בחירות, חובה גם בהסתדרות

איציק ספורטא

אחד המאפיינים החשובים ביותר של איגודים מקצועיים הוא היותם ארגונים דמוקרטיים שנותנים לעובדים, מה שקרוי, קול קולקטיבי כנגד המערכות הכלכליות שההגיון שמפעיל אותם הוא דיקטטורה של בעלי ההון. לנוכח הדברים הללו היינו מצפים שבחירות יערכו בזמנים קבועים בכל הרבדים של ההתאגדות המקצועית, ועד, מרחב, איגוד והסתדרות. משום מה בישראל, אולי בפעם הראשונה בהיסטוריה, לא יתקיימו בחירות להסתדרות. ולמה? כי אין מועמדים, כי כל המפלגות בהסתדרות הגיעו להסכם שלא צריך בחירות, כי יש מועמד מוסכם.

האם מישהו היה מעלה על דעתו לא לקיים בחירות לכנסת כי המפלגות הגיעו להסכמה מי עומד להיות ראש ממשלה? יותר מכך, הייתי מצפה שפעילים בהסתדרות יציגו תוכניות מתחרות בנוגע לשיפור מצבם של עובדים בישראל בפני ציבור החברים כדי שאלה יוכלו לבחור את התוכנית המתאימה להם ביותר. כאשר כולם בקואליציה ואין אופוזיציה אמיתית משהו לא פועל כהלכה במערכת הזו ונוצר הרושם שיש רק דרך אחת להגן על עובדים. כמו כן ראוי היה שההסתדרות תנהג כתנועת עבודה חברתית ולא כתנועה שדואגת, כמעט בלעדית, לחברים בה.

יושב ראש ההסתדרות הנוכחי מונה על ידי יושב ההסתדרות הקודם שגם הוא מונה לתפקידו בקדנציה הראשונה שלו על ידי יושב ראש ההסתדרות הקודם, חיים רמון. אם כבר מדברים על דמוקרטיה ראוי לבדוק מה קורה בועדים ובאיגודים המקצועיים השונים ולדאוג לכך שהדמוקרטיה לא תהיה רק בכתובים. דמוקרטיה פורמאלית היא גם משהו אבל זה לא מספיק לא רק ברמת המדינה אלא גם בארגונים אחרים בחברה כולל איגודים מקצועיים.  אם זה לא עובד במבנה הנוכחי יש לשנות את הכללים, למשל, לדרוש שמי שעומד בראש התארגנות של עובדים לא יוכל לכהן יותר מפעמיים בתפקידו.

אבל בעיקר רצוי להבין שהתארגנויות של עובדים הם צורך מהותי בחברה דמוקרטית, כי בלעדיהם זאת יוצאת נפגעת, ועובדים רבים מוצאים עצמם מועסקים בתנאים לא תנאים של עובדי קבלן. כיון שכך אחריותם של ארגוני עובדים כבדה במיוחד ועליהם לשמש דוגמה הן באורח החיים הדמוקרטי הפנימי שלהם והן כאופוזיציה למדיניות החברתית של הממשלה בשיתוף גורמים חברתיים אחרים.     

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.