מספר דיווחים על מצבם של אזרחים בישראל

איציק ספורטא

במדינת ישראל, שמצבה הכלכלי מעולם לא היה טוב יותר, ממשיכים לדון ללא סוף בקלונו של רמון, אז בית המשפט קבע שאין קלון במעשיו כך שכרגיל אנו נידונים לסבול את אותן דמויות ציבוריות עוד ועוד עד שנמאס לנו אבל לא להם.

לפני הפסח נהוג היה לכתוב ולדבר רבות על מצבם של אלו ששמעה של הכלכלה המוצלחת לא הגיע אליהם. גם זה די נפסק, רותי סיני מנסה להסביר למה. דבר אחד ברור התקשורת בישראל מתעניינת יותר בסיפורים של אנשי ציבור כי כאן כביכול יש דרמה, כנראה שאין לה הכלים, הרצון ואולי גם היכולת לדון לעומק בנושאים החשובים לאזרחי ישראל.

בימים האחרונים נחשפנו למצבה של האוכלוסיה הערבית בישראל באמצעות מספר דו"חות המציגים את מצבם הכלכלי הקשה ואולי יותר מכך הגזענות הפושה בישראל. בסקר שנערך על ידי המרכז למאבק בגזענות נמצא: "… כי 42% מהיהודים בישראל תומכים בשלילת זכות הבחירה מהאזרחים הערבים (לעומת 26% בשנת 2005). 50.2% מהיהודים תומכים בטרנספר (לעומת 39.5%) ו- 37% מגדירים את התרבות הערבית כתרבות נחותה (לעומת 33%)". ממש הקדמה בהתגלמותה. מי אלה הערבים הללו, בואו נעיף אותם מכאן הם רק מפריעים לנו, ואם לא יצאו נשלול מהם זכויות אזרח בסיסיות, ובא לציון גואל.

אם סתם גזענות לא מספיקה, הנה כמה נתונים על מצבה הכלכלי של האוכלוסיה הערבית: "מעיון בנתונים עולה כי היקף העוני בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל הגיע בשנת 2006 ל-56.4% ממשקי הבית ול-64.3% מן הילדים הערבים. חמור במיוחד המצב בקרב ערביי הנגב, שם הנתונים הם 76.6% ו-81.9, בהתאמה". בנגב רק 82% מן הילדים עניים כנראה שאנו עושים משהו לא נכון כי טרם הגענו ל-100% עוני. למצב זה אין אח ורע בעולם שאיליו מדינת ישראל מנסה להשתייך.

עמותת סיכוי פרסמה דו"ח המציג את "מדד השוויון" (לא מצאתי את הדו"ח עצמו), על פי דיווחים בעיתונות נמצא שתוחלת החיים של ערבים נמוכה יותר,  גברים ערבים חיים שלוש שנים פחות מעמיתיהם היהודים ואצל נשים המספר קרוב יותר לארבע שנים. לגברים מעל שלוש שנים ולנשים כמעט 4 שנים. גם תמותת תינוקות כפולה מזו שבאוכלוסיה היהודית. הממשלה עושה הכל כדי לשמר מצב זה, זכורות תוכניות החומש למיניהן שנשארו בגדר תוכניות: " הוצאות הרווחה של הממשלה על אזרח יהודי גדולות יותר מהוצאותיה על אזרח ערבי – אף ששיעור העוני בקרב האוכלוסייה הערבית גדול בהרבה, וממילא גם שיעור הנזקקים לשירותי הרווחה. מנתונים רשמיים שבדקו אנשי עמותת "סיכוי" עולה כי הממשלה מוציאה בממוצע 378 שקל בשנה על תושב יהודי, ו-246 בלבד על תושב ערבי – פער של 35%. זאת למרות העובדה ששיעורן של המשפחות הערביות מתחת לקו העוני גדול פי שלושה מזה של המשפחות היהודיות".

הדיווחים הללו צריכים להדיר שינה מעיני כל מי שהחברה הישראלית חשובה לו. אבל ברדיו כבר שעה ויותר מדברים על רמון ועתידו המקצועי שממש לא מעניין אותי, אבל הדחיפות וההתרגשות שבדיווח ממש סוחפת, מתי הם התרגשו ממצבם של אזרחים?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.