סרט ברוח ערכי צה"ל, פרס מפעל חיים לרגולטורית, "מדד שטראוס" והאם הפילוסוף מת?

יוסי דהאן

איריס חפץ כתבה באתר לפני יומיים ביקורת על הסרט "בופור", גואל פינטו מסביר הבוקר ב"הארץ" מדוע דובר צה"ל שמח לסייע ליוצרי סרטים כמו "בופור" ומסרב לסייע לסרט "בודדים" המתאר מרד בכלא 6. לטענת דוברי צה"ל, מטרת פרקטיקת הצנזורה ופגיעה בחופש היצירה היא "להגן על ערכי צה"ל והמדינה". ההסדר מעוגן בחוזה שעליו חותם כל יוצר המעוניין בסיוע כגון צילום טנק או זחל"ם. אחת העובדות המעניינות העולות מהכתבה היא שהאחים ברבש מספרים שהם שינו את סיום הסרט "אחד משלנו" על פי דרישות הצנזור הצה"לי.

אחת הסיבות המרכזיות להשחתתה של התקשורת בישראל היא תפקודם של הגופים המפקחים (רגולטורים בלעז) –  מועצת הרשות השנייה, מליאת רשות השידור ומועצת הכבלים והלווין, בשנים האחרונות לממלאת מקום הנשיא חברת הכנסת דליה איציק היה תפקיד מרכזי במינוי החברים והחברות בגופים אלו. על דליה איציק אפשר לסמוך שמינוי אנשים לגופים הללו ייעשה אך ורק משיקולים אישיים פוליטיים צרים. וכך יוצא שבשנים האחרונות בגופים הללו משרתים עסקנים ועסקניות חסרי חוט שידרה שמבינים בדיוק לשם מה הם נבחרו לתפקיד. מורשתה של איציק באה לידי ביטוי, בין היתר, במינוי חברות וחברי מועצת הרשות השנייה ובבחירת נורית דאבוש ליושבת ראש הרשות. דבוש ראויה לפרס מפעל חיים על תרומתה לרווחי הזכייניות הפרטיות וחירוף נפשה למען איגודי המפרסמים והפרסומאים. גולת הכותרת של מפעלה היא התרת פרסום סמוי מטעמים אתיים.

לארגוני היוצרים, שמחלק מהם אפשר ללמוד כיצד צריך לפעול בזירה הפוליטית והכלכלית בישראל, נמאס מההשחתה ואתמול הם פוצצו את ישיבת מועצת הרשות השנייה.

אור קשתי כתב אתמול ש"משרד החינוך מגבש שינוי רחב היקף באופן תקצוב בתי הספר היסודיים, האמור להיכנס לתוקף בשנת הלימודים הבאה. שיטת התקצוב החדשה לא תכלול עוד מרכיב של "אזור עדיפות לאומית", אלא תתבסס על שני מאפיינים עיקריים: תקצוב בסיסי ושוויוני לכל התלמידים ושורה של קריטריונים סוציו-אקונומיים אישיים". אחת התוצאות של שינוי זה היא שכספים רבים יותר יוקצו לבתי ספר ביישובים ערבים,  ולעומת זאת פחות כספים יוקצו לבתי ספר בהתנחלויות. המדד הקיים "מדד שושני" הוא מדד מעוות. פרופ` אבי בן בסט ודר` מומי דהן הראו איך למשל על פי מדד שושני, בית ספר ביישוב כפר הוורדים בגליל מקבל תקציב גבוה יותר מבית ספר בשכונת נווה יעקב בירושלים. אחד היתרונות של המדד החדש "מדד שטראוס" (על שמו של פרופ` סידני שטראוס המדען הראשי של משרד החינוך) הוא שיבוטל הקריטריון "אזור עדיפות לאומית". "אזור עדיפות לאומית" אינה הגדרה עניינית אלא פוליטית, היישובים המוגדרים כאזורי עדיפות לאומית משתנים מידי כמה שנים על פי הרכב הקואליציה המרכיבה את הממשלה. כמו כן, משקל מרכיב השכלת הורים יהווה  40% מהרכב המדד, לדעתי ההצעה של ועדת דוברת שהעניקה משקל רב יותר להשכלת האם עדיפה על ההצעה של שטראוס כיוון שבין היתר נמצא במחקרים שהשפעת השכלת האם על הישגי הילדים רבה יותר מהשכלת האב. כמו כן לא ברור כיצד יוגדרו הקריטריונים "פריפריאליות" (20%) ו"ארץ לידת ההורים/הילד בשילוב עליית מצוקה" (20%) במדד החדש, בעיקר הגדרת "פריפריאליות" המועדת למניפולציות פוליטיות.

היום פורסם שהפילוסוף הצרפתי ז`ן בורדיאר הלך לעולמו, על פי משנתו של הפילוסוף לא ברור אם הוא אכן מת או שמא מותו הפיסי הוא בלתי רלבנטי והעובדה המשמעותית היחידה היא פרסום הידיעה על מותו. בעבר הזכרנו ריאיון שערך איתו המגזין השבועי של ה"ניו יורק טיימס" על המהומות בצרפת. כמו משנתו גם הראיון ההוא היה מלווה בכמה אמירות סתומות כגון, "צרפת היא ארץ, אמריקה היא מושג". בראיון חזר בורדיאר על הקביעה שהדימויים התקשורתיים הם "אמיתיים" יותר מן המציאות. למרות התנגדותה של צרפת למלחמה בעירק, הוא אומר, היא מצדדת בעמדת ארצות הברית. והמראיינת שאלה את הפילוסוף האם הוא לא חושב שחשיבה פשטנית כזו גורמת לאנשים רבים להתעייף מתיאוריות צרפתיות.

לסקירה מעמיקה על משנתו לחצו כאן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.