משברים זה אנחנו

יוסי דהאן

אתמול צפיתי בערוץ הדוקומנטרי של הלווין בסרטה המעניין של הבמאית הבריטית רייצ`ל בויינטון "משברים זה אנחנו". הסרט עוקב אחר מעורבותה של חברה אמריקאית לייעוץ ושיווק פוליטי בתחילת שנות האלפיים בבחירות בבוליביה. החברה בבעלותם של ג`יימס קרויל, סטן גרינברג ושרום, מייעצת למועמד הימין נציג האוליגרכיה גונזלס סאנצ`ז לוסדה, הידוע גם בכינויו "גוני". ייעוץ ושיווק פוליטי מטעם חברות זרות הוא סוג של קולוניאליזם באמצעים אחרים. מגיעה חבורת אנשים זרים למדינה ובאמצעות תעמולה, מניפולציה ולעיתים הונאה משפיעה על ההליך הדמוקרטי ותוצאות הבחירות. ביום שלאחר הבחירות היא אורזת את ציודה ונוחתת במדינה הבאה.

כיוון שחבורת היועצים הזרים הללו אינה מבינה דבר וחצי דבר בהיסטוריה של המדינות בהן היא פועלת, לא את תרבותן פוליטית ולא את בעיותיהן המרכזיות, היא פועלת על פי נוסחה אחידה. בדרך כלל עבודה עם התקשורת המקומית שמטרתה לגרום למועמד שלה, שחייב לציית לכל הוראות היועצים, להיראות טוב ולמועמדים האחרים להיראות רע. היועצים הללו יוצרים את הרושם שעבודתם מתבססת על שיטה מדעית המבטיחה הצלחה, רושם המומחיות נשען על שפה איזוטרית ועל כלים כקבוצות מיקוד, ניתוח סקרים, שיווק פוליטי וייעוץ בענייני הופעה ולבוש. 

אחד הקטעים המעניינים בסרטה של ביינטון מראה את אחד מהיועצים, חבר בכיר ב"מחלקת הטריקים המלוכלכים" של החברה, מיודענו הישראלי טל זילברשטיין, ההוא שהתחיל את הקריירה שלו בתנועה לשלום וצדק חברתי בשכונות –  "דור שלם דורש שלום". זילברשטיין פורש בפני המועמד ויועציו את תכניתו היצירתית להבטיח את נצחונו של "גוני" בבחירות. המוח הישראלי מציע ללכלך על המועמד המתחרה, אולם, הוא מדגיש, שיש להסתיר את העובדה שההשמצות יצאו מהמחנה של "גוני" וחובה ליצור את הרושם שמקור הלכלוך הוא גורם חיצוני אחר.

"גוני" הוא המועמד של וושינגטון, הוא פרו אמריקאי וחסיד גדול של הפרטת משאביה הטבעיים של בוליביה לתאגידים כלכליים בינלאומיים. המלאכה של היועצים האמריקאיים מצליחה ו"גוני" נבחר לנשיא בוליביה. אולם המהומות מתחילות מיד לאחר הבחירות, בהתנגשויות שבין הצבא והמשטרה  לבין המוני המפגינים, אזרחים אינדיאנים עניים הדורשים ייצוג פוליטי וצדק חברתי, נהרגים 100 אזרחים, ולאחר התקוממות עממית מתמשכת הנשיא "גוני" בורח מהמדינה לאחר 14 חודשי כהונה ונוחת בוושינגטון, עיר הבירה של פטרוניו שבה הוא זוכה למקלט פוליטי. קרויל, גרינברג, שרום וזילברשטיין, שבחשו במערכות הבחירות של 50 מדינות אחרות, ביניהן ישראל (כיועציו של אהוד ברק), גרפו הון עזבו את בוליביה והם כבר עובדים במדינה הבאה. יש להניח שבחודשים הקרובים הם ינחתו בבן גוריון יתחילו לעבוד אצלנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.