יום בינלאומי לבטיחות בעבודה

איציק ספורטא

ב-28/4 חל היום הבינלאומי למען בטיחות ובריאות בעבודה, אם אתם חיים בישראל סביר שלא שמעתם על כך. הקונפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים התחילה לציין יום זה ב-1996, יום שאמור להזכיר את אלו שמתו ונפגעה בריאותם במקומות העבודה. ב-2003 הצטרף ארגון העבודה הבינלאומי לציון יום זה.

ארגון העבודה הבינלאומי מדווח שמידי שנה קורות כ-270 מיליון תאונות במקומות העבודה, 355000 איש ואישה מתים כתוצאה מכך. שיעור התמותה גבוה בין פי 5 לפי 7 בארצות המתפתחות בהשוואה למדינות המתועשות. כרגיל תושבי המדינות העניות סובלים מכך יותר מאשר תושבי המדינות העשירות.  

בשנת 2006 נהרגו בישראל 61 איש ואישה בתאונות עבודה, רוב התאונות היו בענפי הבניה והתעשייה. כ-64000 אלף איש קיבלו דמי פגיעה מהביטוח הלאומי. יותר משני מיליון ימי עבודה אבדו למשק עקב תאונות עבודה. רק כדי לסבר את האוזן, בשנת 2006 אבדו למשק עקב שביתות 136189 ימי עבודה, ב-2005 רבע מיליון. בשנת השיא של שביתות ב-2003 אבדו למשק 2.7 מיליון ימי עבודה. כמה אתם שומעים על שביתות וכמה על תאונות עבודה? עוד נקודה למחשבה לפני האחד במאי.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.