הכוח נגד בעלי העוצמה, כאשר אתה עושה בסטירה שימוש נגד אנשים חסרי כוח ..  זה כמו לבעוט בנכה". לכו תספרו את זה לבן כספית, ארי שביט, דן מרגלית, אמנון אברמוביץ` ו"בכירים" אחרים בביצת התקשורת הישראלית.

מהומה חדשה ביהדות אמריקה, Alvin H. Rosenfeld, פרופסור לאנגלית ומנהל המרכז לתרבות ואמנות יהודית באוניברסיטת אינדיאנה כתב מאמר בשם "`Progressive Jewish Thought` and the New Anti-Semitism"", במאמר טוען רוזנפלד כי מספר כותבים ליברליים יהודיים מעניקים בכתיבתם תמיכה ולגיטימציה לאנטישמיים המתנגדים לזכות קיומה של מדינת ישראל. בין הכותבים הליברליים אותם מונה רוזנפלד נמצאים המחזאי טוני קושנר, ההיסטוריון טוני ג`אדט, המשוררת אדריאן ריץ` וריצ`ארד כהן, בעל טור ב"וושינגטון פוסט". ה"ניו יורק טיימס" מדווח על המחלוקת ומביא את תגובתם של חלק מהמותקפים על ידי רוזנפלד.

(המאמר של רוזנפלד מופיע באתר הארגון American Jewish Committee ויש צורך להירשם על מנת לקרוא את המאמר).

"השני לפברואר ייזכר כתאריך שבו חוסר הודאות  הוסר. חוסר הודאות אודות השאלה האם בני אדם הם הגורמים לשינוי האקלים בכדור הארץ, הראיות נמצאות על השולחן". אלה הם דבריו של Achim Steiner, מנהל תכנית הסביבה של האו"ם, בעקבות הגשת הדו"ח על מצב כדור הארץ. דו"ח שנכתב על ידי מיטב מומחי האקלים בעולם – Intergovernmental Panel on Climate Change – מסקנת הדו"ח היא כי הההסתברות של המסקנה שפעילות אנושית היא המניע המרכזי לעלית הטמפרטורה של כדור הארץ היא הסתברות של למעלה מתשעים אחוזים. מסקנת הדו"ח הזה היא הרבה יותר נחרצת מהדו"ח הקודם שפורסם בשנת 2001. (לדו"ח המלא לחצו כאן)

ארצות הברית, שאוכלוסייתה מהווה 5% מאוכלוסיית העולם, אחראית לרבע מפליטת הגזים בכדור הארץ. לטענת המדענים בקצב הזה עד לסוף המאה טמפרטורת כדור הארץ תעלה בין 1.8-4 מעלות צלזיוס. מה שיגרום לעליית מפלס הים בגובה שבין 28-43 ס"מ, לשינויים דרמטיים במזג האוויר ולעלייה בגלי החום ובמספר ועוצמת הסופות הטרופיות. הדו"ח הזה עומד בסתירה למאמצים של ממשל בוש וחוגים שמרנים במקומות אחרים בעולם להטיל ספק בממצאים הקובעים שקיימת מגמת התחממות והגורם האחראי לה הוא בני אדם. ממצאי הדו"ח לא מנעו מסנטור אמריקאי במדינת אוקלהומה להוציא הודעה לעיתונות בה הוא קובע שמדובר ב"הונאה של מדענים".

כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.