החרות שבעבדות המודרנית

יצחק (ג`קי) אדרי

"מבחן הסולידריות החברתית הוא מבחנה של הדמוקרטיה הישראלית הקורסת לנגד עיננו"

במדינת ישראל קיימים היום מספר רב של דפוסי העסקת עובדים, אבל בולטת במיוחד התרחבות גדולה של דפוס העסקה של עובדי קבלן, העסקה שאינה עומדת בשום קריטריון של שמירה על חוקי העבודה, שמירה על זכויות האדם, שמירה על זכות חופש הבעת הדעה, שמירה על זכות השימוע והמאפשרת הפרה בוטה של הזכות לחופש ההתאגדות במקום העבודה, דפוס העסקה של עובדי קבלן נחשב על פי כל אמות מידה ערכיות או תחיקתיות כסוג של עבדות מודרנית, עבדות הרואה בעובד הקבלן "כלי" כלכלי המשמש כרגולאטור בידי מנהלים לווסת את רווחיהם, קפיטליסטים בעלי ההון שבעיתות של שגשוג כלכלי קולטים את העבדים עובדי הקבלן בכדי לעמוד ביעדים, ובעתות משבר או האטה כלכלית מפטרים בעלי ההון את עובדי הקבלן בנוהל פיטוריי כלב, מעכשיו לעכשיו תוך הפגנת כוחנות אכזרית אל מול עובד קבלן חסר זכויות וגב כלכלי שכל שאיפתו לפרנס את משפחתו ולא להיות לנטל על החברה, בהינף הכוח של בעלי ההון נרמס עובד הקבלן, בהינף הממון והשררה גוזרים על עובד קבלן את חשכת העוני המתדפק לביתו עם פיטוריו.

מזה מספר שנים בחרה ממשלת ישראל מדעת כלכלית להרחיב את הסרת אחריותה מעל אזרחי מדינת ישראל ובפרט פעלה לא לאכוף את חוקי העבודה במדינת ישראל, הממשלה בחרה להעסיק אלפי עובדים בהעסקה ע"י חברות כח-האדם ובכך הסירה מעל עצמה את אחריותה הישירה כלפי המועסקים במוסדותיה, והפקירה את עובדי הקבלן לידיהם העושקות וחסרות הרחמים של סוחרי האדם מחברות כח-האדם, העסקה זו של עובדים ע"י הממשלה ואי אכיפת חוקי העבודה אותתה למגזר העסקים במדינת ישראל שגם להם מותר להעסיק עובדים ולהפר את חוקי העבודה, כך בחסות ממשלת ישראל התרחבה תופעת העסקת עובדי קבלן במדינת ישראל עד לכדי שיבוש מושגי הדמוקרטיה שמדינת ישראל מתיימרת לחיות לפיהם, השימוש בשיח הציבורי במושגים של מדינות עולם שלישי הלכו והתרחבו עד לקריאתי הגלויה להוציא אל מחוץ לחוק את חברות כח-האדם.

עם ישראל חוגג את חג הפסח, חג המסמל את יציאת העם היהודי מעבדות לחרות, ההיסטוריה של העם היהודי רוויה בתיאורים על העבדות הקשה שהייתה במצרים, למרות התיאורים הקשים הייתה חרות לעם היהודי במצרים, הייתה לו החרות להתארגן ולפעול את מול הפרעונים שרדו בהם, ולמרות העבדות הקשה והתנאים הבלתי נסבלים ידעו העבדים היהודים במצרים העתיקה לממש בבוא היום את זכותם לחרות ויצאו בהנהגתו של משה רבנו כבד הלשון מעבדות לחרות, מכאן אנו למדים שגם בכל סוג של עבדות ותהיה אשר תהיה קשה, יש לעבדים את החרות לקחת את גורלם בידיהם ולצאת מעבדותם, גם כשאזיקי העבדות על הרגליים יש בכוח רוחו הסולידרית של העבד לקחת אחריות על עצמו ולהשתחרר מעבדותו.

העבדות בהיסטוריה האנושית חשפה את טבע האדם החייתי השוכן בתוכנו, סוג של מפלצת אנושית הגוזלת את חרות האדם תמורת שירותים, רווחים ועמדות כח, ההיסטוריה האנושית גם מלמדת אותנו שלמפלצת העבדות יש הרבה פנים וצבעים, מפלצת העבדות המסוכנת למדה להסוות את עצמה מפני לוחמי זכויות האדם בעולם, העבדות המודרנית לבשה צבעי הסוואה להתחמק ממנהיגי זכויות פועלים, מפלצת העבדות המודרנית יודעת שגם לעבדים שבחסותה יש את החרות לקום ולהרוג אותה! לכן היא נזהרת ומתחכמת, שולחת זורעות מושחתות למסדרונות השלטון, בוחרת מנהיגים מהכנסת ומאפשרת להם לנהל את העבדות בחברות כח-האדם, מפלצת העבדות נכנסת לכנסת ישראל ובונה לובי חזק המשמן את גלגלי המושחתים, לוקחת קציני צ.ה.ל במיל` וממנה אותם לנהל את העבדים בתנאים מפליגים, מפלצת העבדות לוקחת עובדי קבלן "נבחרים" והופכת אותם למנהלים ואין מפלצת מסוכנת יותר לפועלים מעבד בעמדת ניהול, מפלצת העבדות המודרנית הגיעה למימדים שהיא מתחילה לאיים על המשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית.

מעגלי העוני המתרחב והפערים החברתיים ההולכים וגדלים גרמו לאנשי אקדמיה, אנשי חינוך, אנשי כלכלה לנסות להבין מדוע זה קורה? מחפשים את התשובה כיצד אפשר לעצור זאת? והתשובה לנגד עיננו, שוכנת בתוכנו לא צריך מחקרים אקדמאיים, לא צריך לבנות תזות מלומדות, לא צריך סיעור מוחות של גאונים כלכליים וחברתיים, הכול טמון בשכר העבודה של מאות אלפי עובדי קבלן שעובדים וחוזרים עניים הביתה, יוצאים למגוון רחב של עבודות במשק הישראלי, החל במאבטחים דרך הקלדניות וכלה בעובדי הניקיון וגם בעלי תארים אקדמאיים מוצאים עצמם בסוף יום העבודה חסרי זכויות ועם שכר עוני, אין ספק שהעוני הגדל במדינת ישראל, הפערים החברתיים הגדולים הם תוצאה של שכר העבודה הנמוך שדוחף רבבות למעגלי העוני.

מבחן הסולידריות החברתית הוא מבחנה של הדמוקרטיה הישראלית הקורסת לנגד עיננו אמרתי בכנס באונ` בן גוריון בנושא זכויות עובדי הקבלן באוניברסיטה, מבחן הסולידריות החברתית הוא במרד עובדי הקבלן בעבדות המודרנית, מבחן הסולידריות החברתית הוא בהכשרת התודעה החברתית שיש חרות בעבדות המודרנית , החרות למימוש הזכות לחופש ההתאגדות, והזכות הזאת היא לא קנינו של הפרט אלא של הכלל, גם אם אתם מועסקים כעובדי קבלן בעבדות מודרנית יש לכם את החרות להניף את דגל המרד במדינה דמוקרטית נגד העבדות ולהתחיל להתאגד בקבוצות עובדי קבלן שיעמדו כחומה בצורה למימוש זכויותיהם כעובדים, עד אתמול בעלי ההון ניצחו ועשקו את זיעת אפנו בגלל ששתקנו ולא מימשנו את זכותנו לחרות, מהיום לא עוד עבדות מודרנית! יש לנו עובדי הקבלן את החרות לממש את הזכות לחופש ההתאגדות, אנחנו ננצח את מפלצת העבדות המודרנית מפני שמאבק צודק סופו לנצח ואין קדוש יותר ברוח האדם ממאבק לחרות.

בברכת

חג חרות שמח

יצחק ג`קי אדרי

הזמנה להרשמה: לכנס 1 במאי 2007  מניפים את דגל הסולידריות למען זכויות עובדי הקבלן

קריאה להשתתפות בכנס 1 במאי 2007 לאות הזדהות ותמיכה עם הפועלים הגיבורים מדימונה   שהשתתפו באומץ ובאחריות חברתית בסרט התעודה – "זהב לבן עבודה שחורה" ובסרט – "שביתה", אני קורא לכם להגיע לעיר דימונה ולהביע את תמיכתכם, בפועלים שרצו לממש את זכותם לזכויות ולחופש ההתאגדות ונפגעו קשות! ביחד נאבק ונלחם על הזכות לחופש ההתאגדות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.