• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

איך קלקלנו?

יהודית קנולר

בתחילת שנות השמונים, עם בוא העלייה האתיופית,שאלתי את הסופר אלי עמיר, שספרו "תרנגול כפרות" על קליטת עליית עיראק, קרי קליטתו בארץ כילד, מאד השפיע עלי, האם למדנו את הלקח. עמיר שהיה אז איש עליית הנוער בסוכנות היהודית נאנח ואמר: חזרנו על אותן השגיאות.

לא הבנתי אז ועדיין איני מבינה, מדוע אנשים שמקבלים משכורת כדי לבצע עבודה מסויימת , צריכים לעשות את זה רע. בדיעבד נראה לי כי עמיר עצמו ישב בצומת שיכול היה להשפיע, ולא עשה זאת.

התעניינתי  בעלייה זו, בעקבות ספר שקראתי, (נדמה לי ששם הסופרת היה יעל כהנא), שתיאר את גילויה של הפזורה הקסומה הזו. יצא לי להכיר עולים חדשים שנקלטו, התפעלתי מעדינותם והרכות שלהם. הייתי גם בחצרות יסף שנעשתה בו עבודת קליטה נהדרת על ידי האדריכל יהודה פתאל, שחלם להפוך את המקום, ליד עכו, סמוך לים, לפנינת נופש. הוקמו שם סדנאות של אמנות אתיופית והיו תקוות גדולות. קיבוצי הסביבה לא התלהבו מהרעיון וסופו של דבר, המקום פוזר והחלום נופץ.

הכרתי איש מחשבים אתיופי שסיפר, כי אינו יכול להיקלט במקצועו, ועובדים סוציאליים שנותבו לעבוד רק בתוך הקהילה. הממסד נתן תשתיות אבל לא חיבק. עקבתי אחרי הקלקולים. אחרי השבר של המשפחה האתיופית, אחרי מעשי אלימות, הנטייה להשתכר וחוסר המעש של הצעירים. חשבתי כי הצעד הבא יהיה פשע שנובע מתוך תסכול.

לפי הפרסומים ב"הארץ" מהיום, רמת ההשכלה בקרב אוכלוסייה זו נמוך, בהשוואה לכלל האוכלוסייה. מכאן שהם נאלצים לעבוד בעבודות מועטות שכר כמו ניקיון ואבטחה.  בכתבה שמתארת את נתוני ההשכלה ויכולת ההשתכרות של בני העדה מסופר על זוג: היא עובדת ניקיון המשתכרת 2,500 שקל לחודש והוא עובד גינון במשכורת חודשית של 3,400 שקלים ואני תוהה. עובדת ניקיון בשוק החופשי יכולה להשתכר 250   עד 300 ₪ לחודש שהם 5,000 שקל נטו לפחות  ב20- ימי עבודה. שכני, גנן עצמאי, עזב את המקצוע כי הצליח להגיע למירב הכנסה של 7,000 שקלים נטו בלבד. כך ששוב, מן הסתם, הבעיה טמונה בהעסקה באמצעות חברות כוח אדם. אם הממסד רוצה לפתור את הבעייה של העדה הזו הוא צריך לטפל בחינוך ובהשמת עובדים (עוד לא פירקו את שירות התעסוקה, עד כמה שאני יודעת). בתור התחלה אפשר לקבוע מכסות לקליטת עובדים קבועים במוסדות ציבור.

ופה הרשו לי קפיצה קטנה להולנד. בני וכלתי מתגוררים שם ומגדלים שני ילדים. 80-90% מהוצאות הגן הפרטי שלהם מוחזרות להם משום ששניהם עובדים. אדם עובד נהנה גם מביטוח בריאות מוזל. בגיל ארבע מתחיל בית הספר שהוא חינם לכל דבר, בכלל זה ספרים, מחברות ואפילו עפרונות. אוכלוסיות חלשות, שבהן האם אינה עובדת ואינן זכאיות להחזר הוצאות, נהנות ממתנ"סים במחיר מאד מוזל, עם רמת חינוך שאינה נופלת מרמתם של הגנים הפרטיים. בהמשך כאמור החינוך הוא חינם ולכל האוכלוסייה ניתנת אותה ההזדמנות לסגירת הפערים. ואכן, בהולנד אין כמעט פערי שכר. עובד הניקיון, בחברה שבה עובד בני, נהנה מכל הזכויות הסוציאליות המוענקות לשאר עובדי החברה.

היום שמעתי ברדיו התייחסות לכתבה זו של "הארץ". הדוברים ציינו כי האתיופים נדחקו לעבודות כפיים בזויות. ואני מתקוממת. בכל חברה צריך לבצע עבודות נעימות יותר ונעימות פחות, איש איש לפי כישוריו. בעיני עבודת ניקיון אינן בזויות, וכמי שחלשה בחשבון אני מעריצה את הקופאיות הרוסיות שעתה פינו את מקומן לקופאיות אתיופיות. ואשר לעבודת האבטחה: לא מכבר כתבתי כי עובד האבטחה צריך להשתכר, אם לא כמנכ"ל לפחות כמנהל בדרגי ביניים בשל הכישורים הנדרשים ממנו והסיכון שהוא נוטל על עצמו. והנה ימים מספר לאחר מכן נהרג עובד אבטחה במהלך עבודתו. האם זו עבודה פחותת ערך? נהפוך הוא. זו עבודה עם אחריות גבוהה שתגמולה נמוך. כל זה משום שהעובדים הללו מועסקים באמצעות "מתווכים" ששותפים להכנסותיהם.

פערי השכר בחברה הישראלית, האדישות של השבעים כלפי האוכלוסיות החלשות, החלו לתת את אותותיהם בהתגברות האלימות והפשע. יתרה מזאת. הצעירים האתיופיים החלו להזדהות עם "האחים" בארה"ב – דוגמא אמריקאית על רקע של תסכול וזעם – שמוטב היה להימנע ממנה.

באיום הקיומי שבו אנחנו נתונים, האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו את הקרעים והשסעים ואת הקלקולים שנחשפים מדי יום? האם מאוחר מדי להזיז משהו?

כנראה שיעניין אותך גם: