הפרטה וחוקיה

איציק ספורטא

מפעם לפעם מתעורר, העורך הכלכלי ועורך ראשי במוסף הכלכלי של הארץ, ומגלה שהעולם שונה מהותית מאותו יצור הפיקטיבי שמדע הכלכלה מתאר. פתאום העשירים נהיים עשירים יותר והפרטה משמעותה שכר גבוה ללא גבול למנהלים: "ואכן, עופר וזוהר החליטו להסתפק בחבילה צנועה: משהו כמו 30-40 מיליון שקל לזוג – תלוי לפי איזו נוסחה מחשבים את שווי האופציות שיקבלו השניים. ….ם חבילת האופציות בשווי של 42 מיליון שקל שקיבל כמה ימים קודם לכן יעקב גלברד, מנכ"ל בזק, התקבלה בפיהוק דומה: בזק היתה חברה ממשלתית, הופרטה – ועכשיו המנכ"ל מקבל שכר גבוה פי 10 או 20. אין חדש תחת השמש". אז מה האם מחר יתגלה הסוציאליסט רולניק או שמא ימשיך לקדם את תמונת העולם הלא קיימת ושאינה יכולה להתקיים.

העורך היומי של אותו מוסף, סמי פרץ, ממשיך לעומת זאת את המסורת בעיתון שעל פיו הפרטה היא ממש המצאת המאה. אם עד עכשיו חשבנו שרק חוקי הכלכלה הם חוקי טבע הכותב גילה עוד סדרה של חוקים הפעם חוקי ההפרטה. חוקים אלה, בין הייתר, נועדו להחליש את כוחם של העובדים, בעיקר המאורגנים. "אבל שנתיים לאחר שעבר לידיים פרטיות, נראה כי דיסקונט הצליח לשנות גם את חוקי ההפרטה. הבנק עדיין סובל מוועד עובדים חזק המטרפד יוזמות ניהוליות שאמורות להצעיד אותו לעבר מעמד תחרותי טוב יותר. .. ובעניין הזה נראה כי דיסקונט עדיין לא הופרט. הכוח של הוועד, השפעתו על הבנק והיכולת שלו לחבל בכל מהלך, הרסניים ותוקעים את דיסקונט הרחק מאחורי הבנקים הגדולים". לדידו מנהלים שאינם שוברים את האיגודים המקצועיים הם חסרי אומץ כדי שיאזרו עוז יש לשלם להם כמה שיותר: " הסכמי השכר וההטבות שקיבלו השבוע היו"ר שלמה זוהר והמנכ"ל עופר, אמורים להכניס אותם למסלול של קבלת החלטות אמיצה יותר מבעבר. בסופו של המסלול הזה נראה אם דיסקונט הצליח לשנות את חוקיו שלו – אותם חוקים שתוקעים אותו כבר עשור הרחק מאחור". למי שמתעניין דיון אקדמי בנושא גבולות ההפרטה.

אלה כנראה אינם קוראים את העיתון בו הם עובדים כיון שרותי סיני בסדרת כתבות מצאה שהפרטת שירותי הרווחה והפיקוח עליהם הם בדיחה עצובה. במאמר האחרון בסדרה נמצא שמספר המפקחים שאמור לפקח דומה במידה רבה למספר המפקחים שלא מפקחים על קיומם של חוקי העבודה.

במקום כל הזמן לדבר על מגבלות ההפרטה או ביקורת צריך להזכיר שפעם חשבו שיש אלטרנטיבה זנוחה, אנכרוניסטית, כושלת ומה לא שנקראת סוציאליזם, לפי דעתו של אנדרו מורי צריך להחזיר אותה: "ומה יכול להציע הסוציאליזם של המאה ה-21? ראשית, להקים מחדש את הדמוקרטיה. הקפיטליזם הגלובלי נהפך למושג נרדף לחוסר אונים דמוקרטי, כשאת כל ההחלטות החשובות מקבלים כמה מנהלי תאגידים. סוציאליזם גם מחזק את הסיכוי להציל את כדור הארץ. וכמובן – צדק חברתי".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.