על טרוניותיו של רקטור חרד

יוסי דהאן

כגרועים שבמעסיקים, נשיאי שבע האוניברסיטאות, שצריך להזכיר שבעבר הלא רחוק השתייכו למעמד העובדים, פועלים לשבור את שביתת הסטודנטים ולחבל במאבק הסגל הבכיר. אתמול הם פרסמו מודעות בעיתונות, שבהן נאמר כי "הלימודים באוניברסיטאות מתקיימים כרגיל". במודעות נכתב כי "ועדת שוחט היא הסיכוי האחרון להצלתה של ההשכלה הגבוהה".

אולם הגדיל לעשות רקטור אוניברסיטת חיפה, פרופסור יוסי בן ארצי, שאתמול פרסם מאמר מביך בטיעוניו נגד שביתת הסטודנטים. נתעלם לרגע מטריקים ריטוריים מוכרים וירודים כגון כינוי המתנגדים לעמדותיו "עסקנים", והניסיון לדה לגיטימציה של השביתה באמצעות הקביעה שמנהיגי השביתה מייצגים רק "מיעוט מקרב חבריהם הרבים". משום מה מתגנב לליבי החשש שלאיש האקדמיה הבכיר והחוקר בן ארצי אין מחקר אמפירי המבסס טענה זו.

לטענת בן ארצי, "העלאת שכר הלימוד היא כורח בל יגונה", ומדוע היא כורח בל יגונה? כאן מציג בן ארצי מספר נימוקים. ראשית, "אנו חיים במדינה שמשקיעה את רוב אונה והונה בתקציבי ביטחון והתכוננות מתמדת למלחמה", ושנית, "משום שמערכת ההשכלה הגבוה עומדת בפני שוקת שבורה, לאחר קיצוץ מסיבי בשיעור מצטבר של 20 אחוז (!) בתקציביה בשנים 2002-2005". חלק ניכר מן הקיצוץ נובע לטענתו ""מהישגי" הסטודנטים בהמלצות "ועדת וינוגרד" להורדת שכר הלימוד.

באשר לטיעון הראשון בעד העלאת שכר הלימוד, "אנו חיים במדינה שמשקיעה את רוב אונה והונה בתקציב הביטחון".  על אלו נתונים בדיוק מבסס בן ארצי את הקביעה המופרכת הזו? מלבד הניפנוף הפבלוביאני המוכר בדגל הביטחון. כל מה שהרקטור היה צריך לעשות על מנת לבחון את חלקו של תקציב הביטחון בתקציב המדינה, זה מה שאני מקווה שהוא ממליץ לסטודנטים שלו לעשות, לצעוד לספרייה הקרובה באוניברסיטה שהוא מנהל ולשלוף את ספר התקציב, הספר נשלח בחינם על ידי משרד האוצר לכל הספריות. גודלו של תקציב הביטחון מכלל התקציב בשנת 2006 הוא 18%. לא רובו, לא מחציתו ולא רבעו.

אבל מעניין בעיקר טיעונו השני של בן ארצי, הוא מציג את הקיצוץ המסיבי בתקציבי ההשכלה הגבוהה אבל מאשים את הסטודנטים ב"חלק ניכר" מהקיצוץ, בשל "הישגי הסטודנטים" בוועדת וינוגרד. זה טיעון כל כך מופרך שאני מתקשה להאמין שבן ארצי סבור שהוא נכון. הקיצוצים במערכת החינוך ובהשכלה הגבוהה החלו משנת 2001. ההערכה היא שהקיצוץ במערכת החינוך, כולל מערכת ההשכלה הגבוהה, מאז ועד היום מגיע ל 4.8 מיליארד שקלים.  לקיצוץ הזה, כפי שיודע פרופסור בן ארצי, אין קשר ל"ועדת וינוגרד" או לכל ועדה אחרת, הוא מהווה אבן יסוד מרכזית במדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה בשנים האחרונות, שעיקרה קיצוץ מסיבי בשירותים החברתיים והפרטתם. משמעות ההפרטה היא מימון מערכת החינוך על ידי האזרחים וקיצוץ מחויבותה של המדינה. מדיניות זו כוללת גם, כפי שציין בכנות אורי יוגב הממונה לשעבר על אגף התקציבים באוצר, שבירת העבודה המאורגנת. אבל בן ארצי, הפועל כבן ברית של האוצר ומשמש כשופרו, מתעלם מכך והופך באופן ציני את הסטודנטים לשעיר לעזאזל האחראים להתמוטטות מערכת ההשכלה הגבוהה.

לבסוף לחיזוק עמדתו מגייס בן ארצי את העקרון הנעלה של החופש האקדמי. מימון שכר הלימוד על ידי הסטודנטים יחליף לטענתו את המימון הציבורי ויאפשר לאוניברסיטואת להיות חופשית, ו"לכלכל את מעשיהן על פי הבנתן וללא פיקוח אוו התערבות שלטונית או אחרת בהתפתחותן, זהו עקרון שגם הסטודנטים אמורים להיאבק על שמירתו".

בן ארצי לא שמע כנראה על מדינות מערביות המממנות את מערכת החינוך שלהן כולל את שכר הלימוד של הסטודנטים, מדינות שבהן חוקרים נהנים מחירות אקדמית לא פחותה מזו שנהנים ממנה עמיתיהם בישראל. בן ארצי מעדיף להיות תלוי בכספם של בעלי הון, שכידוע עקרון החירות האקדמית הוא המניע היחיד להתנהגותם, ובגביית שכר לימוד גבוה מבעלי אמצעים הנרשמים לתכניות לימודים חוץ אקדמיות, הלהיט החדש של מערכת ההשכלה הגבוהה, תכניות שבהן המרצים הם בחזקת משרתים הצריכים לציית לכל גחמה של הלקוחות.

אני כבר מעדיף את הכנות והמורכבות של טיעוני דוברי האוצר על פני טיעוני הרקטור החרד לעתידה של ההשכלה הגבוהה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.