דרך בורמה*

נורית ואסף אל-בר

הכל התחיל בדילמה הגדולה: "לנסוע, או לא לנסוע לבורמה (1). בבורמה שולט משטר צבאי טוטליטארי שמדכא את העם. העובדה שטיול בבורמה מכניס כסף למדינה, כסף שמשמש את המשטר למעשי העוולה שלו, ומשמש להלבנת כספי סמים היוותה שיקול כבד נגד נסיעה לשם.

אבל כשגילינו שיש כמה שטיקים שאפשר לעשות שיהפכו את העסק ללגיטימי, כמו למשל, להימנע מהחלפת הכסף הממשלתי בשדה התעופה תוך שימוש בשוחד של הפקידים, זה התחיל להראות יותר מעניין. סוף, סוף, אנחנו שתמיד סבלנו מצייתנות יתר לחוקים, שהעבירה הכי קיצונית שעברנו בחיינו הייתה מעבר ברמזור אדום להולכי רגל סוף, סוף, הזדמנות לעבור על החוק ושזה גם יהיה מוסרי ואפילו אמיץ מעולה!

אז הלכנו לשוק בבודגאיה (הודו) וקנינו כל מיני "שוחדים" שעון פשוט, ומחשב כיס, לק ואודם, והכנו שטרות של דולר ושל חמישיות לשיחודים, והמשכנו לכלכתה והמראנו.

תהליך השוחד בשדה התעופה היה הרבה יותר פשוט משצפינו. עשו את זה אלה לפנינו, והיה נראה כאילו מדובר בפרוצדורה נורמטיבית לחלוטין. כל כך נורמטיבית, שהפקידה לא הסכימה לקבל את שהצענו לה והתעקשה על שטר של $10. התמקחנו, שילמנו, נסענו.

בניסיון להיות מתוחכמים ניסינו לעשות את המסלול הבורמזי הפוך מכולם, והצלחנו. סתם היה קשה. השלב הבא היה לנסות להתחקות אחרי מנהיגי ההתנגדות ולדבר איתם. בצפון מזרח בורמה, בסיפו, (Hsipo), מצאנו את מיסטר דונאלד: אחיינו של נסיך ממלכת השאן שנושל ממלכותו. נסיך שרבים מבני עמו חיים בעוני נורא, עד מוות, במובן הפיזי של המילה.  חלק מהם בחרו להפוך למגדלי וסוחרי סמים, (אופיום), ואחרים ממשיכים לנהל לוחמת גרילה נגד המשטר בשאיפה להביא לעצמאות לבני השאן, או לכל הפחות לדמוקרטיה. כל מה שנותור לנסיך בלי ממלכה זה לארח תיירים מהמערב, ולספר להם את סיפורו במה שנותר מארמונו המפואר.

אולם השיא במסע שלנו היה ללא ספק הפגישה עם par par lay, מה-  moustache brothers, ואחיו לומו, (lumo). פרפר ליי, הוא הקומיקאי המפורסם ביותר בבורמה. במסיבת יום העצמאות בביתה של אנג סן סו צ`י, (מנהיגת המפלגה הדמוקרטית הבורמזית ה- (NLD, הוא סיפר 1000 בדיחות (!), על "מס` 1", – מנהיג המשטר הטוטליטארי בבורמה כיום. בתום המופע נאסרו פרפר ליי ועוד קומיקאים ואמנים רבים נוספים. במדריך הטיולים שלנו קראנו שפרפר ליי עדיין כלוא ועובד עבודות פרך.

כשהלכנו לבית משפחת ה- moustache brothers, היה זה למרות ידיעות כי המופע המחתרתי שהם מעלים בסלון ביתם, הופסק ע"י המשטר. שמחנו מאוד לגלות שהמופע מתקיים ושאנחנו ועוד מספר קטן של מערביים הגענו לראות את ההופעה. גבר בורמזי בשנות ה- 50 לחייו התיישב לידינו, ורמז לנו להגיש לו את מדריך הטיולים. הוא פתח בעמוד שמספר על פרפר ליי, הצביע על תמונתו של האמן הצעיר, הצביע על עצמו ואמר "parpar lay", לקח לנו זמן, והסבר של לומו, (שמדבר אנגלית שוטפת), להבין שלצדנו יושב באמת פרפר ליי. הוא שוחרר שלושה חדשים קודם לכן מהמאסר, והתמונות במדריך הטיולים היו "קצת" לא מעודכנות. בין אם זו קלישאה ובין אם לאו, עבור שנינו היה זה הרגע המרגש ביותר בטיול. להיפגש פנים אל פנים עם לוחם חירות, אסיר פוליטי – גיבור.

בהמשך המופע, (שאת רובו הנחה לומו), נתן פרפר ליי קטע קומי בבורמזית. למרות הבדלי השפה, הצלחנו להבין בקלות, איך הפך האיש לקומיקאי המפורסם ביותר בבורמה. הזיק בעיניים, המבט השובב, הכריזמה המתפרצת, התגברה על מחסום השפה. בהמשך הטיול, הזדמן לנו לפגוש גיבורים רבים נוספים. הנסיבות הקשות, הופכות את הגבורה לזמינה יחסית בבורמה, אך על כך בהמשך.

השיחה עם מר דונאלד, ההופעה הפוליטית מאוד של ה"אחים שפם", ופגישות עם אנשים נוספים, עודדו אותנו להמשיך במסע בעקבות הדמוקרטיה בבורמה. מסע שישתרע מעבר לניסיונות "לעבוד" על פקידי השלטון. ניסינו פעם אחת להתקרב אל ביתה של אנג סן סו צ`י בינגון, אך ללא הועיל, (השוטרים עוצרים אותך מכל כיוון דרכו תנסה להיכנס). הלכנו לבקר בבית המפלגה הדמוקרטית, (NLD), אך גילינו שמדובר בסה"כ בסוג של מתנ"ס, מה שהבהיר לנו מדוע המשטר מאפשר את קיומו, (אח"כ גילינו שטעינו), והיה נראה כאילו תמו הפרקים המעניינים בביקורנו בבורמה.

צירוף מקרים, איפשר לנו להמשיך במסע. במהלך ביקורנו חל יום העצמאות של בורמה.(2). נודע לנו כי המשטר אישר באופן חד פעמי לערוך חגיגות יום העצמאות בסניף המפלגה הדמוקרטית (3). החלטנו, כמובן,  ללכת.

סביב סניף המפלגה היו עיתונאים רבים, השגרירים של מרבית המדינות הדמוקרטיות פרט לאחת, (נחשו איזו), הגיעו לטקס, והיו גם מספר תיירים. לאחר הטקס הסתובבנו בין האנשים, דיברנו איתם. היה מדהים לפגוש כל כך הרבה אנשים שישבו בכלא במאסר פוליטי, נשים  של גברים שנמצאים כעת במאסר. לחשוב שאחרי כל הסבל שעברו, ולמרות הסכנה הברורה והמיידית, אנשים אלה מעזים לפקוד את סניף המפלגה, לענוד תג של המפלגה ותג עם תמונה של סו קי. איזה אומץ! שכחנו לציין שהייתה כמובן נוכחות מסיבית של "כוחות הביטחון", המשטרה הסמויה. מצלמת וידאו הוצבה מול דלת הכניסה לבית המפלגה, ומצלמות סטילס נוספות צילמו את כל מי שהסתובב בשטח. תהינו איך הם יתייחסו לתיירים שהגיעו לכנס. לתיירים שהסתובבו בין האנשים, תרמו למפלגה, רכשו תגים. התחלנו לחשוש.

למרות החשש, המשכנו בימים הבאים להסתובב כשתגי ה-NLD על חזנו. חשבנו שזה המינימום שאנחנו חייבים לעם הבורמזי להראות שאנו מאמינים בצדקת דרכו ותומכים בו, הלא הבטחנו לעצמנו כשנכנסנו לבורמה, שאנו נכנסים רק בתנאי שנעשה עם זה משהו טוב, ולא סתם נתרום עוד כסף למשטר המושחת. עמדנו אז בפני נסיעה לדרום בורמה, איזור שנפתח לא מזמן לתיירים, (רק חלקים קטנים של בורמה פתוחים לתיירים), ושאמור, לפיכך, להיות מקום מעניין לביקור מקום שלא ביקרו בו מערביים רבים לפנינו. שם התחילו הקשיים.

לקח המון זמן עד שהצלחנו למצוא הסעה לדרום, למרות שהאתר הראשון בו ביקרנו, (הסלע המוזהב), הנו אחד האתרים המפורסמים בבורמה. אבל זו רק הייתה ההתחלה. כשרצינו להמשיך דרומה לעיר מולומיין, התעוררו הבעיות האמיתיות. בחברות האוטובוסים לא הסכימו למכור לנו כרטיסים. טענו שהאוטובוס מלא, למרות שראינו אותו עוזב למחרת חצי ריק. כששבנו מתוסכלים לאכסניה שלנו, בעל האכסניה שלנו אמר לנו שאיש המשטרה החשאית הורה לחברות האוטובוסים שלא למכור לנו כרטיסים. הוא הציע שאולי כדאי שנוריד את ה"תגים האלה". לא ציינו את זה קודם, אבל מרגע שהתחלנו להסתובב עם התגים, עוד ביַנְגון (בירת בורמה), השתנה יחס האנשים אלינו. אנשים רבים התחילו לשמור מאתנו מרחק, ונמנעו מלהתרועע אתנו, התנהגות שסותרת לחלוטין את ההתנהגות הבורמזית הטיפוסית, שהיא מסבירת פנים ונחמדה בצורה בלתי אפשרית כמעט. אכן, כששואלים את המבקרים בבורמה מה מיוחד בה, התשובה בפי רוב התרמילאים היא האנשים. לא המקדשים המרהיבים בפאגאן, לא אגם אינלה, אלא האנשים, הבורמזים עם יוצא דופן בחביבות ובשמחת החיים שלו.

לעומת רוב האנשים שהחלו להסתייג מאתנו, בלט מיעוט של אנשים שנפתחו בפנינו לחלוטין. אנשים שחשו גאווה רבה על כך שתיירים עונדים את תגי ה- NLD. הם פנו אלינו, שוחחו אתנו, הודו לנו, סיפרו לנו על הקשר שלהם למפלגה. זכינו לפגוש בזכות התגים חברי מפלגה רבים, אסירים פוליטיים לשעבר, אנשים אמיצים, שהמשיכו להעז ולקשור אתנו קשר, כשרוב הבורמזים נרתעו.

אבל היינו בדרך דרומה למולומיין. בעל המלון, הציע לנו ללכת לאזור תחנת האוטובוסים עם שחר, הוא הבטיח שבנו יסייע לנו למצוא רכב שייקח אותנו. קמנו השכם, התייצבנו בתחנה, ללא התגים, אך הבן לא הגיע. למזלנו הגיע בחור אחר, דובר אנגלית רהוטה שפתח בשיחה עמנו, וכשהבין את הבעיה שלנו, הציע לנו לנסוע בטנדר "פיק-אפ", ואפילו מצא עבורנו רכב כזה, שנסע למולומיין. הגענו בסוף למולומיין עיר מדהימה. אבל זה כבר סיפור לפעם אחרת. מה שנשאר לספר זה על הפחד. על הפחד להסתובב בארץ זרה, ארץ בה שולט שלטון צבאי, ארץ שבה שולטים משטרה סמויה, מאסרים פוליטיים, ועבודת פרך. ארץ בה שולט "מס` 1". לנסות להיות אמיץ במעשים קטנים לענוד תג. לדעת שיש אנשים שעשו דברים אמיצים הרבה יותר (4).  ויצאו ללא פגע, ועדיין לחשוש. הלא מדובר בארץ שאינה מקדשת את ערך חיי האדם, ותייר יכול בקלות "להיעלם" בדרום בורמה. לדעת שהמדיניות של המשטר הבורמזי היא על פי רוב להעניש דווקא את הבורמזים, על מעשים שעושים המערביים ועדיין לחשוש. פחד. ולא עשינו שום דבר אמיץ במיוחד.

אז למה אנחנו כותבים את כל זה עכשיו? הלא עברה יותר משנה מאז עזבנו את בורמה, עברו יותר משמונה חדשים מאז שבנו לארץ. מה מניע אותנו לכתוב דווקא עכשיו? היום נזכרנו בפחד. נזכרנו בו כששמענו על תייר-מערבי נוסף שנפצע אנושות (5). כשעשה מעשים של תמיכה בעם הפלסטיני ומחה נגד הכיבוש. תייר אמיץ הרבה יותר מאתנו שנכנס לאזור מלחמה, והלך די רחוק עם המחאה שלו. אנחנו חששנו שמא יגרשו אותנו מבורמה. שמא יטילו עלינו קנס, שמא יפריעו לנו לטייל. לכל היותר חששנו ממאסר. לא קינן בנו מעולם חשש אמיתי מפגיעה פיזית או מניסיון להרוג אותנו.  הידיעה הזאת ברדיו, נחתה עלינו כמו אגרוף, את שיקפה את התהומות אליהם הידרדרנו. כמי שחווה חוויה דומה מהצד השני של המתרס, הבנו פתאום איך אנחנו נתפשים בעיני אחרים ולמה הפכנו.

איננו חושבים שחייל צה"ל ניסה לפגוע בתיירים הללו בזדון. האצבע פשוט קלה מדי על ההדק, והרגל על הדוושה במקרה של רייצ`ל קורי. אבל מהמקום של התייר במדינה תחת שלטון צבאי, אנחנו מסוגלים היום לראות את הרגל שלוחצת חזק על הגז במורד המדרון התלול. לראות את הבולדוזר ששועט בדרך בורמה.* הטקסט נכתב בפברואר 2005.

1.  בחרנו לכנות את ארצם של הבורמזים "בורמה", למרות החלטתו של המשטר הצבאי לכנות אותה "מיאנמר", ואולי דווקא בגלל זה.

2. הבורמזים זכו לעצמאות מידי הבריטים בשנת 1948. אביה של אנג סן סו צ`י, בוגיוק אנג סן, האיש שהוביל את בורמה לעצמאות, היה חבר טוב של בן גוריון, בן גוריון גם ביקר בבורמה, (ויש אומרים, ששם הוא למד לעמוד על הראש).

3. הציפיות היו לשחרורה של אנג סן סו צ`י, לאור לחץ בין לאומי, או לכל הפחות לשחרורה כדי להשתתף בחגיגות, כך שהיה זה די מאכזב לבורמזים רבים שכל שהותר לעשות הוא לחגוג בסניף המפלגה.

4. תיירים ניסו בעבר להיכנס לאזורים בבורמה שאסורים למערביים, הן למטרות טיול, והן למטרות צילום של הזוועות שנעשות במחנות עבודת הכפייה.

5 זה התייר השלישי שנפגע מ"כוחותינו" בשבועות האחרונים. רייצ`ל קורי נדרסה למוות ע"י בולדוזר צה"לי כשניסתה להגן על בית פלשתיני מפני הריסה ותייר נוסף נפצע לפני זמן קצר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אמיר ששון

  הגעתם רחוק, וכל הכבוד על האומץ, באמת. עכשיו הסתכלו נא קרוב, יותר קרוב, כאן כאן, בשלומי, נתיבות, בור שיבררמלההרבה הרבה כאן עבור רות סוף עבור,,,

 2. אמיר ששון

  הגעתם רחוק, וכל הכבוד על האומץ, באמת. עכשיו הסתכלו נא קרוב, יותר קרוב, כאן כאן, בשלומי, נתיבות, בור שיבררמלההרבה הרבה כאן עבור רות סוף עבור,,,

 3. דוד גיל

  בורמה דומה לאירן בכך שהמערב מאוחד בגינוי המשטר אותו מגבות סין ורוסיה ומונעות נקיטת סנקציות על ידי מועצת הבטחון. אבל כלת פרס נובל הנתונה במעצר בית הכריזה לא אחת שהיא מתנגדת לביקורי זרים במדינה שהכתירה אותה כמנצחת בבחירות וצמד הישראלים מתגאה בכך שלא שעה לה, בא למדינה, שיחד את הפקידים והתגרה פומבית בממסד הצבאי שנוא העם. האם זה חכם? הרי הם ידעו שהקלגסים עקבו אחריהם ויכלו לפגוע בהם בכל עת. אם לא נקטו בצעד שהיה אמור לערב את משרד החוץ הישראלי ניתן לנחש את שקרה. בורמה אשר נמנית על הענייה במדינות אסיה למרות עושרה החקלאי ובעלותה על נפט ומחצבים מוציאה הון עתק על חימוש ובחגיגה זו משתתפים סוחרי נשק ישראלים שטיפחו קשרים עם השלטון הצבאי. זו הסיבה לכך שהצבא נמנע מעימות עם צמד ההרפתקנים שחש כי ניקה מצפונו בידיעה שלא יאונה לו כל רע. זו האמת בסיפור ההתרברבות המטופש שהבאתם אשר בעקבותיו גילו החיילים אויבי משטר שטופלו לאחר שהצמד הישראלי חזר עטור תהילה לישראל מהמסע ההפגנתי. אין לטיול המטופש הזה שום מקבילה לנושא הפלשתינאי והשתתפות צעירים מאירופה במשלחות סיוע הומניטארי כאשר חלקם מתעמת עם חיילי צהל.

 4. דוד גיל

  בורמה דומה לאירן בכך שהמערב מאוחד בגינוי המשטר אותו מגבות סין ורוסיה ומונעות נקיטת סנקציות על ידי מועצת הבטחון. אבל כלת פרס נובל הנתונה במעצר בית הכריזה לא אחת שהיא מתנגדת לביקורי זרים במדינה שהכתירה אותה כמנצחת בבחירות וצמד הישראלים מתגאה בכך שלא שעה לה, בא למדינה, שיחד את הפקידים והתגרה פומבית בממסד הצבאי שנוא העם. האם זה חכם? הרי הם ידעו שהקלגסים עקבו אחריהם ויכלו לפגוע בהם בכל עת. אם לא נקטו בצעד שהיה אמור לערב את משרד החוץ הישראלי ניתן לנחש את שקרה. בורמה אשר נמנית על הענייה במדינות אסיה למרות עושרה החקלאי ובעלותה על נפט ומחצבים מוציאה הון עתק על חימוש ובחגיגה זו משתתפים סוחרי נשק ישראלים שטיפחו קשרים עם השלטון הצבאי. זו הסיבה לכך שהצבא נמנע מעימות עם צמד ההרפתקנים שחש כי ניקה מצפונו בידיעה שלא יאונה לו כל רע. זו האמת בסיפור ההתרברבות המטופש שהבאתם אשר בעקבותיו גילו החיילים אויבי משטר שטופלו לאחר שהצמד הישראלי חזר עטור תהילה לישראל מהמסע ההפגנתי. אין לטיול המטופש הזה שום מקבילה לנושא הפלשתינאי והשתתפות צעירים מאירופה במשלחות סיוע הומניטארי כאשר חלקם מתעמת עם חיילי צהל.

 5. שניר

  אין עוד מקום כזה, אין עוד עם של אנשים טובים כל כך. בודהיסטים עד העצם. רציחות, אונס, עינויים בחקירות, עבודה כפויה, התעמרות כלכלית, האזנות – קשה לתאר את הטרגדיה היומיומית שנראית רחוקה כל כך מכולנו.

  אני מתפלל שהמרד יצלח. אולי מנהיגי המערב יעשו משהו מועיל בכינוס המפואר הבא שלהם וילחצו על סין רגע לפני האולימפיאדה להפסיק את התמיכה בחונטה הרצחנית ותאוות הבצע הזו שמתעמרת ב-80 מיליון אזרחים בכל דרך, שרירותית ככל שתהא.

 6. שניר

  אין עוד מקום כזה, אין עוד עם של אנשים טובים כל כך. בודהיסטים עד העצם. רציחות, אונס, עינויים בחקירות, עבודה כפויה, התעמרות כלכלית, האזנות – קשה לתאר את הטרגדיה היומיומית שנראית רחוקה כל כך מכולנו.

  אני מתפלל שהמרד יצלח. אולי מנהיגי המערב יעשו משהו מועיל בכינוס המפואר הבא שלהם וילחצו על סין רגע לפני האולימפיאדה להפסיק את התמיכה בחונטה הרצחנית ותאוות הבצע הזו שמתעמרת ב-80 מיליון אזרחים בכל דרך, שרירותית ככל שתהא.

 7. איתמר יעקובי

  ריצ'ל קורי וחבריה לא היו תיירים, אלא מתנדבים שהגיעו לחיות בפלסטין – לא לטייל.

 8. איתמר יעקובי

  ריצ'ל קורי וחבריה לא היו תיירים, אלא מתנדבים שהגיעו לחיות בפלסטין – לא לטייל.

 9. יואל קורנבלום

  מעניין מה ההקבלה שגרמה לכם להסיק לאחר זמן כל כך ארוך ששני המצבים דומים? מה בכלל דומה פה? מה גרם לכם במקרה של התייר שנפגע להזכר בבורמה ובמצבכם שם כפי שאתם כותבים? לי נראה שאין הקבלה בכלל.

  במקרה של בורמה סין הדיקטטורית הענקית עם מליארד התושבים והאמצעים הרבים כובשת את בורמה הקטנה והדמוקראטית ופוגעת בתושבים. במקרה שלנו ישראל הקטנה והדמוקראטית נלחמת בדיקטאטורות המוסלמיות עם מליארד תושבים ועם שטח ומשאבים עוד יותר גדולים משל סין שמנסים כבר הרבה זמן לכבוש את ישראל. אז ישראל הצליחה במלחמותיה להשרד וגם מחזיקה בחלק קטן מאד משטח המוסלמים כדי שיהיה לה עומק איסטראטגי כלשהו להגן על השטח המאד קטן של ישראל (שאפילו קטן מאד משטחה של בורמה). נכון שלתושבים המקומיים זה לא נוח אבל זה עדיף על העלמותה של ישראל.

  נראה לי שאין דמיון בין שני המצבים ולכן באמת אולי תסבירו לנו את מקור הדמיון לפי דעתכם.

  נניח שהיה כאן מקרה אחר ובו בורמה היתה כובשת חלק קטן של סין ולא היתה מחזירה עד אשר סין היתה מסכימה לחיות בשלום עם בורמה. לדעתכם בורמה צריכה להחזיר את השטח אפילו אם סין ממשיכה להילחם בבורמה ולא מכירה בקיומה?

  אני מצפה בקוצר רוח לתשובתכם.

 10. יואל קורנבלום

  מעניין מה ההקבלה שגרמה לכם להסיק לאחר זמן כל כך ארוך ששני המצבים דומים? מה בכלל דומה פה? מה גרם לכם במקרה של התייר שנפגע להזכר בבורמה ובמצבכם שם כפי שאתם כותבים? לי נראה שאין הקבלה בכלל.

  במקרה של בורמה סין הדיקטטורית הענקית עם מליארד התושבים והאמצעים הרבים כובשת את בורמה הקטנה והדמוקראטית ופוגעת בתושבים. במקרה שלנו ישראל הקטנה והדמוקראטית נלחמת בדיקטאטורות המוסלמיות עם מליארד תושבים ועם שטח ומשאבים עוד יותר גדולים משל סין שמנסים כבר הרבה זמן לכבוש את ישראל. אז ישראל הצליחה במלחמותיה להשרד וגם מחזיקה בחלק קטן מאד משטח המוסלמים כדי שיהיה לה עומק איסטראטגי כלשהו להגן על השטח המאד קטן של ישראל (שאפילו קטן מאד משטחה של בורמה). נכון שלתושבים המקומיים זה לא נוח אבל זה עדיף על העלמותה של ישראל.

  נראה לי שאין דמיון בין שני המצבים ולכן באמת אולי תסבירו לנו את מקור הדמיון לפי דעתכם.

  נניח שהיה כאן מקרה אחר ובו בורמה היתה כובשת חלק קטן של סין ולא היתה מחזירה עד אשר סין היתה מסכימה לחיות בשלום עם בורמה. לדעתכם בורמה צריכה להחזיר את השטח אפילו אם סין ממשיכה להילחם בבורמה ולא מכירה בקיומה?

  אני מצפה בקוצר רוח לתשובתכם.

 11. שחר

  ישראל אינה דימוקרטיה. העובדה שאנחנו מצביעים פעם בכך וכך שנים אינה הופכת אותנו לדמוקרטיה. חמישית מאזרחי ישראל – הפלסטינים – חיים בדיקטטורה. עוד חמישית חיים בעוני שאינו מאפשר להם לקיים אפילו מראית עין של דמוקרטיה, חוץ מן הטרחה הדו או תלת-שנתית ללכת לקלפי. בנוסף, מעסיקה ממשלת ישראל מאות אלפי עבדים חסרי תנאים סוציאלים מינימלים וקוראת להם עובדי קבלן. במקומות עבודה רבים אחרים מפטרים באופן סידרתי עובדים אחרי 10 חודשי עבודה על מנת שלא יקבלו קביעות ותנאים הסוציאלים הנלווים לכך. בניגוד לכל דמוקרטיה, המדינה מפלה בין יהודים ללא יהודים בחוקיה. שיטה כזאת אינה נקראת דמוקרטיה, אלא אוליגרכיה ציונית תיאוקראטית. לצורך המשך קיומה הבטוח של האוליגרכיה הציונית התיאורקטית שוטפים אותנו במים גדולים – זוהי שטיפת המוח העיקבית בה אנו נתונים: שטיפת מוח לגבי ה"דמוקרטיה" שלנו, שטיפת מוח לגבי "הרצחנות" של ה"ערבים", ש"מנסים כל הזמן לכבוש את ישראל" (למרות שאנחנו כבשנו אותם. למרות שבמבחן המציאות אנחנו רצחנים פי כמה מהם). מה עוד יש לנו? שטיפת מוח קפיטליסטית הגורמת לאזרחי ישראל לזלזל בשאיפה לחיים צנועים שאינם מוקדשים למציאת הדרך הקלה ל"כסף הגדול", וממסדת מונחים כמו "כוחות שוק" כגורם טבע שיש להסתגל אליו או להיעלם. לשם שייך גם החלום הישראלי כל כך – "לעשות מכה". ועל הכל מנצחת שטיפת מוח גזענית הממקמת את היהודי מעל שאר העולם.
  המשפט שלך "ישראל הקטנה והדמוקראטית נלחמת בדיקטאטורות המוסלמיות עם מליארד תושבים ועם שטח ומשאבים עוד יותר גדולים" מדגים יפה את פריה של שטיפת המוח הזאת. האם באנו לאיזור כדי להילחם את מלחמת הדמוקרטיה? ברור שלא. מדוע, אם כן, אתה טורח להנגיד את הדמוקרטיה הישראלית (השיקרית) עם הדיקטטורה הערבית? מה זה משנה לעובדת הכיבוש? מה זה משנה לעובדה שאנחנו מגרשים מליוני בני אדם מבתיהם בא"י, שנבנו כשאנחנו עוד היינו יהודים אמיתים במקומות אחרים? מודע אתה נזקק להצגה שקרית זו של הדברים? טול קורה מבין עיניך. שיטת הממשל של המדינה שלך ממדרת כל מי שאינו יהודי ועשיר. השאר יכולים לקפוץ.
  אתה אומר – "אבל זה עדיף על העלמותה של ישראל". לא מסכים. עדיפה היעלמותה של ישראל על ישראל מנוולת וחסרת מוסר. להזכירך – יהודים חיו בלי מדינה אלפי שנים.

 12. שחר

  ישראל אינה דימוקרטיה. העובדה שאנחנו מצביעים פעם בכך וכך שנים אינה הופכת אותנו לדמוקרטיה. חמישית מאזרחי ישראל – הפלסטינים – חיים בדיקטטורה. עוד חמישית חיים בעוני שאינו מאפשר להם לקיים אפילו מראית עין של דמוקרטיה, חוץ מן הטרחה הדו או תלת-שנתית ללכת לקלפי. בנוסף, מעסיקה ממשלת ישראל מאות אלפי עבדים חסרי תנאים סוציאלים מינימלים וקוראת להם עובדי קבלן. במקומות עבודה רבים אחרים מפטרים באופן סידרתי עובדים אחרי 10 חודשי עבודה על מנת שלא יקבלו קביעות ותנאים הסוציאלים הנלווים לכך. בניגוד לכל דמוקרטיה, המדינה מפלה בין יהודים ללא יהודים בחוקיה. שיטה כזאת אינה נקראת דמוקרטיה, אלא אוליגרכיה ציונית תיאוקראטית. לצורך המשך קיומה הבטוח של האוליגרכיה הציונית התיאורקטית שוטפים אותנו במים גדולים – זוהי שטיפת המוח העיקבית בה אנו נתונים: שטיפת מוח לגבי ה"דמוקרטיה" שלנו, שטיפת מוח לגבי "הרצחנות" של ה"ערבים", ש"מנסים כל הזמן לכבוש את ישראל" (למרות שאנחנו כבשנו אותם. למרות שבמבחן המציאות אנחנו רצחנים פי כמה מהם). מה עוד יש לנו? שטיפת מוח קפיטליסטית הגורמת לאזרחי ישראל לזלזל בשאיפה לחיים צנועים שאינם מוקדשים למציאת הדרך הקלה ל"כסף הגדול", וממסדת מונחים כמו "כוחות שוק" כגורם טבע שיש להסתגל אליו או להיעלם. לשם שייך גם החלום הישראלי כל כך – "לעשות מכה". ועל הכל מנצחת שטיפת מוח גזענית הממקמת את היהודי מעל שאר העולם.
  המשפט שלך "ישראל הקטנה והדמוקראטית נלחמת בדיקטאטורות המוסלמיות עם מליארד תושבים ועם שטח ומשאבים עוד יותר גדולים" מדגים יפה את פריה של שטיפת המוח הזאת. האם באנו לאיזור כדי להילחם את מלחמת הדמוקרטיה? ברור שלא. מדוע, אם כן, אתה טורח להנגיד את הדמוקרטיה הישראלית (השיקרית) עם הדיקטטורה הערבית? מה זה משנה לעובדת הכיבוש? מה זה משנה לעובדה שאנחנו מגרשים מליוני בני אדם מבתיהם בא"י, שנבנו כשאנחנו עוד היינו יהודים אמיתים במקומות אחרים? מודע אתה נזקק להצגה שקרית זו של הדברים? טול קורה מבין עיניך. שיטת הממשל של המדינה שלך ממדרת כל מי שאינו יהודי ועשיר. השאר יכולים לקפוץ.
  אתה אומר – "אבל זה עדיף על העלמותה של ישראל". לא מסכים. עדיפה היעלמותה של ישראל על ישראל מנוולת וחסרת מוסר. להזכירך – יהודים חיו בלי מדינה אלפי שנים.

 13. סמי ארגון

  טוב חבר'ה, אנא לא להתלהם, כל אחד בכיוונו שלו! ישראל היא דמוקרטית, בכל אופן שואפת להיות דמוקרטית. בסבך הבעיות שלה כאן, זה כשלעצמו פלא דמוקרטי. אז למה לדבר על העלמותה של ישראל, או אי העלמותה. ישראל חזקה מבחינה צבאית, גם במידה רבה מדינית, אך הולכת ונחלשת מוסרית וחברתית, ועל תחומים אלה היא חייבת להתמקד כיום ובשנים הבאות. אבל ראו כמה אגוצנטרים אנו פוליטית-קיומית.
  א-ג-ב, אם לא שמתם-לב, זו אמורה להיות כתבה על……. ב-ו-ר-מ-ה המדממת, לא על ישראל – זו הנהנתנית או זו הסובלת וכו'. לידיעת כותבי המאמר ובמיוחד לחלק מן המגיבים.

 14. סמי ארגון

  טוב חבר'ה, אנא לא להתלהם, כל אחד בכיוונו שלו! ישראל היא דמוקרטית, בכל אופן שואפת להיות דמוקרטית. בסבך הבעיות שלה כאן, זה כשלעצמו פלא דמוקרטי. אז למה לדבר על העלמותה של ישראל, או אי העלמותה. ישראל חזקה מבחינה צבאית, גם במידה רבה מדינית, אך הולכת ונחלשת מוסרית וחברתית, ועל תחומים אלה היא חייבת להתמקד כיום ובשנים הבאות. אבל ראו כמה אגוצנטרים אנו פוליטית-קיומית.
  א-ג-ב, אם לא שמתם-לב, זו אמורה להיות כתבה על……. ב-ו-ר-מ-ה המדממת, לא על ישראל – זו הנהנתנית או זו הסובלת וכו'. לידיעת כותבי המאמר ובמיוחד לחלק מן המגיבים.

 15. ליאור

  שחר סמנת לי כרגע מי הם אויבי:

  אתה ושכמותך!!!– אביגדור לימברמן– באל"ד– הפלג הצפוני והדרומי– המתנחלים.

  האם שכחתי מישהוא???

  אני ישראלי ציוני גאה.

 16. ליאור

  שחר סמנת לי כרגע מי הם אויבי:

  אתה ושכמותך!!!– אביגדור לימברמן– באל"ד– הפלג הצפוני והדרומי– המתנחלים.

  האם שכחתי מישהוא???

  אני ישראלי ציוני גאה.

 17. יואל קורנבלום

  אני מסכים עם סמי ארגון שישראל היא דמוקראטיה וכמובן יש הרבה שניתן לשפר בכל חלקי הדמוקרטיה הישראלית. לא לשכוח שאנחנו במלחמה מתמדת עם העולם המוסלמי פשוט כדי להשרד ועם זה יש הגבלות בטחוניות וגם מלחמה לא נראית יפה אף פעם. גם מחסומים לא נראים יפה. אני גם שואל שאלה אחרת האם הפוסט הזה הוא באמת על בורמה? לי נראה שזאת היתה בסך הכל הקדמה ארוכה לסיפור מקומי.

  מה שהפריע לי בפוסט הזה ועל זה אני מוחה זה הוא שאנשים רבים פשוט אינם הוגנים ותמיד מסתירים את כוונתם האמיתית. באים ומדברים גבוהה גבוהה על זכויות אדם ושאר דברים יפים אבל למעשה יש להם כוונה אחרת. העיקרון כאן פשוט. מראים לכם מצב במקום מסוים ומציגים אותו בצורה מסויימת כדי לעורר את רחמכם ורגשות של סמפטיה על העניין וגם להביא אותכם להסכמה שזה זה לא בסדר. איך שהגעתם למצב הזה מיד מעבירים תמונה לכאן ואומרים גם כאן הדבר דומה ולכן גם פה הוא לא בסדר. אם אדם לא מודע לשיטה הזאת הוא ישתכנע שגם כאן העניין לא בסדר. זאת שיטה מאד מקובלת בין כל מיני דמאגוגים שפונים אל הרגש ולא אל ההיגיון. דרך אגב גם פרסומאים משתמשים בשיטה הזאת כל הזמן אמנם רק כדי לגרום לכם לקנות כל מיני דברים שאתם לא צריכים. לכן טוב להיות מודעים לשיטות האלה.

  אני עוד פעם מבקש מנורית ואסף שיסבירו לנו בצורה פשוטה ועניינית מדוע בורמה הזכירה להם את עניין התייר שנפגע בארץ כפי שהם כתבו.

  אני עדיין מחכה בקוצר רוח.

 18. יואל קורנבלום

  אני מסכים עם סמי ארגון שישראל היא דמוקראטיה וכמובן יש הרבה שניתן לשפר בכל חלקי הדמוקרטיה הישראלית. לא לשכוח שאנחנו במלחמה מתמדת עם העולם המוסלמי פשוט כדי להשרד ועם זה יש הגבלות בטחוניות וגם מלחמה לא נראית יפה אף פעם. גם מחסומים לא נראים יפה. אני גם שואל שאלה אחרת האם הפוסט הזה הוא באמת על בורמה? לי נראה שזאת היתה בסך הכל הקדמה ארוכה לסיפור מקומי.

  מה שהפריע לי בפוסט הזה ועל זה אני מוחה זה הוא שאנשים רבים פשוט אינם הוגנים ותמיד מסתירים את כוונתם האמיתית. באים ומדברים גבוהה גבוהה על זכויות אדם ושאר דברים יפים אבל למעשה יש להם כוונה אחרת. העיקרון כאן פשוט. מראים לכם מצב במקום מסוים ומציגים אותו בצורה מסויימת כדי לעורר את רחמכם ורגשות של סמפטיה על העניין וגם להביא אותכם להסכמה שזה זה לא בסדר. איך שהגעתם למצב הזה מיד מעבירים תמונה לכאן ואומרים גם כאן הדבר דומה ולכן גם פה הוא לא בסדר. אם אדם לא מודע לשיטה הזאת הוא ישתכנע שגם כאן העניין לא בסדר. זאת שיטה מאד מקובלת בין כל מיני דמאגוגים שפונים אל הרגש ולא אל ההיגיון. דרך אגב גם פרסומאים משתמשים בשיטה הזאת כל הזמן אמנם רק כדי לגרום לכם לקנות כל מיני דברים שאתם לא צריכים. לכן טוב להיות מודעים לשיטות האלה.

  אני עוד פעם מבקש מנורית ואסף שיסבירו לנו בצורה פשוטה ועניינית מדוע בורמה הזכירה להם את עניין התייר שנפגע בארץ כפי שהם כתבו.

  אני עדיין מחכה בקוצר רוח.

 19. אסף ונורית אל-בר

  שלום,
  וואו – תגובות קשות – או שאולי אנחנו פשוט לא רגיל לטוק בקים.
  הכתבה הזו נכתבה לפני למעלה מ-3 שנים. היינו צריכים לדאוג לציין את זה איכשהו.
  האמת היא שהיא נכתבה – כמו שצויין למעלה – דווקא על ישראל. המקרה של פעילי השלום שנרצחו על ידי צה"ל עורר רגשות קשים והכתבה נכתבה לאור הרצח.
  פרסמנו את זה שוב עכשיו, כי חשבנו שחלקו הגדול של המאמר יכול לתת קצת רקע למה שקורה בבורמה. יכול להיות שהיה עדיף לשמוט את הפסקה האחרונה בהקשר הנוכחי. זה באמת לא לטובת העניין הבורמזי שהוא דחוף יותר כרגע.
  עניין אחרון, אנחנו ממש לא מרגישים שאנחנו גיבורים כמו פר-פר ליי או כמו ריצ'ל קורי וחבריה ואנחנו גם לא מוצאים שום מקום להשוואה. להפך. אנחנו היינו בסה"כ תיירים שקצת לקחו סיכון.
  מה שניסינו לעשות פה זה לתאר את החווייה הקטנטונת והמינורית שלנו. אנחנו כל-כך שונים מלוחמי החופש האלה, עד שבתנאים הרבה יותר פשוטים נורא פחדנו. בעיננו זה רק מחדד ומבליט את האומץ של פעילי השלום באיזורי מלחמה.

  וכן, זה מזעזע שבמדינה שלנו – שהיא ממש לא דומה לבורמה – קורים מקרים של הרג של פעילי שלום. אין לזה שום תירוץ ואין לזה שום הצדקה. בפירוש האצבע קלה על ההדק ועל הדוושה. אפרופו ה-1.10 ואירועי אוקטובר. לישראל כדמוקרטיה יש שיעור די רציני ללמוד ביחס למפגינים – אלימים ולא אלימים. אנחנו רחוקים מדי מלהיות בסדר. העובדה שאיש עדיין לא נתן את הדין על אירועי אוקטובר מחדדת את העניין.

  התקווה שלנו בפרסום הפוסט הזה עכשיו, הייתה לעורר עניין ואמפטיה לעניין הבורמזי הנוכחי.
  נסיים אפוא, באיחולי הצלחה לאחינו הבורמזים במאבקם הקשה כל-כך.
  רק טוב,
  נורית ואסף

 20. אסף ונורית אל-בר

  שלום,
  וואו – תגובות קשות – או שאולי אנחנו פשוט לא רגיל לטוק בקים.
  הכתבה הזו נכתבה לפני למעלה מ-3 שנים. היינו צריכים לדאוג לציין את זה איכשהו.
  האמת היא שהיא נכתבה – כמו שצויין למעלה – דווקא על ישראל. המקרה של פעילי השלום שנרצחו על ידי צה"ל עורר רגשות קשים והכתבה נכתבה לאור הרצח.
  פרסמנו את זה שוב עכשיו, כי חשבנו שחלקו הגדול של המאמר יכול לתת קצת רקע למה שקורה בבורמה. יכול להיות שהיה עדיף לשמוט את הפסקה האחרונה בהקשר הנוכחי. זה באמת לא לטובת העניין הבורמזי שהוא דחוף יותר כרגע.
  עניין אחרון, אנחנו ממש לא מרגישים שאנחנו גיבורים כמו פר-פר ליי או כמו ריצ'ל קורי וחבריה ואנחנו גם לא מוצאים שום מקום להשוואה. להפך. אנחנו היינו בסה"כ תיירים שקצת לקחו סיכון.
  מה שניסינו לעשות פה זה לתאר את החווייה הקטנטונת והמינורית שלנו. אנחנו כל-כך שונים מלוחמי החופש האלה, עד שבתנאים הרבה יותר פשוטים נורא פחדנו. בעיננו זה רק מחדד ומבליט את האומץ של פעילי השלום באיזורי מלחמה.

  וכן, זה מזעזע שבמדינה שלנו – שהיא ממש לא דומה לבורמה – קורים מקרים של הרג של פעילי שלום. אין לזה שום תירוץ ואין לזה שום הצדקה. בפירוש האצבע קלה על ההדק ועל הדוושה. אפרופו ה-1.10 ואירועי אוקטובר. לישראל כדמוקרטיה יש שיעור די רציני ללמוד ביחס למפגינים – אלימים ולא אלימים. אנחנו רחוקים מדי מלהיות בסדר. העובדה שאיש עדיין לא נתן את הדין על אירועי אוקטובר מחדדת את העניין.

  התקווה שלנו בפרסום הפוסט הזה עכשיו, הייתה לעורר עניין ואמפטיה לעניין הבורמזי הנוכחי.
  נסיים אפוא, באיחולי הצלחה לאחינו הבורמזים במאבקם הקשה כל-כך.
  רק טוב,
  נורית ואסף

 21. נחמן

  כשחזקים, שולטים וקובעים, צריך לקבל החלטות, לשפר בעצמך את העולם שסביבך ולקחת אחריות על התוצאות. זה קשה ומיגע, ולפעמים הפיתוי חזק לוותר על הכול ולחזור לעמדת החולשה, המוכה וחסרת ההשפעה. אם אין אחריות, אין אשמה.
  לכל מה שכתבת בנושא החברתי/כלכלי אני מסכים, אבל זה לא אומר שאנחנו לא דמוקרטיה. עבדים מהגרי העבודה בצרפת חיים יותר טוב מהעובדים הזרים בארץ? בהודו העוני לא יותר גדול מאשר כאן? כולל אזרחים? ומה עם בריטניה המלאה באמהות צעירות חד הוריות וילדים אבודים שמסתובבים ברחובות הערים? והתורכים בגרמניה? אז אולי אין דמוקרטיות בעולם בעצם והכול זה דיקטטורה ברמה משתנה של אכיפה? לדעתי לא, ודברים כמו שלך עלולים עוד לזרוע יאוש והרגשה שאין טעם לנסות לשפר.
  החלק השני הוא ממש לא רציני ומטעה על מעמדנו ומקומנו כאן. אבחר שני משפטי מפתח כדי לא להיסחף לתגובה באורך הגלות שאליה אתה/את מציע/ה לחזור.
  "במבחן המציאות אנחנו רצחנים פי כמה מהם" – באמת? מציאות של מי? כמה מוסלמים נרצחו על ידי מוסלמים ב-60 השנה האחרונות? כמה על ידי יהודים? כמה מלחמות היו לעולם המוסלמי נגד מדינת ישראל לעומת מלחמות פנימיות של המוסלמים עם עצמם ומלחמות/מרידות שלהם במדינות אחרות?
  "להזכירך – יהודים חיו בלי מדינה אלפי שנים." – כאמור, געגועים לימי חוסר השליטה והמסכנות. אכן חיים נפלאים היו אלה, לא הייתה לנו שום שליטה על גורלנו – באירופה הרגו אותנו מידי פעם כשאיזה שליט היה צריך אויב לתעל אליו את האנרגיות השליליות והבעיות, כשאיזה שיכור היה צריך לפרוק את העצבים על מישהו שלא יחזיר, או כשאיזו כת נוצרית הייתה צריכה לשמור על אנרגיות דתיות גבוהות. בעולם הערבי/מוסלמי הרגו אותנו קצת פחות, אבל חיינו במעמד סוג ב' (דימי?) שצריך לזוז ולהשתחוות כשמוסלמי עובר, לשלם מיסים גבוהים במיוחד ולהגיע למעמד סביר רק במקרה של הצטיינות מקצועית עילאית, וכל זה, כמובן, תלוי במצב הרוח שבו האמיר קם הבוקר. העיקר שלא קיבלנו שום שטח לאחריותנו מהקולוניאליסטים הבריטים (סליחה, כבשנו באכזריות מהערבים), לא ניהלנו לעצמנו מדיניות כלכלית, לא היינו אחראים על קיומנו, לא טעינו, לא פגענו באף אחד ויכלנו למות במצפון נקי, אם הגענו לגיל שהמצפון כבר התפתח בו.
  אני מעדיף לדעת שהכשלון הכלכלי חברתי במדינה הזו הוא אחריותי כי אני לא עושה מספיק, לדעת שפעם בשנתיים שלוש אני משפיע במשהו, לדעת שיש לי זכות לצאת להפגין נגד דברים שמפריעים לי, יש לי זכות להקים תנועה פוליטית או חוץ פרלמנטרית ולהילחם, גם אם אני ערבי, אגב, ושמחר לא יהרגו אותי או יקחו את כל רכושי כי יש לי אף מעוקל או כי השליט החליט שצברתי יותר מידי רכוש או השפעה.

 22. נחמן

  כשחזקים, שולטים וקובעים, צריך לקבל החלטות, לשפר בעצמך את העולם שסביבך ולקחת אחריות על התוצאות. זה קשה ומיגע, ולפעמים הפיתוי חזק לוותר על הכול ולחזור לעמדת החולשה, המוכה וחסרת ההשפעה. אם אין אחריות, אין אשמה.
  לכל מה שכתבת בנושא החברתי/כלכלי אני מסכים, אבל זה לא אומר שאנחנו לא דמוקרטיה. עבדים מהגרי העבודה בצרפת חיים יותר טוב מהעובדים הזרים בארץ? בהודו העוני לא יותר גדול מאשר כאן? כולל אזרחים? ומה עם בריטניה המלאה באמהות צעירות חד הוריות וילדים אבודים שמסתובבים ברחובות הערים? והתורכים בגרמניה? אז אולי אין דמוקרטיות בעולם בעצם והכול זה דיקטטורה ברמה משתנה של אכיפה? לדעתי לא, ודברים כמו שלך עלולים עוד לזרוע יאוש והרגשה שאין טעם לנסות לשפר.
  החלק השני הוא ממש לא רציני ומטעה על מעמדנו ומקומנו כאן. אבחר שני משפטי מפתח כדי לא להיסחף לתגובה באורך הגלות שאליה אתה/את מציע/ה לחזור.
  "במבחן המציאות אנחנו רצחנים פי כמה מהם" – באמת? מציאות של מי? כמה מוסלמים נרצחו על ידי מוסלמים ב-60 השנה האחרונות? כמה על ידי יהודים? כמה מלחמות היו לעולם המוסלמי נגד מדינת ישראל לעומת מלחמות פנימיות של המוסלמים עם עצמם ומלחמות/מרידות שלהם במדינות אחרות?
  "להזכירך – יהודים חיו בלי מדינה אלפי שנים." – כאמור, געגועים לימי חוסר השליטה והמסכנות. אכן חיים נפלאים היו אלה, לא הייתה לנו שום שליטה על גורלנו – באירופה הרגו אותנו מידי פעם כשאיזה שליט היה צריך אויב לתעל אליו את האנרגיות השליליות והבעיות, כשאיזה שיכור היה צריך לפרוק את העצבים על מישהו שלא יחזיר, או כשאיזו כת נוצרית הייתה צריכה לשמור על אנרגיות דתיות גבוהות. בעולם הערבי/מוסלמי הרגו אותנו קצת פחות, אבל חיינו במעמד סוג ב' (דימי?) שצריך לזוז ולהשתחוות כשמוסלמי עובר, לשלם מיסים גבוהים במיוחד ולהגיע למעמד סביר רק במקרה של הצטיינות מקצועית עילאית, וכל זה, כמובן, תלוי במצב הרוח שבו האמיר קם הבוקר. העיקר שלא קיבלנו שום שטח לאחריותנו מהקולוניאליסטים הבריטים (סליחה, כבשנו באכזריות מהערבים), לא ניהלנו לעצמנו מדיניות כלכלית, לא היינו אחראים על קיומנו, לא טעינו, לא פגענו באף אחד ויכלנו למות במצפון נקי, אם הגענו לגיל שהמצפון כבר התפתח בו.
  אני מעדיף לדעת שהכשלון הכלכלי חברתי במדינה הזו הוא אחריותי כי אני לא עושה מספיק, לדעת שפעם בשנתיים שלוש אני משפיע במשהו, לדעת שיש לי זכות לצאת להפגין נגד דברים שמפריעים לי, יש לי זכות להקים תנועה פוליטית או חוץ פרלמנטרית ולהילחם, גם אם אני ערבי, אגב, ושמחר לא יהרגו אותי או יקחו את כל רכושי כי יש לי אף מעוקל או כי השליט החליט שצברתי יותר מידי רכוש או השפעה.

 23. עופר נ.

  הכת הצבאית בבורמה היא בורמזית לחלוטין. הטענות נגד סין מתייחסות לתמיכה שלה בכת הזו.

 24. עופר נ.

  הכת הצבאית בבורמה היא בורמזית לחלוטין. הטענות נגד סין מתייחסות לתמיכה שלה בכת הזו.

 25. עופר נ.

  בחלק מהמקרים אם לא בכולם יש חשד כבד להריגה או אף רצח, גם אם היתה אלימות בהפגנות. וזכור את מקרה אסיל עאסלה שנורה בגבו במטע.

 26. עופר נ.

  בחלק מהמקרים אם לא בכולם יש חשד כבד להריגה או אף רצח, גם אם היתה אלימות בהפגנות. וזכור את מקרה אסיל עאסלה שנורה בגבו במטע.

 27. הכי-טופל

  קראתי ולא ידעתי אם לצחוק או לבכות?
  בא לכם לטייל בבורמה טיילו תהנו
  מה זה הצדקנות הזו ? לשחד את הפקידים כדי לא לתת כסף לשלטון נו באמת ..תרגעו
  סיפור התגים שאתם מסתובבים איתם מי אתם בכלל מה אתם מבינים על האנשים שפגשתם והסתייגו ממחפשי צרות ומעוררי מהומות?
  ת'אמת? נשמע כמו ישראלים שמחפשים ריגוש של מורדים…ובעיקר עאלק..

 28. הכי-טופל

  קראתי ולא ידעתי אם לצחוק או לבכות?
  בא לכם לטייל בבורמה טיילו תהנו
  מה זה הצדקנות הזו ? לשחד את הפקידים כדי לא לתת כסף לשלטון נו באמת ..תרגעו
  סיפור התגים שאתם מסתובבים איתם מי אתם בכלל מה אתם מבינים על האנשים שפגשתם והסתייגו ממחפשי צרות ומעוררי מהומות?
  ת'אמת? נשמע כמו ישראלים שמחפשים ריגוש של מורדים…ובעיקר עאלק..

 29. גיל

  1. כל הכבוד על המוכנות שלכם לקחת סיכון, גם אם מינימלי, במדינה דיקטטורית שמופעל
  בה משטר פיקוח נוקשה ושנעשים בה מעשי דיכוי ואלימות, כולל הרג של מתנגדים.
  2. אני מבין את תחושת האמפטיה שלכם, כזרים שלקחו סיכון בבורמה, עם זרים שלוקחים סיכון כאן,
  אבל לא מסכים לה.
  חוסר ההסכמה שלי מבוסס על הבנה שונה של המצב כאן ושם, ששונים, לדעתי, תכלית שינוי.
  אבל אין בחוסר ההסכמה שלי בכדי להפחית את הצער שלי על מותם של צעירים אמיצים אידיאליסטיים
  שמנסים לתקן עולם ובוודאי שאינני חייב להסכים עם המטרה של אדם , כדי להעריך או להעריץ את
  הלהט והמחוייבות שלו.
  3. לטובת המצב הבורמזי, שכולי תקווה שהגיע לסיטואציה שבה הלחץ הבינלאומי יכול להביא לשינוי אפשרי,
  אני חושב שהיה כדאי להימנע מכל קישור עם הבוץ הישראלי-פלסטיני המורכב.

 30. גיל

  1. כל הכבוד על המוכנות שלכם לקחת סיכון, גם אם מינימלי, במדינה דיקטטורית שמופעל
  בה משטר פיקוח נוקשה ושנעשים בה מעשי דיכוי ואלימות, כולל הרג של מתנגדים.
  2. אני מבין את תחושת האמפטיה שלכם, כזרים שלקחו סיכון בבורמה, עם זרים שלוקחים סיכון כאן,
  אבל לא מסכים לה.
  חוסר ההסכמה שלי מבוסס על הבנה שונה של המצב כאן ושם, ששונים, לדעתי, תכלית שינוי.
  אבל אין בחוסר ההסכמה שלי בכדי להפחית את הצער שלי על מותם של צעירים אמיצים אידיאליסטיים
  שמנסים לתקן עולם ובוודאי שאינני חייב להסכים עם המטרה של אדם , כדי להעריך או להעריץ את
  הלהט והמחוייבות שלו.
  3. לטובת המצב הבורמזי, שכולי תקווה שהגיע לסיטואציה שבה הלחץ הבינלאומי יכול להביא לשינוי אפשרי,
  אני חושב שהיה כדאי להימנע מכל קישור עם הבוץ הישראלי-פלסטיני המורכב.

 31. ליאור

  רייכל לא עושה מוזיקה בשם(in the name of). רייכל עושה מוזיקה קליטה, נמכרת ומינורית ברובה. אם תקשיב לשיריו החלק שייסחופ אותך יהיה זה של השירה האתיופית ובחלק זה של השיר אתה שומע את אבותייהם של הזמרים דרך קולם הזר ומנעד הסלסול שלהם. לכך אין קשר אם נולדו בארץ או אם רייכל סובל (וזו מחלה) מפחד מרמת החיים והתרבות של מדינות אפריקאיות וכו,. הקול הבוקע מגרונם הוא חלק מהיותם צאצאים של ההסטוריה ןהתרבות האתיופית. מה שיונג קרא לו מטען גנטי אוניברסלי או יהודה עמיחי קרא לו דורות של אבותיו העומדים על כתפיו ואחד על כתפי השני, כמו בתרגיל לוליני בקרקס. ובכך יש יופי אמית (עם או בלי המודעות לעניין של הזמר עצמו).

  רייכל היה רק הסוכן (ובכך מתחיל ומסתיים תפקידו) שהביא לאוזנינו את האנשים האלו עם הקולות הנפלאים שדרכם ניתן לחוש בנופ מולדתם כאילו הוא מונח לפנינו. כמו שאמרה בסרט אחת הזמרות – לה לא היה קהל כמו לאדון עידן רייכל, וזאת מכיוון שהרבה מאיתנו חולים באותה חרדה בה חי רייכל (כמשתמע מתיאור הסרט) שמזהה תרבויות שונות כמסוכנות ומלוכלכות. בדיוק כשם שבן גוריון זיהה את הורי אבי מתימן כסוכנים של תרבות אינפנטילית, חייתית, לא מחונכים ומלוכלכים. מי ייתן וכחלק מפועלו (ופועלו של גרוניך ואחרים) תצמח סצנה של מוזיקה אתיופית (תימנית מרוקאית וכו,) אורגילית בארץ גם אם לא תמכור תקליטי זהב .

  לצד תקליטים של ג'והן קולטריין בבייתי תמיד תמצא מוזיקה תיימנית ןמוזיקה מקורית לא מופקת אפריקאית ממדינות שונות. זו המהפכה שלי.
  תודה

 32. ליאור

  רייכל לא עושה מוזיקה בשם(in the name of). רייכל עושה מוזיקה קליטה, נמכרת ומינורית ברובה. אם תקשיב לשיריו החלק שייסחופ אותך יהיה זה של השירה האתיופית ובחלק זה של השיר אתה שומע את אבותייהם של הזמרים דרך קולם הזר ומנעד הסלסול שלהם. לכך אין קשר אם נולדו בארץ או אם רייכל סובל (וזו מחלה) מפחד מרמת החיים והתרבות של מדינות אפריקאיות וכו,. הקול הבוקע מגרונם הוא חלק מהיותם צאצאים של ההסטוריה ןהתרבות האתיופית. מה שיונג קרא לו מטען גנטי אוניברסלי או יהודה עמיחי קרא לו דורות של אבותיו העומדים על כתפיו ואחד על כתפי השני, כמו בתרגיל לוליני בקרקס. ובכך יש יופי אמית (עם או בלי המודעות לעניין של הזמר עצמו).

  רייכל היה רק הסוכן (ובכך מתחיל ומסתיים תפקידו) שהביא לאוזנינו את האנשים האלו עם הקולות הנפלאים שדרכם ניתן לחוש בנופ מולדתם כאילו הוא מונח לפנינו. כמו שאמרה בסרט אחת הזמרות – לה לא היה קהל כמו לאדון עידן רייכל, וזאת מכיוון שהרבה מאיתנו חולים באותה חרדה בה חי רייכל (כמשתמע מתיאור הסרט) שמזהה תרבויות שונות כמסוכנות ומלוכלכות. בדיוק כשם שבן גוריון זיהה את הורי אבי מתימן כסוכנים של תרבות אינפנטילית, חייתית, לא מחונכים ומלוכלכים. מי ייתן וכחלק מפועלו (ופועלו של גרוניך ואחרים) תצמח סצנה של מוזיקה אתיופית (תימנית מרוקאית וכו,) אורגילית בארץ גם אם לא תמכור תקליטי זהב .

  לצד תקליטים של ג'והן קולטריין בבייתי תמיד תמצא מוזיקה תיימנית ןמוזיקה מקורית לא מופקת אפריקאית ממדינות שונות. זו המהפכה שלי.
  תודה

 33. רתם

  ברצוני להציע לכם עוד גיבורים וגיבורות: בתי הכלא של הכיבוש מלאים בהם, כולל האסירה שנכתב עליה כאן באתר, ששוהה בצינוק יחד עם תינוקת. הסבל של הבורמזים נוראי ואין היררכיה בין סבל לסבל, אבל, אתם מוכנים גם לענוד תגים לשחרור אסירים פוליטיים שלא נשפטו, למשל, מכאן? מעל יד הבית?

 34. רתם

  ברצוני להציע לכם עוד גיבורים וגיבורות: בתי הכלא של הכיבוש מלאים בהם, כולל האסירה שנכתב עליה כאן באתר, ששוהה בצינוק יחד עם תינוקת. הסבל של הבורמזים נוראי ואין היררכיה בין סבל לסבל, אבל, אתם מוכנים גם לענוד תגים לשחרור אסירים פוליטיים שלא נשפטו, למשל, מכאן? מעל יד הבית?