על עובדי קבלן, כלכלנים וקרוא וכתוב

איציק ספורטא

אז הייתה שביתה של שמונה שעות שנסתיימה עד הפעם הבאה כי בכלכלה הישראלית לא לשלם שכר לעובדים באופן גלוי יותר או פחות הפך לנורמה.

עובדי הקבלן שזוכים לאחרונה להתייחסות הן על ידי החשב הכללי והן על ידי אחרים פתחו אתר אינטרנט  שבו מידע כללי כמו על המאבקים שלהם. בכלל חשוב לזכור שהתארגנות חשובה ומשפיעה יותר מחוקים יפים ואכיפה שקיימת רק בשוליים. ועובדי הקבלן בשלב זה המאבטחים עושים מעשה. באותו עניין, הקליניקה למשפט ורווחה באוניברסיטת ת"א שלחה מכתב לנשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ` רבקה כרמי, בעניין הפגיעה בזכויות עובדות הניקיון באוניברסיטה, המועסקות באמצעות קבלני ניקיון. התעריף המינימאלי שלעת עבודה צריך להיות 26.77 שקלים כדי שהקבלן יוכל לעמוד בתשלום הזכויות הקבועות בחוק, בעוד שהתשלום לשעה שמשלמת האוניברסיטה הוא 25 שקלים. בלי לחשוב יותר מידי אנו יכולים להניח מי ייפגע מחוזה שכזה.

כלכלנית בשם ברברה ברגמן פרסמה מאמר בשם: "Needed: A New Empiricism" שבו היא קוראת לכלכנים לנטוש את משרדיהם הממוזגים, בהם הם מפתחים תיאוריות שאין להן קשר למציאות, ולבחון באמת כיצד הכלכלה עובדת. בתחילת המאמר היא מביאה דוגמה של מחקר ביולוגי על הדרך בה דולפינים צדים דגים, נתגלה שיש חלוקת עבודה קבועה בין הדולפינים. הדבר נעשה על ידי תצפית בשתי קבוצות של דולפינים למשך 120 פעולות ציד שכאלה. לדבריה "שתי קבוצות הדולפינים במחקר האחד הזה זכו לתשומת לב רבה יותר מכל הקבוצות האנושיות הידועות בשם עסקים מכלכלנים מקצועיים במשך 200 השנה האחרונות".

ולסיום מי שרוצה לצפות בעתיד יכול לקרוא דו"ח על האנאלפבתיות הפונקציונאלית (32 עמודים) בבירת המעצמה היחידה בתבל, ארה"ב, שם -36.4% מן המבוגרים יודעים קרוא וכתוב ברמה כה נמוכה שאינה מאפשרת להם, למשל, לקרוא לוח זמנים של אוטובוסים. אבל זה בארה"ב כאן ידוע שהכלכלה צומחת והכל טוב אז אין לנו מה לדאוג.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.