האדמירל נגד הגנרל ועונת הצייד בעיצומה

יוסי דהאן

במוסף "הארץ" בסוף השבוע ראיון ארוך של גידי וייץ עם עמי אילון "אני אדמירל לא גנרל".

וכך מתאר וייץ את קרב הענקים על ההשתלטות על מפלגת הלייבור הישראלית.

"קיבוץ משמר השרון מול קיבוץ מעגן. השייטת נגד סיירת מטכ"ל. עיטור הגבורה מול עיטור העוז. ברוך שובכן, אליטות ישנות. "אני לא אסבול הפסד בעמק הירדן, זו הטריטוריה שלי", אומר אילון. "ברק יכול לנצח במשמר השרון, אבל לי אסור להפסיד פה. זה עניין של אגו".

אילון שבנה לעצמו תדמית של אנטי פוליטיקאי, ישיר ומחוספס, מתגלה בראיון כמי ששוחה כדג במים העכורים של בריכת השטיקים הפוליטיים. אחד הוותיקים והמרכזיים שבהם – "הבטחתי אבל לא הבטחתי לקיים". על הבטחתו לתמוך במועמדותה של חברת הכנסת קולט אביטל לנשיאות הוא אומר – "הבטחתי לקולט אביטל, ושיניתי את עמדתי. זה הכל".

בראיון המשתרע על מספר עמודים, המראיין אינו שואל ולו שאלה אחת על מדיניות חברתית וכלכלית, אין טעם לשאול על זוטות כגון דעתו של המועמד על מדיניות התעסוקה, פערים חברתיים, מימדי העוני, פערי החינוך, מערכת ההשכלה הגבוהה. השיח המיליטריסטי של האליטות הישנות שב לתחייה.

בעקבות פרסום מקבץ מסמכי החזון שיצאו לאור לאחרונה ובעקבות "פרשת בשארה", הוכרזה בארץ פתיחת עונת הצייד על אזרחי ישראל הערבים. אחת הראיות לכך שהערבים הם מטרה נוחה לרדיפה היא התחושה של חלק מאנשי התקשורת בישראל שאפשר לטפח את הסנטימנט האנטי ערבי ליצירת פרנויה קולקטיבית יהודית. הציניים שבהם גילו את הפוטנציאל של הרדיפה הזו לשיפור הרייטינג של תכניות טלוויזיה. אחד מהאנשים שנחשב במקום הזה לסטיריקן פוליטי וחברתי עט על המציאה.

עורכת הדין סוניה בולוס מהאגודה לזכויות האזרח מביעה את עמדת האגודה בעניינו של לני ברוס הישראלי.

"הנדון: מחאה על השימוש בתכנים גזעניים נגד האזרחים הערבים בתוכנית הלילה עם ליאור שליין

אנו פונים אליך במחאה חריפה על השימוש בתכנים גזעניים נגד האזרחים הערבים בתוכנית הלילה עם ליאור שליין, המשודרת מדי יום בערוץ 10 בשעה 22:30, כפי שיפורט להלן:

1.       במהלך תוכניתו של מר שליין, ששודרה ביום 17.4.07, הופיע ח"כ דמיוני ממפלגת בל"ד בשם וליד אבו וקף כדי לדבר על ח"כ ד"ר עזמי בשארה. תוך כדי הראיון עם "אבו וקף", הוא התחיל לשיר שיר רווי בתכנים גזעניים נגד האזרחים הערבים כדלקמן:

"הטרור האסלאמי עוד כאן כי ישנם גם ערביי ישראל. אבנים, סכינים, צינורות, מטענים, קוראנים מתוצרת הארץ. מחבלים במדים ושונאי יהודים מתאבדים מתוצרת הארץ. אם רצית פיגוע לכבוד חג לך לבחור מתוצרת הארץ, אם תרצה מר ממוות לטעום אל תדאג יש טרור מתוצרת הארץ. כבר שישים שנה אוכלת האש בשדות מתוצרת הארץ, אבל יש לכם שמאל והשמאל הוא טיפש ומדפיס עיתונים כמו "הארץ".  

אבנים, סכינים, צינורות, מטענים, קוראנים מתוצרת הארץ. מחבלים במדים ושונאי יהודים מתאבדים מתוצרת הארץ. אם רצית פיגוע לכבוד חג לך לבחור מתוצרת הארץ, אם תרצה מר ממוות לטעום אל תדאג יש טרור מתוצרת הארץ"

  1. התבטאויות מסוג זה, המאשימות ציבור שלם במעורבות ו/או בהזדהות עם מעשי טרור ומעשי אלימות, מלבות את השנאה והגזענות כלפיו, ופוגעות קשות בכבודם של למעלה ממיליון אזרחים ערבים.
  1. על אף שהאגודה לזכויות האזרח פועלת באופן עקבי מיום היווסדה להגן על חופש הביטוי ומתנגדת באופן עקרוני להגבלתה של זכות יסוד זו, אנו סבורים, כי אין להשתמש בשידור הציבורי כדי להפיץ תכנים גזעניים כגון אלה שהוצגו בתוכניתו של מר שליין.
  1. העובדה, כי דברים אלה נאמרו בתוכנית בידור או בבדיחות הדעת פוגעת עוד יותר בכבודם של האזרחים הערבים ויש בה מימד נוסף של השפלה. הרצון של מר שליין לשעשע את קהל הצופים אינו אמור לבוא על חשבונן של קבוצות מקופחות וביזוין בצורה זו תוך הפצה של תכנים גזעניים בצורה "קומית". מר שליין אינו רשאי לרמוס את כבודם של האזרחים הערבים כדי להעלות את הרייטינג של תוכניתו.
  1. זאת ועוד, ההפצה של תכנים גזעניים בצורה קומית מסוכנת שבעתיים משום שהיא מחלישה או משבשת את יכולתו של הצופה להתנגד לתכנים אלה ולדחותם. 
  1. למותר לציין, כי התכנים, ששודרו בתוכניתו של מר שליין, מהווים שידורים אסורים על פי סעיף 26(א)(2) לחוק הרשות השניה לטלויזיה ורדיו, התש"ן- 1990, האוסר על שידורים שיש בהם הסתה לגזענות.  

לאור האמור לעיל, נבקשך להנחות את מר שליין להפסיק לאלתר את השימוש בתכנים בעלי אופי גזעני בתוכניתו, ולנקוט בצעדים שיקטינו את הפגיעה הקשה שכבר נגרמה בעקבות שידור תכנים בעלי אופי גזעני נגד ציבור האזרחים הערבים כאמור.

                                                                                                                               בכבוד רב,

סוניה בולוס, עו"ד

העתק:

גב` נורית דבוש, יו"ר מועצת הרשות השנייה

מר גיורא רוזן, נציב תלונות הציבור

מר ליאור שליין

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.