לא מודה בכלום

איציק ספורטא

ושוב אנו נחשפים לדיון עקר וחסר טעם הפעם בין מבקר המדינה לראש הממשלה. ראש הממשלה, המוצלח ביותר ביקום, כותב מכתב רב עמודים ובו טענות מטענות שונות כנגד המבקר, זה מחזיר לו ואמצעי התקשורת דנים במן ריטואל חסר פשר בשאלה מי צודק? לי לא ממש אכפת מי צודק. אכפת לי שהממשלה הנוכחית יצאה למלחמה סתם כך בלי דיון מעמיק ובלי לדעת מה תהינה ההשלכות של המלחמה, לא רק זאת במהלכה הם הזניחו, כמו שממשלות ישראל התרגלו לעשות, את האזרחים בעיקר אלה חסרי האמצעים.

אלה נתקעו במקלטים לא ראויים, שממשיכים להיות כאלה, לא דאגו להם להספקת מזון סדירה, ולטיפול רפואי הולם. הממשלה סירבה להכריז על מלחמה ולהפעיל את המנגנונים לשעת חירום כדי חס וחלילה לא לבזבז משאבים. משאבים שבוזבזו בלי סוף בהפגזות והפצצות חסרות מטרה ותכלית. כל הנוגעים בדבר היו צריכים להתחבא ולא לקפוץ בראש ולדרוש רשות תגובה פורמאלית כזו או אחרת כי זה לא הוגן, זה לא חוקי, זה לא צודק ועוד אמרות שכאלה. מה שלא צודק ולא הוגן זה שאזרחי ישראל צריכים לסמוך על אלה שדואגים אך ורק לעצמם ואין להם אפילו את ההגינות להודות בכישלונם.

חיפוש אשמים אינו הבעיה שלנו פה, כל אחד יודע מי אשם, וגם מכתבו של ראש הממשלה המעיד על תיקונים שיעשו או נעשו אינו אלא ניסיון להוכיח שהוא נמצא שם במקרה, כי הוא לא אשם בכלום. זה מזכיר לי משהו, כאשר עבדתי כמדריך במעון של חסות הנוער נכנסתי לחדר של חניך שאחז בידו חתיכת חשיש גדולה, על פי התקנות צריך היה להגיש תלונה במשטרה. המקרה היה ברור כשמש, אבל החניך אמר שיטען בפני השוטרים שאני שתלתי את חתיכת החשיש בידו הקפוצה כך שאין הוא אשם בכלום. כנראה שגישת ה"לא מודה בכלום" שטענתי שהיא יסוד של התרבות העבריינית הפכה לחלק מהתרבות השלטונית בישראל.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.