• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

עוד על השביתה ועל עלית

איציק ספורטא

אתמול והיום השתתפתי במשמרת מחאה בכניסה לסניף קופי טו גו שפועל תחת המותג Elite Coffee שבו שובתות המלצריות והמלצרים. מלבד דברי השבח לעובדות ולעובדים על אומץ ליבן/ם אפשר היה לראות עד כמה ההנהלה חוששת מפעילות שכזו, על הבוקר אתמול הוציאו מסמך הסותר כביכול את טענות העובדים, כמו כן הוצבו שלטים, גם על עמודי חשמל, בהם נטען שכל מה שאומרות העובדות בשקר יסודו. יותר מכך מספר עובדות שהציגו עצמן כמלצריות התערבו בקהל השובתות ובפיהן תסריטים שנכתבו כנראה על ידי יחצ"ני הרשת, בדברים כמו, כואב הלב על מה שאתן (השובתות) עושות לרשת המטיבה הזו שרק דואגת לכן, ועוד.   

השובתות טענו שאותן עובדות אינן מלצריות אלא מצויות בדרגות הניהול השונות, אבל מה לא עושים בכדי למנוע התארגנות של עובדים, גם שקר הופך לאמת. כמו כן המעסיק שכר חברת שמירה ובכל כניסה עמדו כמה שומרים, עד ארבעה. אבל הדבר החשוב ביותר היה הענות הציבור, רבים מאלו שרצו לבוא בשערי בית הקפה נמנעו מכך לבקשת השובתות. אין מראה יפה יותר מלראות בית קפה ריק כתוצאה מפעילות של עובדות ועובדים שעומדים/ות על זכויותיהם/ן.

כשאני חושב על כך יש למשמרת כזו משמעות מעבר לדיבורים, הפגנות ועוד, זה קרה דרך אגב גם במשמרת המחאה מול קסטרו בדיזינגוף, נשים וגברים אינם רוצים להיות חלק מהמהלך בו מעסיקים עושים בעובדים כבשלהם, רק צריך פשוט להזכיר להם וזאת עושה משמרת המחאה של השובתים. כדי שזה ממש יצליח צריכים תומכים ותומכות להצטרף לפעילות ולעמוד לפני בית הקפה בעיקר בסוף השבוע, מה  גם שהשובתים והשובתות זקוקים לתמיכה הזו.

בכלל השביתה היא בסניף אחד של חברה שיש לה נקודות מכירה  ב-50 מקומת שונים, בעיקר מקומות עבודה, אם העובדים במקומות הללו יחרימו את החברה ההשפעה תהיה גדולה עוד יותר. החברה הינה שותפות בין שתי חברות, קופי טו גו וקבוצת שטראוס עלית. רגע, האם זו לא אותה חברה שיושבת הראש שלה מתבטאת לא פעם בזכות אחריותם החברתית (גם בכנס האחרון של ארגון מעלה) של ארגונים, הגברת עפרה שטראוס? כן, זו ממש אותה החברה שבקוד האתי שלה נכתב: "אנו מודעים לאחריותנו כלפי עובדים בחברה, המועסקים באמצעות קבלני משנה. אנו מתחייבים לפעול על מנת לוודא כי תנאי עבודתם של עובדים אלה הינם נאותים וכי זכויותיהם הקבועות בחוק נשמרות על ידי מעסיקיהם הישירים" עם כך לגבי עובדי קבלן על אחת כמה וכמה לגבי עובדים בחברות בהן שטראוס עלית שותפה, אבל אולי לא, דיבורים לחוד ומעשים לחוד.

עורכת הדין המייצגת את הרשת היא סיגל פעיל מדור שלם דורש שלום לשעבר, הנה עוד דוגמה לכך שהנאורים, כמוה וכמו טל זילברשטיין, משרתים את ההון כאילו כלום, בלי שום נקיפות מצפון, מה לנו עובדים ועובדות וזכויותיהם כאשר מנגד עומד מעסיק חזק.

אני לא מבין כיצד אנשים ונשים שמכבדים/ות את עצמן/ם יכולים לחיות בשלום עם דיבורים גבוהים ומעשים נמוכים, הדבר היחיד שנדרש הוא עקביות, או שמא בעסקים כמו בעסקים אין ערך לכלום רק לשורה התחתונה? כי אז כל הדיבורים על אחריות חברתית אינם אלא מסיכה של פורים שעוטים אנשים אלו על פניהם כל השנה.

תגידו, מה כל הכתיבה הזו על שביתה של כמה עשרות עובדים ועובדות לעומת השביתות הגדולות של מורים ומרצים? אומר שעובדים ועובדות אלו שאינם מאורגנים זקוקים לתמיכה אם לא רבה יותר לפחות באותה מידה כמו העובדים המאורגנים האחרים. העתיד הוא התארגנות של עובדים בבתי קפה, מסעדות, שמירה, ניקיון ובכל מקום שעד עתה נראה כמנותק מהעבודה המאורגנת. בלעדי זה גם העובדים המאורגנים יפסידו לאורך זמן את מה שיש להם.

כנראה שיעניין אותך גם: