חזון הנדל"ניסט

יוסי דהאן

לקראת חג החירות, אחד מאילי ההון הנדל"ניסטים הגדולים ביותר בישראל, שמדיניות שינוי ייעוד הקרקע החקלאית שנפסלה על ידי בית המשפט העליון היטיבה עמו מאד, פורש במגזין G של העיתון "גלובס", את משנתו החברתית והכלכלית:

עו"ד שרגא בירן על העוני בישראל: "זו ממשלה מטומטמת שלא רואה את הטעויות שלה"

"ישראל צריכה לעבור הפרטה חברתית ולהעביר נכסי מדינה לשכבות נזקקות ולכלל האזרחים" * תוקף את הירוקים: "זה לא ירוק – זה ירוקת" * המזרחים דפוקים כי הפתרון של עיירות הפיתוח ושכונות העוני בישראל הוא לא לקחת ממישהו אחד ולתת לאחר".

"בירן ייצג את מקווה ישראל במאבקם, שכשל עד כה, נגד הקצאת כל 8,000 הדונם של חירייה להקמת פארק איילון, ובעד הזכות לבנות על חלק מהאדמות הללו. עתירה של מקווה ישראל ושל חברת הזרע בעניין נמצאת בבית המשפט העליון. "כל הפארק הזה היה תרמית", אומר בירן. "לא הוקם פארק, לא פינו את חירייה, ממשיכים לזרוק שם זבל ואזורי התעשייה המכוערים בסביבה ממשיכים להתפתח. ולמה זה קרה? מסיבה אחת בלבד: פופוליזם שמאפשר לעטוף כל תועבה ולכלוך במעטה ירוק".

המאבק המפורסם ביותר של בירן היה ייצוג הקיבוצים בבג"ץ, כאשר הקשת המזרחית הצליחה לבטל את ההחלטות המאפשרות לקיבוצים לקבל פיצוי על הקרקע בעת שינוי ייעוד על פי ערכה החדש. בירן מותח ביקורת קשה על השופט תיאודור אור שחתום על פסק הדין ואומר: "זה צדק חלוקתי נבוב. אחרי שלקחו את הקרקעות מהמושבים ומהקיבוצים, יש מישהו במדינת ישראל שקיבל מזה פיסת קרקע? המזרחים דפוקים כפי שהיו קודם לכן. כי הפתרון של עיירות הפיתוח ושכונות העוני בישראל הוא לא לקחת ממישהו אחד ולתת לאחר, אלא שמדינת ישראל תעבור תהליך של הפרטה חברתית. צדק חברתי ולא צדק חלוקתי.

 

"עשו פה עוול נוראי. האנשים האלה בקיבוצים ובמושבים החזיקו את האדמות 50 ו-60 שנה, עכשיו באים לקיבוצניק ומבקשים ממנו שגם על הדירה הקטנה שלו עם היתושים והברחשים הוא ישלם", הוא אומר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.