הגדלת מספר העובדים הזרים ודחיית גיוס עובדים ישראלים

עמותת מען

הממשלה מאשרת הגדלת

מספר העובדים הזרים לחקלאות בעוד 2500

תכנית לגיוס 3000 עובדים ישראלים

שהציעה מען  נדחתה בלחץ החקלאים!!!

החלטת הממשלה, הצפויה היום, לאשר ייבוא של עוד 2,500 עובדים זרים לענף החקלאות, היא החלטה שגויה והרסנית שתגרום להגדלת שעורי האבטלה במגזר הערבי. החלטה זו עומדת בסתירה למדיניות המוצהרת של הממשלה לשילוב נשים ערביות בשוק העבודה. מאות נשים ערביות שהפגינו לפני שבועות ספורים בדרישה למקומות עבודה יוותרו ללא מקום עבודה כאשר הממשלה מערימה עוד מכשול על דרכם לזכות בפרנסה.

מי שירויח מהחלטה זו הוא קבוצה קטנה של חברות כוח אדם וחקלאים בעלי אינטרס שיגדילו את רווחיהם. יתר על כן. יש כאן ריח רע של עסקה קואליציונית. מדובר למעשה באשרור החלטה שאותה אמצה הממשלה כבר בראשית ינואר מייד אחרי אישור התקציב. אז וגם עתה פעל רה"מ אולמרט מתוך מגמה לגייס לצידו את אנשי ברק במפלגת העבודה ובראשם שר החקלאות שלום שמחון ושילם על כך בתוספת עובדים זרים על חשבון כלל העובדים בישראל. 

2,500 שיובאו מתאילנד יתווספו ל-26 אלף עובדים זרים שהם הרוב המכריע של השכירים בחקלאות. על פי המלצת ועדת המנכ"לים שמונתה לבדוק את הנושא ישלחו רק כ-700 מהעובדים החדשים לאזורי הפריפריה הרחוקה, כמו הערבה. השאר יחולקו בין החקלאים במרכז, אזור בו אין כל מחסור בידיים עובדות בישראל. זאת ועוד, בניגוד להתניה שהיתה בהחלטת הממשלה הקודמת המליץ צוות המנכ"לים שלא להתנות העסקת עובד זר בקליטת עובד ישראלי באזורי הפריפריה. גם באזור המרכז שבו מועמדת התניה זו לא נקבע מנגנון או אמצעי תמרוץ שיסייעו בגיוס העובדים הישראלים הנדרשים למלא את המכסה של 1800 (עובד ישראלי על כל עובד זר).

עמותת מען היתה שותפה בסדרת הדיונים שיזמה ועדת המנכ"לים בראשות מנכ"ל משרד רה"מ רענן דינור. בישיבות בהן נכחו נציגי מען הוצגה תכנית קונקרטית לגיוס של 3,000 עובדים מהמגזר הערבי לחקלאות. עמותת מען ארגנה ביום האשה הבינלאומי מצעד של מאות נשים ערביות שדרשו עבודה. נשים אלו הוכיחו כי כל הטענות על כך שאין מי שיעבוד בחקלאות הן טענות מופכרות.

אלא שקריאות אלו נותרו ללא מענה. במקום זאת בחרה הממשלה שוב לפעול על פי אינטרסים צרים של חברות כוח אדם המייבאות עובדים בתנאי עבדות מתאילנד ולספק כוח אדם זול לחקלאים.

עמותת מען דורשת את ההפסקה המיידית של מדיניות הזיג זג בנושא העובדים הזרים. רק קביעת מדיניות ברורה וארוכת טווח של הורדת המכסות לעובדים זרים תאפשר שינוי כוון בענף החקלאות וקליטת עובדים ישראלים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.