יום בינלאומי לבטיחות בעבודה

איציק ספורטא

ב-28/4 חל היום הבינלאומי למען בטיחות ובריאות בעבודה, אם אתם חיים בישראל סביר שלא שמעתם על כך. הקונפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים התחילה לציין יום זה ב-1996, יום שאמור להזכיר את אלו שמתו ונפגעה בריאותם במקומות העבודה. ב-2003 הצטרף ארגון העבודה הבינלאומי לציון יום זה.

ארגון העבודה הבינלאומי מדווח שמידי שנה קורות כ-270 מיליון תאונות במקומות העבודה, 355000 איש ואישה מתים כתוצאה מכך. שיעור התמותה גבוה בין פי 5 לפי 7 בארצות המתפתחות בהשוואה למדינות המתועשות. כרגיל תושבי המדינות העניות סובלים מכך יותר מאשר תושבי המדינות העשירות.  

בשנת 2006 נהרגו בישראל 61 איש ואישה בתאונות עבודה, רוב התאונות היו בענפי הבניה והתעשייה. כ-64000 אלף איש קיבלו דמי פגיעה מהביטוח הלאומי. יותר משני מיליון ימי עבודה אבדו למשק עקב תאונות עבודה. רק כדי לסבר את האוזן, בשנת 2006 אבדו למשק עקב שביתות 136189 ימי עבודה, ב-2005 רבע מיליון. בשנת השיא של שביתות ב-2003 אבדו למשק 2.7 מיליון ימי עבודה. כמה אתם שומעים על שביתות וכמה על תאונות עבודה? עוד נקודה למחשבה לפני האחד במאי.  

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.