פידל קסטרו מדבר

יוסף אלגזי

עם הופעת הספר "פידל קסטרו, ביוגרפיה בשני קולות" מאת איגנציו רמונה בצרפתית –

Ignacio Ramonet, Fidel Castro, Biographie à deux voix, Paris, Librairie Arthème Fayard et Editions Galilée, 2007, 703 pages.

        בשבוע הראשון של ספטמבר 1994 נתבקשתי על-ידי העורך הראשי של  "הארץ", חנוך מרמרי, לצאת בבהילות לקובה. באותם הימים אמצעי התקשורת בעולם ובישראל היו גדושים בסיפורי ה"בָּלְסֶרוֹס" (balceros), אותם אזרחים קובנים שנמלטו מארצם דרך הים, תוך סיכון חייהם, מעל גבי רפסודות רעועות מתוצרת עצמית, לעבר "גן העדן האמריקאי" בפלורידה. בהילות היציאה לקובה הוסברה לי, שימיו של המשטר הקיים באי בהנהגתו של פידל קסטרו ספורים וחשוב מאוד להיות במקום כשיתחולל השינוי הדרמטי הצפוי.

תוך יומיים-שלושה יצאתי לדרכי בלי אשרת כניסה קובנית. להפתעתי הגדולה,  עם נחיתתי  בנמל התעופה בהוואנה,   לא נתקלתי בשום קושי לקבל בו במקום אשרת כניסה. הדרכון הישראלי ותעודת העיתונאי של לשכת העיתונות הממשלתית בישראל הספיקו בהחלט  למרות העובדה שקובה וישראל אינן מקיימות ביניהן קשרים דיפלומטיים.

היה זה ביקורי הראשון בקובה. כל הדרך, במונית, מנמל התעופה למרכז הבירה, לא הבחנתי בשום סימן של שעת חירום במדינה. משני צדי הכביש, שלטי חוצות העלו על נס את מאבקו של העם הקובני לעצמאות מפני המעצמה הענקית השכנה, ארצות הברית, שלא השלימה  עם העובדה, שחרף כל מאמציה הכבירים, היא לא הצליחה להכניע את תושבי האי הקטן השכן. לקט הדברים שהספקתי לשמוע באותו אחר הצהרים מפי נהג המונית, פקידת הקבלה במלון "נציונל", נער המעלית, המלצרית בקפטריה, והקובני שהסתקרן לדעת איזה דיאלקט ספרדי* אני דובר,   הביאו אותי להחלטה לשגר, עוד באותו לילה, לעורך "הארץ", מרמרי, הודעת פקס קצרה בה הודעתי לו שהגעתי בשלום להוואנה ושיסיר דאגה מלבו:  שום סכנה מיידית אינה מרחפת על המשטר הקיים בקובה ומנהיגה קסטרו. דעתי זו רק התחזקה בימים בהם שהיתי בקובה.

(*) אני דובר אספניולית (או ג`ודאו-אספניול) אותה שפה בה נהגנו להשתמש בבית הורי ושבמקומותינו קוראים לה בטעות לדינו. (בהזדמנות אחרת אתעכב על ההבדל בין שני המונחים).

כששבתי ממסעי בקובה ציינתי,  וגם כתבתי, כל עוד יימשך המצור האמריקאי על קובה אשר גורם סבל רב לעם הקובני וגובה ממנו קורבנות –  לא תתחולל שום מהפכת-נגד. מאז חלפו כמעט 13 שנים. מתברר, שעד כאן צדקתי בהערכתי.

מאז ה-1 בינואר 1959 – היום בו  נכנסו כוחות המורדים הקובנים כמנצחים להוואנה הבירה וסילקו מהשלטון את משטרו של הדיקטטור פולגנסיו בטיסטה (Fulgencio Batista) ששלט במדינה משנת 1934 בתמיכת ואשינגטון – קסטרו הצליח לשרוד עשרה נשיאים אמריקאים ואין ספור  ניסיונות להתנקש בחייו. בימים אלו, הודו שלטונות ארה"ב באמצעות מסמכים סודיים ביותר שנחשפו על-ידם, כי סוכנות הביון המרכזית, הסי-איי-אי, ניסתה יותר מפעם אחת להתנקש בחייו של קסטרו כדי להורגו (סוכנות רויטרס, 25.6.2007). בחודשים האחרונים מחלים קסטרו ממחלה קשה וממושכת שפקדה אותו ושבגינה העביר חלק מסמכויות השלטון שלו לאחיו, ראול קסטרו, השותף למאבקיו מהיום הראשון בו הניף את נס המרד נגד הדיקטטורה במולדתם.

        במהלך השנים 2003-2005,  קיים  הסופר והעיתונאי איגנציו רמונה (Ignacio Ramonet) שורה של ראיונות עם פידל קסטרו שארכו יחד למעלה ממאה שעות. רמונה עומד   בראש הירחון הצרפתי "לה מונד דיפלומטיק" (Le Monde diplomatique) היוצא גם לאור במהדרות דפוס ואלקטרוניות ב- 26 שפות ברחבי העולם. (למען הגילוי הנאות: מזה שנים אני משתתף בירחון ככותב מאמרים על ישראל וביקורות ספרים היוצאים לאור בארץ.)

הספר, במהדורתו הספרדית התפרסם באפריל 2006, אך מבלי שקסטרו קרא אותו לפני פרסומו. ואולם, את הספר בתרגומו לצרפתית, שראה אור בתחילת השנה, הקפיד קסטרו לקרוא, לתקן ולערוך אותו לפני הפרסום. יחד עם הצילומים, הנספחים וההערות, הספר תופס 700 עמודים. על אף שהספר   גדוש פרטים – קראתי אותו בנשימה אחת. הספר מרתק בשל גילויו הרבים וסגנון דיבורו החופשי של קסטרו . בשל קוצר היריעה, הסקירה שלי לספר תיגע בכמה מנושאיו על קצה המזלג.

הספר מאיר  פינות עלומות בהיסטוריה המודרנית שאינן ידועות גם לקורא הידען. חלק  מהבוּרוּת שלנו על הנעשה בקובה מקורו בעיקר בתופעה שהמחבר רמונה מכנה בהקדמה לספרו, "הצנזורה של הקונסנזוס" הנכפית על-ידי עיתונאים, חוקרים ופרשנים רבים המלקטים את ידיעותיהם (ומפיצים אותן)  מתוך שלל פרסומים, חלקם כוזבים, החוזרים על עצמם, שוב ושוב, באותם אמצעי תקשורת המוניים העוינים את  קובה ואת מנהיגה, פידל קסטרו הקומוניסט.

מלכתחילה אציין, כי המחבר רמונה אינו מסתיר שהוא חסיד נלהב של המהפכה הקובנית והעומד בראשה, קסטרו. יחד עם זאת, בכמה נושאים, למשל בעניין פסקי דין מוות שהוטלו בקובה והוצאו לפעול, רמונה אינו מסתיר מקסטרו ומקוראי ספרו שהוא מתנגד להם. רמונה לא נרתע גם להציג שאלות מביכות למרואיין שלו.

הקיץ ימלאו לקסטרו 81 שנים.  מלבד החלק הביוגרפי שבספר, בו מתעכב  קסטרו על כמה מציוני הדרך בחייו, הוא מרחיב את הדיבור על הגורמים שהביאו אותו ואת חבריו לנשק פתוח במרד המזוין נגד משטרו של הרודן בטיסטה  עד להפלתו. קסטרו  מגולל בספר מקצת הקשיים האדירים בהם נתקלה המהפכה שהם חוללו, ובעיקר ניסיונותיהן הבלתי-נלאים, של ממשלות ארה"ב, במשך כחצי מאה, לגרום לנפילתו של המשטר המהפכני, מימי מתקפת-הנפל  במפרץ החזירים (אפריל 1961) ועד ימינו. נזכיר, עד היום ממשיכה ארה"ב להטיל מצור וסנקציות כלכליות על קובה. בזירה הבינלאומית ובעצרת האו"ם נהנית ארה"ב בתמיכתן של שתי מדינות זעירות באוקיינוס השקט ושל …ישראל. קסטרו מציג באריכות  את גרסתו לאירועים הקריטיים של "משבר הטילים" (אוקטובר 1962) שהביאו את העולם על סף מלחמה גרעינית.  בטון מריר הוא חושף  מקצת הביקורת שלו כלפי כמה מצעדיה של ההנהגה הסובייטית בראשותו של ניקיטה חרושצ`וב במהלך המשבר.

מלבד המצור, החרם והסנקציות הכלכליות,  ממשלות ארה"ב משתמשות בנושא ההגירה מקובה כדי ללחום במשטר בקובה. מתחילת שנות ה-60, בעקבות הכרזתו של המשטר החדש בקובה על אופיה הסוציאליסטי של המהפכה –   ארה"ב אינה מפסיקה לעודד הגירה המונית מקובה, לרבות בלתי חוקית, ובעיקר של קאדרים טכניים, רופאים, מורים, מהנדסים. כך מבקשות ממשלות ארה"ב לגרום לערעור יציבותו של המשטר ולהביא להפלתו.

בהערצה מופגנת מתאר קסטרו כמה מהאנשים שהיו שותפיו במהפכה, ובראשם דמותו האגדית של המהפכן האינטרנציונליסט צ`ה גווארה  שנרצח על-ידי צבא בוליביה באוקטובר 1967 לאחר שנישבה על ידו.

קסטרו חושף פרטים רבים הנוגעים לסיוע, גם הצבאי, שהעניקה קובה למדינות, למשטרים ולתנועות מהפכניות שהיו להערכת מנהיגיה קורבנות למתקפות נגדם, כדוגמת סלוואדור, ניקרגואה, אנגולה, אתיופיה, אלז`יריה.

קסטרו חולק עם קוראיו את הרשמים שלו בעקבות היכרותו, פגישותיו ושיחותיו עם   אישים שונים ממדינות רבות בעולם כדוגמת הסופר האמריקאי ארנסט המינגוואי, ומנהיגים כמו אולף פלמה משוודיה, וילי  ברנדט מגרמניה המערבית, נלסון מנדלה מדרום אפריקה, הוגו צ`אווס מוונצואלה, ונוספים. הוא אינו מהסס לחלק שבחים לנשיאים אמריקאים כמו ג`והן קנדי וג`ימי קרטר. קסטרו רומז, כי ייתכן שהגישושים בהם נקט הנשיא קנדי במטרה לגרום להפשרת היחסים בין ארה"ב וקובה היו מהגורמים שגרמו לחיסולו. במלים חמות הוא מתאר את ביקורו של ג`ימי קרטר כנשיא לשעבר בקובה ושיחותיו עימו. קסטרו גם נוקב בשמותיהם של מנהיגים שפעלו לדעתו נגד המהפכה בקובה והוא מוקיע אותם, למשל בספרד את הסוציאליסט פליפה גונזלס, ואת השמרן מריה אזנר.

קסטרו מודה בקיומן של תופעות שליליות בחברה הקובנית, של שחיתות למשל. מנגד, הוא מונה את הישגי המהפכה בתחומי החינוך, הבריאות והתעסוקה. הבערות חוסלה כליל. 100 אחוזים של הילדים נהנים מחינוך חינם. כל אזרח קובני יכול לרכוש השכלה מגן הילדים ועד לסיום לימודיו באוניברסיטה חינם אין כסף. תוחלת החיים בקובה עלתה מ-60 שנים בינואר 1959 ל-77,5 שנים ב-2005. באותה שנה היו בקובה למעלה מ-70.000 רופאים ו-25.000 סטודנטים לרפואה. מורים ורופאים קובניים משרתים במדינות רבות בעולם. קובה מכשירה קאדרים מארצות חוץ בתחומי ההוראה והבריאות. קובה מפעילה מבצע המכונה "נס" בו מחזירים רופאי עיניים את הראייה לרבבות לאטינו-אמריקאיים ותושבי האיים הקראיביים שאינם רואים. קסטרו גאה על כך שרוח של סולידריות בינלאומית מאפיינת את החברה הקובנית.

        בהתייחסו לקובה שלאחר קסטרו, המנהיג הקובני בטוח  שלמרות כל הקשיים, המהפכה הסוציאליסטית תתמיד בדרכה גם אחרי לכתו. "תקשיב", אמר קסטרו למראיינו, "האמריקאים אינם יכולים להרוס את התהליך המהפכני שלנו מאחר והעם שלנו כולו יגן עליו בנשק בידו. למרות השגיאות שלנו, הרמה התרבותית של העם הקובני היא כזו שהוא לעולם לא ייכנע ולא ייתן להפוך מחדש את קובה לקולוניה אמריקאי".

אין ספק שרבים יתייחסו לספרו של איגנציו רמונה בביקורת, ואולי אף  בביטול, מאחר והוא מאפשר בו לפידל קסטרו לסנגר על המהפכה, על מחולליה ועל המשטר הקיים בקובה. לדעתי, היחס החיובי הגלוי של המחבר    אינו פוגם בערכו של הספר המכיל הרבה מידע, חלקו הגדול אינו  ידוע לרבים. מבחינה זו זהו ספר דידקטי ומסקרן. אני משער שגם בקרב קוראי סקירתי זו יימצאו כאלה אשר יבקרו אותי בשל ההזדהות שלי עם קובה המהפכנית. בעיני, הצללים, ובלי ספק ישנם הרבה כאלה, אינם מאפילים על הישגיה של המהפכה הקובנית. אני מקווה שאחד המו"לים בישראל יאזור אומץ ויפרסמו בעברית ובערבית.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי גורביץ

  הכותב מציין בגאווה שקסטרו שרד עשרה נשיאים אמריקנים. הוא לא עוצר שניה לחשוב על משמעות העובדה שאדם יחיד – ואדם עשיר מאד (http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=178303&TypeID=1&sid=126) – מחזיק בשלטון במשך יותר מארבעים שנים. אני מניח שאלפי מתנגדי המשטר שנרצחו או נרקבים בגולאגים של קסטרו הם "שבבי עצים" או "ביצים שבורות"?

 2. יוסי גורביץ

  הכותב מציין בגאווה שקסטרו שרד עשרה נשיאים אמריקנים. הוא לא עוצר שניה לחשוב על משמעות העובדה שאדם יחיד – ואדם עשיר מאד (http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=178303&TypeID=1&sid=126) – מחזיק בשלטון במשך יותר מארבעים שנים. אני מניח שאלפי מתנגדי המשטר שנרצחו או נרקבים בגולאגים של קסטרו הם "שבבי עצים" או "ביצים שבורות"?

 3. אליעזר

  מעניין אם קסטרו (או אחיו שירש אותו ללא בחירות) מתייחס לדמוקרטיה, בחירות חפשיות, חופש דיבור ותנועה, וכו'.

 4. אליעזר

  מעניין אם קסטרו (או אחיו שירש אותו ללא בחירות) מתייחס לדמוקרטיה, בחירות חפשיות, חופש דיבור ותנועה, וכו'.

 5. נתן שקרצ'י

  כדאי לך ללכת לראות את sicko של מייקל מור כשהוא יגיע לארץ, כדי שתראה איך הדמוקרטיה האמריקאית מתייחסת לגיבורים ולאזרחים שלה, ואיזה יחס מקבלים אותם אנשים בקובה. אפשר לחשוב שהמאפיה האמריקאית והשליט המושחת ששלט בקובה לפני קסטרו היו צדיקים. אחר כך תנסה להיזכר בכל השלטונות ה"דמוקרטיים" האחרים שארה"ב תמכה בהם, כמו פינושה בצ'ילה והחונטות בארגנטינה וכו' או השאה באיראן וסדאם…

 6. נתן שקרצ'י

  כדאי לך ללכת לראות את sicko של מייקל מור כשהוא יגיע לארץ, כדי שתראה איך הדמוקרטיה האמריקאית מתייחסת לגיבורים ולאזרחים שלה, ואיזה יחס מקבלים אותם אנשים בקובה. אפשר לחשוב שהמאפיה האמריקאית והשליט המושחת ששלט בקובה לפני קסטרו היו צדיקים. אחר כך תנסה להיזכר בכל השלטונות ה"דמוקרטיים" האחרים שארה"ב תמכה בהם, כמו פינושה בצ'ילה והחונטות בארגנטינה וכו' או השאה באיראן וסדאם…

 7. מאיר

  קובה וקסטרו שזורים זו בזה בקשר בלתי ניתק. העמידות של קובה כנגד כל ניסיונותיה של ארה"ב להפלת משטרו של קסטרו נבעה מדמותו המיתית והכריזמה הנדירה שלו. אני מרשה לעצמי לחלוק על קביעתו של קסטרו , בכל הכבוד הראוי , שארה"ב לא תהיה מסוגלת לייצר משטר נוח לה לאחר לכתו של קסטרו. היא הוכיחה זאת בכמה מקומות בעולם , והמקרה הבולט אירע בצ'ילה , עת הופל משטרו של סלוודור איינדה , שנבחר בבחירות דמוקרטיות. התאריך שבו בוצע הפוטש האכזרי של הרודן אוגוסטו פינושה בתמיכת ה-cia , כמה אירוני , היה ב-11.9.73 . ארה"ב תמשיך להפיל משטרים לא נוחים לה ותקים תחתיהם משטרים שיאפשרו לקדם את האינטרסים שלה. קובה היא כעצם בגרונה , וסביר להניח שיורשו של קסטרו לא ייהנה מכריזמה וכוח עמידות כשל קסטרו, מה עוד שעם תום המלחמה הקרה , קריסת בריה"מ ומסך הברזל לא נותר כוח משמעותי שיגבה את קובה. גורמים אלה (ואחרים) די בהם כדי למוטט את השריד האחרון , אולי , של רעיון השיוויון , שלא צלח כל כך , אך בהחלט עדיף על פניו של הדארוויניזם העכשווי.

 8. מאיר

  קובה וקסטרו שזורים זו בזה בקשר בלתי ניתק. העמידות של קובה כנגד כל ניסיונותיה של ארה"ב להפלת משטרו של קסטרו נבעה מדמותו המיתית והכריזמה הנדירה שלו. אני מרשה לעצמי לחלוק על קביעתו של קסטרו , בכל הכבוד הראוי , שארה"ב לא תהיה מסוגלת לייצר משטר נוח לה לאחר לכתו של קסטרו. היא הוכיחה זאת בכמה מקומות בעולם , והמקרה הבולט אירע בצ'ילה , עת הופל משטרו של סלוודור איינדה , שנבחר בבחירות דמוקרטיות. התאריך שבו בוצע הפוטש האכזרי של הרודן אוגוסטו פינושה בתמיכת ה-cia , כמה אירוני , היה ב-11.9.73 . ארה"ב תמשיך להפיל משטרים לא נוחים לה ותקים תחתיהם משטרים שיאפשרו לקדם את האינטרסים שלה. קובה היא כעצם בגרונה , וסביר להניח שיורשו של קסטרו לא ייהנה מכריזמה וכוח עמידות כשל קסטרו, מה עוד שעם תום המלחמה הקרה , קריסת בריה"מ ומסך הברזל לא נותר כוח משמעותי שיגבה את קובה. גורמים אלה (ואחרים) די בהם כדי למוטט את השריד האחרון , אולי , של רעיון השיוויון , שלא צלח כל כך , אך בהחלט עדיף על פניו של הדארוויניזם העכשווי.

 9. נחמן

  גם מייקל מור עשה על זה סרט. וגם הוא כנראה החליט מראש שלחקור יותר מידי הוא לא יחקור.
  מה דעתך על מידע כמו בקישור הזה? זה לא כל-כך מסתדר עם מה שכתבת על הבריאות…

  http://www.claudia4libertad.com
  http://gatewaypundit.blogspot.com/2007/06/michael-moores-wish-for-america-cuban.html

  כנראה שיש בתי חולים של תיירים שמספרים להם שכל הקובנים מטופלים ככה ויש את בתי החולים הקובנים האמיתיים, שאליהם כנראה כל אוהדי קסטרו לא ממש מתאמצים להגיע..

 10. נחמן

  גם מייקל מור עשה על זה סרט. וגם הוא כנראה החליט מראש שלחקור יותר מידי הוא לא יחקור.
  מה דעתך על מידע כמו בקישור הזה? זה לא כל-כך מסתדר עם מה שכתבת על הבריאות…

  http://www.claudia4libertad.com
  http://gatewaypundit.blogspot.com/2007/06/michael-moores-wish-for-america-cuban.html

  כנראה שיש בתי חולים של תיירים שמספרים להם שכל הקובנים מטופלים ככה ויש את בתי החולים הקובנים האמיתיים, שאליהם כנראה כל אוהדי קסטרו לא ממש מתאמצים להגיע..

 11. נתן שקרצ'י

  גם על קסטרו, ועל הרבה מעשים אחרים-
  http://en.wikipedia.org/wiki/Family_jewels_(Central_Intelligence_Agency)
  (הדו"ח שאתה מתכוון אליו). וגם על נסיון למפגש בין קסטרו לקנדי- http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB103/index.htm

  ומסמכים של ה-CIA על צ'ה גווארה-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB5/index.html

  ולאליעזר- עוד קצת פירוט על מעללי ארה"ב- במיוחד בדרום אמריקה-
  הפיכה נגד מוסדק והעלאת השאה (אולי כי הוא הלאים את הנפט??)-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB126/index.htm

  על השותפות עם סדאם-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/special/iraq/index.htm

  לעומת זאת, משחק מלחמה לפני המלחמה הנוכחית בעיראק צפה 400 אלף חיילים ועדיין בלאגן… לא טעו כנראה
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB207/index.htm

  פינושה-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB212/index.htm
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB110/index.htm

  החונטות בארגנטינה-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB185/index.htm
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB133/index.htm

  בברזיל-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB118/index.htm

 12. נתן שקרצ'י

  גם על קסטרו, ועל הרבה מעשים אחרים-
  http://en.wikipedia.org/wiki/Family_jewels_(Central_Intelligence_Agency)
  (הדו"ח שאתה מתכוון אליו). וגם על נסיון למפגש בין קסטרו לקנדי- http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB103/index.htm

  ומסמכים של ה-CIA על צ'ה גווארה-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB5/index.html

  ולאליעזר- עוד קצת פירוט על מעללי ארה"ב- במיוחד בדרום אמריקה-
  הפיכה נגד מוסדק והעלאת השאה (אולי כי הוא הלאים את הנפט??)-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB126/index.htm

  על השותפות עם סדאם-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/special/iraq/index.htm

  לעומת זאת, משחק מלחמה לפני המלחמה הנוכחית בעיראק צפה 400 אלף חיילים ועדיין בלאגן… לא טעו כנראה
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB207/index.htm

  פינושה-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB212/index.htm
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB110/index.htm

  החונטות בארגנטינה-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB185/index.htm
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB133/index.htm

  בברזיל-
  http://www.gwu.edu/~nsarchiv/NSAEBB/NSAEBB118/index.htm

 13. נתן שקרצ'י

  mtv.com הוא המקור שאתה מסתמך עליו?
  כדאי שתראה את החולה שהתנדבה לעבוד במה שנשאר מהתאומים, סבלה מרעלים שונים, שבוכה כשהיא רואה שהתרופה שהיא בקושי קונה פעמיים בחודש ב-120 דולר בארה"ב עולה בקובה 5 סנט, או את בתי החולים שזורקים חולים באמצע הרחוב ואומרים להם take care of yourself ואת דבריו של ניקסון בסרט.

 14. נתן שקרצ'י

  mtv.com הוא המקור שאתה מסתמך עליו?
  כדאי שתראה את החולה שהתנדבה לעבוד במה שנשאר מהתאומים, סבלה מרעלים שונים, שבוכה כשהיא רואה שהתרופה שהיא בקושי קונה פעמיים בחודש ב-120 דולר בארה"ב עולה בקובה 5 סנט, או את בתי החולים שזורקים חולים באמצע הרחוב ואומרים להם take care of yourself ואת דבריו של ניקסון בסרט.

 15. בחור אחד

  להבנתי תהיה צורת משטר סוציאליסטית חלק מהיכולת של המין האנושי לשרידה , הבעיה הגדולה של המשטרים הסוציאליסטים היא הגישה לחופש הביטוי ולדמוקרטיה כעניין "בורגני" ומכאן נסיון מובנה לדכא את רוח החופש.

  הדגם של קסטרו לדעתי לא ישרוד גם לא בקובה , כי התמונה שמצייר הכותב אינה מלאה כפי שהעיר יוסי גורביץ , ניתן לשער שהרבה אנשים שילמו בחייהם עבור המהפכה הזו ואלפים גלו מקובה.

  השאלה הגדולה היא אם הדמוקרטיה וחופש הביטוי אינם מן האפשר במשטרים סוציאליסטים , ואיני מתכוון למודל הסוציאל דמוקרטי המערבי שלדעתי מצליח בעיקר בגלל העושר של המערב ויחסית תקופה ללא מלחמות ,.

 16. בחור אחד

  להבנתי תהיה צורת משטר סוציאליסטית חלק מהיכולת של המין האנושי לשרידה , הבעיה הגדולה של המשטרים הסוציאליסטים היא הגישה לחופש הביטוי ולדמוקרטיה כעניין "בורגני" ומכאן נסיון מובנה לדכא את רוח החופש.

  הדגם של קסטרו לדעתי לא ישרוד גם לא בקובה , כי התמונה שמצייר הכותב אינה מלאה כפי שהעיר יוסי גורביץ , ניתן לשער שהרבה אנשים שילמו בחייהם עבור המהפכה הזו ואלפים גלו מקובה.

  השאלה הגדולה היא אם הדמוקרטיה וחופש הביטוי אינם מן האפשר במשטרים סוציאליסטים , ואיני מתכוון למודל הסוציאל דמוקרטי המערבי שלדעתי מצליח בעיקר בגלל העושר של המערב ויחסית תקופה ללא מלחמות ,.

 17. דוד גיל

  בכל מפגשי עם קובאנים בכנסים התרשמתי מרמת השכלתם אשר עולה על זו של עמיתיהם במרכז ודרום אמריקה. התעקשותו של קסטרו על חינוך ובריאות חינם הינה דגם שלא אומץ על ידי מדינות אחרות ביבשת וחבל.
  אשר למשטר הינו עד היום רודני ומושחת ויעידו על כך הישראלים שנשכרו כדי להחדיר שיטות מתקדמות בחקלאות לחוות "ממשלתיות" שבהן חיים מקורבי המשטר ברמת חיים שאינה מוכרת לעמך הקובאני. קאסטרו הפך את שר הגימלאים שלנו למיליונר לאחר שהוחרם על ידי האמריקאים עקב פרשת פולארד. יש להניח כי גם כיום פועלים ברשות ולא ברשות מספר ניכר של ישראלים בתחומים עלומים בקובה והם בוודאי אינם מייצאים לאי הקאריבי את רעיונות הסוציאליזם ואחוות העמים.

 18. דוד גיל

  בכל מפגשי עם קובאנים בכנסים התרשמתי מרמת השכלתם אשר עולה על זו של עמיתיהם במרכז ודרום אמריקה. התעקשותו של קסטרו על חינוך ובריאות חינם הינה דגם שלא אומץ על ידי מדינות אחרות ביבשת וחבל.
  אשר למשטר הינו עד היום רודני ומושחת ויעידו על כך הישראלים שנשכרו כדי להחדיר שיטות מתקדמות בחקלאות לחוות "ממשלתיות" שבהן חיים מקורבי המשטר ברמת חיים שאינה מוכרת לעמך הקובאני. קאסטרו הפך את שר הגימלאים שלנו למיליונר לאחר שהוחרם על ידי האמריקאים עקב פרשת פולארד. יש להניח כי גם כיום פועלים ברשות ולא ברשות מספר ניכר של ישראלים בתחומים עלומים בקובה והם בוודאי אינם מייצאים לאי הקאריבי את רעיונות הסוציאליזם ואחוות העמים.

 19. נחמן

  קודם כל – הציטוט של מישהו מה-MTV הובא באחד מהמקורות על מנת להדגיש שאפילו גוף שבנוסף לטפשיותו הכללית (או כחלק ממנה) מגלה אהדה אוטומטית בדר"כ לכל מה שמוצג כ-"אלטרנטיבי לממסד", תוהה לגבי רצינות ההיבט הקובני בסרט של מייקל מור. יפה שהתעלמת מהצילומים ומהעדויות של הרופאים הקובנים שמוצגים בקישורים שננתי ונתלית באיזו פסקא מסכנה בסוף.

  דבר שני – אני האחרון שיקרא ליישום המודל האמריקאי בכל מקום (ראה תגובתי לפוסט על הפרטת בתי הכלא ואת אהדתי הכללית לשטרסלר כשזה מוזכר פה). פשוט נורא מעצבן אותי שאנשים נתלים בהערצה במשטרים ומקומות חשוכים, מקבלים על עצמם את הצנזורה של להראות רק מה שהמשטר מרשה להראות ועוד אח"כ רצים בעולם החופשי באיצטלה של חוקרים ומתעדים ומפזרים את הדיסאינפורמציה שאותם משטרים האכילו אותם.

  אין לי שום בעיה עם הטענות של מייקל מור על מערכת הבריאות האמריקאית, יש לי בעיה עם הצגת קובה כגן עדן של שירותי בריאות וחינוך כשכל מי שבודק לעומק ולא נעלם במסתוריות מספר שזה ממש לא המצב.

  זה מתקשר אצלי לאהדה הבלתי מסויגת בשנות ה-50 והלאה בחוגים אליטיסטים באירופה לבריה"מ בזמן שסטאלין ויורשיו חוללו שם זוועות אימים, וזה מתקשר אצלי לדיווחים מלבנון ומעיראק כשהחיזבאללה והקבוצות השיעיות מכוונות/רומזות לכתבי החוץ עם רובים מתי ואיפה צריך לצלם ומה כדאי לכתוב, וזה עוד במקרה שלא הם הצלמים והכתבים, והעיתונאים מצדיעים ומבצעים. שוב, זה לא בא להצדיק שום דבר בצד השני או "אצלנו", זה רק בא לנסות להעמיק את הדיון מעבר לרמה הרדודה של "אנחנו זה רע, הם זה טוב".

 20. נחמן

  קודם כל – הציטוט של מישהו מה-MTV הובא באחד מהמקורות על מנת להדגיש שאפילו גוף שבנוסף לטפשיותו הכללית (או כחלק ממנה) מגלה אהדה אוטומטית בדר"כ לכל מה שמוצג כ-"אלטרנטיבי לממסד", תוהה לגבי רצינות ההיבט הקובני בסרט של מייקל מור. יפה שהתעלמת מהצילומים ומהעדויות של הרופאים הקובנים שמוצגים בקישורים שננתי ונתלית באיזו פסקא מסכנה בסוף.

  דבר שני – אני האחרון שיקרא ליישום המודל האמריקאי בכל מקום (ראה תגובתי לפוסט על הפרטת בתי הכלא ואת אהדתי הכללית לשטרסלר כשזה מוזכר פה). פשוט נורא מעצבן אותי שאנשים נתלים בהערצה במשטרים ומקומות חשוכים, מקבלים על עצמם את הצנזורה של להראות רק מה שהמשטר מרשה להראות ועוד אח"כ רצים בעולם החופשי באיצטלה של חוקרים ומתעדים ומפזרים את הדיסאינפורמציה שאותם משטרים האכילו אותם.

  אין לי שום בעיה עם הטענות של מייקל מור על מערכת הבריאות האמריקאית, יש לי בעיה עם הצגת קובה כגן עדן של שירותי בריאות וחינוך כשכל מי שבודק לעומק ולא נעלם במסתוריות מספר שזה ממש לא המצב.

  זה מתקשר אצלי לאהדה הבלתי מסויגת בשנות ה-50 והלאה בחוגים אליטיסטים באירופה לבריה"מ בזמן שסטאלין ויורשיו חוללו שם זוועות אימים, וזה מתקשר אצלי לדיווחים מלבנון ומעיראק כשהחיזבאללה והקבוצות השיעיות מכוונות/רומזות לכתבי החוץ עם רובים מתי ואיפה צריך לצלם ומה כדאי לכתוב, וזה עוד במקרה שלא הם הצלמים והכתבים, והעיתונאים מצדיעים ומבצעים. שוב, זה לא בא להצדיק שום דבר בצד השני או "אצלנו", זה רק בא לנסות להעמיק את הדיון מעבר לרמה הרדודה של "אנחנו זה רע, הם זה טוב".

 21. -

  כן, האוכל לא משהו… תחליפי סויה זה לא כמו סטייק עסיסי. צריך לעמוד בתור לכל דבר, הגלידה, שעלתה לי בערך סנט אמריקאי אחד, גם פחות טובה מבן אנד ג'ריס. הבירה דווקא לא רעה! וכמובן גם הרום! ושניהם זמינים לכל נפש…

  אבל מה?אין רעב, לא רואים חסרי בית. אפשר להסתובב גם בשתיים בבוקר באיזו סימטה בעיר העתיקה של הוואנה ללא חשש. ואפילו בכפר נידח אליו מוביל כביש עפר, רואים בית ספר מתוחזק היטב. הצצתי דרך החלון וראיתי מורה צעיר ונמרץ מלמד כיתה של 20 ילדים, בני 14 או 15, אלגברה של וקטורים (נושא של 5 יח' מתמטיקה בישראל).

  לא היה לי את הרושם שאנשים שם חיים באיזה משטר סטאליניסטי רודני. הם לא מהססים לקטר על דברים מסויימים; על אי יעילות, על שחיתות שקיימת, אבל הם מודעים היטב שפידל מנע מארצם להיות רפובליקת בננות. באחת האכסניות הפרטיות בהן שהיתי בעיר הפרובינציאלית סיינפואגוס, יצאתי לריצת בוקר עם בעל המקום (מורה לספורט שהראה לי בגאווה את הדיפלומות שלו מבריה"מ). עברנו על פני וילות מפוארות על שפת הים. הוא הצביע עליהם ואמר "פעם זה היה שייך לחברים האמריקאים של הדיקטטור פולחניו בטיסטה שבאו הנה כדי להשתכר ולהתרועע עם מקומיות. היום – זה בית קולנוע, זה מועדון ספורט עממי, וכו'"

  אין ספק- קובה בקשיים. החיים שם לא קלים, אבל אין רעב, אין אנלפבתיות, אין חסרי בית, אין ממש פשע אלים (כמה חינטרוס שמנסים לעבוד על תיירים אולי…). יש השכלה חינם מהגן ועד האוניברסיטה, ואנשים לא מפחדים לדבר.

  מאד מקווה שאמריקה והקפטליזם הדורסני שלה לא יקבלו דריסת רגל באי היפה הזה.

 22. -

  כן, האוכל לא משהו… תחליפי סויה זה לא כמו סטייק עסיסי. צריך לעמוד בתור לכל דבר, הגלידה, שעלתה לי בערך סנט אמריקאי אחד, גם פחות טובה מבן אנד ג'ריס. הבירה דווקא לא רעה! וכמובן גם הרום! ושניהם זמינים לכל נפש…

  אבל מה?אין רעב, לא רואים חסרי בית. אפשר להסתובב גם בשתיים בבוקר באיזו סימטה בעיר העתיקה של הוואנה ללא חשש. ואפילו בכפר נידח אליו מוביל כביש עפר, רואים בית ספר מתוחזק היטב. הצצתי דרך החלון וראיתי מורה צעיר ונמרץ מלמד כיתה של 20 ילדים, בני 14 או 15, אלגברה של וקטורים (נושא של 5 יח' מתמטיקה בישראל).

  לא היה לי את הרושם שאנשים שם חיים באיזה משטר סטאליניסטי רודני. הם לא מהססים לקטר על דברים מסויימים; על אי יעילות, על שחיתות שקיימת, אבל הם מודעים היטב שפידל מנע מארצם להיות רפובליקת בננות. באחת האכסניות הפרטיות בהן שהיתי בעיר הפרובינציאלית סיינפואגוס, יצאתי לריצת בוקר עם בעל המקום (מורה לספורט שהראה לי בגאווה את הדיפלומות שלו מבריה"מ). עברנו על פני וילות מפוארות על שפת הים. הוא הצביע עליהם ואמר "פעם זה היה שייך לחברים האמריקאים של הדיקטטור פולחניו בטיסטה שבאו הנה כדי להשתכר ולהתרועע עם מקומיות. היום – זה בית קולנוע, זה מועדון ספורט עממי, וכו'"

  אין ספק- קובה בקשיים. החיים שם לא קלים, אבל אין רעב, אין אנלפבתיות, אין חסרי בית, אין ממש פשע אלים (כמה חינטרוס שמנסים לעבוד על תיירים אולי…). יש השכלה חינם מהגן ועד האוניברסיטה, ואנשים לא מפחדים לדבר.

  מאד מקווה שאמריקה והקפטליזם הדורסני שלה לא יקבלו דריסת רגל באי היפה הזה.

 23. א.פ.

  ודווקא התרשמותי שונה מזו של הכותב שלפני: אכן, אין קבצנים ופושטי יד ברחובות, אבל חופש ביטוי וחופש מידע אינם כל כך "חפשיים., בעל אכסניה שהתארחנו אצלו קבל, למשל, על כך שגם בעונת ההוריקנים בעלי חדרי האירוח מחוייבים לשלם מסים למדינה, על אף שאינם משתכרים כלל, היות והתיירות דלילה מאוד. עם זאת, מי שינסה להתנגד או לערער – ילקח ממנו הרשיון לאירוח, וכך יאבד את פרנסתו. אני בטוחה שזו אינה הדוגמא היחידה.
  אני התרשמיתי שהדור המבוגר יותר נוהה אחרי קסטרו, אבל הדור הצעיר, שנחשף לתיירים מחו"ל ולאפשרויות שחסומות בפניו, כבר לא מקל את המהפיכה כצורת החיים היחידה והטובה ביותר.

 24. א.פ.

  ודווקא התרשמותי שונה מזו של הכותב שלפני: אכן, אין קבצנים ופושטי יד ברחובות, אבל חופש ביטוי וחופש מידע אינם כל כך "חפשיים., בעל אכסניה שהתארחנו אצלו קבל, למשל, על כך שגם בעונת ההוריקנים בעלי חדרי האירוח מחוייבים לשלם מסים למדינה, על אף שאינם משתכרים כלל, היות והתיירות דלילה מאוד. עם זאת, מי שינסה להתנגד או לערער – ילקח ממנו הרשיון לאירוח, וכך יאבד את פרנסתו. אני בטוחה שזו אינה הדוגמא היחידה.
  אני התרשמיתי שהדור המבוגר יותר נוהה אחרי קסטרו, אבל הדור הצעיר, שנחשף לתיירים מחו"ל ולאפשרויות שחסומות בפניו, כבר לא מקל את המהפיכה כצורת החיים היחידה והטובה ביותר.

 25. נתן שקרצ'י

  אמטיוי הם לא אלטרנטיבה לממסד, זה "תדמית ממותגת". הם האמא של הממסד. הממסד התאגידי. ממסד הייצור והצריכה העולמי .
  כמה ממתקים ומזון מהיר שגורמים לילדי ארה"ב אירופה וישראל להיות שמנים או סוכרתיים הם מפרסמים? לכלכלנים יש מילה שנקראת externality, השלכה חיצונית שלילית. ההשלכה החיצונית השלילית של אמטיוי וכל מי שהיא מפרסמת, היא עלויות בריאות מתנפחות.
  אותו ממסד תאגידי אחראי גם למצב הבריאות בארה"ב, אם זה חברות התרופות או חברות הביטוח. לפחות בקובה סולידאריים ונותנים שירות אוניברסלי, כמו ברוב העולם המערבי. הבת של צ'ה גווארה אומרת בסרט שזה לא מובן לה איך קובה מספקת שירות אוניברסלי וארה"ב העשירה לא. בארה"ב, להזכירך יש 2.2 מיליון אסירים בכלא, 3.5 מיליון הומלסים ברחובות ו-50 מיליון לא מבוטחים בביטוח בריאות. אני מקווה בשביל מייקל מור והאיגודים בארה"ב, שהמהלך הזה יעזור לאמריקה לעבור לשירות בריאות אוניברסלי.

 26. נתן שקרצ'י

  אמטיוי הם לא אלטרנטיבה לממסד, זה "תדמית ממותגת". הם האמא של הממסד. הממסד התאגידי. ממסד הייצור והצריכה העולמי .
  כמה ממתקים ומזון מהיר שגורמים לילדי ארה"ב אירופה וישראל להיות שמנים או סוכרתיים הם מפרסמים? לכלכלנים יש מילה שנקראת externality, השלכה חיצונית שלילית. ההשלכה החיצונית השלילית של אמטיוי וכל מי שהיא מפרסמת, היא עלויות בריאות מתנפחות.
  אותו ממסד תאגידי אחראי גם למצב הבריאות בארה"ב, אם זה חברות התרופות או חברות הביטוח. לפחות בקובה סולידאריים ונותנים שירות אוניברסלי, כמו ברוב העולם המערבי. הבת של צ'ה גווארה אומרת בסרט שזה לא מובן לה איך קובה מספקת שירות אוניברסלי וארה"ב העשירה לא. בארה"ב, להזכירך יש 2.2 מיליון אסירים בכלא, 3.5 מיליון הומלסים ברחובות ו-50 מיליון לא מבוטחים בביטוח בריאות. אני מקווה בשביל מייקל מור והאיגודים בארה"ב, שהמהלך הזה יעזור לאמריקה לעבור לשירות בריאות אוניברסלי.

 27. נחמן

  הלוואי שהסרט של מייקל מור ישפר משהו בארה"ב.

  לא טענתי ש-MTV הוא לא הממסד האמיתי, הממותג, הממתג והבזוי. רק שלדעתי הציטוט משם חשוב, כי בפעם האחרונה שראיתי אותם זה מאוד בלט שבין פרסומת לקולה למקדונלד (זה היה לפני שהוא נהיה "מותג בריא"…) הם ניסו להיות נורא "מגניבים" וכל הקריינים שלהם אוהבים דולפינים, מודאגים מכדור הארץ בין מסיבת איים אחת לשניה, נורא רוצים אחווה ושלום עולמי והולכים עם חולצות הדפס של צ'ה גווארה מתחת לשרשראות עם סמל השלום, בקיצור, הקהל המוזמן של מייקל מור. אז אם אפילו הם תהו לגבי ההצגה של קובה בסרט שלו כנראה שהחיפוף ממש בוטה.

 28. נחמן

  הלוואי שהסרט של מייקל מור ישפר משהו בארה"ב.

  לא טענתי ש-MTV הוא לא הממסד האמיתי, הממותג, הממתג והבזוי. רק שלדעתי הציטוט משם חשוב, כי בפעם האחרונה שראיתי אותם זה מאוד בלט שבין פרסומת לקולה למקדונלד (זה היה לפני שהוא נהיה "מותג בריא"…) הם ניסו להיות נורא "מגניבים" וכל הקריינים שלהם אוהבים דולפינים, מודאגים מכדור הארץ בין מסיבת איים אחת לשניה, נורא רוצים אחווה ושלום עולמי והולכים עם חולצות הדפס של צ'ה גווארה מתחת לשרשראות עם סמל השלום, בקיצור, הקהל המוזמן של מייקל מור. אז אם אפילו הם תהו לגבי ההצגה של קובה בסרט שלו כנראה שהחיפוף ממש בוטה.