הקריסה הכלכלית הקרובה, זוג מוניסטים, התרפיה הניאו ליברלית והשקרים של רשת Fox

יוסי דהאן

האם בעקבות הירידות החדות בבורסות העולם עומדת להתרחש בשנה הקרובה קריסה כלכלית? פול קרוגמן, כלכלן ובעל טור ב"ניו יורק טיימס" כותב טור נבואי שתאריכו הוא 27 לפברואר 2008, שנה מהיום בו הוא מנתח את המצב. הוא כותב כיצד בפברואר 2007 אנשים התעלמו מסימני המשבר הכלכלי העמוק העומד להתרחש בעולם, משבר הדומה לנפילת המטבע בתאילנד ב 1997.  אחת הסיבות המרכזיות למשבר הכלכלי, לדעת קרוגמן, היא התפוצצות בועת שוק הנדל"ן, התפוצצות שהביאה לכך שלווים לא היו מסוגלים להחזיר את החזרי המשכנתאות שלהם ובעקבות כך החלה סדרה של פשיטות רגל וקריסה של מוסדות פיננסיים רבים.

לפני כשבוע הצגתי כאן ראיון עם ג`ון סירל על בעיית גוף ונפש, במגזין "ניו יורקר" כתבת פרופיל גדולה מעניינת על Paul and Pat Churchland, זוג פילוסופים המלמדים באוניברסיטת סן דייגו בארצות הברית והעוסקים גם הם מזה שנים רבות בסוגיית גוף ונפש. הקשר בין עולם התודעה שלנו, מחשבותינו, תחושותינו ורגשותינו לבין מוחנו המטריאלי (אין קישור לכתבה במגזין, הקישור המובא כאן הוא באמצעות האתר של Brian Lieter). הזוג אינו מאמין בדואליזם כלומר בעמדה שמדובר בשתי תופעות שלא ניתנות להעמדה אחת על השנייה, הם מחזיקים בעמדה מוניסטית שמשמעותה לדעתם שתיאוריות מדעיות בחקר המוח תצלחנה להסביר בעתיד את העולם הנפשי שלנו, כפי שבעבר המדע הצליח להסביר תופעות אחרות שתחילה לא היו מובנות לנו.

מאמר מעניין של לורנס קינג, מרצה לסוציולוגיה באוניברסיטת קיימברידג` באנגליה. קינג כותב על תוצאות המעבר של הכלכלות הקומונוסיטיות לקפיטליזם באמצעות מדינות תרפיית ההלם הניאו ליברלית. התפיסה הניאו ליברלית החזיקה בעמדה שהמעבר לקפיטליזם של הכלכלות הללו צריך להתבצע על ידי כוחות השוק ובאמצעות צמצום מירבי של המדינה בתהליכים אלו. התוצאות, כותב לורנס, היו הרסניות. עשר שנים לאחר ביצוע המהפיכה הניאו ליברלית, בשנת 2000,  תוחלת החיים ברוסיה היתה נמוכה בחמש שנים מזו שהיא הייתה בשנת 1990- 59 שנים, לעומת 68 שנים בסין ו 66 שנים בוייטנאם, שתי מדינות שלא אמצו את תיראפיית ההלם הניאו ליברלית. גם תמותת התינוקות עלתה באופן דרמטי.

כמו כן בסיום תהליך ההפרטה בשנת 2000, רמת ההשקעות הכלכליות הייתה רק 18%  מזו שהיא הייתה בשנת 1990. הניאו ליברלים מספקים שני הסברים לתוצאות ההרסניות הללו, ראשית היעדר מנהיגות, שנית היעדר מערך מוסדי ראוי ליישום המדיניות הניאו ליברלית הכלכלית, קינג סבור שהקשר הסיבתי הוא הפוך, המדיניות הניאו ליברלית היא שהרסה את המבנים המוסדיים במדינות אלו. ככל שהמדיניות היא יותר ניאו ליברלית, טוען קינג, כך התוצאות הכלכליות גרועות יותר.

הרשת המבישה של איל התקשורת רופרט מרדוק Fox עסוקה בחודשים האחרונים בחיסול המועמדות של Barack Obama, אחד מהמועמדים של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הגילוי המרעיש שלהם הוא שאובמה למד בצעירותו ב"מדרסה", בית ספר דתי מוסלמי, כמו כן המנחים ברשת מקפידים להדגיש ששמו האמצעי הוא  "חוסיין", שתי עובדות שלדעת מנהלי הרשת האיסלמופובית הזו אמורות לגרום לאזרחים האמריקאיים לחשוב שהם בוחרים את אחד מחברי רשת אל קעידה לנשיאות. רוברט גרונואלד במאי סרטים דוקומנטרי עצמאי, שביים בין היתר סרט דוקומנטרי ארוך על פרקטיקות הצנזורה והתעמולה של רשת פוקס, חושף את שקרי הרשת ומשיב מלחמה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.