הפורץ לא הסיג את הגבול - הגבול מ(מ)שיג את הפורץ*

נעמה נגר

אלתוסר (Althusser) תיאר את האופן שבו מכוננים הסובייקטים על ידי פעולת הסבה (interpellation) (ר` "על האידיאולוגיה" או Ideology and Ideological State Apparatuses").

הסבה, או אינטרפלציה באה מהפועל הלועזי Appeller – לכנות, לקרוא בשם.

הדוגמא הבסיסית ביותר שאלתוסר מביא להסבה שכזו היא כאשר, למשל, שוטר/ת – נציג/ת מנגנון המדינה – קורא/ת לעבר גוף: `היי את/ה!`. בכך מופעל החוק כלפי אותו הגוף. כובל אליו.

ברגע ההיענות של הגוף – הפניית מבט, הסבת הגוף, מענה לשוני/ורבלי – נוצרת הסובייקט.

באותו רגע הסובייקט מוכנסת לספירה החברתית/משפטית/מדינית…

באותו רגע הסובייקט מוגדר. הוא מכונן – ומכונה.

= =

בדיון על רצח ח`אלד אל אטרש ופציעת איוב אל הוואשלה, ובדיון על אשמתו/חפותו של שי דרומי, נשמטת בדרך כלל שאלה אחת. החשובה ביותר, כמובן. [באופן `סימפטומטי` -עפ"י אלתוסר- לעתים ניתן לה מענה עקיף]. מה ה(ו)פך את דרומי לבעל הבית ואת אטרש והוואשלה ל`פורצים`?

= =

מדינת ישראל (באמצעות משרד הפנים, משרד המשפטים, הסיירת הירוקה/רשות הטבע והגנים/משרד לאיכות הסביבה, וכו` וכו`) מנהלת מזה שנים קמפיין לנישולם של הבדואים תושבי הנגב מאדמותיהם ויישובם באזור `א-סייג` שבצפון מזרח הנגב. אזור זה צמוד – ומהווה המשכו, למעשה – לחלקה הדרומי של הגדה המערבית – הוא דרום הר חברון. בשטח זה, משני צדי הקו הירוק, הותקנו מנגנוני `הפרדה` מגוונים, על מנת ליצור חיץ בין תושביהם הפלסטינים של השטחים הכבושים לבין הבדואים שבתוך שטחי הקו הירוק בישראל.  בין מנגנוני ההפרדה: יערות (דוגמת יער יתיר), יישובים (דוגמת מיתר) והתנחלויות, וכן `חוות בודדים`, כמו חוות דרומי.

באמצעות פעולות מנגנוני המדינה השונים (פעולות חוקיות – הפקעת אדמות, שרטוטי מפות, תביעות משפטיות; פעולות משטרתיות פיזיות וברוטליות – הריסת בתים, ריסוס יבולים; פעולות דיסקורסיביות מכפישות – `פורעי חוק`, `בונים בלי תכנון`, `פליליים`; ועוד) החד-צדדיות, ברובן, הצליחה המדינה להדיר את רגליהם של הבדואים ממרבית השטחים שבהם נהגו לחיות, לנדוד, לרעות, לגדל יבולים וכיו"צ. במקומם היא הציבה את `שומרי הגבול` – תושבי ההתנחלויות וגם הקאובואים דוגמת שי דרורי, בדיוק על מנת שימנעו מן הבדואים לחזור לאדמותיהם המקוריות.

ממש כשם שבסוף שנות הארבעים ולאורך שנות החמישים הדירו פעולות דומות את רגליהם של הפליטים הפנימיים העקורים מכפריהם המקוריים: תיחומן של `שמורות טבע` והגדרתו של הזעתר כצמח מוגן, הרס בתים ואף כפרים שלמים, חוק `נכסי נפקדים` ועוד כהנה דוגמאות.

= =

ה`פורצים` הפכו ל`פורצים` מרגע שדרומי החליט שהם המטרה, והתקיף.

מסיג הגבול הומשג ברגע הסגתו. (של הגבול).

אבל מבחינתו של דרורי, אטרש והוואשלה הם באמת המטרה. הם כבר הוגדרו עבורו, ובעברו. ה`פריצה` אינה `פריצה` כלכלית או חקלאית. היא העמדה שיחית (דיסקורסיבית), פרי הסבה אידיאולוגית (דמוגרפית, מדינית) שבאמצעותה מכנה/מכוננת המדינה את נתיניה הבדואים.

רגע הסגתו של הגבול אינו הרגע שבו שני גברים אקראים שוטטו במדבר כהרגלם, אלא רגע שרטוטו של הגבול. גבול ששורטט על-מנת שיוסג. גבול שנחרץ ביד גסה ורמה על מנת להפוך את בני המקום לזרים (גם אלו לאלו – בדואים מכאן לבדואים משם) ולפולשים.

גבולה של `חוות הבודדים`, גבולו של תחום א-סייג, גבול הקו הירוק, השחור, הסגול…

דוגמא מאפיינת של מלחמות המדינה ב`ערבים`. סיפור מאפיין של מדינות-מתיישבים הנלחמות באוכלוסיה הילידה. לא סיפור של איש יחיד, לא החלטה תמוהה, לא שיקול דעת רגעי. בכלל לא.

*במלאת חודש להירצחו של ח`אלד אל אטרש

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.