אנחנו לא רוצים מלחמה עם סוריה

מני אביב

ביום שישי שעבר, בהגיחי אל תוך החלל הממוזג של המרכול בכפר ויתקין לעשות מעט קניות לקראת שבת, הבחנתי בזווית עיני בצבעוניות יתרה נשקפת מדוכן העיתונים העמוס שעמד במבוא. בחודשים האחרונים אילפתי את עצמי להתאפק ולהעלים עין מההתגרות הצעקנית של צמד התאומים הזה- עלוני פרסום ותעמולה המכנים עצמם משום מה `עיתונים`- אולם הפעם, הפיתוי המציצני הנדוש והלאות של סופשבוע קיצי הכריעו אותי והרכנתי ראשי בהכנעה כאומר: מה, מה הפעם? איזו בלהה וחרדת אימים אתם מבקשים לנסוך בי היום?

מסתבר, אם כן, שהסורים ירו על מטוסים ישראלים.
אוי ואבוי! סורים טיפשים שכמותם. מה פתאום הם מבצעים פרובוקציה אידיוטית שכזו!
אה, רגע, יש משהו שם באותיות הקטנות של מאמר הפרשנות, שמצביע על משהו… מממ… זה היה מעל שמי סוריה… מה עושים שם מטוסים ישראלים בימים אלה של מתח?..

יכולתי לעמוד שם עוד כמה רגעים, במעבה ההמולה של צרכנים בהולים וקופאיות זריזות אצבעות, כדי להעמיק לקרוא מהפרשנות הנרחבת והמלומדת, אבל הזעם הסתום, החונק, שפכפך בקרביים ציווה עלי לנטוש מיד ולעזוב את הנושא, כדי שלא אהרוס לעצמי סופשבוע יפהפה שאותו תכננתי לבלות בעיקר בחוף הים.

לא צריך לשפשף יתר על המידה את הפדחת כדי להבין שהזעם הזה, החותך בפנים הבשר כמו להבי גילוח זעירים, לא נבע רק מהטיפשות המטורפת של מי שהגה את הרעיון המבצעי הכביר לטוס מעל שמי השכנה ממזרח ואפילו, על פי הממשל הסורי, להטיל פצצות באיזשהו אתר נידח במדבר, אלא גם ובעיקר מהמניפולציה המיידית של האירוע, בכותרות ספין של דיו אדומה, שמסיתה את הדיון מיד ובלא שיהוי הרחק מהשאלה הפשוטה והחותכת: מדוע ישראל, למען השם, יוצאת מגדרה כדי למשוך את הסורים למלחמה?!
אתם מבינים, כל נפחו של המוצר החדשתי הונח על כרעיה של האקסיומה הנושנה ההיא: אנחנו מותקפים שוב.

 

ובאמת, מה פתאום עולים להם עתה הדהודיהם של תופי המלחמה דווקא עם סוריה?
האם הסורים כבשו את הכנרת, או החלו מחדש את עבודות הטיית מי הירדן? האם הופגזו ישובי הגולן או עמק החולה ע"י הארטילריה ממזרח? או שמא נתגלה שהסורים נוהגים לחדור לתחום האווירי הישראלי בלי לבקש רשות ובניגוד לחוק הבינלאומי?..

השאלה הזו מטילה אותנו בלי רחמים אל ההכרה המרירה, שהיום בודאי הינה נחלתם של לא מעטים, בנסיבות החברתיות והפוליטיות שמולידות את פרי הבאושים המדמם של המלחמה- נסיבות שהן רחוקות מהאינטרס הביטחוני של הציבור הישראלי, ומרצונותיו, כמרחק פלוטו מכדור הארץ. הישראלים לא מעוניינים במלחמה עם סוריה כיום, אבל יש מי שיודע שאירוע פרובוקטיבי אחד עשוי לשנות את דעת הקהל בין לילה. ובינתיים, כל מה שצריך זה להמשיך ולשפוך דלק להבעיר את תחושת האימה של הציבור, ובכל יום ויום התקשורת הישראלית מחממת אותנו כמו היינו כלב נוהם הכרוך בשלשלאות, ולוחשת באזנינו עד בלי די את שמם של אחמדניג`אד והחמאס ואוסאמה, כדי שלרגע אחד לא נרפה מהאימה; ועכשיו מצרפים למסיבת העוועים הזו גם את סוריה הישנה והטובה, למה לא, כדי שנרגיש תמיד במצור ולנצח נניף את חרבנו ונזעק מלחמה, עד שניפול ארצה שדודים מעייפות.

אבל ככל הנראה אפילו לנער שזעק `זאבים` נדם הקול לבסוף, או שפשוט אמינותו אבדה והוא הפך לבדיחת הכפר. 
זוכרים? הם שצווחו באוזנינו רק לפני כמה שנים, שלסדאם יש נשק להשמדה המונית, והרי אין ספק בכך, כי יש מקורות מודיעיניים ממוקדים ואמינים. ובודאי יש לו קשר עם אל קעידה (שהפך להיות האויב האורווליאני המושלם). הסי.איי.איי והמוסד והאם.איי 5 עם מיטב מומחיהם אמרו זאת, הרי לא תטיל ספק במומחי מודיעין. כולנו חיינו בסכנת השמדה בעידודו של הממסד הביטחוני, שמרוב מידע מודיעיני לא טרח אפילו להקשיב לפקחים הבינלאומיים שחפרו ונברו בכל חור במשך שנים בעירק ולא מצאו אפילו מבחנה אחת לרפואה.


אולם בעטיה של הטרגדיה הנוראה בעירק, מלחמת אזרחים כוללת עם כ- 600,000 אלף הרוגים (הרבה מעבר למה שסדאם היה יכול לחלום להשיג), נולדה עבורנו הזדמנות ייחודית לחזות במנגנוני הבריאה של מלחמה, החל מהתשתית האידיאולוגית (שהמלחמה מהווה בה תכלית ולא אמצעי), דרך האשכול השופע והמאושר של בעלי הון החותכים קופון דשן מיבול הרווחים העצומים (חברות נפט, נשק, האליברטון, ועוד ועוד.), עבור במנגנון הפרופגנדה התקשורתי שיחצה בלי נקיפות מצפון כל מחסום של בושה שיוצב בפניו, ושחושף בעצם את טבעו האמיתי כשופר הבלעדי של האליטה הממסדית, וכלה באפולוגטיקה של לאחר הכישלון הצפוי, שמתמצית בהודאה בטעויות ובוועדות חקירה וב`התפכחות` כללית, ויוצאת מגדרה להרחיק את הדיון הציבורי מנגיעה כלשהי באמת.

אני גולש כאן במודע אל מעבר לאוקייאנוס האטלנטי, מפני שאני מאמין בהחלט שאת מעייניה של התחממות המנועים הכללית בחזית הסורית ניתן למצוא במנגנוני הביטחון, האקדמיה והעסקים בוושינגטון יותר מאשר במטכ"ל הישראלי או במרכז הליכוד.
מלחמה עם סוריה הינה חלק מסדר היום התוכף של הקליקה הניאו-קונסרבטיבית, וכדי להבין זאת לא צריך לירות חיצים עיוורים של ספקולציות בחשכה. כל שצריך לעשות זה להאזין למה שהם אומרים בגלוי, ולקרוא את משנתם המלומדת במסמכים האידיאולוגיים שלהם. אחד מעין אלה הוא Rebuilding America`s Defences, מסמך מסמר שיער של אירגון שנקרא PNAC– הפרוייקט למאה האמריקאית החדשה, שפורסם בשנת 2000 ועליו היו חתומות במקור מיטב הדמויות שאכלסו את הממשל הנוכחי (צ`ייני, ראמספלד, וולפוביץ וכו`), שתכליתו הייתה לטוות את מדיניות החוץ החדשה של ארה"ב לקראת המאה החדשה.
הקבוצה הזו משקפת את האידיאולוגיה הניאו-קונסרבטיבית שצמחה בשנות החמישים והשישים ביחד עם הוגים כמו לאו שטראוס מאוניברסיטת שיקגו, שבאופן די כללי ניתן לומר עליה שהיא בזה לכל אידיאל של חירות ושיוויון, וטוענת כי כל אומה זקוקה למיתוס מאחד בדמותו של אוייב רב עוצמה. המסמך של PNAC גורס שמאחר שאין בעולם כיום יריב שווה ערך לארה"ב, אמריקה צריכה להפגין את הדומיננטיות שלה ע"י הגברת כוחה הצבאי האדיר, השתלטות מוחלטת על החלל ועל הסייבר-ספייס, לחימה במספר רב של מלחמות אזוריות ברחבי העולם, מימוש התפקיד השיטורי של מעצמה יחידה ופריסת בסיסים ומשגרי טילים באירופה, אסיה, המזרח התיכון וכו`.
בקור רוח מקפיא דם מפרט המסמך הזה, פסקה אחר פסקה, את הדרך להשתלטות אימפריאלית והטלת פקס אמריקנה (במילים שלהם) ברחבי העולם. הדו"ח רואה חשיבות עליונה, כמובן, בהשתלטות מוחלטת על אזורים עתירי משאבים כמו המפרץ הפרסי (עירק, אירן?) והים הכספי (אירן, אוזבקיסטן וכו`, שאפגניסטן ופקיסטן משמשות כמוצא לאוקייאנוס). מילים כמו שיח, דיפלומטיה, שיתוף, הדברות, ברית (ושלא לדבר על `שלום`) בכלל לא מופיעות בעשרות הדפים של הפרסום הזה, הבולט בגאווה ובשלל צבעים באתר האינטרנט שלהם.

ההשתלטות על עירק מצוינת במסמך כתכלית הכרחית גם אם סדאם ייעלם (ממש כך), ולפחות בבמה הזו הם לא קישטו את תאוות הכיבוש בבגדי המלך, ולא טרחו לציין בכלל  `דמוקרטיה למזרח התיכון`. וכאילו החוויה הטראומטית בעירק היא לא יותר מאשר שריטה קלה בכתף, וכאילו לא נתגלו שקרי התעמולה במלוא מערומיהם, ממשיכים שופרות האידיאולוגיה הזו להכין את הקרקע לקראת הפצצת אירן בנשק גרעיני ולקראת עימות עם צפון קוריאה, באותה טקטיקה של מסע הפחדה, כש`הערכות מודיעיניות` משמשות להן עלה תאנה. וכן, גם סוריה נמצאת ברשימה הזו. וכנראה שלחיילים הישראלים שמור תפקיד של כבוד בתיאטרון הנאו קונסרבטיבי הסוריאליסטי שאינו יודע גבולות, כי הם אלו שיצטרכו להסתער על גדרות התיל למען האימפריה האמריקאית העולה ולמען נתח עסיסי נוסף של רווחי נפט ונשק.

האידיאולוגיה המוטרפת הזו קנתה לה שבת עמוק בקרב האליטה האמריקאית, ולפי כל הסימנים, זו הישראלית מחרה מחזיקה אחריה. לא מדובר רק בביבי נתניהו, אשר כוכבו דרך במסדרונות הנאו קונסרבטיביים, והוא מחוייב לשולחיו ולמחנכיו יותר מאשר לציבור הישראלי. האליטה שלנו למדה להכיר את הערך העצום הטמון בכלכלה של מלחמה, וביכולתו של מצב נצחי (אורווליאני) של בטחון רעוע וחרדת קיום לנטרל אנרגיות של מרי כנגד הסדר המעמדי הקיים. תפיסות ליברליות בדבר הדיווידנד הכלכלי והעסקי הנובע מיציבות של שלום ויחסים דיפלומטיים נדחקו לשוליים, וחגיגת ההתעשרות נמצאת בשיאה. לא פלא שהתקשורת הישראלית, הבמה המונופוליסטית של האליטה, מקדמת בתרועות את סדר היום של המלחמה הנצחית, בעיצוב דעת קהל מפוחדת ופרנואידית שלא מסוגלת לראות מטר אחד מחוץ לטווח הראיה המיידי.

ההבנה של הפיזיולוגיה המורכבת של המלחמה בעירק מטילה עלינו לבצע שינוי מהותי ביחס שלנו למלחמות באזור. אל לנו להיגרר אחר השיח הלוקה, המעוצב בזירה הצרה שבין כותרות אימה מהדהדות והערכות מודיעין מניפולטיביות. אנחנו אלה שסופגים את המחיר הקשה של ההסלמה המתרחשת באזורנו מאז תחילת המאה החדשה, ודמנו שלנו נדרש להכנת לבני הבניה של ארמון הקיסר. זוהי זכותנו וחובתנו לעמוד על המשמר ובאצבע תקיפה להזהיר את שלטונותינו לבל יבצעו התגרויות חינם שעלולות לדרוש מחיר יקר של חיים.

אנחנו לא רוצים מלחמה עם סוריה!

שנה טובה ופוריה, של אהבה וצמיחה ושל שלום שלום שלום.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאיר

  נראה לי שהכותב נסחף קמעה במתן פירושי רש"י למכמני נפשה של ממשלתנו (שבהזדמנות זו נאחל לה שנה טובה). המציאות הרבה פחות מורכבת מכפי שתואר כאן. לפני שנה וקצת התחוללה בגבולנו הצפוני מלחמה, שתוצאותיה פגעו אנושות בכבודנו הלאומי. אילו אותן תוצאות נוראות היו נגרמות לנו בידי היונקרים הפרוסיים, ניחא. אבל חיזבאללה? נסראללה? לא יעלה על הדעת.
  גיחת מטוסינו הגאים לשמי סוריה נועדה לתבוע את עלבוננו ולהשיב את כבודנו הלאומי. זה כל הסיפור. הטרויקה אולמרט-ברק-רמון אינה מסוגלת לחשוב במונחים תבוניים ואף לא מורכבים. כשהיא תנסה לעשות כן, תבוסותיה תהיינה כואבות יותר. לשלושת מרכיבי הטרויקה יש הצלחות בתחומי הנדל"ן, עסקי האויר (והכוונה לא לחיל האויר) והחדרת לשון לפיהן של עלמות צעירות בניגוד לרצונן.אפשרות נוספת להרפתקנות המסוכנת של הטרויקה היא הנסיון להסחת הדעת מעסקיהם האישיים המפוקפקים.
  זה כל הסיפור וכך צריך לראותו.
  שנה טובה לכולם.

 2. מאיר

  נראה לי שהכותב נסחף קמעה במתן פירושי רש"י למכמני נפשה של ממשלתנו (שבהזדמנות זו נאחל לה שנה טובה). המציאות הרבה פחות מורכבת מכפי שתואר כאן. לפני שנה וקצת התחוללה בגבולנו הצפוני מלחמה, שתוצאותיה פגעו אנושות בכבודנו הלאומי. אילו אותן תוצאות נוראות היו נגרמות לנו בידי היונקרים הפרוסיים, ניחא. אבל חיזבאללה? נסראללה? לא יעלה על הדעת.
  גיחת מטוסינו הגאים לשמי סוריה נועדה לתבוע את עלבוננו ולהשיב את כבודנו הלאומי. זה כל הסיפור. הטרויקה אולמרט-ברק-רמון אינה מסוגלת לחשוב במונחים תבוניים ואף לא מורכבים. כשהיא תנסה לעשות כן, תבוסותיה תהיינה כואבות יותר. לשלושת מרכיבי הטרויקה יש הצלחות בתחומי הנדל"ן, עסקי האויר (והכוונה לא לחיל האויר) והחדרת לשון לפיהן של עלמות צעירות בניגוד לרצונן.אפשרות נוספת להרפתקנות המסוכנת של הטרויקה היא הנסיון להסחת הדעת מעסקיהם האישיים המפוקפקים.
  זה כל הסיפור וכך צריך לראותו.
  שנה טובה לכולם.

 3. ניצן אביב

  תשואות למאמרו המרשים, הקולע והנוקב של מני אביב, המנתח בבהירות ובחדות את המתרחש בימים ובשעות אלו באזורנו, למוד הסבל והמלחמות חסרות השחר וללא כל תכלית, שגבו ותגבינה, חלילה, עוד ועוד קורבנות-שוא.
  חן,חן, על העברית הצחה והקולחת, מעוררת הקנאה.
  איחולי שנה טובה של אהבה ושלום אמת בינינו לבין כל שכנינו.

 4. ניצן אביב

  תשואות למאמרו המרשים, הקולע והנוקב של מני אביב, המנתח בבהירות ובחדות את המתרחש בימים ובשעות אלו באזורנו, למוד הסבל והמלחמות חסרות השחר וללא כל תכלית, שגבו ותגבינה, חלילה, עוד ועוד קורבנות-שוא.
  חן,חן, על העברית הצחה והקולחת, מעוררת הקנאה.
  איחולי שנה טובה של אהבה ושלום אמת בינינו לבין כל שכנינו.

 5. יואל קורנבלום

  אולי כדאי שתקרא עתונים באופן קבוע ולא רק מתי שאתה מוצא כותרות לטעמך במרכול אולי אז תדע מה באמת מה קורה באיזור. אם במקרה אתה לא יודע אז אנחנו במלחמה עם סוריה כבר הרבה זמן, עוד מימי מלחמת השחרור, בין אם אתה רוצה או לא. אנחנו גם במלחמה עם שאר מדינות ערב למרות שיש לנו הסכם של לא מלחמה עם מצרים וירדן שמחזיק מעמד זמן רב, בעצם כל עוד ארה"ב משלמת למצרים. כל זה כמובן יכול להשתנות מהם מאד במיוחד אם איראן תחליט לשלם למצרים יותר מארה"ב.

  מכיוון שיש מלחמה כל דרך לפגוע באוייב טובה וזה כולל פגיעה בסורים. אין כאן שום היסוסים אם אצליח לפגוע בסורים אעשה את זה בכל רגע אפשרי. הם האוייבים שלי והם רוצים לפגוע בי. אין זה עניין של טוב ורע, זאת המציאות. כמובן אנשים יכולים לתקוע את ראשם בחול ולהתעלם מהכל וללכת לים אבל למציאות יש חוש הומור משלה והיא יום אחד תבוא ותבעט להם בישבן ותאמר להם שמצב לא השתנה למרות כל ההזיות המסתובבות במוחם. (דרך אגב, גם אני אוהב ללכת לים לשכב על החוף ומעדיף את זה על מלחמה).

  אנחנו לא יודעים מה בדיוק קרה בסוריה ומה הייתה מטרת הגיחה. בסוף עוד יסתבר שהסורים דווקא ביקשו את זה מסיבות פנימיות ואולמרט הסכים במסגרת תוכניתו לעזור לדיקטאטורות ערביות בתנאי שאיראן תשלם על הדלק שהמטוסים בזבזו. כל דבר אפשרי.

  מצד שני יתכן שהאמריקאים בקשו עזרה בעניין. אל תשכח שסוריה היא אחת המקורות לכניסת לוחמים זרים לעיראק שגורמים שם למלחמות רבות ולאי שקט. אז אם האמריקאים ביקשו עזרה קטנה הייתי שמח מאד לעזור להם. אל תשכח שהם עוזרים לנו מאד. אז להחזיר טובה אני לא רואה כל רע בזה. בנוסף היו דיווחים בעיתונות, שאולי לא קראת כפי שאתה טוען, שאומרות שהמודיעין הטורקי עזר לנו בעניין. חוץ מזה גם קראנו דו"ח שצפון קוריאה אמנם החליטה להפסיק עם הגרעין אבל מוכנה למכור את הכל לסוריה. אז אתה רואה עד כמה העניין מסובך. לא שאני טוען שאני יודע מה קרה אבל ההשתלחות שלך אינה במקומה.

  בקשר לשאר הקנוניות שאתה מעלה בכתבתך בעניין "הקליקה הניאו-קונסרבטיבית" זה נשמע לי כמו קריאת "שבאס" של הדתיים. אל תשכח שיש רוע בעולם, למשל אל-קעידה. מה שמחריד אותי יותר זה שהרחוב המוסלמי דווקא מקבל אותם בהבנה. אולי כמה מהדיקטאטורים הערביים מעלים איזה מס שפתיים נגד התופעה, במיוחד אם הם פוחדים שיורידו אותם מהשילטון, אבל התופעה גודלת וכולם מפחדים לעשות משהו חוץ מאשר ארה"ב. לכן המלחמה היא די ארוכה ולא הכל ברור. לכן ההשתלחות שלך גם בעניין הזה אינה מקובלת.

 6. יואל קורנבלום

  אולי כדאי שתקרא עתונים באופן קבוע ולא רק מתי שאתה מוצא כותרות לטעמך במרכול אולי אז תדע מה באמת מה קורה באיזור. אם במקרה אתה לא יודע אז אנחנו במלחמה עם סוריה כבר הרבה זמן, עוד מימי מלחמת השחרור, בין אם אתה רוצה או לא. אנחנו גם במלחמה עם שאר מדינות ערב למרות שיש לנו הסכם של לא מלחמה עם מצרים וירדן שמחזיק מעמד זמן רב, בעצם כל עוד ארה"ב משלמת למצרים. כל זה כמובן יכול להשתנות מהם מאד במיוחד אם איראן תחליט לשלם למצרים יותר מארה"ב.

  מכיוון שיש מלחמה כל דרך לפגוע באוייב טובה וזה כולל פגיעה בסורים. אין כאן שום היסוסים אם אצליח לפגוע בסורים אעשה את זה בכל רגע אפשרי. הם האוייבים שלי והם רוצים לפגוע בי. אין זה עניין של טוב ורע, זאת המציאות. כמובן אנשים יכולים לתקוע את ראשם בחול ולהתעלם מהכל וללכת לים אבל למציאות יש חוש הומור משלה והיא יום אחד תבוא ותבעט להם בישבן ותאמר להם שמצב לא השתנה למרות כל ההזיות המסתובבות במוחם. (דרך אגב, גם אני אוהב ללכת לים לשכב על החוף ומעדיף את זה על מלחמה).

  אנחנו לא יודעים מה בדיוק קרה בסוריה ומה הייתה מטרת הגיחה. בסוף עוד יסתבר שהסורים דווקא ביקשו את זה מסיבות פנימיות ואולמרט הסכים במסגרת תוכניתו לעזור לדיקטאטורות ערביות בתנאי שאיראן תשלם על הדלק שהמטוסים בזבזו. כל דבר אפשרי.

  מצד שני יתכן שהאמריקאים בקשו עזרה בעניין. אל תשכח שסוריה היא אחת המקורות לכניסת לוחמים זרים לעיראק שגורמים שם למלחמות רבות ולאי שקט. אז אם האמריקאים ביקשו עזרה קטנה הייתי שמח מאד לעזור להם. אל תשכח שהם עוזרים לנו מאד. אז להחזיר טובה אני לא רואה כל רע בזה. בנוסף היו דיווחים בעיתונות, שאולי לא קראת כפי שאתה טוען, שאומרות שהמודיעין הטורקי עזר לנו בעניין. חוץ מזה גם קראנו דו"ח שצפון קוריאה אמנם החליטה להפסיק עם הגרעין אבל מוכנה למכור את הכל לסוריה. אז אתה רואה עד כמה העניין מסובך. לא שאני טוען שאני יודע מה קרה אבל ההשתלחות שלך אינה במקומה.

  בקשר לשאר הקנוניות שאתה מעלה בכתבתך בעניין "הקליקה הניאו-קונסרבטיבית" זה נשמע לי כמו קריאת "שבאס" של הדתיים. אל תשכח שיש רוע בעולם, למשל אל-קעידה. מה שמחריד אותי יותר זה שהרחוב המוסלמי דווקא מקבל אותם בהבנה. אולי כמה מהדיקטאטורים הערביים מעלים איזה מס שפתיים נגד התופעה, במיוחד אם הם פוחדים שיורידו אותם מהשילטון, אבל התופעה גודלת וכולם מפחדים לעשות משהו חוץ מאשר ארה"ב. לכן המלחמה היא די ארוכה ולא הכל ברור. לכן ההשתלחות שלך גם בעניין הזה אינה מקובלת.

 7. ה.מ. האזרח

  קראתי בעניין רב כל מלה מתחילתם ועד סופם של הדברים האלה.
  וזה נכון ומדהים ומייאש לדעת כל זאת – "עלינו", הנמצאים בעולם המערבי. על תפיסת העולם האמריקנית ה ג ל ו י ה.
  צריך רק להקדיש עוד רגע אחד של מחשבה ישרה על המצב בעולם המזרחי והערבי והמוסלמי – שם התפיסה הזאת
  של דרך השליטה על ההמונים בנויה במהותם בלא לתת לזה פרסום פומבי.
  אכן מבחינתו כבני אדם עלינו לתת לכל בעל עניין כזה המשועמם מהחיים, מנהיג בעמו להילחם בעמיתיו המנהיגים עד מוות, לשחק במין משחק ROLLERBALL כזה בו משחקים עד מוות ממש.
  עלינו כבני אנוש לא לתת צוארנו לשחיטה על מזבח אמונה או דגל כלשהו.
  א ב ל – כ ל בני ה א ד ם מ כל ה צ ד ד י ם צריכים לנהוג כך.
  וכל עוד זה לא כך – צריך להגן על עצמנו. הגנה קיומית. והגיונית. וביושר.
  וכל עוד איננו יכולים להוציא המלחמה אל מחוץ לחוק – המלחמה כנגד מי שהוציא אף הוא את המלחמה אל מחוץ לחוק –
  אסור לנו, אבל א ס ו ר , כותב יקר ומעניין, לחתור נגד המדינה שלנו עצמנו. ולהותיר המדינה שכנגד, מדינת האוייב, כאילו היא זכה וצחה כשלג ומסכנה מותקפת על לא עוול בכפה מבלי שבנתה כורים אטומיים או מעבירה כלי נשק לחיזבאללה ומי יודע מה.
  אסור לנו אם חפצי חיים אנו. ואם רוצים אנו להמשיך ולכתוב עוד כהנה וכהנה.
  יהיה טוב. נקווה. אינשאללה. בעזרת השם. נעשה כל שביכולתנו וברצוננו ובמחשבתנו לעשות.
  בשלום ולא במלחמה. בחידוש יצירתי מעשי.בשינוי לטובה.
  השנה הזאת הבאה עלינו לטובה ממש עכשיו ובכל שנה ובכל יום ובכל זמן ומקום ולכל אחד ואחת ולכל החי והקיים.
  ה.מ. האזרח

 8. ה.מ. האזרח

  קראתי בעניין רב כל מלה מתחילתם ועד סופם של הדברים האלה.
  וזה נכון ומדהים ומייאש לדעת כל זאת – "עלינו", הנמצאים בעולם המערבי. על תפיסת העולם האמריקנית ה ג ל ו י ה.
  צריך רק להקדיש עוד רגע אחד של מחשבה ישרה על המצב בעולם המזרחי והערבי והמוסלמי – שם התפיסה הזאת
  של דרך השליטה על ההמונים בנויה במהותם בלא לתת לזה פרסום פומבי.
  אכן מבחינתו כבני אדם עלינו לתת לכל בעל עניין כזה המשועמם מהחיים, מנהיג בעמו להילחם בעמיתיו המנהיגים עד מוות, לשחק במין משחק ROLLERBALL כזה בו משחקים עד מוות ממש.
  עלינו כבני אנוש לא לתת צוארנו לשחיטה על מזבח אמונה או דגל כלשהו.
  א ב ל – כ ל בני ה א ד ם מ כל ה צ ד ד י ם צריכים לנהוג כך.
  וכל עוד זה לא כך – צריך להגן על עצמנו. הגנה קיומית. והגיונית. וביושר.
  וכל עוד איננו יכולים להוציא המלחמה אל מחוץ לחוק – המלחמה כנגד מי שהוציא אף הוא את המלחמה אל מחוץ לחוק –
  אסור לנו, אבל א ס ו ר , כותב יקר ומעניין, לחתור נגד המדינה שלנו עצמנו. ולהותיר המדינה שכנגד, מדינת האוייב, כאילו היא זכה וצחה כשלג ומסכנה מותקפת על לא עוול בכפה מבלי שבנתה כורים אטומיים או מעבירה כלי נשק לחיזבאללה ומי יודע מה.
  אסור לנו אם חפצי חיים אנו. ואם רוצים אנו להמשיך ולכתוב עוד כהנה וכהנה.
  יהיה טוב. נקווה. אינשאללה. בעזרת השם. נעשה כל שביכולתנו וברצוננו ובמחשבתנו לעשות.
  בשלום ולא במלחמה. בחידוש יצירתי מעשי.בשינוי לטובה.
  השנה הזאת הבאה עלינו לטובה ממש עכשיו ובכל שנה ובכל יום ובכל זמן ומקום ולכל אחד ואחת ולכל החי והקיים.
  ה.מ. האזרח

 9. דב בינדר

  את הגולן כבשנו מסוריה ב-1967 לאחר שנים של התגרויות בלתי פוסקות מצדם ושנים של ישיבת צבא סורי בשטח האמור להיות ריבוני שלנו,החוף הצפון מזרחי של הכנרת,תל דן,אל חמה ואפילו באיזור אלמגור ממערב לירדן בתל מוטילה,הסורים גם ניסו להטות את מקורות הירדן על מנת למנוע מאיתנו את המים,מהגולן הם גם ירו ללא הרף על יישובי אצבע הגליל ועמק הירדן,כיבוש הגולן על ידינו היה אקט הגנתי,סוריה לא מכירה לא רק בריבונותינו על הגולן אלא גם בגבול הבין לאומי שנקבע ב-1923 בין הבריטים ששלטו כאן והצרפתים ששלטו בסוריה,למעשה סוריה לא מכירה עד היום בזכות קיומינו בכלל.לפי כל חוק בינלאומי שטח שנכבש בפעולה הגנתית על מנת למנוע תקיפות בעתיד יכול להשאר בידי הכובש וכך קרה גם במלחמות אחרות בין עמים אחרים לגמרי,רוסיה מחזיקה עד היום ללא עוררין בכל שטח פרוסיה המזרחית שנכבש מהנאצים,גם פולין מחזיקה עד היום בשלזיה,טורקיה מחזיקה בחבל הטאיי שנכבש מסוריה ויון מחזיקה בעיר סלוניקי וסביבותיה שנכבשו מטורקיה,יש עוד הרבה דוגמאות כאלו בעולם ובכולן הכובש סיפח את השטח ומחזיק בו לצמיתות,היונים אפילו גרשו את האוכלוסיה הטורקים מסלוניקי והטורקים גרשו את היונים מכל מערב אנטוליה שבו ישבו יונים כ-3000 שנה,הרבה לפני שהעם הטורקי היה קיים בכלל,אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לוותר על המים מהגולן ולא יכולים להרשות שחיילים סורים יישבו מעל ראש היישובים שבגליל.בקיצור על הסורים להבין ולהפנים שאת הגולן הם הפסידו לצמיתות וזה אך ורק באשמתם,לשלום עם ישראל זקוקים הסורים עוד יותר מאיתנו,דבר שיוציא אותם מציר הרשע ויפתח להם את הכלכלה והתיירות,בשלום כזה רבבות תיירים ישראלים שטסים לטורקיה לחופשות היום יסעו לשם במכוניותיהם דרך סוריה ובדרך יתדלקו,ילונו ויאכלו בסוריה מה שיכנים לסורים הרבה מאוד כסף,לסורים זה יהיה כדאי אלא שבהעדר אויב ללחום בו או לשסות בו את האוכלוסיה יתפנה העם הסורי למלחמה נגד ממשלתו המושחתת ונגד המיעוט העלווי ששולט בהם שנים רבות,בקיצור הם יחפשו להפטר ממשפחת אסד ומזה השלטון פוחד יותר מאשר מאובדן השליטה בגולן,הסורים הרי כבר הפנימו מזמן את אובדן חבל הטאיי ודין הגולן כדין הטאיי.

 10. דב בינדר

  את הגולן כבשנו מסוריה ב-1967 לאחר שנים של התגרויות בלתי פוסקות מצדם ושנים של ישיבת צבא סורי בשטח האמור להיות ריבוני שלנו,החוף הצפון מזרחי של הכנרת,תל דן,אל חמה ואפילו באיזור אלמגור ממערב לירדן בתל מוטילה,הסורים גם ניסו להטות את מקורות הירדן על מנת למנוע מאיתנו את המים,מהגולן הם גם ירו ללא הרף על יישובי אצבע הגליל ועמק הירדן,כיבוש הגולן על ידינו היה אקט הגנתי,סוריה לא מכירה לא רק בריבונותינו על הגולן אלא גם בגבול הבין לאומי שנקבע ב-1923 בין הבריטים ששלטו כאן והצרפתים ששלטו בסוריה,למעשה סוריה לא מכירה עד היום בזכות קיומינו בכלל.לפי כל חוק בינלאומי שטח שנכבש בפעולה הגנתית על מנת למנוע תקיפות בעתיד יכול להשאר בידי הכובש וכך קרה גם במלחמות אחרות בין עמים אחרים לגמרי,רוסיה מחזיקה עד היום ללא עוררין בכל שטח פרוסיה המזרחית שנכבש מהנאצים,גם פולין מחזיקה עד היום בשלזיה,טורקיה מחזיקה בחבל הטאיי שנכבש מסוריה ויון מחזיקה בעיר סלוניקי וסביבותיה שנכבשו מטורקיה,יש עוד הרבה דוגמאות כאלו בעולם ובכולן הכובש סיפח את השטח ומחזיק בו לצמיתות,היונים אפילו גרשו את האוכלוסיה הטורקים מסלוניקי והטורקים גרשו את היונים מכל מערב אנטוליה שבו ישבו יונים כ-3000 שנה,הרבה לפני שהעם הטורקי היה קיים בכלל,אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לוותר על המים מהגולן ולא יכולים להרשות שחיילים סורים יישבו מעל ראש היישובים שבגליל.בקיצור על הסורים להבין ולהפנים שאת הגולן הם הפסידו לצמיתות וזה אך ורק באשמתם,לשלום עם ישראל זקוקים הסורים עוד יותר מאיתנו,דבר שיוציא אותם מציר הרשע ויפתח להם את הכלכלה והתיירות,בשלום כזה רבבות תיירים ישראלים שטסים לטורקיה לחופשות היום יסעו לשם במכוניותיהם דרך סוריה ובדרך יתדלקו,ילונו ויאכלו בסוריה מה שיכנים לסורים הרבה מאוד כסף,לסורים זה יהיה כדאי אלא שבהעדר אויב ללחום בו או לשסות בו את האוכלוסיה יתפנה העם הסורי למלחמה נגד ממשלתו המושחתת ונגד המיעוט העלווי ששולט בהם שנים רבות,בקיצור הם יחפשו להפטר ממשפחת אסד ומזה השלטון פוחד יותר מאשר מאובדן השליטה בגולן,הסורים הרי כבר הפנימו מזמן את אובדן חבל הטאיי ודין הגולן כדין הטאיי.

 11. אבנר ל.

  אולי תשכנע את הסורים להסכים לכך שגבולם בכינרת לא ישיק למים?
  ושיוותרו על אזורים מפורזים.
  תראה כמה גדולה מדינה זו וכמה דל הפיתוח והקידמה בה.
  תשכנע אותם שלמען אזרחיהם חשוב יותר שיהיה להם קשר טוב עם היהודים שיעזרו להם לפתח את ארצם למען אזרחיה.
  תשכנע אותם שכדאי להם.
  או שאתה חושב כמוהם-שכדאי בשביל השטחים העלובים האלה להמשיך ולהחזיק את האזרחים בחיי הניוול שהם חיים,העיקר שהישראלים האלה ייעלמו מעינינו?

 12. אבנר ל.

  אולי תשכנע את הסורים להסכים לכך שגבולם בכינרת לא ישיק למים?
  ושיוותרו על אזורים מפורזים.
  תראה כמה גדולה מדינה זו וכמה דל הפיתוח והקידמה בה.
  תשכנע אותם שלמען אזרחיהם חשוב יותר שיהיה להם קשר טוב עם היהודים שיעזרו להם לפתח את ארצם למען אזרחיה.
  תשכנע אותם שכדאי להם.
  או שאתה חושב כמוהם-שכדאי בשביל השטחים העלובים האלה להמשיך ולהחזיק את האזרחים בחיי הניוול שהם חיים,העיקר שהישראלים האלה ייעלמו מעינינו?

 13. Reuven

  Abravo Meir !

  Vayehi vefee kmar lematok !

  Only, one typo: MESITAH is spelled with a TET, not with a TAF

  Keep writing more to-the-point articles!

  Happy peaceful New Year!

 14. Reuven

  Abravo Meir !

  Vayehi vefee kmar lematok !

  Only, one typo: MESITAH is spelled with a TET, not with a TAF

  Keep writing more to-the-point articles!

  Happy peaceful New Year!

 15. אלי

  בכל פעם אני מופתע מחדש מרמתו האיכותית של האתר והפעם מדבריו של מני אביב. זוהי כאילו מתנה לחג. בברכותי
  לבני המשפחה ולידידים לשנה החדשה אני מאחל להם ולי שתהיה לנו הבנה נכונה של המציאות. כלום מישהו חושב
  שמדינה היום, המכבדת את עצמה, תוותר על טריטוריה שלה? היש מישהו, בר דעת, שיכול להניח שהעימות בינינו לסוריה
  יוכל להגמר בלי מלחמה אם לא נאבה להחזיר לה את רמת הגולן, בין אם בגבולות המנדט הבריטי או בגבולות הפסקת
  האש- הקו הירוק? מה כל ההתחכמויות ההרסניות הללו? ריח חריף מאד, ריח של עודף מניפולציה מבית מדרשו של ברק
  (שהוא אותו בית מדרש של שרון, או אם תרצו- של הפרשה המפורסמת במצרים בימיו של פנחס לבון) עולה באפי, ואני-
  כמו מני- נחנק. מתי סוף- סוף נשתחרר משטיפת המוח שההנהגה הישראלית מנחיתה עלינו מאז שנות הארבעים של
  המאה הקודמת ונראה את המציאות פנים אל פנים? המציאות הנכונה, לא זו שהלאומיות, ר"ל הלאומנות, היהודית
  שירבתה לנגדנו כיד הדימיון היהודי הטובה עליה?

 16. אלי

  בכל פעם אני מופתע מחדש מרמתו האיכותית של האתר והפעם מדבריו של מני אביב. זוהי כאילו מתנה לחג. בברכותי
  לבני המשפחה ולידידים לשנה החדשה אני מאחל להם ולי שתהיה לנו הבנה נכונה של המציאות. כלום מישהו חושב
  שמדינה היום, המכבדת את עצמה, תוותר על טריטוריה שלה? היש מישהו, בר דעת, שיכול להניח שהעימות בינינו לסוריה
  יוכל להגמר בלי מלחמה אם לא נאבה להחזיר לה את רמת הגולן, בין אם בגבולות המנדט הבריטי או בגבולות הפסקת
  האש- הקו הירוק? מה כל ההתחכמויות ההרסניות הללו? ריח חריף מאד, ריח של עודף מניפולציה מבית מדרשו של ברק
  (שהוא אותו בית מדרש של שרון, או אם תרצו- של הפרשה המפורסמת במצרים בימיו של פנחס לבון) עולה באפי, ואני-
  כמו מני- נחנק. מתי סוף- סוף נשתחרר משטיפת המוח שההנהגה הישראלית מנחיתה עלינו מאז שנות הארבעים של
  המאה הקודמת ונראה את המציאות פנים אל פנים? המציאות הנכונה, לא זו שהלאומיות, ר"ל הלאומנות, היהודית
  שירבתה לנגדנו כיד הדימיון היהודי הטובה עליה?

 17. ג. אביבי

  מאמר קולע.
  אביב מביא סקירה ממצה ודי מדויקת של שרשרות האירועים באזורנו עם פוטנציאל האסון שבהם. אני מסכים גם לגבי ניתוח האינטרסים האימפריאליסטים האמריקאים באזורנו וסביב איראן. עם זאת יש לזכור שנשק גרעיני בידי מדינה כמו איראן הוא סכנה קיומית לאנושות כולה. באשר להתנהגותה של ממשלת ישראל המשרתת אינטרסים אמריקאים באזור, צודק מני לחלוטין. לישראלי המצוי, התקרית האחרונה בסוריה נראית כמו ניסיון לre-זקפה של מורל הצבא ושל המעמד של פוליטיקאים כושלים – שנה אחת אחרי התבוסה הצורבת בלבנון – אולם זה רק החלק הטפל של העניין. יותר סביר שממשלת ישראל, שאיבדה את מניותיה כשוטר האינטרסים האמריקאים באזור בעקבות מלחמת לבנון-2, מנסה להחזיר לה את המעמד ולהמשיך להשתלב באינטרסים הזרים האלה. ההשתלבות האימפריאליסטית הזאת תשרת ללא ספק את האוליגרכיה השלטת בישראל אבל עשויה להיות הרת אסון לרוב אזרחי ישראל.
  בצדק ציין מני את תפקידה המשטח/מרמה של התשקורת הישראלית בכל הפרשה ושהיא הבמה המונופוליסטית של האליטה. מטרתה להוליך את הרוב הדומם בישראל בתלם של עוד מלחמה לא להם ולמכור להם שזאת "מלחמת אין-ברירה". על תפקידה זה של התשקורת, כמו בעוד נושאים חשובים, יש להעמידה (וגם את כתבלביה הרבים) למשפט הציבור – בהעדר ביהמ"ש אובייקטיבי אז לפחות באתר הזה.
  מצטרף לקריאה למנוע מלחמה לא לנו עם סוריה.

 18. ג. אביבי

  מאמר קולע.
  אביב מביא סקירה ממצה ודי מדויקת של שרשרות האירועים באזורנו עם פוטנציאל האסון שבהם. אני מסכים גם לגבי ניתוח האינטרסים האימפריאליסטים האמריקאים באזורנו וסביב איראן. עם זאת יש לזכור שנשק גרעיני בידי מדינה כמו איראן הוא סכנה קיומית לאנושות כולה. באשר להתנהגותה של ממשלת ישראל המשרתת אינטרסים אמריקאים באזור, צודק מני לחלוטין. לישראלי המצוי, התקרית האחרונה בסוריה נראית כמו ניסיון לre-זקפה של מורל הצבא ושל המעמד של פוליטיקאים כושלים – שנה אחת אחרי התבוסה הצורבת בלבנון – אולם זה רק החלק הטפל של העניין. יותר סביר שממשלת ישראל, שאיבדה את מניותיה כשוטר האינטרסים האמריקאים באזור בעקבות מלחמת לבנון-2, מנסה להחזיר לה את המעמד ולהמשיך להשתלב באינטרסים הזרים האלה. ההשתלבות האימפריאליסטית הזאת תשרת ללא ספק את האוליגרכיה השלטת בישראל אבל עשויה להיות הרת אסון לרוב אזרחי ישראל.
  בצדק ציין מני את תפקידה המשטח/מרמה של התשקורת הישראלית בכל הפרשה ושהיא הבמה המונופוליסטית של האליטה. מטרתה להוליך את הרוב הדומם בישראל בתלם של עוד מלחמה לא להם ולמכור להם שזאת "מלחמת אין-ברירה". על תפקידה זה של התשקורת, כמו בעוד נושאים חשובים, יש להעמידה (וגם את כתבלביה הרבים) למשפט הציבור – בהעדר ביהמ"ש אובייקטיבי אז לפחות באתר הזה.
  מצטרף לקריאה למנוע מלחמה לא לנו עם סוריה.

 19. יוסי לוס

  אתמול השחתתי לריק כמה דקות וקראתי את הראיון עם דליה איציק בהארץ. כך היא אמרה על תהליך קבלת ההחלטות בממשלת אולמרט ובממשלות ישראל לדורותיהן בנוגע למלחמות ובכלל: "קראתי את דו"ח וינוגרד, קראתי אותו לפרטי פרטים. עכשיו אני אכבס את מלותי בקפידה. תהליך קבלת ההחלטות שמתואר בדו"ח הוא תהליך של מדינת אוטופיה. כך באוטופיה מקבלים החלטות. איך אני יודעת שמה שאני אומרת לך הוא נכון? כי הייתי שרה בממשלה. תהליך קבלת ההחלטות שאותו מתאר וינוגרד הוא תהליך שאני לא ראיתי בו פגם שונה מן התהליכים האחרים. זה איננו אומר שמה שהיה עד עכשיו כל השנים היה נכון. אבל זה אומר שכך היה כל השנים".

  וזה הזכיר לי שיר של ברטולט ברכט:
  הקושי לשלוט

  1
  שרי הממשלה אומרים לעם בלי-הרף
  כמה קשה לשלוט. בלי השרים
  היתה החיטה צומחת אל-תוך האדמה במקום כלפי-מעלה.
  אף חתיכת פחם לא היתה באה מן הכורים
  אלמלא היה הקנצלר כה נבון. בלי שר התעמולה
  שום אישה לא תיכנס להריון. בלי שר המלחמה
  אף-פעם לא תבוא מלחמה. אכן, אם השמש תזרח בבוקר
  בלי רשות הפיהרר
  מוטל בספק, ואם אפילו, הרי
  במקום הלא-נכון.

  2
  באותה מידה קשה, כפי שאומרים לנו
  לנהל בית-חרושת. בלי בעל-הבית
  היו החומות נופלות והמכונות מחלידות, אומרים.
  אפילו לו יכלו ליצור אי-שם מחרשה
  היא לא היתה אף-פעם מגיעה לשדה-חריש בלי
  המלים המחליקות שהבוס כותב לאיכרים: מי
  מלבדו יכול היה להודיע להם, שיש מחרשות? ומה
  היה קורה לאחוזה בלי בעל-אחוזה? בלי ספק
  היו זורעים שיפון במקום שכבר שתלו תפוחי-אדמה.

  3.
  אילו היה קל לשלוט
  לא היה צורך בהשראת איש-רוח כמו הפיהרר.
  לו ידע הפועל איך לשרת את המכונות
  והאיכר ידע להבחין בין מחרשה ללוח-אטריות
  לא היה צורך בבעל-בית-חרושת או בעל-אחוזה.
  רק מפני שכולם כל-כך מטומטמים
  נחוצים אחדים, שהם כל-כך פקחים.

  4
  או שמא העניין הוא בזה
  שכה קשה לשלוט רק מפני
  שהניצול והעורמה דורשים לימוד?

  מתוך גלות המשוררים, שירי סוונדבורג, 1935-1938, עמ' 154-155

  אם "כך היה כל השנים", כדברי הסנגורית, אולי יש להסיק מכך שמקור הבעיות שלנו, אזרחי ישראל, הוא בעיקר הממשלות שלנו, ולא רק ממשלת אולמרט. אם "כך" החליטו על כל המלחמות, אלמלא היו תהליכי החלטות כאלה, אולי מזמן היה שלום.

  מלבד זאת, מהדברים של איציק עולה שמדובר בישראלית חצופה ושחצנית למדי. מכיוון שהיא מעולם לא נכחה בתהליך קבלת החלטות טוב יותר בכל הממשלות שבהן היא היתה חברה, ברור לה שלא יכול להיות יותר טוב מזה. היא וחבריה השרים הישראלים הם הטובים ביותר האפשריים. רק באוטופיה יכול להיות טוב יותר. חבל שאי אפשר להחליף שרים בין ממשלות. כך, היא בעצמה הוא המודל שלה לטוב ביותר. אין ספק שהיא מרוצה מעצמה ובטוחה בעצמה. זה כל מה שפוליטיקאי ובעיקר ישראלי צריך. שום דבר נוסף.

 20. יוסי לוס

  אתמול השחתתי לריק כמה דקות וקראתי את הראיון עם דליה איציק בהארץ. כך היא אמרה על תהליך קבלת ההחלטות בממשלת אולמרט ובממשלות ישראל לדורותיהן בנוגע למלחמות ובכלל: "קראתי את דו"ח וינוגרד, קראתי אותו לפרטי פרטים. עכשיו אני אכבס את מלותי בקפידה. תהליך קבלת ההחלטות שמתואר בדו"ח הוא תהליך של מדינת אוטופיה. כך באוטופיה מקבלים החלטות. איך אני יודעת שמה שאני אומרת לך הוא נכון? כי הייתי שרה בממשלה. תהליך קבלת ההחלטות שאותו מתאר וינוגרד הוא תהליך שאני לא ראיתי בו פגם שונה מן התהליכים האחרים. זה איננו אומר שמה שהיה עד עכשיו כל השנים היה נכון. אבל זה אומר שכך היה כל השנים".

  וזה הזכיר לי שיר של ברטולט ברכט:
  הקושי לשלוט

  1
  שרי הממשלה אומרים לעם בלי-הרף
  כמה קשה לשלוט. בלי השרים
  היתה החיטה צומחת אל-תוך האדמה במקום כלפי-מעלה.
  אף חתיכת פחם לא היתה באה מן הכורים
  אלמלא היה הקנצלר כה נבון. בלי שר התעמולה
  שום אישה לא תיכנס להריון. בלי שר המלחמה
  אף-פעם לא תבוא מלחמה. אכן, אם השמש תזרח בבוקר
  בלי רשות הפיהרר
  מוטל בספק, ואם אפילו, הרי
  במקום הלא-נכון.

  2
  באותה מידה קשה, כפי שאומרים לנו
  לנהל בית-חרושת. בלי בעל-הבית
  היו החומות נופלות והמכונות מחלידות, אומרים.
  אפילו לו יכלו ליצור אי-שם מחרשה
  היא לא היתה אף-פעם מגיעה לשדה-חריש בלי
  המלים המחליקות שהבוס כותב לאיכרים: מי
  מלבדו יכול היה להודיע להם, שיש מחרשות? ומה
  היה קורה לאחוזה בלי בעל-אחוזה? בלי ספק
  היו זורעים שיפון במקום שכבר שתלו תפוחי-אדמה.

  3.
  אילו היה קל לשלוט
  לא היה צורך בהשראת איש-רוח כמו הפיהרר.
  לו ידע הפועל איך לשרת את המכונות
  והאיכר ידע להבחין בין מחרשה ללוח-אטריות
  לא היה צורך בבעל-בית-חרושת או בעל-אחוזה.
  רק מפני שכולם כל-כך מטומטמים
  נחוצים אחדים, שהם כל-כך פקחים.

  4
  או שמא העניין הוא בזה
  שכה קשה לשלוט רק מפני
  שהניצול והעורמה דורשים לימוד?

  מתוך גלות המשוררים, שירי סוונדבורג, 1935-1938, עמ' 154-155

  אם "כך היה כל השנים", כדברי הסנגורית, אולי יש להסיק מכך שמקור הבעיות שלנו, אזרחי ישראל, הוא בעיקר הממשלות שלנו, ולא רק ממשלת אולמרט. אם "כך" החליטו על כל המלחמות, אלמלא היו תהליכי החלטות כאלה, אולי מזמן היה שלום.

  מלבד זאת, מהדברים של איציק עולה שמדובר בישראלית חצופה ושחצנית למדי. מכיוון שהיא מעולם לא נכחה בתהליך קבלת החלטות טוב יותר בכל הממשלות שבהן היא היתה חברה, ברור לה שלא יכול להיות יותר טוב מזה. היא וחבריה השרים הישראלים הם הטובים ביותר האפשריים. רק באוטופיה יכול להיות טוב יותר. חבל שאי אפשר להחליף שרים בין ממשלות. כך, היא בעצמה הוא המודל שלה לטוב ביותר. אין ספק שהיא מרוצה מעצמה ובטוחה בעצמה. זה כל מה שפוליטיקאי ובעיקר ישראלי צריך. שום דבר נוסף.

 21. איריס חפץ

  מאמר מצוין. אכן בזמן שההולכים למות מברכים את הקיסר, כדאי שיהיו כמה שיזכירו להם שהם הולכים את מותם לשוא וסוחבים איתם עוד רבים אחרים.
  מכיוון שגם אני גדלתי (וגידלתי אחרים כמדריכה, ברוב עונותי) על המיתוס שלפיו הסורים הם שהיטו את מי הירמוך, הירדן, ואולי גם המיסיסיפי והתפלאתי לקרוא שזה בעצם משהו שהישראלים עשו כדי לפתור את בעית מחסור המים: גדלנו על סיפור לא נכון.
  יש הרבה מקורות בהם זה מופיע, בעברית לא ידוע לי על מקור כזה, אבל חיפוש טוב יעשה את העבודה.
  בינתיים אני מביאה קישור מלה-מונד דיפלומטיק מגליון שיצא ביוני לכבוד 40 שנות כיבוש זמני. המאמר נפתח בציון העובדה הזו בעיתון שמתפרסם בחמש שפות לפחות ויש לו סטנדרטים קצת שונים מלידיעות ומעריב:
  http://mondediplo.com/2007/06/09warofmiscalculation
  כאן מדובר בגירסה האנגלית, אבל מי שקורא שפה אחרת ימצא את זה גם. סליחה שהרסתי עוד מיתוס, אבל כנראה שידיעות ומעריב והארץ לא היו שונים פעם ורק אנחנו רואים את זה אחרת (כמו שיוסי לוס מספר על מה שדליה איציק אומרת…: זה היה תמיד ככה)
  ולאביבי,
  כל מדינה שיש לה פצצה גרעינית מסכנת את שלום העולם, כמו שכבר ראינו. אם לישראל, להודו, לרוסיה, לפקיסטן, לסין ולארה"ב מותר מדוע לאירן לא? לצפון קוריאה למשל, מאוד עוזר היום שיש להם פצצה גרעינית, כי האמריקאים לא נוגעים בהם וחותמים איתם על הסכמים. אם אתה מסכים עם מה שמני כתב, הרי שלאמריקאים היה יכול להיות אינטרס גם לפגוע בצפון קוריאה ולשפוך עוד רעל לעולם. אם הישראלים לא רוצים לחיות תחת ענין רדיואקטיבי, כדאי להם שאו שלאף אחד לא יהיה או שלכולם יהיה (וזה כמובן רק הטיעון המעשי, מוסרית כמובן עוד לא קם עם שראוי לפצצה כזו יותר מאחרים וגם כשזה רק למטרות "מחקר ואנרגיה" ראינו מה זה עשה בצ'רנוביל עד היום).
  בברכת שנה נטולת הפצצות מכל סוג,

 22. איריס חפץ

  מאמר מצוין. אכן בזמן שההולכים למות מברכים את הקיסר, כדאי שיהיו כמה שיזכירו להם שהם הולכים את מותם לשוא וסוחבים איתם עוד רבים אחרים.
  מכיוון שגם אני גדלתי (וגידלתי אחרים כמדריכה, ברוב עונותי) על המיתוס שלפיו הסורים הם שהיטו את מי הירמוך, הירדן, ואולי גם המיסיסיפי והתפלאתי לקרוא שזה בעצם משהו שהישראלים עשו כדי לפתור את בעית מחסור המים: גדלנו על סיפור לא נכון.
  יש הרבה מקורות בהם זה מופיע, בעברית לא ידוע לי על מקור כזה, אבל חיפוש טוב יעשה את העבודה.
  בינתיים אני מביאה קישור מלה-מונד דיפלומטיק מגליון שיצא ביוני לכבוד 40 שנות כיבוש זמני. המאמר נפתח בציון העובדה הזו בעיתון שמתפרסם בחמש שפות לפחות ויש לו סטנדרטים קצת שונים מלידיעות ומעריב:
  http://mondediplo.com/2007/06/09warofmiscalculation
  כאן מדובר בגירסה האנגלית, אבל מי שקורא שפה אחרת ימצא את זה גם. סליחה שהרסתי עוד מיתוס, אבל כנראה שידיעות ומעריב והארץ לא היו שונים פעם ורק אנחנו רואים את זה אחרת (כמו שיוסי לוס מספר על מה שדליה איציק אומרת…: זה היה תמיד ככה)
  ולאביבי,
  כל מדינה שיש לה פצצה גרעינית מסכנת את שלום העולם, כמו שכבר ראינו. אם לישראל, להודו, לרוסיה, לפקיסטן, לסין ולארה"ב מותר מדוע לאירן לא? לצפון קוריאה למשל, מאוד עוזר היום שיש להם פצצה גרעינית, כי האמריקאים לא נוגעים בהם וחותמים איתם על הסכמים. אם אתה מסכים עם מה שמני כתב, הרי שלאמריקאים היה יכול להיות אינטרס גם לפגוע בצפון קוריאה ולשפוך עוד רעל לעולם. אם הישראלים לא רוצים לחיות תחת ענין רדיואקטיבי, כדאי להם שאו שלאף אחד לא יהיה או שלכולם יהיה (וזה כמובן רק הטיעון המעשי, מוסרית כמובן עוד לא קם עם שראוי לפצצה כזו יותר מאחרים וגם כשזה רק למטרות "מחקר ואנרגיה" ראינו מה זה עשה בצ'רנוביל עד היום).
  בברכת שנה נטולת הפצצות מכל סוג,

 23. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מול חיזבאללה התקפלנו לא הפגנו כח, שתקנו לנוכח הפרובוקציות ומה קיבלנו?
  מול הפלסטינים שביצעו פיגועי תופת שתקנו, ומה קיבלנו – עוד פיגועים, עד שהגבנו.
  מול סוריה שתיקה תתפרש כחולשה ותזמין התקפה עלינו.
  היוזמה שמיוחסת לישראל מפגינה עצמה ולכן היא מרתיעה ומרחיקה את המלחמה.
  תרצה או לא תרצה , אתה חי במזרח התיכון, ובמזרח התיכון עם רודף שלום שלא מתכונן למלחמה ולא מפגין את העוצמה שלו, יכבש ימחק ויעלם. בפרט נטע זר כמו מדינת ישראל.
  אם סוריה היתה מעוניינת בשלום באמת, היא היתה חותמת על חוזה כבר מחר כשהיא מקבלת שטח סימלי ברמת הגולן. סוריה לא תחתום על שלום כזה. אם היא תחתום שלום תמורת רמת הגולן, זה ישמש מקפצה לתוך ישראל ברבות הימים.

  נכון המציאות שאני מתאר לא עולה בקנה מידה אחת עם התפיסה הרומנטית נאיבית שלך, האויב שלך הוא בעצם אוהב שאנחנו מעצבנים אותו וגורמים לו להילחם.
  אבל זו המציאות, את החלש במזרח התיכון קורעים כמו דג.

  חג שמח.

 24. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מול חיזבאללה התקפלנו לא הפגנו כח, שתקנו לנוכח הפרובוקציות ומה קיבלנו?
  מול הפלסטינים שביצעו פיגועי תופת שתקנו, ומה קיבלנו – עוד פיגועים, עד שהגבנו.
  מול סוריה שתיקה תתפרש כחולשה ותזמין התקפה עלינו.
  היוזמה שמיוחסת לישראל מפגינה עצמה ולכן היא מרתיעה ומרחיקה את המלחמה.
  תרצה או לא תרצה , אתה חי במזרח התיכון, ובמזרח התיכון עם רודף שלום שלא מתכונן למלחמה ולא מפגין את העוצמה שלו, יכבש ימחק ויעלם. בפרט נטע זר כמו מדינת ישראל.
  אם סוריה היתה מעוניינת בשלום באמת, היא היתה חותמת על חוזה כבר מחר כשהיא מקבלת שטח סימלי ברמת הגולן. סוריה לא תחתום על שלום כזה. אם היא תחתום שלום תמורת רמת הגולן, זה ישמש מקפצה לתוך ישראל ברבות הימים.

  נכון המציאות שאני מתאר לא עולה בקנה מידה אחת עם התפיסה הרומנטית נאיבית שלך, האויב שלך הוא בעצם אוהב שאנחנו מעצבנים אותו וגורמים לו להילחם.
  אבל זו המציאות, את החלש במזרח התיכון קורעים כמו דג.

  חג שמח.

 25. ג. אביבי

  אני מסכים בעיקר עם הסיום של דברייך: "בברכת שנה נטולת הפצצות מכל סוג " וגם שקיומו של נשק להשמדה המונית בידי מדינה או גוף כלשהו הוא רעה חולה. בשאר דברייך אני רואה בעיה לוגית ומוסרית.
  צפון קוריאה איננה איראן כשם שמשטר מרקסיסטי או מטריאליסטי אחר איננו משיחיות דמים בשם האלוהים. המסע האמריקאי המדיני ואסטרטגי נגד צפון קוריאה הוא זה שהוליד את תוכנית הגרעין הקוריאנית. לצפון קוריאה מלכתחילה לא הייתה מטרה אחרת מלבד מניעת פלישה אמריקאית לשטחה או החנקתה – לא זה המצב עם איראן. האם משטר שלא מכיר בחוקיות של אף משטר אחר ושל אף דת מלבד האיסלאם השיעי ומצהיר על רצונו להשמיד, למשל את מדינת ישראל, הוא שווה עניין להודו, רוסיה, סין או אפילו ישראל וארה"ב? האם יש הגיון בהנחה שברגע שיהיה לאיראנים נשק גרעיני הם יהיו שוחרי שלום? לפי אותו הגיון, התחמשותה של גרמניה בשנות ה-30 כולל תוכנית הגרעין שלה לא הייתה צריכה להדאיג את העולם, כי זה בסה"כ סייע לשאיפת הגרמנים שהאמריקאים, הצרפתים, האנגלים והרוסים לא יגעו בהם ויחתמו אתם הסכמים. ממש אותו הגיון. לא לראות את הסכנה הגדולה שבמשטר דתי פנאטי המצהיר על כוונות ההשמדה שלו ובד בבד מתחמש בנשק גרעיני זה עיוורון דה-לוקס.

 26. ג. אביבי

  אני מסכים בעיקר עם הסיום של דברייך: "בברכת שנה נטולת הפצצות מכל סוג " וגם שקיומו של נשק להשמדה המונית בידי מדינה או גוף כלשהו הוא רעה חולה. בשאר דברייך אני רואה בעיה לוגית ומוסרית.
  צפון קוריאה איננה איראן כשם שמשטר מרקסיסטי או מטריאליסטי אחר איננו משיחיות דמים בשם האלוהים. המסע האמריקאי המדיני ואסטרטגי נגד צפון קוריאה הוא זה שהוליד את תוכנית הגרעין הקוריאנית. לצפון קוריאה מלכתחילה לא הייתה מטרה אחרת מלבד מניעת פלישה אמריקאית לשטחה או החנקתה – לא זה המצב עם איראן. האם משטר שלא מכיר בחוקיות של אף משטר אחר ושל אף דת מלבד האיסלאם השיעי ומצהיר על רצונו להשמיד, למשל את מדינת ישראל, הוא שווה עניין להודו, רוסיה, סין או אפילו ישראל וארה"ב? האם יש הגיון בהנחה שברגע שיהיה לאיראנים נשק גרעיני הם יהיו שוחרי שלום? לפי אותו הגיון, התחמשותה של גרמניה בשנות ה-30 כולל תוכנית הגרעין שלה לא הייתה צריכה להדאיג את העולם, כי זה בסה"כ סייע לשאיפת הגרמנים שהאמריקאים, הצרפתים, האנגלים והרוסים לא יגעו בהם ויחתמו אתם הסכמים. ממש אותו הגיון. לא לראות את הסכנה הגדולה שבמשטר דתי פנאטי המצהיר על כוונות ההשמדה שלו ובד בבד מתחמש בנשק גרעיני זה עיוורון דה-לוקס.

 27. גלית

  שקט נפשי – מושג עלום לציבור הישראלי.
  המציאות בארץ היא קרקע נפלא למחלות , אישיות ולאומיות.
  אם נקשיב באמת לכתבתו של אביב, ננסה לאמץ את רעיון השלום באמת, בכדי להנות משקט נפשי. הלא כל התגובות של הקוראים מנסים להזכיר את העבר שוב ושוב, כמו ריב בין ילדים שלא יודעים מי התחיל ומי אשם. הניחו לזה כעת, הפנימו את הרצון לשקט אמיתי, ללא מלחמה, ללא מילואים, ללא חרדות ושאלת הקיום המרחפת מעלינו כ ל ה ז מ ן.
  הציבור הישראלי עדיין לא גילה את החוטים השקופים מעליו, שמנחים אותו לכל פעולה, ומי שמחזיק החוטים אלה האמריקאים, ואנחנו לא היחידים בעולם. תצאו מהמקום שאתם יושבים בו ותסתכלו על התמונה מהצד. מה אתם באמת רוצים ?! עוד מלחמה ? אל תתפתו לפחד, זה הקל ביותר. אומץ אמיתי הוא למצוא פתרון ולא במלחמה.
  שבת טובה
  ימים טובים
  שנה עם שקט נפשי

 28. גלית

  שקט נפשי – מושג עלום לציבור הישראלי.
  המציאות בארץ היא קרקע נפלא למחלות , אישיות ולאומיות.
  אם נקשיב באמת לכתבתו של אביב, ננסה לאמץ את רעיון השלום באמת, בכדי להנות משקט נפשי. הלא כל התגובות של הקוראים מנסים להזכיר את העבר שוב ושוב, כמו ריב בין ילדים שלא יודעים מי התחיל ומי אשם. הניחו לזה כעת, הפנימו את הרצון לשקט אמיתי, ללא מלחמה, ללא מילואים, ללא חרדות ושאלת הקיום המרחפת מעלינו כ ל ה ז מ ן.
  הציבור הישראלי עדיין לא גילה את החוטים השקופים מעליו, שמנחים אותו לכל פעולה, ומי שמחזיק החוטים אלה האמריקאים, ואנחנו לא היחידים בעולם. תצאו מהמקום שאתם יושבים בו ותסתכלו על התמונה מהצד. מה אתם באמת רוצים ?! עוד מלחמה ? אל תתפתו לפחד, זה הקל ביותר. אומץ אמיתי הוא למצוא פתרון ולא במלחמה.
  שבת טובה
  ימים טובים
  שנה עם שקט נפשי

 29. איריס חפץ

  זה שהמשטר האירני הוא לא לרוחי, זו לא סיבה למנוע דווקא מהם את הלא-זכות לנשק גרעיני. ארה"ב, גם כשהיתה לה רטוריקה של שלום כאילו חילוני וגם היום עם הרטוריקה המשיחית לא פחות מסוכנת בעיני מאירן. אפילו יותר, כי האמריקאים הראו כבר שהם תוקפים בלי סיבה ועם הרבה פרופגנדה, כמו בעירק כדי לגזור קופונים. אם הם ירוויחו משהו מהפצצה של אירן הם יעשו את זה, גם אם ישראל תחיה תחת ענן גדול. אם תסביר לי מה מותר האמריקאים (שרצחו הרבה הרבה יותר אנשים בעולם מהאירנים, וכל זה בשם דת הקפיטליזם והאינטרסים שלהם בדרום אמריקה, אסיה וכו') אולי אשתכנע. בינתיים, אם בכלל היתה לי בחירה הייתי מעדיפה אנשי דת לא יורים על פני אנשים חילוניים מפציצים (נגיד שהאמריקאים חילוניים לצורך הדיון).
  אני חושבת שלקוריאה עוזרת העובדה שיש להם נשק גרעיני בסיטואציה הנוכחית, מכיוון שהוא מרתיע. לארה"ב אין סף עכבות יותר מדי גבוה, וזה עדיין עובד כנראה. ארה"ב משאירה היום לאירן רק אפשרות אחת להגן על עצמה מפני תקיפה אמריקאית: שגם להם תהיה פצצה כזו. לו לעירק היתה יכולת גרעינית, יכול להיות שהקטסטרופה בעירק היתה נמנעת. אנחנו חיים בעולם שבו אפשר להעביר אורניום ממקום למקום (כמו שתפסו לא מזמן מישהו איפשהו בערבות צ'צ'ניה ואורניום בכיסו, נדמה לי. כמה כאלו עברו כבר בלי שהם נתפסו?) והחוכמה היא לדאוג שלאף אחד לא יהיה אינטרס לפוצץ אותו.

 30. איריס חפץ

  זה שהמשטר האירני הוא לא לרוחי, זו לא סיבה למנוע דווקא מהם את הלא-זכות לנשק גרעיני. ארה"ב, גם כשהיתה לה רטוריקה של שלום כאילו חילוני וגם היום עם הרטוריקה המשיחית לא פחות מסוכנת בעיני מאירן. אפילו יותר, כי האמריקאים הראו כבר שהם תוקפים בלי סיבה ועם הרבה פרופגנדה, כמו בעירק כדי לגזור קופונים. אם הם ירוויחו משהו מהפצצה של אירן הם יעשו את זה, גם אם ישראל תחיה תחת ענן גדול. אם תסביר לי מה מותר האמריקאים (שרצחו הרבה הרבה יותר אנשים בעולם מהאירנים, וכל זה בשם דת הקפיטליזם והאינטרסים שלהם בדרום אמריקה, אסיה וכו') אולי אשתכנע. בינתיים, אם בכלל היתה לי בחירה הייתי מעדיפה אנשי דת לא יורים על פני אנשים חילוניים מפציצים (נגיד שהאמריקאים חילוניים לצורך הדיון).
  אני חושבת שלקוריאה עוזרת העובדה שיש להם נשק גרעיני בסיטואציה הנוכחית, מכיוון שהוא מרתיע. לארה"ב אין סף עכבות יותר מדי גבוה, וזה עדיין עובד כנראה. ארה"ב משאירה היום לאירן רק אפשרות אחת להגן על עצמה מפני תקיפה אמריקאית: שגם להם תהיה פצצה כזו. לו לעירק היתה יכולת גרעינית, יכול להיות שהקטסטרופה בעירק היתה נמנעת. אנחנו חיים בעולם שבו אפשר להעביר אורניום ממקום למקום (כמו שתפסו לא מזמן מישהו איפשהו בערבות צ'צ'ניה ואורניום בכיסו, נדמה לי. כמה כאלו עברו כבר בלי שהם נתפסו?) והחוכמה היא לדאוג שלאף אחד לא יהיה אינטרס לפוצץ אותו.

 31. אבנר ל.

  כך כתבת:

  "כלום מישהו חושב
  שמדינה היום, המכבדת את עצמה, תוותר על טריטוריה שלה? "

  האם מדינת ישראל משתייכת אצלך לאלו המכבדות את עצמן או לא?

  האם סוריה תחשב כמכבדת עצמה למרות שויתרה,לפחות בינתיים,על שטחים שתורכיה כבשה/החזירה לעצמה?

  איך בכלל נראית בעיניך המדינה הזו בה מיעוט קטן שולט בכוח הזרוע בדרך דיקטטורית די אכזרית ברוב הגדול?
  שאינו מאפשר לאזרחיו זכויות בסיסיות כמו שימוש באינטרנט,נסיעות לחו'ל,הקמת מפלגות,הבעת דעות חפשי,המקיים בכוונה חינוך ומצב כלכלי ירודים כדי שאזרחיו ימשיכו לחיות בבורות ואי הבנת חייהם וסביבתם,שבמקום להשקיע כספים בכלכלה מודרנית,בחינוך,תשתיות הוא משקיע ברכישת עוד ועוד נשק.
  וגולת הכותרת-מנהיגי המדינה הזו עוסקים בגידול ובסחר בסמים.
  לשם מה?
  תורכיה מאיימת עליו?
  עיראק?
  ירדן?

  או אולי ישראל?

  אין לך דבר לומר על התנהלות נמשכת זו, מדור לדור, של התנהלות ועשייה קרימינליים?

  באמת אתה כל כך שונא את מדינתך עד שאינך מסוגל לראות את האמת על השכן הזה,מטרותיו ומעשיו להגשמתן.
  הבאמת אינך רואה איזה משטר רצחני ובלתי אנושי מתקיים שם?
  הבאמת רק אנחנו אשמים?
  ורק הם נקיי כפיים צחים וטהורים?מלאכי שרת?

 32. אבנר ל.

  כך כתבת:

  "כלום מישהו חושב
  שמדינה היום, המכבדת את עצמה, תוותר על טריטוריה שלה? "

  האם מדינת ישראל משתייכת אצלך לאלו המכבדות את עצמן או לא?

  האם סוריה תחשב כמכבדת עצמה למרות שויתרה,לפחות בינתיים,על שטחים שתורכיה כבשה/החזירה לעצמה?

  איך בכלל נראית בעיניך המדינה הזו בה מיעוט קטן שולט בכוח הזרוע בדרך דיקטטורית די אכזרית ברוב הגדול?
  שאינו מאפשר לאזרחיו זכויות בסיסיות כמו שימוש באינטרנט,נסיעות לחו'ל,הקמת מפלגות,הבעת דעות חפשי,המקיים בכוונה חינוך ומצב כלכלי ירודים כדי שאזרחיו ימשיכו לחיות בבורות ואי הבנת חייהם וסביבתם,שבמקום להשקיע כספים בכלכלה מודרנית,בחינוך,תשתיות הוא משקיע ברכישת עוד ועוד נשק.
  וגולת הכותרת-מנהיגי המדינה הזו עוסקים בגידול ובסחר בסמים.
  לשם מה?
  תורכיה מאיימת עליו?
  עיראק?
  ירדן?

  או אולי ישראל?

  אין לך דבר לומר על התנהלות נמשכת זו, מדור לדור, של התנהלות ועשייה קרימינליים?

  באמת אתה כל כך שונא את מדינתך עד שאינך מסוגל לראות את האמת על השכן הזה,מטרותיו ומעשיו להגשמתן.
  הבאמת אינך רואה איזה משטר רצחני ובלתי אנושי מתקיים שם?
  הבאמת רק אנחנו אשמים?
  ורק הם נקיי כפיים צחים וטהורים?מלאכי שרת?

 33. הילה

  הצלחת לנסח יפה את אחת הבעיות הקשות שקיימות היום.

 34. הילה

  הצלחת לנסח יפה את אחת הבעיות הקשות שקיימות היום.

 35. דני זמיר

  הטענה הכלכלית לא ברורה ולא נראית לי סבירה.
  מ"כלכלת השלום" הרוויחו במפרש בעלי ההון הגדול והפסידו עבודי הייצור, שמפעליהם נסגרו והועברו לארצות שכנות שם שכר העבודה נמול יותר.
  מסיבה זו הרוב המכריע של המגזר העסקי בישראל תומך בתהלהבות בכל תכניות השלום לסוגיהן כולל נסיגה מרמת הגולן לטובת שלום עם הסורים ש"תעודד את הצמיחה" (המוניטרית), תפתח שווקים חדשים ובעיקר תפתח שוק נוסף של כח עבודה זול.
  לכן, עם כל הכבוד, הטענה כאילו יש לבעלי ההון אינטרס כלכלי במלחמה עם סוריה נראית לי שגויה בעליל.
  יותר מזה, מה שעיכב את הלחימה ההכרחית בלבנון בקיץ הקורדם הוא דווקא שיקול כלכלי נטו ולא שיקול בטחוני.

  ד.א.:
  מעניין אותי לראות את הניתוח של הכותב הנכבד ביחס לחוסר האונים המדהים שמגלה מדינת ישראל בדרום. האם יהיה מוגזם לנחש שלו קיסריה או כוכב יאיר היו תחת אש ישראל היתה נוהגת אחרת?

 36. דני זמיר

  הטענה הכלכלית לא ברורה ולא נראית לי סבירה.
  מ"כלכלת השלום" הרוויחו במפרש בעלי ההון הגדול והפסידו עבודי הייצור, שמפעליהם נסגרו והועברו לארצות שכנות שם שכר העבודה נמול יותר.
  מסיבה זו הרוב המכריע של המגזר העסקי בישראל תומך בתהלהבות בכל תכניות השלום לסוגיהן כולל נסיגה מרמת הגולן לטובת שלום עם הסורים ש"תעודד את הצמיחה" (המוניטרית), תפתח שווקים חדשים ובעיקר תפתח שוק נוסף של כח עבודה זול.
  לכן, עם כל הכבוד, הטענה כאילו יש לבעלי ההון אינטרס כלכלי במלחמה עם סוריה נראית לי שגויה בעליל.
  יותר מזה, מה שעיכב את הלחימה ההכרחית בלבנון בקיץ הקורדם הוא דווקא שיקול כלכלי נטו ולא שיקול בטחוני.

  ד.א.:
  מעניין אותי לראות את הניתוח של הכותב הנכבד ביחס לחוסר האונים המדהים שמגלה מדינת ישראל בדרום. האם יהיה מוגזם לנחש שלו קיסריה או כוכב יאיר היו תחת אש ישראל היתה נוהגת אחרת?

 37. דרור ק

  במבט ראשון הפעולה הישראלית בסוריה נשמעה לי טירוף מוחלט. א ב ל , אם מה שפורסם בעיתונות האמריקנית בימים האחרונים נכון, כלומר אם אמנם יש מעבר של נשק מתוחכם, בכלל זה נשק גרעיני, מצפון קוראה ואיראן לסוריה, אזי לא הייתה לישראל בררה בכלל. הגנה על אזרחי המדינה מפני איומים חיצוניים היא לא אופציה, היא חובה של המדינה, ממש כשם שחובתה לדאוג שלא יהיו עניים ושלא תהיה אפליה. העובדה שמדינת ישראל מזניחה חלק מחובותיה אינה סיבה לדרוש שתזניח גם חובות אחרות. גם אני הייתי רוצה לראות את צה"ל יותר מרוסן ואת הממשלה שולטת בו יותר טוב, אבל אם מה שהתפרסם לגבי אופי המטרות שהותקפו נכון, אזי ההתקפה הזאת הייתה הכרחית לחלוטין ויש לשמוח על כך שהסתיימה בהצלחה ובלא נפגעים לכוחותינו (וככל הנראה גם ללא פגיעה באזרחים סוריים).

 38. דרור ק

  במבט ראשון הפעולה הישראלית בסוריה נשמעה לי טירוף מוחלט. א ב ל , אם מה שפורסם בעיתונות האמריקנית בימים האחרונים נכון, כלומר אם אמנם יש מעבר של נשק מתוחכם, בכלל זה נשק גרעיני, מצפון קוראה ואיראן לסוריה, אזי לא הייתה לישראל בררה בכלל. הגנה על אזרחי המדינה מפני איומים חיצוניים היא לא אופציה, היא חובה של המדינה, ממש כשם שחובתה לדאוג שלא יהיו עניים ושלא תהיה אפליה. העובדה שמדינת ישראל מזניחה חלק מחובותיה אינה סיבה לדרוש שתזניח גם חובות אחרות. גם אני הייתי רוצה לראות את צה"ל יותר מרוסן ואת הממשלה שולטת בו יותר טוב, אבל אם מה שהתפרסם לגבי אופי המטרות שהותקפו נכון, אזי ההתקפה הזאת הייתה הכרחית לחלוטין ויש לשמוח על כך שהסתיימה בהצלחה ובלא נפגעים לכוחותינו (וככל הנראה גם ללא פגיעה באזרחים סוריים).

 39. ג. אביבי

  (התלבטתי אם לענות לך, כי הדיון גלש אל מעבר לנושא המאמר, לכן אני קושר את תשובתי לעניין לא פחות חשוב)
  הבסיס לטענתך הוא שאם האמריקאים המנוולים הם בעלי נשק גרעיני וגם הספיקו לרצוח יותר מהאיראנים אז הבה נאזן את כללי המשחק וניתן גם למטורפים החדשים נשק גרעיני. בלאו הכי הם עוד לא רצחו מספיק ע"מ להשתוות עם האמריקאים – צדק בסיסי. ואז הסכנה לשלום העולם תפחת?
  האופציה של "אנשי דת לא יורים" איננה כלל האופציה האיראנית. הם לכל היותר, בינתיים לא יורים, כפי שהנאצים לא ירו עד כבוש פולין בספטמבר-1939. בנוסף, משטר האיאתולות רצח מספיק אזרחים איראנים, חוזיסטנים (ערבים) וכורדים ששאפו לעצמאות וגם שבויי מלחמה עיראקים. במלחמת 80 –88 בה פתח סדאם, שלחו הפציפיסטים, אנשי הדת ה"לא יורה", מאות אלפי נערים אל מותם הוודאי, עם מפתח לגו עדן, בשם הלא-ירי הקדוש והלא-רצח.
  לקוריאה לא היה נשק גרעיני עד לפני כשנה. עם זאת נחישות המשטר להגן על המדינה מפני פלישה אמריקאית היא זאת שמנעה פלישה אמריקאית לשם. לו רצו האמריקאים להרוס את קוריאה בנשק גרעיני הם יכלו לעשות זאת בכל עת וגם כיום בלי להסתכן, ועד לפני שנה גם מבלי לסכן אף שכנה של קוריאה.
  טענתך שארה"ב לא משאירה לאיראן אופציה אחרת להגן על עצמה אלא ע"י נשק גרעיני היא טעות. איראן בעזרת הנשק הגרעיני תוכל לפגוע בישראל, בכווית, בתורכיה או בשכנה אחרת אבל לא בארה"ב. יכולת גרעינית בידי איראן לא תמנע מהאמריקאים להשמיד את איראן ברגע שתחליט. אם לארה"ב היו כוונות לכבוש את איראן היא גנזה אותן עקב ההסתבכות שלה בעיראק.

  ולענייננו. אם אפשר ללמוד משהו מן ההיסטוריה, זה בין השאר, שהאויב של האויב איננו בהכרח ידיד ובכמה מקרים הוא גרוע ומסוכן שבעתיים. חוסר הבהירות הזאת או הדיכוטומיה החשיבתית הנוחה, גרמה שעד כה הרבה מדי מזרחים לא מבדילים נכונה בין אויב לידיד, כך מצביעי ביבי/ליברמן וכך לא מעט מאנשי השיח המזרחי.

 40. ג. אביבי

  (התלבטתי אם לענות לך, כי הדיון גלש אל מעבר לנושא המאמר, לכן אני קושר את תשובתי לעניין לא פחות חשוב)
  הבסיס לטענתך הוא שאם האמריקאים המנוולים הם בעלי נשק גרעיני וגם הספיקו לרצוח יותר מהאיראנים אז הבה נאזן את כללי המשחק וניתן גם למטורפים החדשים נשק גרעיני. בלאו הכי הם עוד לא רצחו מספיק ע"מ להשתוות עם האמריקאים – צדק בסיסי. ואז הסכנה לשלום העולם תפחת?
  האופציה של "אנשי דת לא יורים" איננה כלל האופציה האיראנית. הם לכל היותר, בינתיים לא יורים, כפי שהנאצים לא ירו עד כבוש פולין בספטמבר-1939. בנוסף, משטר האיאתולות רצח מספיק אזרחים איראנים, חוזיסטנים (ערבים) וכורדים ששאפו לעצמאות וגם שבויי מלחמה עיראקים. במלחמת 80 –88 בה פתח סדאם, שלחו הפציפיסטים, אנשי הדת ה"לא יורה", מאות אלפי נערים אל מותם הוודאי, עם מפתח לגו עדן, בשם הלא-ירי הקדוש והלא-רצח.
  לקוריאה לא היה נשק גרעיני עד לפני כשנה. עם זאת נחישות המשטר להגן על המדינה מפני פלישה אמריקאית היא זאת שמנעה פלישה אמריקאית לשם. לו רצו האמריקאים להרוס את קוריאה בנשק גרעיני הם יכלו לעשות זאת בכל עת וגם כיום בלי להסתכן, ועד לפני שנה גם מבלי לסכן אף שכנה של קוריאה.
  טענתך שארה"ב לא משאירה לאיראן אופציה אחרת להגן על עצמה אלא ע"י נשק גרעיני היא טעות. איראן בעזרת הנשק הגרעיני תוכל לפגוע בישראל, בכווית, בתורכיה או בשכנה אחרת אבל לא בארה"ב. יכולת גרעינית בידי איראן לא תמנע מהאמריקאים להשמיד את איראן ברגע שתחליט. אם לארה"ב היו כוונות לכבוש את איראן היא גנזה אותן עקב ההסתבכות שלה בעיראק.

  ולענייננו. אם אפשר ללמוד משהו מן ההיסטוריה, זה בין השאר, שהאויב של האויב איננו בהכרח ידיד ובכמה מקרים הוא גרוע ומסוכן שבעתיים. חוסר הבהירות הזאת או הדיכוטומיה החשיבתית הנוחה, גרמה שעד כה הרבה מדי מזרחים לא מבדילים נכונה בין אויב לידיד, כך מצביעי ביבי/ליברמן וכך לא מעט מאנשי השיח המזרחי.

 41. סטודנט מזרחי

  בדבר אחד כולנו תמימי דעים "איננו רוצים מלחמה" לא עם סוריה
  ולא עם אף מדינה שכנה, אלא שיש אסכולות שונות כיצד מונעים
  מלחמה.
  אם אתה גר בקרית שמונה או בשדרות ואתה נמצא במלחמה מתמשכת
  אוף אנד און, ובשדרות איבדת לאחרונה לא במשחקי בורסה 40 אלף דולר,
  דירתך היתה שווה 100 אלף והיום אולי תקבל 60 אלף, כלומר רכושך
  היחידי שעבדת עבורו כל השנים איבד 40-50% מערכו, ילדיך מבוהלים,
  אשתך מטפסת על קירות ואתה מושפל על אי יכולתך להגן על משפחתך
  מחיות אדם ועל אי יכולת המדינה להגן עליך ואין לך אופציות כלשהן
  אתה רוצה לעשות סוף למצב הזה או לכאן או לכאן.
  או לעומתו אתה גר בכפר ויתקין בסביבה פסטורלית, יש לך כושר הבעה
  מעולה, ערך רכושך עלה ב 20-30%, הרווחת לא רע בבורסה עד לתקון
  הזמני שהיה לאחרונה, אולי יש לך דרכון אירופי, אתה קורא ושולט בכתבי
  ברכט בידך הרבה אופציות (תוך שמירה על ההומניות האירופאית) ואתה
  רוצה שהמצב הזה יימשך, יעלה כמה שיעלה.
  זה ההבדל הבסיסי בין האסכולות, הקבוצה הראשונה לא מוכנה לוותר
  עוד, היא נמצאת בתוך המלחמה והקבוצה השניה לא מוכנה שאיש יפר
  את הפסטורליות המדומה שהם חיים בה, מה עוד שמי שמשלם את מחיר
  הפסטורליות זה לא הם, הם גם לא רוצים לפתוח עיתון ולקרוא על הסבל
  הנורא של הקבוצה השניה.

  ישנו הבדל נוסף, תרבותי בין האסכולות, באיזור הזה שאנו חיים בו,
  החזק מודיע בריש גלי על כוחו ואז אין תוקפים אותו וגם מתחשבים בו.
  לעומתו החלש מותקף מיד כשחשים בחולשתו (גם המנטלית).
  טורקיה איימה פעמיים על סוריה שתתקוף אותה במידה ואם ……..
  תוך מתן אולטימטום, וראה זה פלא, סוריה התקפלה ולא פרצה מלחמה!

  אולי הכותב הנכבד מוכן ללמד את הטורקים בשפתו המליצית פרק הלכות בענייני מלחמה?

 42. סטודנט מזרחי

  בדבר אחד כולנו תמימי דעים "איננו רוצים מלחמה" לא עם סוריה
  ולא עם אף מדינה שכנה, אלא שיש אסכולות שונות כיצד מונעים
  מלחמה.
  אם אתה גר בקרית שמונה או בשדרות ואתה נמצא במלחמה מתמשכת
  אוף אנד און, ובשדרות איבדת לאחרונה לא במשחקי בורסה 40 אלף דולר,
  דירתך היתה שווה 100 אלף והיום אולי תקבל 60 אלף, כלומר רכושך
  היחידי שעבדת עבורו כל השנים איבד 40-50% מערכו, ילדיך מבוהלים,
  אשתך מטפסת על קירות ואתה מושפל על אי יכולתך להגן על משפחתך
  מחיות אדם ועל אי יכולת המדינה להגן עליך ואין לך אופציות כלשהן
  אתה רוצה לעשות סוף למצב הזה או לכאן או לכאן.
  או לעומתו אתה גר בכפר ויתקין בסביבה פסטורלית, יש לך כושר הבעה
  מעולה, ערך רכושך עלה ב 20-30%, הרווחת לא רע בבורסה עד לתקון
  הזמני שהיה לאחרונה, אולי יש לך דרכון אירופי, אתה קורא ושולט בכתבי
  ברכט בידך הרבה אופציות (תוך שמירה על ההומניות האירופאית) ואתה
  רוצה שהמצב הזה יימשך, יעלה כמה שיעלה.
  זה ההבדל הבסיסי בין האסכולות, הקבוצה הראשונה לא מוכנה לוותר
  עוד, היא נמצאת בתוך המלחמה והקבוצה השניה לא מוכנה שאיש יפר
  את הפסטורליות המדומה שהם חיים בה, מה עוד שמי שמשלם את מחיר
  הפסטורליות זה לא הם, הם גם לא רוצים לפתוח עיתון ולקרוא על הסבל
  הנורא של הקבוצה השניה.

  ישנו הבדל נוסף, תרבותי בין האסכולות, באיזור הזה שאנו חיים בו,
  החזק מודיע בריש גלי על כוחו ואז אין תוקפים אותו וגם מתחשבים בו.
  לעומתו החלש מותקף מיד כשחשים בחולשתו (גם המנטלית).
  טורקיה איימה פעמיים על סוריה שתתקוף אותה במידה ואם ……..
  תוך מתן אולטימטום, וראה זה פלא, סוריה התקפלה ולא פרצה מלחמה!

  אולי הכותב הנכבד מוכן ללמד את הטורקים בשפתו המליצית פרק הלכות בענייני מלחמה?

 43. שור

  על כן יש להשמיד מן היסוד את המשטרים בסוריה ובאירן,
  למען חיינו וחיי ילדינו.

  שור

 44. שור

  על כן יש להשמיד מן היסוד את המשטרים בסוריה ובאירן,
  למען חיינו וחיי ילדינו.

  שור

 45. ירדנה אלון

  אינני רוצה להכביר במילים ,הייטבת להתנסח,

 46. ירדנה אלון

  אינני רוצה להכביר במילים ,הייטבת להתנסח,

 47. איריס חפץ

  נראה לי שלא הבנת את הטיעון שלי בכלל. אני מאמינה שלישראל זה יהיה יותר בטוח אם לאירן תהיה פצצה גרעינית, מכיוון שזה יגרום לארה"ב לחשוב פעמיים לפני התקפה. המלחמה של ארה"ב בעירק מסבכת את ישראל מאוד: יש שם עשרות מיליציות חמושות שעסוקות כרגע בלחימה מול האמריקאים, אבל כשהם יצאו לא ברור מה יהיה. אויב משותף בטח יהיה נוח להם. בנוסף המלחמה הזו מכניסה אי יציבות לאיזור רווי הנשק, הכורדים לא ויתרו על השאיפות הלאומיות שלהם והם מחכים חמושים בגבול עירק טורקיה וכו'.
  לא מעניין אותי עם אירן היא האויב של ארה"ב או לא: זו מחשבה אמריקאית מאוד אגב, הליכה עם האויב של האויב שלי. אני לא מאמינה בה בכלל. לאירן, שלא כמו ארה"ב אין שאיפות אימפריאליסטיות כרגע ולכן ההשוואה לגרמנים בשנות השלושים היא לא מתאימה. לא כל פופוליסט שמדבר בכיכרות הוא היטלר. מי שרוצה ומי ששולט על עולמינו היום אלו האמריקאים, ולמרות כל הזוועות שהאירנים עשו, האמריקאים לוקחים את כל הקופה.
  בעיני קריטריון של "משטר" הוא פשוט לא קריטריון לרשיון לנשק גרעיני, זה כל מה שאני אומרת: היום משטר יכול להיות סופר דמוקרטי, ומחר כשהוא יתחלף הפצצה נשמרת ולאף אחד לא יעזור שיש עליה חותמת כשרות דמוקרטית. תשאל פעם יפנים…
  אם האמריקאים פוחדים להתסבך באירן בגלל שהם הסתבכו בעירק? זו תיאוריה שנשמעת סבירה, אבל הנאום האחרון של בוש מראה שהוא לא חושב שהוא הסתבך בדיוק והוא מבטיח מלחמה שתמשך מעבר לקדנציה שלו. ואם הוא מאמין שהם הסתבכו שם: מה טוב, שישראל תעשה לו את המלחמה ותשלם את המחיר. על זה ימחו עוד כמה בודדים באמריקה וזה לא יפריע לו לעשות את זה בדיוק כמו שלא הפריע לאמריקאים לארגן התנגדות לסובייטים דרך הטליבן, או לתמוך בסדאם בזמנו. היום הם תומכים, מחר שישרפו כולם. הם, שלא כמו ישראל, נמצאים מחוץ לטווח הפצצה.
  לאירן יש טילים גרעיניים ואם היא היתה רוצה לעשות משהו נגד ישראל, למה היא צריכה פצצה אטומית בשביל זה? אני מאמינה שהאירנים הם לא דבילים וגם אם יש להם מנהיג פופוליסט וכנראה לא טוב לעמו ממה שאני קוראת, הוא לא הפוליטיקאי היחיד שמתנהג ככה: לא באיזור ולא בכלל. זה דווקא קשור לשיח המזרחי מאוד: כי עומדת מאחורי זה האמונהה שמה ש"לבן" ובא מאמריקה עם חותמת של "דמוקרטיה" הוא הרבה יותר טוב ונאור ממה שבא מאירן, מהשחורים הללו. בעיני כולם רעים באותה מידה, וכמו שאמרתי אם הייתי צריכה לבחור, עדיין האמריקאים לא בצמרת הדירוג…

 48. איריס חפץ

  נראה לי שלא הבנת את הטיעון שלי בכלל. אני מאמינה שלישראל זה יהיה יותר בטוח אם לאירן תהיה פצצה גרעינית, מכיוון שזה יגרום לארה"ב לחשוב פעמיים לפני התקפה. המלחמה של ארה"ב בעירק מסבכת את ישראל מאוד: יש שם עשרות מיליציות חמושות שעסוקות כרגע בלחימה מול האמריקאים, אבל כשהם יצאו לא ברור מה יהיה. אויב משותף בטח יהיה נוח להם. בנוסף המלחמה הזו מכניסה אי יציבות לאיזור רווי הנשק, הכורדים לא ויתרו על השאיפות הלאומיות שלהם והם מחכים חמושים בגבול עירק טורקיה וכו'.
  לא מעניין אותי עם אירן היא האויב של ארה"ב או לא: זו מחשבה אמריקאית מאוד אגב, הליכה עם האויב של האויב שלי. אני לא מאמינה בה בכלל. לאירן, שלא כמו ארה"ב אין שאיפות אימפריאליסטיות כרגע ולכן ההשוואה לגרמנים בשנות השלושים היא לא מתאימה. לא כל פופוליסט שמדבר בכיכרות הוא היטלר. מי שרוצה ומי ששולט על עולמינו היום אלו האמריקאים, ולמרות כל הזוועות שהאירנים עשו, האמריקאים לוקחים את כל הקופה.
  בעיני קריטריון של "משטר" הוא פשוט לא קריטריון לרשיון לנשק גרעיני, זה כל מה שאני אומרת: היום משטר יכול להיות סופר דמוקרטי, ומחר כשהוא יתחלף הפצצה נשמרת ולאף אחד לא יעזור שיש עליה חותמת כשרות דמוקרטית. תשאל פעם יפנים…
  אם האמריקאים פוחדים להתסבך באירן בגלל שהם הסתבכו בעירק? זו תיאוריה שנשמעת סבירה, אבל הנאום האחרון של בוש מראה שהוא לא חושב שהוא הסתבך בדיוק והוא מבטיח מלחמה שתמשך מעבר לקדנציה שלו. ואם הוא מאמין שהם הסתבכו שם: מה טוב, שישראל תעשה לו את המלחמה ותשלם את המחיר. על זה ימחו עוד כמה בודדים באמריקה וזה לא יפריע לו לעשות את זה בדיוק כמו שלא הפריע לאמריקאים לארגן התנגדות לסובייטים דרך הטליבן, או לתמוך בסדאם בזמנו. היום הם תומכים, מחר שישרפו כולם. הם, שלא כמו ישראל, נמצאים מחוץ לטווח הפצצה.
  לאירן יש טילים גרעיניים ואם היא היתה רוצה לעשות משהו נגד ישראל, למה היא צריכה פצצה אטומית בשביל זה? אני מאמינה שהאירנים הם לא דבילים וגם אם יש להם מנהיג פופוליסט וכנראה לא טוב לעמו ממה שאני קוראת, הוא לא הפוליטיקאי היחיד שמתנהג ככה: לא באיזור ולא בכלל. זה דווקא קשור לשיח המזרחי מאוד: כי עומדת מאחורי זה האמונהה שמה ש"לבן" ובא מאמריקה עם חותמת של "דמוקרטיה" הוא הרבה יותר טוב ונאור ממה שבא מאירן, מהשחורים הללו. בעיני כולם רעים באותה מידה, וכמו שאמרתי אם הייתי צריכה לבחור, עדיין האמריקאים לא בצמרת הדירוג…

 49. נחמן

  טוב שמידי פעם יש תגובות של אנשים מקריית שמונה ומשדרות שבאים לנער קצת את העננים הצבעוניים שמסביב לחלק מאיתנו בכפר-ויתקין ובברלין. בכלל, קול ההגיון בתגובות נשמע כאן יותר ויותר לאחרונה, זה מעודד.

  איריס – לאיראן אין שאיפות אימפריליסטיות כרגע? מה? אולי לאיראן אין אבל לכת המטורפת שהשתלטה עליה יש ועוד איך. קישור אחד מיני רבים (אם תתעקשי אעשה חיפוש בגוגל ואביא עוד) שמפוזרים בכל נאום שני של אחמדאיניג'אד וכל נאום חמישי של המושכים הנוספים בחוטים שם, וזה עוד בלי לדעת ערבית, שעל פי התרגומים המועטים שם הם ממש נותנים דרור ללשונם. זה מסמך שה- FBI תפס עוד בשנת 91.
  http://www.dallasnews.com/sharedcontent/dws/dn/opinion/columnists/rdreher/stories/DN-dreher_09edi.ART.State.Edition1.4235f88.html

  גלית – את לא גרה בשדרות או בקרית שמונה, נכון? שמעתי ששם קשה להתעלם ממריבות הילדים המטופשות שמציקות לך כל הזמן. מדיטציה אמורה לעזור להיות במציאות כאן ועכשיו, לחיות ברגע, לא להתעטף במסכי ערפל ולהסתכל על העולם מלמעלה במבט מחוייך של "ילדים טפשים, אולי תפסיקו", בעיקר כשהמסר הזה מגיע רק לילד אחד מהשניים בזמן שהשני ממשיך לפוצץ אותו מכות בשמחה בזמן שהמבוגרים רואים בי.בי.סי ומרחפים בעננים צבעוניים משלהם.

  למרות שהם מתמעטים (או שעברו לאתרים פחות מציאותיים), עדיין מדהים אותי שיש אנשים שחושבים שאנשים בממשלת ישראל שולחים מילואימניקים וחיילים אל מותם ומחרחרים מלחמה כי יש להם בעיות בבית, בבתי משפט, כי הם רוצים לכבוש את כל המזרח התיכון, כי כבודם האישי נפגע או כי הם נהנים לראות דם ערבי ובלילה בלילה הם רוקדים על הגופות. זה שהמלחמה האחרונה נוהלה מתחת לכל ביקורת מעידה על כך שבראשינו עומדים כרגע מנהיגים גרועים ומנהלים גרועים, אבל לא שבראשינו עומדים כרגע כנופיית ערפדים מוצצי דם עם שאיפות השתלטות על העולם וטקסי השתחוות יומיים לכיוון השטן הגדול בניאוקוניה.

 50. נחמן

  טוב שמידי פעם יש תגובות של אנשים מקריית שמונה ומשדרות שבאים לנער קצת את העננים הצבעוניים שמסביב לחלק מאיתנו בכפר-ויתקין ובברלין. בכלל, קול ההגיון בתגובות נשמע כאן יותר ויותר לאחרונה, זה מעודד.

  איריס – לאיראן אין שאיפות אימפריליסטיות כרגע? מה? אולי לאיראן אין אבל לכת המטורפת שהשתלטה עליה יש ועוד איך. קישור אחד מיני רבים (אם תתעקשי אעשה חיפוש בגוגל ואביא עוד) שמפוזרים בכל נאום שני של אחמדאיניג'אד וכל נאום חמישי של המושכים הנוספים בחוטים שם, וזה עוד בלי לדעת ערבית, שעל פי התרגומים המועטים שם הם ממש נותנים דרור ללשונם. זה מסמך שה- FBI תפס עוד בשנת 91.
  http://www.dallasnews.com/sharedcontent/dws/dn/opinion/columnists/rdreher/stories/DN-dreher_09edi.ART.State.Edition1.4235f88.html

  גלית – את לא גרה בשדרות או בקרית שמונה, נכון? שמעתי ששם קשה להתעלם ממריבות הילדים המטופשות שמציקות לך כל הזמן. מדיטציה אמורה לעזור להיות במציאות כאן ועכשיו, לחיות ברגע, לא להתעטף במסכי ערפל ולהסתכל על העולם מלמעלה במבט מחוייך של "ילדים טפשים, אולי תפסיקו", בעיקר כשהמסר הזה מגיע רק לילד אחד מהשניים בזמן שהשני ממשיך לפוצץ אותו מכות בשמחה בזמן שהמבוגרים רואים בי.בי.סי ומרחפים בעננים צבעוניים משלהם.

  למרות שהם מתמעטים (או שעברו לאתרים פחות מציאותיים), עדיין מדהים אותי שיש אנשים שחושבים שאנשים בממשלת ישראל שולחים מילואימניקים וחיילים אל מותם ומחרחרים מלחמה כי יש להם בעיות בבית, בבתי משפט, כי הם רוצים לכבוש את כל המזרח התיכון, כי כבודם האישי נפגע או כי הם נהנים לראות דם ערבי ובלילה בלילה הם רוקדים על הגופות. זה שהמלחמה האחרונה נוהלה מתחת לכל ביקורת מעידה על כך שבראשינו עומדים כרגע מנהיגים גרועים ומנהלים גרועים, אבל לא שבראשינו עומדים כרגע כנופיית ערפדים מוצצי דם עם שאיפות השתלטות על העולם וטקסי השתחוות יומיים לכיוון השטן הגדול בניאוקוניה.

 51. ג. אביבי

  לאיריס,
  לטענתך ש"לאירן יש טילים גרעיניים [עוד לא, ג.א.] ואם היא הייתה רוצה לעשות משהו נגד ישראל, למה היא צריכה פצצה אטומית בשביל זה? אני מאמינה שהאירנים הם לא דבילים…" – ההסבר הוא שהם אכן לא דבילים, לכן הם לוקחים בחשבון שגם הם עלולים להיפגע קשה, בעיקר כשהיום עוד אין להם יכולת גרעינית. הם מתחמשים בנשק גרעיני, ע"מ שישראל לא תעיז להשיב על תוקפנותם בפצצות אטום. בניגוד לך, אני לא סבור שאיראן תתקיף את ישראל רק כתגובה להתקפה אמריקאית עליה. המשטר הזה מכריז מראשיתו, בסוף ה-70 , על רצונו הבלתי מתפשר למחוק את ישראל. הם אפילו לא טורחים להשלות את התמימים שבינינו שזה "על תנאי". אחמדינג'ד הפופוליסט איננו הראשון באיראן ולא היחידי המסיט להשמדת מדינות. האם התחמשותו בנשק גרעיני תקטין את הסכנה? את מוכנה להמר על חייהם של כמה מיליונים? ציינת שלאיראן אין שאיפה אימפריאליסטית כרגע – לדעתי, זה יכול להשתנות בכל רגע. גם ברה"מ הייתה אנטי-אימפריאליסטית עד מיגור הנאצים ומעט אח"כ. אחרי שהשיגה נשק גרעיני, נהייתה לאימפריאליסטית מעודדת סכסוכים ומלחמות. עוצמה צבאית איראנית עם תעשיות צבאיות גדולות ומתוחכמות יגבירו את כוחם של מחרחרי המלחמה באיראן. ההשוואה לגרמניה הנאצית היא בהחלט רלוונטית – גם היטלר לא נתפש כאימפריאליסט בשנות ה-30 אלא כלאומן הזוי, הן ע"י ברה"מ והן ע"י מנהיגי צרפת ובריטניה. כשהבינו זה היה מאוחר מדי.
  אני מסכים אתך לגבי הקריטריון ל"רשיון" לנשק גרעיני וגם לגבי כסילותו של משטר בוש. אולם נאומיו האחרונים בעניין עיראק לא משקפים כלום מלבד תרוץ של נשיא כושל. רק הסתיים נאומו בעניין ה"הישגים" בעיראק וכבר ארה"ב התחילה לפנות אלפי חיילים מעיראק – ראיה לרצינות נאומיו של בוש.

  הסברייך לגבי הבחירה בין איראן לארה"ב או "שחור מול לבן עם חותמת דמוקרטיה" הם ארגומנט שכדאי להקדיש לו דיון, אבל כרגע הם אינם מייצגים את מה שקשור לענייננו. גם לא נראה לי שמישהו במחנה האסלאמי סופר את המזרחים ממטר, עבורם כל יהודי בישראל הוא אויב ציוני באותה מידה. כששני בריונים נמצאים בשכונה, זה שמאיים עלי בחיסול מיידי, יהיו מניעיו וצבע עורו אשר יהיו, הוא זה שמפחיד אותי יותר. אין לי כוונה להניח לו להרוג אותי רק למען אחוות הצבע. עמדתי היא ששני הכוחות האלה הם אויבים, האחד מעוניין להשמיד אותי פיזית והשני תומך בהמשך שלטון האוליגרכיה ורודת הלחיים בישראל ומעודד אותה להשתמש בחיי-ישראלים למען אינטרסים זרים. זה אולי מייאש שמאף אחד מגורמי החוץ האלה – ואפשר להוסיף אליהם את האיחוד האירופי – לא תבוא הישועה. אבל למה להשלות עצמנו לגבי הגורם החדש שעוד לא רצח מספיק? לכן, כדאי להתרגל לרעיון שהמזרחים בישראל חייבים לחתור להגיע למעמד של ישות מוגדרת ומוכרת בעולם, ממש כמו הפלסטינים. כך יתחילו לספור אותם מבחוץ ולבסוף גם יכניסו אותם כמשתנה במשוואת הפתרון לסכסוך.

 52. ג. אביבי

  לאיריס,
  לטענתך ש"לאירן יש טילים גרעיניים [עוד לא, ג.א.] ואם היא הייתה רוצה לעשות משהו נגד ישראל, למה היא צריכה פצצה אטומית בשביל זה? אני מאמינה שהאירנים הם לא דבילים…" – ההסבר הוא שהם אכן לא דבילים, לכן הם לוקחים בחשבון שגם הם עלולים להיפגע קשה, בעיקר כשהיום עוד אין להם יכולת גרעינית. הם מתחמשים בנשק גרעיני, ע"מ שישראל לא תעיז להשיב על תוקפנותם בפצצות אטום. בניגוד לך, אני לא סבור שאיראן תתקיף את ישראל רק כתגובה להתקפה אמריקאית עליה. המשטר הזה מכריז מראשיתו, בסוף ה-70 , על רצונו הבלתי מתפשר למחוק את ישראל. הם אפילו לא טורחים להשלות את התמימים שבינינו שזה "על תנאי". אחמדינג'ד הפופוליסט איננו הראשון באיראן ולא היחידי המסיט להשמדת מדינות. האם התחמשותו בנשק גרעיני תקטין את הסכנה? את מוכנה להמר על חייהם של כמה מיליונים? ציינת שלאיראן אין שאיפה אימפריאליסטית כרגע – לדעתי, זה יכול להשתנות בכל רגע. גם ברה"מ הייתה אנטי-אימפריאליסטית עד מיגור הנאצים ומעט אח"כ. אחרי שהשיגה נשק גרעיני, נהייתה לאימפריאליסטית מעודדת סכסוכים ומלחמות. עוצמה צבאית איראנית עם תעשיות צבאיות גדולות ומתוחכמות יגבירו את כוחם של מחרחרי המלחמה באיראן. ההשוואה לגרמניה הנאצית היא בהחלט רלוונטית – גם היטלר לא נתפש כאימפריאליסט בשנות ה-30 אלא כלאומן הזוי, הן ע"י ברה"מ והן ע"י מנהיגי צרפת ובריטניה. כשהבינו זה היה מאוחר מדי.
  אני מסכים אתך לגבי הקריטריון ל"רשיון" לנשק גרעיני וגם לגבי כסילותו של משטר בוש. אולם נאומיו האחרונים בעניין עיראק לא משקפים כלום מלבד תרוץ של נשיא כושל. רק הסתיים נאומו בעניין ה"הישגים" בעיראק וכבר ארה"ב התחילה לפנות אלפי חיילים מעיראק – ראיה לרצינות נאומיו של בוש.

  הסברייך לגבי הבחירה בין איראן לארה"ב או "שחור מול לבן עם חותמת דמוקרטיה" הם ארגומנט שכדאי להקדיש לו דיון, אבל כרגע הם אינם מייצגים את מה שקשור לענייננו. גם לא נראה לי שמישהו במחנה האסלאמי סופר את המזרחים ממטר, עבורם כל יהודי בישראל הוא אויב ציוני באותה מידה. כששני בריונים נמצאים בשכונה, זה שמאיים עלי בחיסול מיידי, יהיו מניעיו וצבע עורו אשר יהיו, הוא זה שמפחיד אותי יותר. אין לי כוונה להניח לו להרוג אותי רק למען אחוות הצבע. עמדתי היא ששני הכוחות האלה הם אויבים, האחד מעוניין להשמיד אותי פיזית והשני תומך בהמשך שלטון האוליגרכיה ורודת הלחיים בישראל ומעודד אותה להשתמש בחיי-ישראלים למען אינטרסים זרים. זה אולי מייאש שמאף אחד מגורמי החוץ האלה – ואפשר להוסיף אליהם את האיחוד האירופי – לא תבוא הישועה. אבל למה להשלות עצמנו לגבי הגורם החדש שעוד לא רצח מספיק? לכן, כדאי להתרגל לרעיון שהמזרחים בישראל חייבים לחתור להגיע למעמד של ישות מוגדרת ומוכרת בעולם, ממש כמו הפלסטינים. כך יתחילו לספור אותם מבחוץ ולבסוף גם יכניסו אותם כמשתנה במשוואת הפתרון לסכסוך.

 53. איריס חפץ

  ענית בדיוק על השאלה, כשתיארת את האירנים ככה "שהם אכן לא דבילים, לכן הם לוקחים בחשבון שגם הם עלולים להיפגע קשה". זו בדיוק המשוואה שבגללה מדינות רוצות או שתהיה להן פצצה או שיחשבו שיש להן. אין לנו מושג מה יש לצפון קוריאה למשל, כמו שאין לנו מושג מה המטוסים הישראליים עשו בסוריה. מה שחשוב לאירן, זה להיות כמו המדינות האחרות שרוצות להרתיע ולכן חשוב שגם על האמריקאים אפשר יהיה להגיד "שהם אכן לא דבילים, לכן הם לוקחים בחשבון שגם הם עלולים להיפגע קשה". כשהם ידעו שיש להם מה להפסיד הם יתנהגו אחרת והראיה היא צפון קוריאה: בוש מוכן להיפגש עם המנהיג שלהם או לפחות לעשות קולות כאלו. אני חושבת שההבדל בינינו הוא שאני לא מאמינה לכל המידע שמפזרים בעיתונות על אירן וסוריה וציר הרשע והקשקוש, כמו שלא האמנתי לכך שיש לעירקים נשק השמדה המוני (וזה בגלל הדו"חות של בליקס, לפני שאתה מייחס לי אמונות אנטי אמריקאיות לא רציונליות…). אנחנו שומעים על כל הצהרה של אחמדיניג'אד שמשרתת את האג'נדה של האמריקאים והישראלים הנספחים ולא שומעים אף מילה על האופוזציה שלו באירן (אלא אם יש אופוזציונר שנכלא כמובן, אז מתחילים לדבר על חופש הביטוי הירוד באירן ומתעלמים ממה שקורה בתקשורת הישראלית).
  מי שמשלם בינתיים את המחיר, אגב, אלו העניים המזרחים שלידם בדימונה בנו את הכור והם מחזיקים כדורים בבית למקרה צרה (אשרי המאמין שזה יעזור). ואלו בקרית שמונה שמספרים להם שמצילים את חייהם בזמן שמגייסים את העם למלחמה מיותרת, אחרי כל ההפחדות הללו. זה לא שיש לי מידע שלאחרים אין, אני פשוט אומרת שמכיוון שכולנו לא יודעים, צריך לקחת בחשבון שיש מחיר גם לאי הידיעה הזו ואני בטח לא מאמינה למי ששיקר ומשקר לי כל הזמן…
  לא הבנתי את הענין עם המזרחים כישות איזושהי, אבל זה אולי סיפור אחר.

 54. איריס חפץ

  ענית בדיוק על השאלה, כשתיארת את האירנים ככה "שהם אכן לא דבילים, לכן הם לוקחים בחשבון שגם הם עלולים להיפגע קשה". זו בדיוק המשוואה שבגללה מדינות רוצות או שתהיה להן פצצה או שיחשבו שיש להן. אין לנו מושג מה יש לצפון קוריאה למשל, כמו שאין לנו מושג מה המטוסים הישראליים עשו בסוריה. מה שחשוב לאירן, זה להיות כמו המדינות האחרות שרוצות להרתיע ולכן חשוב שגם על האמריקאים אפשר יהיה להגיד "שהם אכן לא דבילים, לכן הם לוקחים בחשבון שגם הם עלולים להיפגע קשה". כשהם ידעו שיש להם מה להפסיד הם יתנהגו אחרת והראיה היא צפון קוריאה: בוש מוכן להיפגש עם המנהיג שלהם או לפחות לעשות קולות כאלו. אני חושבת שההבדל בינינו הוא שאני לא מאמינה לכל המידע שמפזרים בעיתונות על אירן וסוריה וציר הרשע והקשקוש, כמו שלא האמנתי לכך שיש לעירקים נשק השמדה המוני (וזה בגלל הדו"חות של בליקס, לפני שאתה מייחס לי אמונות אנטי אמריקאיות לא רציונליות…). אנחנו שומעים על כל הצהרה של אחמדיניג'אד שמשרתת את האג'נדה של האמריקאים והישראלים הנספחים ולא שומעים אף מילה על האופוזציה שלו באירן (אלא אם יש אופוזציונר שנכלא כמובן, אז מתחילים לדבר על חופש הביטוי הירוד באירן ומתעלמים ממה שקורה בתקשורת הישראלית).
  מי שמשלם בינתיים את המחיר, אגב, אלו העניים המזרחים שלידם בדימונה בנו את הכור והם מחזיקים כדורים בבית למקרה צרה (אשרי המאמין שזה יעזור). ואלו בקרית שמונה שמספרים להם שמצילים את חייהם בזמן שמגייסים את העם למלחמה מיותרת, אחרי כל ההפחדות הללו. זה לא שיש לי מידע שלאחרים אין, אני פשוט אומרת שמכיוון שכולנו לא יודעים, צריך לקחת בחשבון שיש מחיר גם לאי הידיעה הזו ואני בטח לא מאמינה למי ששיקר ומשקר לי כל הזמן…
  לא הבנתי את הענין עם המזרחים כישות איזושהי, אבל זה אולי סיפור אחר.

 55. סוציאליסט

  תעשיית המלחמה הישראלית אינה מצומצמת לקומץ ניאו-קונסרבטיבי, למרות שאין ספק שהאידיולוגים שו משחקים תפקיד חשוב בביסוסה. מלחמה היא אינטרס של קבוצות רחבות בחברה הישראלית שמתפרנסות ממנה באופן ישיר או עקיף, ולהלן רשימה חלקית: כל מקבלי המשכורת בצה"ל – ללא מלחמה מידי פעם אין להם הצדקה, סוחרי ויצרני הנשק – ביוב אנושי שמתפרנס לא רע "אצלינו", כל הפוליטיקאים – מימין ומשמאל – ירוויחו ממלחמה (טוב אולי למעט חד"ש ובל"ד) מאחר וכל הפוליטיקה הישראלית תומכת בריסוק מדינת הרווחה ותהנה מאוד מכל מה שיסיח את תשומת הלב הציבורית מההתרסקות החברתית (סליחה, מהצמיחה הכלכלית), וכמובן כל אנשי התקשורת שימצאו אייטמים סקסיים. המעגלים הללו אינם רוב העם, אבל רוב העם ודעתו אינם נדרשים כדי לצאת למלחמה. אפילו בין החיילים רק אחוז נמוך ביותר משרת ביחידות קרביות. והמיעוט הזה מספיק מורעל בראש כדי להיות ברווז המטווחים של הפוליטיקאים (אחרת הם לא היו מתעייפים באימונים למען "הביטחון שלנו"). מה שמוביל אותנו אינטרסים של חברות הקבורה והמצבות ושל הממסד הרפואי והשיקומי על מאות ואלפי משרותיו (המבורכות). ועוד לא הזכרנו את כל הקבלנים האחרים שהצבא והמלחמה מפרנסים כמו יצרני בגדים, מזון, תרופות וכוי.
  אז נכון רובינו לא רוצים מלחמה אבל יש בינינו לא מעט שמתפרנסים ממנה.
  וכל עוד התעשייה לא תשתנה המוצר ימשיך להיות דומה

 56. סוציאליסט

  תעשיית המלחמה הישראלית אינה מצומצמת לקומץ ניאו-קונסרבטיבי, למרות שאין ספק שהאידיולוגים שו משחקים תפקיד חשוב בביסוסה. מלחמה היא אינטרס של קבוצות רחבות בחברה הישראלית שמתפרנסות ממנה באופן ישיר או עקיף, ולהלן רשימה חלקית: כל מקבלי המשכורת בצה"ל – ללא מלחמה מידי פעם אין להם הצדקה, סוחרי ויצרני הנשק – ביוב אנושי שמתפרנס לא רע "אצלינו", כל הפוליטיקאים – מימין ומשמאל – ירוויחו ממלחמה (טוב אולי למעט חד"ש ובל"ד) מאחר וכל הפוליטיקה הישראלית תומכת בריסוק מדינת הרווחה ותהנה מאוד מכל מה שיסיח את תשומת הלב הציבורית מההתרסקות החברתית (סליחה, מהצמיחה הכלכלית), וכמובן כל אנשי התקשורת שימצאו אייטמים סקסיים. המעגלים הללו אינם רוב העם, אבל רוב העם ודעתו אינם נדרשים כדי לצאת למלחמה. אפילו בין החיילים רק אחוז נמוך ביותר משרת ביחידות קרביות. והמיעוט הזה מספיק מורעל בראש כדי להיות ברווז המטווחים של הפוליטיקאים (אחרת הם לא היו מתעייפים באימונים למען "הביטחון שלנו"). מה שמוביל אותנו אינטרסים של חברות הקבורה והמצבות ושל הממסד הרפואי והשיקומי על מאות ואלפי משרותיו (המבורכות). ועוד לא הזכרנו את כל הקבלנים האחרים שהצבא והמלחמה מפרנסים כמו יצרני בגדים, מזון, תרופות וכוי.
  אז נכון רובינו לא רוצים מלחמה אבל יש בינינו לא מעט שמתפרנסים ממנה.
  וכל עוד התעשייה לא תשתנה המוצר ימשיך להיות דומה

 57. ג. אביבי

  איריס,
  לא נראה לי שאקרובטיקה מילולית, מתוחכמת ככל שתהיה, יכולה לבוא ע"ח ראיה נכונה של הסכנות. נסתפק בכך שאנחנו לא מסכימים.
  בנושא הישות המזרחית בישראל, אעסוק בהזדמנות בקדמה.

 58. ג. אביבי

  איריס,
  לא נראה לי שאקרובטיקה מילולית, מתוחכמת ככל שתהיה, יכולה לבוא ע"ח ראיה נכונה של הסכנות. נסתפק בכך שאנחנו לא מסכימים.
  בנושא הישות המזרחית בישראל, אעסוק בהזדמנות בקדמה.

 59. יואל קורנבלום

  לפי דבריך אפשר להמשיך כך שמשרד החינוך קיים רק כדי לספק משכורות לעובדיו ומשרד התחבורה קיים רק כדי לספק עבודה לעובדיו וכן הלאה אפשר להמשיך ללא סוף. לא שאי אפשר לעשות שיפורים בכל מקום אבל אל תשכח שאנחנו במלחמה מוצהרת עם העולם הערבי שכבר מזמן הפכה להיות מלחמה בין יהודים למוסלמים ולכן צריך משרד ביטחון וצה"ל כדי להגן על עצמינו ויחד עם זה צריך גם את תעשית הנשק. אל תשכח שאבי אבות ואמהות הבעייה היא סרובן של מדינות ערב להכיר בנו ללא תנאי ולכן אין לנו ברירה אלה להתגונן ולהיות הטובים ביותר שאפשר. יחד עם זה באה תעשיית הנשק כדי לתמוך בהגנה על עצמינו. אל תשכח שתעשית הנשק התחילה עוד לפני קום המדינה בגלל שאף אחד לא רצה למכור לנו נשק. עם פיתוח הנשק לצרכים מקומיים צריך גם שווקים כדי למכור את התוצר כדי לתמוך בתעשיית הנשק לצרכים מקומיים. כמובן שיחד עם זה נוצרה גם מומחיות לעניין שניתנת למכירה בדיוק כמו שמוכרים כל מוצר אחר שנוצר כאן, בין אם זה היי-טק או עגבניות. לכן התיזה שלך כאילו איזו קבוצה ניאו-קורסרבטיבית (מה זה?) או אחרת גורמת לכל המלחמות כדי לשמור על רווחים אינה מקובלת.

 60. יואל קורנבלום

  לפי דבריך אפשר להמשיך כך שמשרד החינוך קיים רק כדי לספק משכורות לעובדיו ומשרד התחבורה קיים רק כדי לספק עבודה לעובדיו וכן הלאה אפשר להמשיך ללא סוף. לא שאי אפשר לעשות שיפורים בכל מקום אבל אל תשכח שאנחנו במלחמה מוצהרת עם העולם הערבי שכבר מזמן הפכה להיות מלחמה בין יהודים למוסלמים ולכן צריך משרד ביטחון וצה"ל כדי להגן על עצמינו ויחד עם זה צריך גם את תעשית הנשק. אל תשכח שאבי אבות ואמהות הבעייה היא סרובן של מדינות ערב להכיר בנו ללא תנאי ולכן אין לנו ברירה אלה להתגונן ולהיות הטובים ביותר שאפשר. יחד עם זה באה תעשיית הנשק כדי לתמוך בהגנה על עצמינו. אל תשכח שתעשית הנשק התחילה עוד לפני קום המדינה בגלל שאף אחד לא רצה למכור לנו נשק. עם פיתוח הנשק לצרכים מקומיים צריך גם שווקים כדי למכור את התוצר כדי לתמוך בתעשיית הנשק לצרכים מקומיים. כמובן שיחד עם זה נוצרה גם מומחיות לעניין שניתנת למכירה בדיוק כמו שמוכרים כל מוצר אחר שנוצר כאן, בין אם זה היי-טק או עגבניות. לכן התיזה שלך כאילו איזו קבוצה ניאו-קורסרבטיבית (מה זה?) או אחרת גורמת לכל המלחמות כדי לשמור על רווחים אינה מקובלת.

 61. סטודנט מזרחי

  קשה להאמין, שבארץ הקטנה שלנו חיים בני אדם על פלנטות רחוקות ושונות כל כך.
  קשה להאמין, שהיה מי שהעז בתקופת הבליץ על לונדון לצאת נגד עושי
  הרווחים מהמלחמה ובתוכם החיילים מקבלי המשכורות.
  קשה להאמין, שיש מי שמדבר על ברכט בשקט הצפוני שהתברך בו
  בעוד שמשפחות בדרום נאנקות תחת הפצצות בלתי פוסקות.
  קשה להאמין, שיש מי שמדבר על הרתעה גרעינית כפתרון להפצצות
  המתמשכות בשדרות.
  קשה להאמין, שיש אנשים שאינם מודעים לעדתיות שעדיין פורחת בגלל
  שלטון אליטה מתמשך של עדה אחת, שאינה מוכנה לוותר על מוקדי כוח
  לעדה אחרת.
  קשה להאמין, שיש אנשים המתענגים מפסטורליות מתמשכת ודוגלים
  במניעת מלחמה בה בעת שאזרחים אחרים מופצצים ללא רחם.
  קשה להאמין, שיש אנשים שאינם יודעים את המצוקה של תושבי שדרות
  גם אם אינם קוראים עיתון ומחרימים את התקשורת.
  קשה להאמין, שיש אזרחים המרוויחים מיליונים בחודש מהקופה
  הציבורית בה בעת שלאמהות עם ילדיהן אין קורה לראשן.
  קשה להאמין, שיש סוציאליסט שמדבר על רווחים ממלחמה בת 60
  שנה הניטשת זה 6 שנים, גם אם זה קורה באחת הערים המרוחקות מהעין.
  קשה להאמין, שיש סוציאליסט שאינו מעורה בחברה ובבעיות היום
  יומיות אלא מדבר מתוך הרצאה ששמע על תעשיית המלחמה.
  קשה להאמין, שיש אזרחים, שכל עוד הקסאמים לא מגיעים עדיהם זו אינה
  מלחמה, אלא בעיה אישית של תושבי שדרות וילדיהם.
  קשה להאמין, שתומך חד"ש ובל"ד יסייע ויתמוך גם מרחוק בתושבי שדרות המופצצת.
  קשה להאמין, שאנחנו עדיין מדינה אחת.

 62. סטודנט מזרחי

  קשה להאמין, שבארץ הקטנה שלנו חיים בני אדם על פלנטות רחוקות ושונות כל כך.
  קשה להאמין, שהיה מי שהעז בתקופת הבליץ על לונדון לצאת נגד עושי
  הרווחים מהמלחמה ובתוכם החיילים מקבלי המשכורות.
  קשה להאמין, שיש מי שמדבר על ברכט בשקט הצפוני שהתברך בו
  בעוד שמשפחות בדרום נאנקות תחת הפצצות בלתי פוסקות.
  קשה להאמין, שיש מי שמדבר על הרתעה גרעינית כפתרון להפצצות
  המתמשכות בשדרות.
  קשה להאמין, שיש אנשים שאינם מודעים לעדתיות שעדיין פורחת בגלל
  שלטון אליטה מתמשך של עדה אחת, שאינה מוכנה לוותר על מוקדי כוח
  לעדה אחרת.
  קשה להאמין, שיש אנשים המתענגים מפסטורליות מתמשכת ודוגלים
  במניעת מלחמה בה בעת שאזרחים אחרים מופצצים ללא רחם.
  קשה להאמין, שיש אנשים שאינם יודעים את המצוקה של תושבי שדרות
  גם אם אינם קוראים עיתון ומחרימים את התקשורת.
  קשה להאמין, שיש אזרחים המרוויחים מיליונים בחודש מהקופה
  הציבורית בה בעת שלאמהות עם ילדיהן אין קורה לראשן.
  קשה להאמין, שיש סוציאליסט שמדבר על רווחים ממלחמה בת 60
  שנה הניטשת זה 6 שנים, גם אם זה קורה באחת הערים המרוחקות מהעין.
  קשה להאמין, שיש סוציאליסט שאינו מעורה בחברה ובבעיות היום
  יומיות אלא מדבר מתוך הרצאה ששמע על תעשיית המלחמה.
  קשה להאמין, שיש אזרחים, שכל עוד הקסאמים לא מגיעים עדיהם זו אינה
  מלחמה, אלא בעיה אישית של תושבי שדרות וילדיהם.
  קשה להאמין, שתומך חד"ש ובל"ד יסייע ויתמוך גם מרחוק בתושבי שדרות המופצצת.
  קשה להאמין, שאנחנו עדיין מדינה אחת.