ילדים במדינות העשירות

איציק ספורטא

לפני יומיים פרסם UNICEF דו"ח על מצבם של ילדים במדינות עשירות, בניגוד לדו"ח הקודם מ-2005 בו נמדד עוני רק באמצעות הכנסה, הוסיפו בדיווח הנוכחי מספר ממדים שלדעת הארגון משקפים באופן אמיתי יותר את מצבם של ילדים. למדד הרגיל הבוחן את מצבם החומרי של ילדים, נוספו מדדים הנוגעים לבריאות ובטיחות, השכלה, יחסים במשפחה ועם חברים, התנהגויות וסיכונים ותפישה סובייקטיבית של מצבם. במדד האחרון נכללו אחוז הילדים שטענו שמצב בריאותם אינו בטוב, אחוז הילדים שאוהבים מאוד את בית הספר, ואחוז הילדים שמדווח שביעות רצון מהחיים מעל לנקודה האמצעית בסקאלה שנמדדה.

ישראל נכללת רק בחלק מן המדדים ולא במדד הכללי. במדד הכללי המצב הטוב ביותר הוא של ילדים בהולנד אף שעל פי המצב החומרי היא הייתה מדורגת במקום העשירי. אחרי הולנד נמצאות החשודות הרגילות, שבדיה, דנמרק ופינלנד, ביניהן לבין נורווגיה מפרידות ספרד ושוויץ. כמובן שלא מפתיע שמצבם של ילדים גרוע ביותר בשתי המדינות בהן שוק חופשי הפך לדת השלטת, ארה"ב ובריטניה. כך שילדים במדינות העשירות הללו נמצאים במצב גרוע יותר אפילו מילדים בצ`כיה, פולין והונגריה ולא רק בהשוואה למדינות אירופה האחרות.

נראה שעיתון הארץ מתחיל לגלות את סקנדינביה והיום פורסמה כתבה ראשונה על המודל הדני.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.