סדנה: בין הפוליטי לפרופסיונלי: כיצד פעולה פוליטית אפשרית?

מכון ון ליר

קול קורא לסדנת ון ליר ללימודים מתקדמים – קיץ 2007

בין הפוליטי לפרופסיונלי: כיצד פעולה פוליטית אפשרית?

ה"פוליטי" זוכה בימינו לדיון נרחב בעקבות שינויים באופני השיח ובצורות חשיבה שהחלו במחצית השנייה של המאה ה-20. אחת ההשלכות של שינויים אלה היא ההבנה שכל שדה שיש בו היררכיה ויחסי כוחות הוא, במוצהר או במובלע, שדה ששאלת הפוליטי חלה עליו, ולכן יש לחתור לפענוח תכניו הגלויים והמוצפנים. מתוך מודעות זו הפכו מדעי החברה והרוח בני זמננו את סוגיית הפוליטי לכלי אנליטי וביקורתי כאחד. מכאן גם עלתה התביעה להעמיד את האובייקטים התרבותיים, החברתיים והמדעיים למול שאלת הפוליטי. דהיינו, לבחון את יחסי הכוחות, את הקונפליקטים ואת ההיררכיות הנוצרות בעקבותיהם כדי להתחקות על המשמעויות המסתתרות מבעד למסכי המציאות.

סדנת ון ליר תעסוק במתחים בין הפוליטי לפרופסיונלי ובביטוייהם המגוונים. הנחת העבודה היא שבשדות פרופסיונליים – ובזירות חברתיות שבהן יש לפרופסיונליות נוכחות מובהקת –  הפרופסיה מזהה, מגדירה, מטשטשת ומעקרת את הפוליטי.

אנו מזמינים תלמידי מחקר (לתוארי מוסמך ודוקטור), אשר עבודותיהם נוגעות ישירות או בעקיפין לנושאים אלה, להגיש הצעות ראשוניות להצגה בסדנה. כותבי העבודות יתבקשו לאתר ולזהות בזירות מחקרם את הפוליטי ולבחון את עצם אפשרותה ותנאיה של הפעולה הפוליטית. הפעלת מבט זו רלוונטית גם לאופן שבו מתכוננת הפרופסיה ולאופן שבו נעשית קנוניזציה לידע הנחשב מוסמך. העבודות המוצעות יכולות להיות הן במישור אנליטי-תיאורטי והן במישור אמפירי-מתודולוגי של מקרי מחקר וניתוח אופני פעולה, בתחומים כמו משפט, ניהול, עבודה סוציאלית, כלכלה, תרבות או פוליטיקה.

הסדנה תתקיים במכון ון ליר בירושלים בימים שני–רביעי, ה–ז בתשרי תשס"ח, 19.9.2007–17

ההצעה תהיה בהיקף של עד שני עמודים.

חוקרים שהצעותיהם תתקבלנה יוזמנו להציג בסדנה.

את ההצעות יש לשלוח עד יג באייר תשס"ז, 1.5.2007, בעבור

רונה ברייר ronnab@vanleer.org.il  או יובל עברי yuvalevr@mli.org.il

כתובת דואר: מכון ון ליר בירושלים, ת"ד 4070, ירושלים 91040

ועדה אקדמית: ד"ר לואיז בית-לחם, רונה ברייר, פרופ` חנה הרצוג, פרופ` יוסי יונה, 

טל כוכבי, כנרת להד, יובל עברי, אלי שיינפלד, פרופ` יהודה שנהב

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.