האם אתה חי במדינה דמוקרטית? ופרידמן נגד בייניש הגרסה האקדמית

יוסי דהאן

היום הזמן קצר והמלאכה מרובה אולם פטור בלא כלום אי אפשר, אז הנה כמה לינקים למאמרים מעניינים. כמו המאמר המעניין והלא משכנע הזה של רונלד דבורקין, כוכב על בשדה הפילוסופיה הפוליטית ותורת המשפט, אתמול ב"דארדיאן" על מדוע אזרחי בריטניה וארצות הברית חיים תחת הרושם המוטעה שהם אזרחים במדינות דמוקרטיות, הם לא.

בעקבות הדיון החוקתי החשוב ומאבקי הכוח הפחות חשובים המתנהלים בימים אלה בין שר המשפטים דניאל פרידמן ומצדדים אחרים בהגבלת סמכויותיו של בית המשפט העליון לבין נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש  ואחרים המתנגדים לכך , הנה דיון דומה על ההיקף וההצדקה של הליך הביקורת השיפוטית, כלומר על סמכותו של בית המשפט העליון לפסול חוקים של הכנסת, המתנהל גם במקומות אחרים. שלשה פרופסורים למשפטים דנים בסוגיה הזו בכתב העת Dissent. את המאמר המרכזי כתב Mark Tushnet, "דמוקרטיה נגד הליך שיפוטי". המחבר מתנגד להענקת סמכויות לבית המשפט העליון לפסול חוקים מטעמים דמוקרטיים וניתן למקמו במחנה פרידמן, את התגובות למאמר כתבו Jeremy Waldron ו Laurence Tribe, ותגובה של מחבר המאמר בעקבות התגובות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.