על שלושה ספרים באותו נושא, התארגנות עובדים

איציק ספורטא

אני מקווה שלא קיבלתם בחילה מהמפגשים, הקרויים ראיונות, בין ראש הממשלה לעיתונאים רבים מיני ים, לפחות לדקלם הוא יודע והם לא יודעים לשאול. כדי להתחמק מכל זה אני קורא בשבועות האחרונים מספר ספרים שעוסקים בארגוני עובדים ובעתידם בארה"ב, אף שהעתיד נראה רע בספרים אלה אפשר למצוא פתח תקווה, לא רק לעובדים בארה"ב אלא גם בישראל.

שלושת הספרים בהם אני מדבר בוחנים את מצבם של עובדים בארה"ב ומביאים דוגמאות לניסיונות לארגן עובדים שנחשבו לעובדים שאי אפשר לארגן, בעיקר מהגרים. הספר הראשון שקראתי נקרא: “Hard Work: Remaking the American Labor Movement” שנכתב על ידי  Fantasia ו- Vossשנכתב לקהל אירופי לפי בקשתו של Bourdieu , הספר בוחן את מצבם של עובדים בארה"ב ודן גם במה שנראה ההצלחה של הכלכלה האמריקאית. למשל, טוענים הכותבים, ששיעור האבטלה בארה"ב נמוך בשני אחוז ממה שהיה אמור להיות בגלל שיעור האסירים הגבוה. התקווה היחידה של עובדים בעיקר עובדים עניים הוא התארגנות של עובדים במסגרת השונה ממה שהיה נהוג בארה"ב, מעבר מהתאגדות שנועדה לשרת רק את חבריה במסגרת ארגון ביורוקרטי מקצועי מה שהם קוראים Business Unionism להתארגנות על בסיס מעורבות של עובדים מהשורה, פעילים וארגונים חברתיים, איגודים מקצועיים קיימים והקהילה כולה במסגרת Social Movement Unionism. בספר מובאות שתי דוגמאות לסוג פעילות שכזה בלוס אנג`לס שדרש צדק לעובדי הניקיון, ובלאס וגאס. שיטת העבודה אינה מכוונת רק למעסיק אלא למשתמשים בשרותים.

בספר נוסף שמתעד את המאבק בלוס אנג`לס שנקרא: L.A. Story: Immigrant Workers and the Future of the U.S. Labor Movement שנכתב על ידי Ruth Milkman מתואר המאבק ונעשה ניסיון להבין מה גורם להצלחה או כישלון של מאבק שכזה ודומים לא. קראתי רק חלק מן הספר כך שאיני יכול לסכם אותו.

ספר נוסף שעוסק במאבקים של עובדים עניים:  Poor Workers` Unions: Rebuilding Labor from Below  שנכתב על ידי  Vanessa Tait שהיא פעילה חברתית ולא אקדמאית כמו מחברי שני הספרים האחרים. שמו של הספר מתייחס לספר שפורסם ב-1978: Poor People`s Movements: Why They Succeed, How They Fail: שנכתב על ידי Frances Fox Piven,Richard Cloward. את השני קראתי בראשון קראתי רק פרק אחד.

את הספר הראשון קראתי בשלמותו והתחושה שלי שכיון שישראל הופכת לדומה יותר ויותר לארה"ב אפשר ללמוד מן הניסיון שם. גם כאן יש ניסיונות מעניינים וחשובים כמו התארגנותם של עובדי קבלן, עמותות כמו "מען" הפועלות כדי שעובדי חקלאות אזרחי ישראל ימצאו עבודה, פעילות הקליניקות המשפטיות ועוד. אולי אין מקום לאופטימיות ייתר אבל בטוח שיש מקום לפעילות שבסופה התגייסו רבים, גם מהארגונים החברתיים, יחד עם העובדים עצמם ויטכסו עצה גם על דרכי פעולה וגם על מטרות כדי לאפשר לעובדים ועובדות להשמיע את קולם התפרנס בכבוד.

*לא נתתי הפניה לאמזון כיון שבספרם של פנטסיה וווס נטען שכאשר עובדים באמזון רצו להתארגן שכרה זו חברה שמטרתה להיאבק בכך ובהצלחה. הנה עוד דוגמה לכך שהכלכלה החדשה יכולה להיות גרועה לעובדים כמו הכלכלה הישנה.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.