• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בעיות ברוזנגרוד

עמי וטורי

רוזנגרוד נחשב לרובע המגורים העני ביותר בשבדיה. ברוזנגרוד השוכן בדרום העיר מלמו חיים קצת פחות מ 20,000 תושבים כאשר קרוב ל 80% מהם מהגרים ובני מהגרים. רוב אוכלוסיית רוזנגרוד חיה ברמת חיים הנמצאת רק מעט מעל לקו העוני השבדי. כלומר חיים ללא מצוקה חומרית אבל עדיין רמת חיים הנמוכה ב כ 25% מרמת החיים הממוצעת השבדית כולל שירותים ציבוריים. ככלל חזותו של הרובע מטופחת למדי ואין בו כמעט צפיפות דיור חריגה.  (תמונות של בתי המגורים ברוזנגרוד ניתן לראות כאן וגם כאן.

  אלא שתנאי מגורים אלו לא פותרים את בעייתם של רבים מתושבי הרובע ובעיקר הצעירים שבהם המתקשים להשתלב בשוק העבודה השוודי וחשים לכן דחויים ומנותקים מהזרם המרכזי של החברה השבדית. אצל חלקם מדובר בקשיי שפה ואצל חלקם מדובר ביחס מפלה מצד מעסיקים שאינם מעוניינים להעסיק צעירים ממוצא מזרח תיכוני ובייחוד צעירים מרוזנגרוד שסובלים מסטריאוטיפים המתארים אותם כעבריינים בפועל או  כעבריינים בפוטנציה.  יותר מפעם נתקלתי בשבדים לבנים וותיקים שבניגוד לי לא ביקרו ברוזנגרוד ובכל זאת ידעו לתאר אותה כמקום אלים ומסוכן בשעה שהסטטיסטיקות הרשמיות מספרות סיפור אחר.

אך ניראה שדרכן של ציפיות להגשים את עצמן. בחמשת הימים האחרונים פוקד את הרובע גל חריג של פעולות אלימות המהוות ביטוי לתסכול של צעירי הרובע. מדובר בגרסא מתונה בהרבה מזו של גלי האלימות ברבעי המהגרים של פריז אבל עדיין אירוע חריג מאוד במונחים שבדיים.

ביום שבת האחרון עצרה המשטרה שני צעירים בני 17. בתגובה התקהלו במקום כ 100 צעירים. על השוטרים נזרקו אבנים וביצים ולאחר שהמשטרה עזבה הוזעקו מכבי האש לטפל במספר שריפות של פחי אשפה וחדרי כביסה ( הללו ממוקמים ברוב מרתפי בתי הדירות בשבדיה). התופעות של שריפות מסוג זה חזרו על עצמן גם ביום ראשון שני ושלישי. המשטרה לא עצרה איש  אבל תגברה את כוחותיה בשכונה בניסיון לאתר את המציתים. באחד המקרים נזרקו אבנים על מכבי האש שבאו לכבות את אחת השריפות. עיריית מלמו פתחה במסע הסברה לצעירי השכונה בסיוע המחנכים בבתי הספר ועובדים סוציאליים. כמו כן הוקצבו כספים לתיקון מידי של נזקי הימים האחרונים. 

עריית מלמו הינה סוציאל דמוקרטית וראש העיר התחייב וגם הקצה חלק לא מבוטל מתקציב העירייה לצורך הגברת האינטגרציה. מאידך לא ניתן לפתור רק באמצעות כסף בעיות שמקורן בדרך שבה תופסים את המהגרים חלק לא מבוטל מהשוודים הוותיקים.  בשבדיה אין מפלגות ימין קיצוני בפרלמנט אם כי המפלגה הימנית השבדית "שבדיה דמוקרטית" זכתה להצלחה רבה יחסית במלמו. אבל ממשלת המרכז ימין מצליחה לעשות עבודה לא רעה בהגברת הסטריאוטיפים השלילים כנגד המהגרים. השרה החדשה לענייני אינטגרציה (צעירה ממוצא אפריקאי הנשואה לאיש עסקים שבדי לבן ומצליח) חטאה בלא מעט התבטאויות מטופשות המתארות את המהגרים כמי שבניגוד לה לא התאמצו מספיק ולא רצו מספיק להשתלב בחברה השוודית.

מבחינת השמאל השוודי ובייחוד מונה סלין (יושבת הראש של המפלגה הסוציאל דמוקרטית השוודית) מדובר כנראה  בעילה למתקפה הבאה על ממשלת המרכז ימין. ממשלה זו הגיעה לשפל חסר תקדים בפופולאריות שלה כאשר ע"פ הסקר האחרון המפלגה הסוציאל דמוקרטית לבדה יותר גדולה מכל מפלגות הקואליציה ביחד והשמאל מוביל על המרכז ימין בפער של 13 אחוזים. לכן נראה שזו רק שאלה של זמן עד שהאירועים במלמו יהפכו לחלק מהקמפיין של סלין והדוברת שלה קמילה בוזגלו כנגד הממשלה השבדית.   

כנראה שיעניין אותך גם: