הפגנת עובדות ועובדי קבלן של חברת דואר ישראל והרהורים על הארגונים החברתיים

מיכה רחמן

ביום רביעי הפגנו יחד עם עובדות ועובדי קבלן של חברת דואר ישראל כשהפעם החלק הגדול ממשתפי/ות ההפגנה היו העובדות (לחצו כאן לצפייה בסרט של אהוד שם טוב מהטלוויזיה החברתית על הפגנת העובדות). היו הרבה צעקות של סיסמאות כגון: חברות קבלן – פשע מאורגן, מדינת עובדים ולא עבדים, די למרוח – לעובדות עכשיו יש כוח, וכיוצא באלה סיסמאות נגד הניצול המחפיר המתבצע על ידי חברות כוח האדם. ההפגנה נערכה מול משרדיהם של המעסיקים הישירים (ה"פיקטיביים"), חברות כוח האדם "מנפאור" ו"תיגבור". העובדות השתמשו בהזדמנות שעמדו מול משרדי המעסיקים לפנות אל הבוסים שלהם בחברות כוח האדם ולחזור לפניהם על מעללי הניצול של החברות.  אחרי ההפגנה מול שני המשרדים במרכז תל אביב פנו המפגינות אל הדואר המרכזי ביד אליהו להפגין שם.

החלק המשמח הפעם היה ההעזה של עובדות ועובדי הקבלן של חברת הדואר להפגין מול משרדי חברות כוח האדם. קשה להפריז בחשיבות ההתארגנות של עובדי/ות הקבלן. הרי אילו לכולם היה האומץ שיש לקבוצה זו איתה הפגנו היום ושהיה בזמנו לעובדי הקבלן במפעלי ים המלח,  אילו אלפי עובדי קבלן היו מצטרפים להפגנות כאלה אין ספק שמשהו היה משתנה במצבם. אבל החלק הפחות משמח הוא הייצוג הקטן של הארגונים החברתיים (לפחות בשתי ההפגנות בהן השתתפתי). קשה להבין מדוע ארגונים כמו הקשת הדמוקרטית המזרחית, אפילו לא מודיעים על ההפגנות ברשת האי-מייל שלהם, שלא לדבר על ארגון חברים בטלפון. אי הידיעה על ההפגנות האלה מעידה כאלף עדים על השיתוק והקיפאון שעוברים על הארגונים החברתיים (שמספרם רב).

משהו לא טוב עובר על הארגונים החברתיים. משבר הנובע אולי מייאוש ומעייפות. מקור אחד לייאוש הוא אולי התקווה שנכזבה לכל אלו שתלו תקווה באמיר פרץ ומפלגת העבודה. כיום צריך להיות לנו ברור שלא ממפלגת העבודה ולא מאמיר פרץ תבוא הישועה. כל הכבוד לחוג החברתי-כלכלי החדש    שהקימו שלי יחימוביץ` וחבריה (לא נשכח את יובל אלבשן שגם הופיע בטלביזיה), הם ראויים להערכה על האומץ להקים חוג כזה. אבל מפלגת העבודה ברוב מנינה ובניינה היא מפלגה המצטרפת למדיניות הכלכלית הניאו-ליבראלית בגוון כזה או אחר, ואחרי שהסוס של אמיר פרץ כשל, מה נשאר ממפלגת העבודה (עם זאת הייתי שמח לראות את אלבשן ויחימוביץ` מצטרפים להפגנה הבאה של עובדות הקבלן של הדואר ליד, או בתוך, הכנסת). מקור אחר לייאוש הוא אולי העוצמה  והטוטאליות של המדיניות הניאו-ליבראלית שפתח בה בנימין נתניהו והמשיכו ממשיכיו. עוצמתם של מוסדות המדינה והמפלגות הפוליטיות הדוגלים במדיניות זו לא משאירה לנו כמעט סיכוי. ולבסוף, העובדה שרוב הסובלים ממדיניות זו, מובטלים ושכירים בדרגות שכר נמוכות, נראה שקיבלו את הדין, מוסיפה לייאוש.

אבל, דווקא בשל הרגיעה היחסית בפעילות חייבים הארגונים החברתיים לחדש את הפעילות ולהצטרף למאבק מאורגן ונמשך יחסית של עובדות ועובדי הקבלן של חברת דואר ישראל. אם כבר יש מישהו מעובדי הקבלן, המעמד הדפוק ביותר, שמוכן לקחת את גורלו בידיו, הארגונים החברתיים צריכים להיות שם. צריך להתארגן, להפיץ ברשתות המייל הרבות, ולבוא. ההפגנה הבאה:

ביום שני הקרוב 12.3.07

שעה: 10 בבוקר בכנסת (בתוך או ליד הכנסת).

בודאי עוד תבוא הודעה של עובדות ועובדי הקבלן בדואר. בכל מקרה הארגונים החברתיים מוזמנים ליצור קשר עם נציגת העובדות שהטלפון שלה עדיין מופיע למטה באתר זה. לפרסם להתארגן ולהגיע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.