האפקט העירקי ועל עליונותן המתמשכת של הבובות הלבנות על הבובות השחורות

יוסי דהאן

"לולא הלחימה באויבנו בעירק, הם לא היו מתים, הם היו מתכננים והורגים אמריקאים בכל העולם ובתוך גבולותינו. על ידי המלחמה בטירוריסטים בעירק החיילים האמריקאים מביסים איום ישיר על העם האמריקאי". מתוך נאומו של נשיא ארצות הברית ב 30 לנובמבר 2005.

הטיעון של הנשיא האמריקאי מכיל שתי טענות מרכזיות, ראשית האיום של הטירור הג`יהאדי על האינטרסים האמריקאיים היה הרבה יותר גדול לולא המלחמה בעירק, ושנית, המלחמה בעירק מפחיתה את מאגר הטרוריסטים בעולם. מימשל בוש לא הציג שום ראיות התומכות בטענות הללו.

שני חוקרים מאוניברסיטת ניו יורק, Peter Bergen  ו Paul Cruickshank בחנו את מה שהם מכנים "The Iraq Effect" על הטרור ומסקנתם הפוכה.

 המלחמה בעירק הגדילה את התקפות הטירור באופן דרמטי. לטענתם כאשר בוחנים את התקפות הטרור בעולם מוצאים עלייה של 607 אחוזים מאז תחילת המלחמה  וגם כאשר לא לוקחים בחשבון את התקפות הטרור בעירק ובאפגניסטין, התקפות טרור בשאר העולם גדלו בשליש מאז המלחמה בעירק, כלומר בניגוד לטענת בוש ומצדדי ה "War on Terror", המלחמה בעירק לא מנעה התקפות טרור בעולם, להיפך, היא הגדילה את מספרם. לקריאת המחקר כולו לחצו כאן.

( באמצעות האתר Talking Philosophy) סרט דוקומנטרי קצר מ YouTube המשחזר את ניסוי הבובות המפורסם של  Kenneth and Mamie Clarck. החוקרים ביקשו מילדים שחורים לבחור בין בובות לבנות לבובות שחורות, הילדים העדיפו לשחק עם בובות לבנות, כאשר הם התבקשו למלא בצבע דמות של ילד שתתאים לצבע עורם, הילדים בחרו בצבע בהיר יותר מצבע עורם. התפיסה שלהם את הלבנים הייתה כאל טובים ויפים ואילו אל שחורים הם התייחסו כאל רעים ומכוערים. החוקרים פרשו את הממצאים הללו כראייה שהילדים השחורים הפנימו סטריאוטיפים שליליים הנובעים מגזענותה של החברה האמריקאית. אחד הדברים המעניינים בסרטון זו הפרשנות שמעניקות הנערות השחורות להעדפת הצבע הלבן על פני השחור.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.