תמיכה במאבק עובדות ועובדי הקבלן בדואר

מיכה רחמן

ביום חמישי שעבר (15.2.07), התקיימה הפגנה לתמיכה במאבקן של עובדות ועובדי קבלן בדואר. הפירוט על מטרות ההפגנה הופיע באתר זה. האמת שהיו לי התלבטויות האם לצאת באמצע יום עבודה ולעשות את כל הדרך מירושלים לתל אביב כדי להשתתף בהפגנה שמי יודע כמה משתתפים בכלל יבואו אליה. בסופו של דבר הפרסום שפרסמו עובדי ועובדות הקבלן באתר זה, כמו גם התוכנית ששודרה ב"עובדה" שכנעו אותי: אם הן מבקשות מאיתנו, הפעילים/ות החברתיים לבוא אסור להשאיר אותם/ן לבד במאבקם.

הצד המשמח בהפגנה היה שהגיעה קבוצה גדולה של צעירים וצעירות מבנק"י  וקבוצות מאבק אחרות. והצעקה בכל זאת נשמעה אל מול הבניין הענק, הנישא מולנו כמו מבצר, של דואר מיון ביד אליהו. הצד העצוב היה שעובדות ועובדי הקבלן של הדואר לא הגיעו להפגנה. נאמר לנו שהם אוימו ולכן לא יכלו לרדת להפגנה. צריך אם כן להוסיף לכל הדברים הקשים ההופכים את עבודתם לעבודת עבדים, גם את אי היכולת שלהם בפועל לצאת ולהפגין, שלא לדבר על שביתות. לנגד עיננו חזרו המראות שראינו בסרט על שבירת התארגנות עובדי הקבלן בים המלח. וכך הופכת ישראל דומה יותר ויותר לארה"ב בה גדלה עבודת העבדים המודרניים (ב – 1982 קיבלתי שוק תרבותי ראשון, כשראיתי את עבודת הילדים בסניפי מקדונלד באמריקה. אז חשבתי שדבר כזה, עבודת עבדים מודרניים, ללא זכויות, לא יכולה להיות אצלנו. והנה הסיוט מתגשם).

נדמה לי שהמסקנה היא שעלינו להמשיך ולסייע במאבקו של הקצה הכי דפוק בסולם התעסוקה בישראל. נקווה שהמאבק החברתי שקצת דעך לאחרונה ישוב ויתחדש.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.