העסקה הסיבובית של הצמד המופלא

יוסי דהאן

גאידמק מקים מפלגה, בדרך לקניית השלטון הוא קנה את קבוצת הכדורגל של המדינה ואתמול הוא התאמן בישיבה על ספת השלטון עם קבוצת הכדורסל בבית הנשיא.

הוא מצהיר שלמפלגה החדשה לא יהיה מצע בטחוני אלא רק מצע חברתי כלכלי. מהדיווחים עולה שהמפלגה הזו היא מעין מפלגת קש שמטרתה להריץ לשלטון את יושב ראש הליכוד בנימין נתניהו. גיידמק הביע בעבר את תמיכתו במועמדותו של נתניהו לראשות הממשלה. גם נתניהו מלא הערכה לאוליגרך ואף כיבד אותו בנוכחותו במסיבת חנוכה המתוקשרת שערך המילארדר. באותו אירוע גילה נתניהו לאיל ההון שהוא ושרה מתכננים להתקין מערכת חימום חדשה בבריכת השחייה הפרטית שלהם.

אפרופו ההערכה ההדדית בין הצמד, גאידמק צריך להזכיר הוא מילארדר שהתעשר מסחר בנשק. מזה שלש שנים מתנהלת נגדו חקירה בצרפת על סחר לא חוקי בנשק, שחיתות ועבירות מס. את הונו הגדול עשה מהספקת נשק לממשלת אנגולה, נשק שנועד לדכא את ארגון המורדים "אוניטה". קשריו עם השליט במהלך מלחמת האזרחים העקובה מדם העניקו למיליארדר גם זיכיונות לסחר ביהלומים. (מתחרהו המר הוא מיליארדר נדבן ישראלי אחר, לב לבייב, מתחרה קשה נוספת של גאידמק היא חברה בבעלותם של שלשה טייסי חיל האוויר לשעבר). וכך בעוד גאידמק, לבייב וטייסים לשעבר הופכים למיליארדרים,  מיליונים מתושבי אנגולה חיים במדינתם כפליטים עניים. אבל הזוטות הללו אינן מעניינות את נתניהו. לדבריו, אדם הוא חף מפשע עד שהוכח אחרת, אין חכם כבעל ניסיון, איזה פוליטיקאי אחר הילך כל כך הרבה פעמים על החבל הדק המפריד בין חוקיות לעבריינות. ולא, אין לו עניין בעברו הכלכלי של שותפו.

גאידמק כזכור קנה את פרסומו בקרב הציבור הישראלי בעיקר על ידי פרוייקטים של צדקה, כגון הקמת "עיר האוהלים" בניצנים עבור מפונים מהצפון, פינוי תושבי שדרות המופגזת לאילת וסיוע לעמותות צדקה שונות המסייעות לנזקקים. צדקה תציל מהסגרה ותקנה שלטון.

הפרדוקס הוא שעלייתו לגדולה של גיידמק לא הייתה מתאפשרת לולא פעילותו המאומצת ורבת השנים של שותפו, ראש הממשלה ושר האוצר לשעבר, לחיסולה של מדינת הרווחה הישראלית. הנהגת מדיניות שכללה קיצוץ דרמטי ומתמשך בשירותים החברתיים, פגיעה אנושה ברשת הביטחון הסוציאלי, קיצוץ במערך הקצבאות, פגיעה במעמד העובדים, דמוניזציה של כל אלה השייכים לעשירונים התחתונים, והענקת הטבות מס של מיליארדי שקלים לעשירונים העליונים ותאגידים כלכליים.

וכך הפכו קורבנות המדיניות הכלכלית, שחלק מהם נתניהו נוהג לכנות פרזיטים,  ללקוחותיו ותומכיו של גאידמק.

איזו עסקה סיבובית מבריקה, האוליגרך מגייס את תמיכת קורבנות מדיניותו של נתניהו על מנת שאלה יושיבו בסופו של דבר את מי שעשק אותם בכסא ראש הממשלה. התרגיל הפוליטי הזה נראה כתרגיל עוקץ קלסי של זוג נוכלים, אחד מהם מרושש אותך מנכסיך והשני מציע לך זמן קצר לאחר מכן הלוואה בתנאים נוחים. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.