עובדי קבלן והצעת חוק בארה"ב

איציק ספורטא

ביום חמישי התקיימה ההפגנה כנגד רשות הדואר המעסיקה קלדניות בתנאים לא תנאים. בעצם לא רשות הדואר היא המעסיקה אלא חברות כח אדם, לא מכבר קבע בית הדין לעבודה אחריות של המעסיק בפועל לתנאי העבודה של עובדות ועובדי הקבלן. גם בכנסת עברה בקריאה טרומית הצעת חוק בנושא.  כמו כן אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק המחילה את חוק קבלני כח אדם על קבלני שירותים.

בחוק קבלני עבודה נקבע, בתיקון מ-2001, שיושוו תנאיהם של עובדי חברת כח האדם ועובדי המעסיק בפועל, סעיף 13:  "(א) תנאי העבודה, ובמקום שיש בו הסכם קיבוצי – הוראות ההסכם הקיבוצי, החלים על עובדים במקום העבודה שבו עובדים גם עובדי קבלן כוח אדם, יחולו, לפי הענין, על העובדים של קבלן כוח האדם המועסקים באותו מקום עבודה, בהתאמה, בין היתר, לסוג העבודה ולותק בעבודה אצל המעסיק בפועל.
(ב) חלים על העובד של קבלן כוח אדם יותר מהסכם קיבוצי אחד, ינהגו לפי ההוראה שהיא לטובת העובד; לענין סעיף קטן זה, "הסכם קיבוצי" – לרבות הסכם קיבוצי החל על עובדים מכוח סעיף קטן (א) או הסכם קיבוצי המסדיר את תנאי העבודה אצל קבלן כוח האדם.
(ג) הוראת סעיף קטן (א) לא תחול לגבי עובד שתנאי עבודתו אצל קבלן כוח האדם מוסדרים בהסכם קיבוצי כללי כמשמעותו בחוק הסכמים קיבוציים, התשי"ז-1957(3), ובלבד שהסכם כאמור הורחב בצו הרחבה, וההגדרה "הסכם קיבוצי" שבסעיף 1 לא תחול לענין זה."

כשקוראים את שלושת הסעיפים בעיון מוצאים שסעיף ג` מייתר את סעיף א`, ואכן נחתם הסכם קיבוצי כללי שהורחב לכלל עובדי חברות כח האדם. גם כך ההסכם הקיבוצי הזה כולל דברים שנראים הזויים על פי המצב בשטח, למשל, פנסיה וקרן השתלמות. הסכם זה אינו חל כמובן על קבלני שירותים, ומשום מה הקלדניות ברשות הדואר אינן נהנות מהסכם זה אף שמועסקות על ידי קבלני עבודה.

אחד הגורמים המרכזיים להיחלשותם של עובדים קשור לחולשה של ארגוני העובדים, לצורך כך יש למצוא דרך שבה עובדים שרוצים להתארגן יעשו זאת בקלות. התארגנות של עובדים במינימום יכולה לשמש כלי לפיקוח על ביצוע הסכמים קיבוציים והחוק. לא מכבר הוצעה בקונגרס בארה"ב הצעת חוק:

 Employee Free Choice Act, שנועדה להרחיב את יכולתם של עובדים להתארגן, הנקודות המרכזיות בחוק נוגעות להליך שבו יוכרו ארגוני עובדים, לענישה כנגד מעסיקים שפוגעים בזכות זו של עובדים, ומנגנון שיאלץ את הצדדים לחתום על הסכם קיבוצי. על הצעת החוק חתמו 232 חברים מבית הנבחרים ו-42 סנטורים תומכים בו, עם תמיכה שכזאת סביר שהחוק יעבור. להביא כדוגמה טובה את הקונגרס בארה"ב נראה לי משונה, אבל מה לעשות למדנו להסתפק במועט.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.