"ארץ נהדרת": קונדי, פנון ומה שביניהם

אורי וולמן

בשנת 1952, כתב פרנץ פנון את ספרו המכונן "עור שחור, מסכות לבנות". ספר אשר דן בגזענות הגלויה, אך בעיקר הסמויה של הכובש הלבן הצרפתי כלפי בני עמו השחורים. מסקנתו הדטרמינסטית של פנון היא כי " לאן שלא יילך, כושי נשאר כושי". כה עצוב לראות שספר זה רלוונטי יותר מתמיד, גם במדינתנו "הנאורה".

כאשר עוד כמה שנים, תעלה שמה של "ארץ נהדרת" בחלל האויר וריח מתוק של נוסטלגיה יעטוף את רובנו, אולי נוכל להישיר מבט ולבחון לעומק את הדמויות אשר הוצגו בתוכנית. כאשר תוכנית זו נוסקת כמעט כל שבוע לריטיינג מפלצתי והיא בין התוכניות הנצפות ביותר בקרב בני נוער, ישנה חשיבות מכרעת לביקורת עצמית, מעבר לפן ההומוריסטי שבה.

ניקח למשל את קונדוליסה רייס. אם נסתכל על נתוניה האובייקטיבים של רייס, נמצא נתונים מרשימים ביותר. שרת החוץ של ארה"ב, אשר זוכה להערכה רבה בקרב צמרת הממשל,  קבלת תואר פרופסור למדעי המדינה מאונ` סטנספורד כבר ברשאית שנות השלושים לחייה, ודוברת ארבע שפות( אנגלית, רוסית, ספרדית ופורטוגזית).

אך כל זה כמובן מתגמד בעיני כותבי "ארץ נהדרת" . צבע עורה הוא המושא לחיקוי ולא שום דבר אחר. ציניקנים רבים יטענו, כי זה טבעה של סאטירה, אך כל בר דעת יודע שסאטירה היא הקצנה של אמת. במקרה זה האמת היחידה היא, שרייס בעלת צבע עור שחור. היא אינה מדברת במבטא דרומי "שחור", אינה משתמשת בתנועות ידיים גסות, או בקיצור, היא אינה כל מה שדמותה בתוכנית מייצגת את הסטריוטיפ של האדם השחור הנבער מדרום ארה"ב. גם אדם הלוקה בראייתו יוכל להבחין במסר הסמוי אשר מועבר באיצטלה של סאטירה. עם כל הכבוד לרייס ולמעמדה הבכיר, היא עדיין שחורה ורצוי שתזכור זאת.

אין זה משנה כלל, יטען פנון אם האדם השחור ירכוש השכלה או יעלה את קרנו בסולם החברתי, הוא תמיד ישאר שחור בעיני הלבנים , עם אותה שפה שפנון נהג לכנותה "כושונית". לכן, מה הפלא כי קונדי שלנו מדברת "כושונית" בארץ נהדרת?

אורי וולמן, סטודנט לסוציולוגיה- אנתרופולוגיה באונ` חיפה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.