על שחיתות, ריקבון ואומץ לב עיתונאיים

יוסי דהאן

במבט ראשון הטקסט נראה כפרודיה, חשבתי אולי גם "גלובס" החליטו לצאת עם מוסף סטירי חדש. הטור עסק בשחיתותם ריקבונם, והתחסדותם של עיתונאים, על החתום אמנון אברמוביץ`.  אולם בחינה מדוקדקת יותר של הטקסט גילתה שהוא אותנטי לחלוטין. היהירות הריקה המוכרת, הזעם הקדוש, המניירות הריטוריות וההד החלול של המילים (היה משמח לקרוא את תוכן הרוב המכריע של התגובות שעמדו על קנקנו של בעל הטור). 

הנה כמה רעיונות נוספים לעורכי "גלובס" לבעלי טורים בעיתון שייסיעו לפיתוח הז`אנר "העיתונות על פי אברמוביץ`", למה לא להציע לחבר הכנסת שרוני לכתוב טור על הטרדות מיניות, לבקש מנשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין לכתוב על זכויות עובדי חברות כוח אדם ולשר אביגדור ליברמן שיעלה על הכתב את הרהוריו על זכויות המיעוט הערבי.

באותו טור אמנון אברמוביץ` משבח את נחום ברנע כמופת של עיתונות. ברנע צריך להיות מודאג.

אתמול הוכרז שברנע הוא חתן פרס ישראל לתקשורת לשנה זו, בנימוקי ועדת הפרס, מרדכי קירשנבאום, אילנה דיין ופרופסור דב שנער,  נכתב בין היתר "ברנע מקפיד תמיד `להיות שם` קרוב למאורעות גם במוקדים של סערה חברתית, גם במלחמות ובימים של פיגועים, גם כשנוכחותו כרוכה בסכנת חיים ממש". לברנע יש לא מעט מעלות עיתונאיות, הוא אכן מקפיד לדווח ממקום האירוע ולא מהמשרד, כתיבתו מעניינית והוא בעל קול ייחודי, קולו של העד הציני שמנסה לשמור על פרסקטיבה. אולם אומץ לב אישי ומקצועי אינן מתכונותיו הבולטות של ברנע. קולו של עיתונאי העל לא נשמע כאשר הושתקו קולותיהם של חבריו העיתונאים ב"ידיעות אחרונות", איני זוכר את "בכיר עיתונאי ישראל" מתייצב להגן על מירון רפפורט, עיתונאי ועורך חדשות בכיר בעיתון שבו מועסק ברנע שנזרק על ידי העורך הראשי משה ורדי על כך שהעז לנסח כותרת שנתפסה כמזיקה לראש הממשלה אריק שרון. קולו לא נשמע כאשר רפי גינת פיטר את ניר בכר, עורך "7 ימים", כיוון שעל פי תפיסתו העיתונאית של בכר עיתון צריך גם לערוך תחקירים עיתונאיים.

דרוש אומץ לב רב יותר לעמוד מול נוני מוזס ולהיאבק על חופש הביטוי של חבריך למערכת מזה שדרוש על מנת לדווח מזירת פיגוע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.