עוד על השביתה ועל עלית

איציק ספורטא

אתמול והיום השתתפתי במשמרת מחאה בכניסה לסניף קופי טו גו שפועל תחת המותג Elite Coffee שבו שובתות המלצריות והמלצרים. מלבד דברי השבח לעובדות ולעובדים על אומץ ליבן/ם אפשר היה לראות עד כמה ההנהלה חוששת מפעילות שכזו, על הבוקר אתמול הוציאו מסמך הסותר כביכול את טענות העובדים, כמו כן הוצבו שלטים, גם על עמודי חשמל, בהם נטען שכל מה שאומרות העובדות בשקר יסודו. יותר מכך מספר עובדות שהציגו עצמן כמלצריות התערבו בקהל השובתות ובפיהן תסריטים שנכתבו כנראה על ידי יחצ"ני הרשת, בדברים כמו, כואב הלב על מה שאתן (השובתות) עושות לרשת המטיבה הזו שרק דואגת לכן, ועוד.   

השובתות טענו שאותן עובדות אינן מלצריות אלא מצויות בדרגות הניהול השונות, אבל מה לא עושים בכדי למנוע התארגנות של עובדים, גם שקר הופך לאמת. כמו כן המעסיק שכר חברת שמירה ובכל כניסה עמדו כמה שומרים, עד ארבעה. אבל הדבר החשוב ביותר היה הענות הציבור, רבים מאלו שרצו לבוא בשערי בית הקפה נמנעו מכך לבקשת השובתות. אין מראה יפה יותר מלראות בית קפה ריק כתוצאה מפעילות של עובדות ועובדים שעומדים/ות על זכויותיהם/ן.

כשאני חושב על כך יש למשמרת כזו משמעות מעבר לדיבורים, הפגנות ועוד, זה קרה דרך אגב גם במשמרת המחאה מול קסטרו בדיזינגוף, נשים וגברים אינם רוצים להיות חלק מהמהלך בו מעסיקים עושים בעובדים כבשלהם, רק צריך פשוט להזכיר להם וזאת עושה משמרת המחאה של השובתים. כדי שזה ממש יצליח צריכים תומכים ותומכות להצטרף לפעילות ולעמוד לפני בית הקפה בעיקר בסוף השבוע, מה  גם שהשובתים והשובתות זקוקים לתמיכה הזו.

בכלל השביתה היא בסניף אחד של חברה שיש לה נקודות מכירה  ב-50 מקומת שונים, בעיקר מקומות עבודה, אם העובדים במקומות הללו יחרימו את החברה ההשפעה תהיה גדולה עוד יותר. החברה הינה שותפות בין שתי חברות, קופי טו גו וקבוצת שטראוס עלית. רגע, האם זו לא אותה חברה שיושבת הראש שלה מתבטאת לא פעם בזכות אחריותם החברתית (גם בכנס האחרון של ארגון מעלה) של ארגונים, הגברת עפרה שטראוס? כן, זו ממש אותה החברה שבקוד האתי שלה נכתב: "אנו מודעים לאחריותנו כלפי עובדים בחברה, המועסקים באמצעות קבלני משנה. אנו מתחייבים לפעול על מנת לוודא כי תנאי עבודתם של עובדים אלה הינם נאותים וכי זכויותיהם הקבועות בחוק נשמרות על ידי מעסיקיהם הישירים" עם כך לגבי עובדי קבלן על אחת כמה וכמה לגבי עובדים בחברות בהן שטראוס עלית שותפה, אבל אולי לא, דיבורים לחוד ומעשים לחוד.

עורכת הדין המייצגת את הרשת היא סיגל פעיל מדור שלם דורש שלום לשעבר, הנה עוד דוגמה לכך שהנאורים, כמוה וכמו טל זילברשטיין, משרתים את ההון כאילו כלום, בלי שום נקיפות מצפון, מה לנו עובדים ועובדות וזכויותיהם כאשר מנגד עומד מעסיק חזק.

אני לא מבין כיצד אנשים ונשים שמכבדים/ות את עצמן/ם יכולים לחיות בשלום עם דיבורים גבוהים ומעשים נמוכים, הדבר היחיד שנדרש הוא עקביות, או שמא בעסקים כמו בעסקים אין ערך לכלום רק לשורה התחתונה? כי אז כל הדיבורים על אחריות חברתית אינם אלא מסיכה של פורים שעוטים אנשים אלו על פניהם כל השנה.

תגידו, מה כל הכתיבה הזו על שביתה של כמה עשרות עובדים ועובדות לעומת השביתות הגדולות של מורים ומרצים? אומר שעובדים ועובדות אלו שאינם מאורגנים זקוקים לתמיכה אם לא רבה יותר לפחות באותה מידה כמו העובדים המאורגנים האחרים. העתיד הוא התארגנות של עובדים בבתי קפה, מסעדות, שמירה, ניקיון ובכל מקום שעד עתה נראה כמנותק מהעבודה המאורגנת. בלעדי זה גם העובדים המאורגנים יפסידו לאורך זמן את מה שיש להם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גלי

  היה מחמם את הלב לראות שהמאבק מצליח, העובדים פנו לאנשים שהגיעו לסניף וסיפרו להם על המאבק.
  אף אחד מה"לקוחות" הפוטנציאלים לא נכנס לקנות קפה.
  בפנים ישבו כמה אנשים שהתחזו ללקוחות- לדברי המלצרים השובתים אלו היו חברים של בעלי הרשת.
  אחת מהמנהלות עמדה בחוץ וחילקה מכתב שמסביר עד כמה הרשת דואגת לעובדים ועד כמה המאבק שלהם לא מוצדק.
  אבל העוברים והשבים לא בלעו את הבלוף.
  חזקו ואמצו!

 2. גלי

  היה מחמם את הלב לראות שהמאבק מצליח, העובדים פנו לאנשים שהגיעו לסניף וסיפרו להם על המאבק.
  אף אחד מה"לקוחות" הפוטנציאלים לא נכנס לקנות קפה.
  בפנים ישבו כמה אנשים שהתחזו ללקוחות- לדברי המלצרים השובתים אלו היו חברים של בעלי הרשת.
  אחת מהמנהלות עמדה בחוץ וחילקה מכתב שמסביר עד כמה הרשת דואגת לעובדים ועד כמה המאבק שלהם לא מוצדק.
  אבל העוברים והשבים לא בלעו את הבלוף.
  חזקו ואמצו!

 3. יואב

  כפי שכתבת, לכתוב ולדבר זה יפה, אבל המעשה יפה וחשוב עוד יותר. לכן לא מספיק להגיע להפגנות הללו, אלא היגע הזמן, כמו במחוזות אחרים, לשרוף את המועדון. גם בלי זה שום דבר לא יזוז, ומי שלא מאמין, שיבדוק קצת בספרי ההיסטוריה

 4. יואב

  כפי שכתבת, לכתוב ולדבר זה יפה, אבל המעשה יפה וחשוב עוד יותר. לכן לא מספיק להגיע להפגנות הללו, אלא היגע הזמן, כמו במחוזות אחרים, לשרוף את המועדון. גם בלי זה שום דבר לא יזוז, ומי שלא מאמין, שיבדוק קצת בספרי ההיסטוריה

 5. ירדנה אלון

  בתקופה האחרונה אנו עדים למתקפת שביתות (כן ירבו) בכל מיני סקטורים במשק,כנראה שנמאס לאזרחים לכלות ימיהם בעבודה קשה ובשכר זעום בעיקר לנוכח החיים הראוותניים והנהנתנים של קובעי המדיניות, ובעיקר קובעי המדיניות הכלכלית,וכל אלה שקרובים לצלחת ומגינים עליהם (גם הסתרה של אורח החיים הנהנתני והראוותני זה סוג של שיתוף פעולה והגנה על..) העיקרון של המאבק צריך להיות ברור שכר הוגן והולם על עבודה,בין אם זאת עבודת שרות (כמו במקרה הזה מלצרות , ואם כל עבודה אחרת), באופן אישי אינני רואה הבדל רב בין שביתה של מלצרים/יות,של מורים,של מרצים או של אחיות בבתי חולים או עובדות נקיון, או עבדי קבלן באשר הם, שכן המשותף לכולם זה מהות המאבק, שהוא שכר הוגן, על כן אולי טוב היה לדעתי אם כל הגורמים ישלבו ידיים ביציאה למאבק משולב ומשותף. מאבק על העיקרון של שכר הגון והוגן על עבודה. ולא מאבק סקטוריאלי,כלומר מאבק שבו כל סקטור נאבק את מאבקו האישי צודק ככל שיהיה ויניח לאחרים להינמק בשכר העלוב,ואולי לשלב את כל המאבקים החברתיים תחת קורת גג אחת,ובמקום להאבק רק מאבק על הגדלת קצבאות למען זקנים וחולים ניצולי השואה(צודק ככל שיהיה) להיאבק למען הגדלת הקיצבאות לכל הזקנים והחולים בחברה, מאבק המורים צודק ככל שיהיה צריך לשלב גם את המאבק על הגדלת קצבאות הבטחת ההכנסה כדי שלבתי הספר בהם מלמדים המורים לא יגיעו ילדים רעבים, ילד רעב, או רועד מקור ,לא ישב בכיתה ויתמקד בחומר הלימודי ולא משנה עד כמה המורה טוב ואיכותי לאחר ששכרו הועלה, הוא יתמקד בבטנו המקרקרת מרעב או בקור העז שהוא חש כי אין לו בגד חם שיגן עליו מפני הקור, הדברים משולבים זה בזה, חינוך טוב ככל שיהיה זקוק גם למרחב ולאוירה לימודית נוחים על מנת שיתפתח והוא לא יתפתח תחת אוירה של רעב ומצוקה חומרית, ילדים הם לא נזירים פרנציסקאניים שנשבעו לאל ולכנסייה שבועת חיי עוני וסגפנות מבחירה מודעת. שאם לא כן אנו האזרחים במו ידנו יוצרים חברה הירארכית ובלתי שוויונית אפריורי,ועל כן הדרישה לצאת למאבק על הגדלת קצבאות הבטחת ההכנסה,זהו הפרוש שלי לסולידריות חברתית,שכן, אם על פי טענתם של המורים כאשר שכרם יגדל גם האיכות שלהם כמחנכים תגבר,טיעון זה לא יוכל לשאת פרי במקומות בהם שולטים המצוקה והעוני החומרי .כל עוד המאבקים הם מאבקים סקטוריאליים לא רק שזה בא על חשבון האחרים, זה גם מעודד את קובעי המדיניות הכלכלית ליצור הרארכיה מעמדית כלכלית, מפני שהם תמיד יכולים לטעון לא אנחנו יצרנו הראראכיה כזאת, זה בא מלמטה זה רצונו של העם, הציבור יצר אותה כלומר הציבור רוצה בה.ואנחנו כמשרתי הציבור עושים את רצונו.

  ו ואם בשרות הציבור עסקינן הנה מספר מילים על אמנות השרות – באשר למאבק המלצרים/יות – עבודות שרות נחשבו משום מה תמיד לעבודות נחותות ועל כן הזלזול באלה שעובדים בהם (הזלזול מתבטא גם בשכר אולם לא רק) אולי הגיעה העת לצאת לקמפיין תקשורתי שיסביר ויבהיר לחברה הישראלית שלתת שרות זה לא נחות זוהי אמנות, אמנות השרות כלומר אפשר להביט על נושא מתן השרותים במבט אחר לשנות את זוית הראייה ולהסתכל על הנושא מנקודת מבט מחייבת ולא שוללת, אולם מהפך שכזה יכול להתחולל אם נותני השרותים ישנו את גישתם לעצמם ויראו בשרות שהם נותנים אמנות ומקור לגאווה מקצועית,ולא יפנימו את המבט המזלזל שאותו סיגלה לעצמה החברה הישראלית הרואה בנותני השרותים חוטבי עצים ושואבי מים, פרי באושים של שנים רבות בהם החזקנו בהשקפת עולם הרארכית של אדונים ומשרתים כך התייחסה החברה הישראלית לערבים, למזרחים, והיום למהגרי העבודה, עכשיו הכל חוזר אליה (למעמד הבורגני שלה בעיקר,) כבומרנג.

 6. ירדנה אלון

  בתקופה האחרונה אנו עדים למתקפת שביתות (כן ירבו) בכל מיני סקטורים במשק,כנראה שנמאס לאזרחים לכלות ימיהם בעבודה קשה ובשכר זעום בעיקר לנוכח החיים הראוותניים והנהנתנים של קובעי המדיניות, ובעיקר קובעי המדיניות הכלכלית,וכל אלה שקרובים לצלחת ומגינים עליהם (גם הסתרה של אורח החיים הנהנתני והראוותני זה סוג של שיתוף פעולה והגנה על..) העיקרון של המאבק צריך להיות ברור שכר הוגן והולם על עבודה,בין אם זאת עבודת שרות (כמו במקרה הזה מלצרות , ואם כל עבודה אחרת), באופן אישי אינני רואה הבדל רב בין שביתה של מלצרים/יות,של מורים,של מרצים או של אחיות בבתי חולים או עובדות נקיון, או עבדי קבלן באשר הם, שכן המשותף לכולם זה מהות המאבק, שהוא שכר הוגן, על כן אולי טוב היה לדעתי אם כל הגורמים ישלבו ידיים ביציאה למאבק משולב ומשותף. מאבק על העיקרון של שכר הגון והוגן על עבודה. ולא מאבק סקטוריאלי,כלומר מאבק שבו כל סקטור נאבק את מאבקו האישי צודק ככל שיהיה ויניח לאחרים להינמק בשכר העלוב,ואולי לשלב את כל המאבקים החברתיים תחת קורת גג אחת,ובמקום להאבק רק מאבק על הגדלת קצבאות למען זקנים וחולים ניצולי השואה(צודק ככל שיהיה) להיאבק למען הגדלת הקיצבאות לכל הזקנים והחולים בחברה, מאבק המורים צודק ככל שיהיה צריך לשלב גם את המאבק על הגדלת קצבאות הבטחת ההכנסה כדי שלבתי הספר בהם מלמדים המורים לא יגיעו ילדים רעבים, ילד רעב, או רועד מקור ,לא ישב בכיתה ויתמקד בחומר הלימודי ולא משנה עד כמה המורה טוב ואיכותי לאחר ששכרו הועלה, הוא יתמקד בבטנו המקרקרת מרעב או בקור העז שהוא חש כי אין לו בגד חם שיגן עליו מפני הקור, הדברים משולבים זה בזה, חינוך טוב ככל שיהיה זקוק גם למרחב ולאוירה לימודית נוחים על מנת שיתפתח והוא לא יתפתח תחת אוירה של רעב ומצוקה חומרית, ילדים הם לא נזירים פרנציסקאניים שנשבעו לאל ולכנסייה שבועת חיי עוני וסגפנות מבחירה מודעת. שאם לא כן אנו האזרחים במו ידנו יוצרים חברה הירארכית ובלתי שוויונית אפריורי,ועל כן הדרישה לצאת למאבק על הגדלת קצבאות הבטחת ההכנסה,זהו הפרוש שלי לסולידריות חברתית,שכן, אם על פי טענתם של המורים כאשר שכרם יגדל גם האיכות שלהם כמחנכים תגבר,טיעון זה לא יוכל לשאת פרי במקומות בהם שולטים המצוקה והעוני החומרי .כל עוד המאבקים הם מאבקים סקטוריאליים לא רק שזה בא על חשבון האחרים, זה גם מעודד את קובעי המדיניות הכלכלית ליצור הרארכיה מעמדית כלכלית, מפני שהם תמיד יכולים לטעון לא אנחנו יצרנו הראראכיה כזאת, זה בא מלמטה זה רצונו של העם, הציבור יצר אותה כלומר הציבור רוצה בה.ואנחנו כמשרתי הציבור עושים את רצונו.

  ו ואם בשרות הציבור עסקינן הנה מספר מילים על אמנות השרות – באשר למאבק המלצרים/יות – עבודות שרות נחשבו משום מה תמיד לעבודות נחותות ועל כן הזלזול באלה שעובדים בהם (הזלזול מתבטא גם בשכר אולם לא רק) אולי הגיעה העת לצאת לקמפיין תקשורתי שיסביר ויבהיר לחברה הישראלית שלתת שרות זה לא נחות זוהי אמנות, אמנות השרות כלומר אפשר להביט על נושא מתן השרותים במבט אחר לשנות את זוית הראייה ולהסתכל על הנושא מנקודת מבט מחייבת ולא שוללת, אולם מהפך שכזה יכול להתחולל אם נותני השרותים ישנו את גישתם לעצמם ויראו בשרות שהם נותנים אמנות ומקור לגאווה מקצועית,ולא יפנימו את המבט המזלזל שאותו סיגלה לעצמה החברה הישראלית הרואה בנותני השרותים חוטבי עצים ושואבי מים, פרי באושים של שנים רבות בהם החזקנו בהשקפת עולם הרארכית של אדונים ומשרתים כך התייחסה החברה הישראלית לערבים, למזרחים, והיום למהגרי העבודה, עכשיו הכל חוזר אליה (למעמד הבורגני שלה בעיקר,) כבומרנג.

 7. ניצן אביב

  מ – ה – פ – י כ – ה חברתית, עכשיו!!

 8. ניצן אביב

  מ – ה – פ – י כ – ה חברתית, עכשיו!!

 9. בן ארויה

  למה אתה לא נלחם בניצולם של המורים מן החוץ, ממש במקום עבודתך ולא בקפה על יד? אני אגיד לך למה – כי במקרה של המורים מן החוץ, אתה כמרצה תקני, בין המנצלים, ולמה שתלחם נגד עצמך כמנצל? הרבה יותר מוסרי וצודק ונחמד להילחם נגד עופרה שטראוס, נכון?

 10. בן ארויה

  למה אתה לא נלחם בניצולם של המורים מן החוץ, ממש במקום עבודתך ולא בקפה על יד? אני אגיד לך למה – כי במקרה של המורים מן החוץ, אתה כמרצה תקני, בין המנצלים, ולמה שתלחם נגד עצמך כמנצל? הרבה יותר מוסרי וצודק ונחמד להילחם נגד עופרה שטראוס, נכון?

 11. אירית

  כפי שזכור לי עפרה שטראוס עשתה את ההתמחות העסקית הראשונה שלה אצל רון לאודר בניו יורק, בשנת 1989 ואחרי כן הצטרפה לעסקי המשפחה בגדול. שיטות התעתועים וה"קוסמות" בתחום היח"צ הן מתוחכמות בהתאמה למורה שלה. (איש "כנס הרצליה" והספונסור של "בית הספר לממשל…"). עפרה שטראוס נישאה במעין שידוכים של "בתי המלוכה" – עם בנו הבכור של שלמה להט. ועוד ועוד . ספק אם היא בכלל משרתת את עצמה או איזה "לובי" של בעלי הון ועסקים ושלטון, בדיוק כמו שרי אריסון.
  אבל מה יש להלין עליה, היא רק רוצה עוד כסף. השאלה למה ארגונים חברתיים יורדים ל"זנות" ונזקקים לספונסורשיפ המפוקפק הזה ?

 12. אירית

  כפי שזכור לי עפרה שטראוס עשתה את ההתמחות העסקית הראשונה שלה אצל רון לאודר בניו יורק, בשנת 1989 ואחרי כן הצטרפה לעסקי המשפחה בגדול. שיטות התעתועים וה"קוסמות" בתחום היח"צ הן מתוחכמות בהתאמה למורה שלה. (איש "כנס הרצליה" והספונסור של "בית הספר לממשל…"). עפרה שטראוס נישאה במעין שידוכים של "בתי המלוכה" – עם בנו הבכור של שלמה להט. ועוד ועוד . ספק אם היא בכלל משרתת את עצמה או איזה "לובי" של בעלי הון ועסקים ושלטון, בדיוק כמו שרי אריסון.
  אבל מה יש להלין עליה, היא רק רוצה עוד כסף. השאלה למה ארגונים חברתיים יורדים ל"זנות" ונזקקים לספונסורשיפ המפוקפק הזה ?

 13. זהר אליהו

  חברים יקרים,
  קפה זה עניין חשוב ובטח שמפלים עובדים.
  נכנסתי לאתר בכדי לחפש קצת רוח וחומר הקשור למאבק המורים
  הקשור לחולי האמיתי של חברתנו
  להפרטה של החינוך
  להפלייה של המגזרים החלשים ולטישטוש מכוון של המערכת את זהותם כבודם ועצמאותם של תלמידים ומורים
  איפה כל האירגונים החברתיים במאבק על עתיד החינוך?
  גם אם את המאבק מייצג אירגון או אדם פוליטי אין זה אומר שאין המאבק חשוב וצודק
  עורו עורו
  לא ייתכן שזה לא יהיה בראש השיח. בואו והצטרפו למשמרות המחאה של המורים.
  זהר אליהו
  בית ספר קדמה ירושלים

 14. זהר אליהו

  חברים יקרים,
  קפה זה עניין חשוב ובטח שמפלים עובדים.
  נכנסתי לאתר בכדי לחפש קצת רוח וחומר הקשור למאבק המורים
  הקשור לחולי האמיתי של חברתנו
  להפרטה של החינוך
  להפלייה של המגזרים החלשים ולטישטוש מכוון של המערכת את זהותם כבודם ועצמאותם של תלמידים ומורים
  איפה כל האירגונים החברתיים במאבק על עתיד החינוך?
  גם אם את המאבק מייצג אירגון או אדם פוליטי אין זה אומר שאין המאבק חשוב וצודק
  עורו עורו
  לא ייתכן שזה לא יהיה בראש השיח. בואו והצטרפו למשמרות המחאה של המורים.
  זהר אליהו
  בית ספר קדמה ירושלים

 15. חררדו לייבנר

  להתנפל על איציק ספורטא בנושא המורים מן החוץ זה אומר ממש לא להכיר את פעילותו.
  ספורטא היה בין המרצים הבכירים באסיפה האחרונה של הסגל הבכיר, השבוע באוניברסיטת תל אביב, שתבע להכיל את תביעות הסגל הזוטר במאבק המרצים ולפעול כאיגוד מרצים כולל. הקריאה הזאת הולכת ומתפשטת בקרב המרצים וספורטא הוא האחד המקדמים הבולטים שלה.
  לאור זאת ולאור יתר הדברים שספורטא ואחרים כותבים ועושים, ההתגייסות למאבק של המלצריות איננו עלה תאנה אלא המשך עקבי של דרך, למען עבודה מאורגנת וכוח אמיתי לעובדים.

 16. חררדו לייבנר

  להתנפל על איציק ספורטא בנושא המורים מן החוץ זה אומר ממש לא להכיר את פעילותו.
  ספורטא היה בין המרצים הבכירים באסיפה האחרונה של הסגל הבכיר, השבוע באוניברסיטת תל אביב, שתבע להכיל את תביעות הסגל הזוטר במאבק המרצים ולפעול כאיגוד מרצים כולל. הקריאה הזאת הולכת ומתפשטת בקרב המרצים וספורטא הוא האחד המקדמים הבולטים שלה.
  לאור זאת ולאור יתר הדברים שספורטא ואחרים כותבים ועושים, ההתגייסות למאבק של המלצריות איננו עלה תאנה אלא המשך עקבי של דרך, למען עבודה מאורגנת וכוח אמיתי לעובדים.

 17. אורן א.

  הכי עצוב היה לראות את סיגל פעיל מתפייטת בלהט על השביתה המיותרת ועל כך שיש לחלוק את טיפים עם הטבח ומנהל המשמרת.
  סליחה, גב' עו"ד נכבדה אבל הטבח ומנהל המשמרת אמורים לקבל משכורות גבוהות מההנהלה ולא להיות נזקקים לחסדי הטיפ, מה שמראה עד כמה היררכית המשכורות מגוחכת ומעציבה בקפה הנ"ל. הטיפט הוא סוג של אינטראקציה בין המצלר לסועד ולא בין הסועד לכל העולם כפי שפתאום מנסה להציג סיגל פעיל.

  סליחה שאני לא מציין את התואר(עו"ד) ליד השם סיגל פעיל אין דבר יותר דוחה מהתהדרות בתארים האקדמיים ליד השם כמו צירוף התואר דר' או פרופ' או מהנדס וכו' וסליחה גם מהדר' שהוא גם הבעלים של האתר הזה 🙂

 18. אורן א.

  הכי עצוב היה לראות את סיגל פעיל מתפייטת בלהט על השביתה המיותרת ועל כך שיש לחלוק את טיפים עם הטבח ומנהל המשמרת.
  סליחה, גב' עו"ד נכבדה אבל הטבח ומנהל המשמרת אמורים לקבל משכורות גבוהות מההנהלה ולא להיות נזקקים לחסדי הטיפ, מה שמראה עד כמה היררכית המשכורות מגוחכת ומעציבה בקפה הנ"ל. הטיפט הוא סוג של אינטראקציה בין המצלר לסועד ולא בין הסועד לכל העולם כפי שפתאום מנסה להציג סיגל פעיל.

  סליחה שאני לא מציין את התואר(עו"ד) ליד השם סיגל פעיל אין דבר יותר דוחה מהתהדרות בתארים האקדמיים ליד השם כמו צירוף התואר דר' או פרופ' או מהנדס וכו' וסליחה גם מהדר' שהוא גם הבעלים של האתר הזה 🙂

 19. גל

  כל הכבוד על המכתב הלוחמני, וגם על הקללות. אבל כדאי מעט לחשוב קודם. קח שתי נקודות למחשבה, אחת אישית, אחת, לא.
  האישית, אתה לא באמת יודע מה איציק ספורטא עושה או לא עושה למען המורים מן החוץ. נכון להיום, לפחות, כל עוד לא מתקיים מאבק כלשהו בנושא זה, זה נשמע מגוחך לדרוש ממנו לעשות משהו, כמו לדרוש ממנו לעשות כדי לעצור את השריפות בקליפורניה.
  מאחר שאני לא דובר של איציק, התשובה הרצינית יותר טמונה כאן: מי בדיוק המנצל של המורים מן החוץ? האוניברסיטה או הסגל הבכיר? כפי שהדברים מתפתחים עכשיו, הסגל האקדמי משלם מחיר יקר על העסקתם של יותר ויותר מורים מן החוץ באניברסיטה. זאת מהטעם הפשוט שככל שיותר מורים לא תקניים מלמדים כך האפקטיביות של הסגל הבכיר פוחתת, ועוד מעט לאף אחד לא יהיה באמת איכפת אם הם שובתים או לא, כי הלימודים יתקיימו פחות או יותר כסדרם.

  בינתיים, אני מציע לך לחשוב על עובדי הקפה, לא כי קפה זה חשוב, אלא כי המאבקים האלה יחד מייצרים דברים שהם גדולים מהם. או לפחות, יש להם את הפוטנציאל להשפיע על תחומי תעסוקה נוספים.

 20. גל

  כל הכבוד על המכתב הלוחמני, וגם על הקללות. אבל כדאי מעט לחשוב קודם. קח שתי נקודות למחשבה, אחת אישית, אחת, לא.
  האישית, אתה לא באמת יודע מה איציק ספורטא עושה או לא עושה למען המורים מן החוץ. נכון להיום, לפחות, כל עוד לא מתקיים מאבק כלשהו בנושא זה, זה נשמע מגוחך לדרוש ממנו לעשות משהו, כמו לדרוש ממנו לעשות כדי לעצור את השריפות בקליפורניה.
  מאחר שאני לא דובר של איציק, התשובה הרצינית יותר טמונה כאן: מי בדיוק המנצל של המורים מן החוץ? האוניברסיטה או הסגל הבכיר? כפי שהדברים מתפתחים עכשיו, הסגל האקדמי משלם מחיר יקר על העסקתם של יותר ויותר מורים מן החוץ באניברסיטה. זאת מהטעם הפשוט שככל שיותר מורים לא תקניים מלמדים כך האפקטיביות של הסגל הבכיר פוחתת, ועוד מעט לאף אחד לא יהיה באמת איכפת אם הם שובתים או לא, כי הלימודים יתקיימו פחות או יותר כסדרם.

  בינתיים, אני מציע לך לחשוב על עובדי הקפה, לא כי קפה זה חשוב, אלא כי המאבקים האלה יחד מייצרים דברים שהם גדולים מהם. או לפחות, יש להם את הפוטנציאל להשפיע על תחומי תעסוקה נוספים.

 21. שלמה

  כל הכבוד לעובדות ולעובדים על ניהול מושלם של השביתה.

 22. שלמה

  כל הכבוד לעובדות ולעובדים על ניהול מושלם של השביתה.

 23. יונתן שחם

  ביום ראשון עברתי ודיברתי מעט עם העובדים. השלט ששמו הבעלים, בו הם מנסים לסתור את טענות השובתים, רק החצין את הלחץ שהם מצויים בו. המלצרים הפיקטיביים הם כנראה אותות ללחץ ההולך וגדל… אל תשברו!

 24. יונתן שחם

  ביום ראשון עברתי ודיברתי מעט עם העובדים. השלט ששמו הבעלים, בו הם מנסים לסתור את טענות השובתים, רק החצין את הלחץ שהם מצויים בו. המלצרים הפיקטיביים הם כנראה אותות ללחץ ההולך וגדל… אל תשברו!

 25. יריב מ

  אבל בצדק, הסחטנות של העובדים לא יודעת גבול. הם התאהבו בערך הבזוי וההרסני של מיקסום רווחים, באמצעות הפעלת כוח. אם חלילה יצליחו, יאלצו כל המעסיקים במשק לשלם לעובדים שכר מתוך משא ומתן, ולא מתוך גחמה וניצול הנורמה הכוללת של תשלום פרוטות על עבודות שירות וצווארון כחול.

  זה יערער את כל יסודות הדמוקרטיה המתגוננת בנוסח הישראלי – כלומר דמוקרטיה מתגוננת בפני האמת.

 26. יריב מ

  אבל בצדק, הסחטנות של העובדים לא יודעת גבול. הם התאהבו בערך הבזוי וההרסני של מיקסום רווחים, באמצעות הפעלת כוח. אם חלילה יצליחו, יאלצו כל המעסיקים במשק לשלם לעובדים שכר מתוך משא ומתן, ולא מתוך גחמה וניצול הנורמה הכוללת של תשלום פרוטות על עבודות שירות וצווארון כחול.

  זה יערער את כל יסודות הדמוקרטיה המתגוננת בנוסח הישראלי – כלומר דמוקרטיה מתגוננת בפני האמת.

 27. יפתח סטריק

  Coffee to Go "אל תקנו קפה נטול זכויות!" – עתיד אחר לעובדי בתי הקפה בישראל
  לכול עובדי בתי הקפה הרבים הללו ובעיקר ל-40 מעובדיו של – Coffee to Go – GO! GO! GO! – לכו על זה, בהצלחה!!!!

  שובתים בחוץ, ו-Coffee to Go ריק מאדם – האם הפסדים כלכליים או חרם ציבורי ופגיעה בשמם הטוב של בעלי בתי הקפה יזיז אותם מהתנכרותם לזכויות עובדיהם?

  כאשר חייתי בווינה וישבתי בבתי הקפה הנהדרים שלה (וגם ברלין לא חסרה בהם – אם כי בסגנון לגמרי אחר), הופתעתי בתחילה שהמלצרים לא מצפים, למה שקוראים במחוזותינו "טיפ". פשוט מאוד כי המשכורת היא השכר של המלצרים, והם לא צריכים את הטיפים הללו כדי להרוויח את לחמם.

  פשוט אין "טיפ" – בדרך כלל מעגלים למעלה וגומרים עניין, כל כך מכבד, כל כך מקצועי, וכל כך נקי – כאשר אין "טיפים". לא צריך לרצות אף אחד ואף אחת, לא צריך לחשב כל מיני חישובים בסוף הביקור בבית הקפה – שי מקומות בהם המלצרים עובדים כמקצוע המכבד את בעליו, בלי חלטורות ואין פוילישטיקים להם אנו רגילים כל כך במחוזותינו – כאן אנחנו עדיין חיים פרובינציאליות חלטיריסטית בלתי מקצועית – כי אחרת אך אפשר להצדיק העסקה בלי תנאים סוציאליים?

  אז מה שבדרך כלל קורה הוא שהמלצרים והמלצריות עושים לך עיניים ומתחנחנים לקראת סוף הביקור בבית הקפה, כדי לזכות בתגמול הטיפי הזה – אשר לפעמים הוא רוב פרנסתם. במקרה של Coffee to Go ה"משחק" של ה"טיפים" עורר את כל ההתמרמרות, מעניין מה "טיפים" יכולים לעשות.

  אשר לי אודה, אף פעם לא אהבתי כאשר משרתים אותי. אני תמיד מעדיף לקחת את ההזמנות שלי מהדלפק, והכי כייף לשבת בבית על קפה טוב, אלא שחיי עיר פעילה, זמן פנוי ומפגש עם חברים קשורים עם מוסד בתי הקפה – אבל מדוע צריכים לקרקר מסביבי ולשרת אותי כאילו הייתי מלך – בסך הכול באתי לשתות קפה, לא יותר מזה?!

  פוגעים בעובדים אז כבר ממש מקלקלים לי את התאבון – אז פשוט לא בא לי לשתות קפה, בא לכתוב איזה מאמר או רשימה – ואם מבקשים ממני שאתמוך בעובדים, זה ממש עושה לי את היום.

  כאן מנצלים עובדים" – סופסוף הפגנה בכיכר אנטין ששייכת ממש למקום – לוקאליזציה מושלמת למחאה ופעולה פוליטית-חברתית-סוציאלית שמקומה הטבעי ביותר הוא כיכר אנטיין, שידע אינספור הפגנות ומחאות בעבר. היית שם לא פעם ולא פעמיים, אך הפעם התחושה היא אחרת ויש גם איזה "דה-ז'אוו".
  כאשר באתי אתמול לקחת קפה בסניף Coffee to Go של רשת elite coffee פנתה אלי אחת המלצריות אחת מ-30 העובדים שהתארגנו כדי לשנות את תנאי העבודה שלהם, וביקשה ממני לא להיכנס כדי לקנות קפה. נפתחו עיניי, למה לא להיכנס, שאלתי? ליטל התחילה לספר את סיפורם העגום של עובדי בתי הקפה – אשר מיוצגות על ידי.

  מקומם היה לשמוע אחר כך מאחת ממנהיגות השביתה, יעל אורפז – העובדת בבית הקפה כשנתיים וחצי – אחרים עובדים במקום גם 4 שנים, כאמור ללא זכויות, כי "הטיפים שלנו מנוצלים לרעה על ידי הרשת וכי מעסיקיהם עושים מאיתנו ממש צחוק ורומסים את זכויות התעסוקה הבסיסיות ביותר שלנו".

  כמובן שתמכתי ודחיתי את הקפה שלי. הלכתי לטפס על ה"עולמפוס" ללא קפה – מתברר שזה אפשרי. ושתיתי את הקפה שלי בבית מאוחר יותר – זה היה קפה ממש לא רע.

  ואז ישבתי לכתוב רשימת תמיכה ב-40 העובדים המנוצלים הללו (צעירים ברוחם ונחושים בכוונותיהם) על ידי מעסיקים שעושים מהקפה אותו אנו קונים אצלם קופה מאוד-מאוד שמנה.

  מאמצים קשים באמת התפוצץ שלשום המשא ומתן בין נציגות עובדי בית הקפה (ועד העובדים שבהקמה) ההנהלה אחרי שהיה כבר הסכם בעל פה הנהלת הרשת נמלכה בדעתה:

  היא פשוט לא רוצה שום ועד עובדים.

  אחד מאינסוף סניפי הקפה של רשת elite coffee שכיכר אנטין שער 7 שבאוניברסיטת תל-אביב.

  בעלי הרשת לא רוצים הסכמים שייכבלו אותה לזכויות של עובדים – זכויות של עובדים בבית קפה?

  ודי ברור מדוע. ביחסה של הנהלת רשת elite coffee היא בעצם אומרת לנו: הרי ממתי למלצרים יש זכויות? ומפאת כבודם של בעלי טייקון הקפה זה, לא אזכיר את שמותיהם המלאים – כי הרי אין כאן שום דבר אישי – אלא יותר נכון יחס בלתי אישי, אנטי-אנושישל בעלי הרשת הזו – יחס צפוי ומוכר של רשת גדולה שתצטרך בסופו של דבר לשלם לעובדיה יותר, כי למעשה עובדיה הרבים עובדים בתנאי ניצול וחוסר תנאים מחפירים.

  כן! זהו תנאי העבודה של המלצרים ומלצריות אשר מכינים לנו ומביאים לנו את הקפה או העוגה להזמנו – וראוי לזכור מציאות עגומה זו, כאשר אני מרימים יד וקוראים למלצרית כדי שתבוא להגיש לנו חשבון.

  מסיפורם של העובדים אני למד כי עברו יותר משבועיים מאז הכרזת סכסוך עבודה. וההנהלה של הרשת הזו "שיחקה" איתם משחקים, ואז במקום החליטו עובדות ועובדי Coffee to Go ומעשה הועד של עובדי הסניף הרמת אביבי, על שביתה מיידית, עד לחתימת הסכם עבודה כתוב איתם.

  כרוזים מחולקים לעוברים ושבים והעובדים מעודדים את לקוחות בית הקפה, לוותר על שתיית הקפה שלהם – ולהביע סולידריות עם העובדים: מלצרים, מלצריות וטבחים של Coffee to Go – והקהל מגיב בחיוב למרות גברברי השמירה (להם קוראים העובדים "בריונים" – כן! הם אנשים גדולים שנראה כי נקלעו לסיטואציה שוודאי לא היו רוצים להיות בה).

  זהו הכרוז שמחלקים העובדים לסטודנטים ולבאי בית הקפה שרבים מביעים איתם סולידאריות גלויה למרות נכוחותו של בעל הרשת ואנשי השמירה הרבים אותם שכר – המונעים מן העובדים להכנס למקום עבודתם:

  כאן שביתה
  עובדי עלית קופי הפסיקו לשתוק!
  אל תקנו קפה נטול זכויות!

  בעקבות הפרה שיטתית של זכויות העובדים תוך עבירה על החוק מצד ההנהלה, החליטו עובדי elite coffee – Coffee to Go להתאגד כדי לשמור על זכויותיהם.

  ההנהלה הפרה כמעט כל חוק מגן אפשרי כגון אי-תשלום דמי הבראה, חופשה, מחלה ועודב .נוסף, ההנהלה השתלטה על חלוקת הטיפים, חלק היא שומרת לעצמה, עם חלק היא משלימה חוסרים בקופה וחלק היא מחלקת לעובדים באופן שמיטיב עם ה”מקורבים” להנהלה תוך כדי שימוש בטיפים ככלי דיכוי ושליטה.

  במהלך תקופת ההתאגדות היו ניסיונות חוזרים ונשנים להגיע להסדר עם ההנהלה, אך היא העדיפה לנקוט שורה של צעדים כוחניים וחד-צדדים כנגד העובדים במטרה לשבור אותם: על אחת הנציגות הושם מעקב, עובד הוכנס ל”סיבוב” באוטו של מנהל תוך איום שהוא לא חוזר הביתה אם לא יחשוף מידע לגבי ההתארגנות, פגעו בהם מבחינה כלכלית ע”י קיצוץ מספר המשמרות ונשכרו בריונים להפחידם.
  אל תתנו להנהלה לנצח!
  אל תקנו פה עד שההנהלה תסכים לתנאי העסקה הוגנים!

  אל תקנו פה עד שיסתיים וייושב הסכסוך!

  שתי שביתות מתקיימות היום בקמפוס התל אביבי ובסביבתו – אחת עם ריטואל ידוע מראש השנייה מבשרת אולי עתיד טוב יותר לשובתים/ות

  הראשונה היא של סגל המרצים הבכיר והשנייה של עובדי Coffee to Go.

  הראשונה ספק אם תזיז דבר. לכול היותר תשפר את שכרם של עובדיו המיוחסים של המוסד הזה – הזוטרים והמורים מן החוץ, עובדי הניקיון, השמירה, הספרנים ועובדי ההנהלה הרבים שלו ימשיכו לחיות תחת אותם תנאים – עד המשבר הבא של סקטור זה או אחר מתוך המוסד הפרגמנטארי הזה.

  אוניברסיטה היא מוסד שהאוניברסאליזם נימצא אולי בשמו, אך בפרקטיקה שלו הוא מאוד פרטיקולארי וממודר מעמדית היטב. אגב, לא זו היתה האוניברסיטה של שלהי ימי-הביניים ותקופת הרנסנס, בהם המורים והסטודנטים פעלו כמעמד אחד מול הרשויות וביצור מעמדם וזכויותיהם.

  השביתה השנייה יכולה להביא עתיד אחר לענף בתי הקפה בישראל -ואני חושב שהפעם זה יכול להצליח – תלוי בנחישות של העובדים ובסבלנות להם – כי מתי שהוא בעל העסק יצטרך לוותר, זה רק עניין של זמן ועיקשות. המלצרים והמלצריות, עובדי המטבח עושים כאן מעשה חשוב מאוד – במושגים מסוימים מהפכני לאופיו של ענף בתי הקפה בישראל – ואני מאחל לו בהצלחה מכול הלב!

  מה אפשר לעשות?

  המעוניינים לסייע במאבק נא לפנות לאסף מנור 054-6652205 או לשלוח מכתבי תמיכה בעובדים ל- liat.tamang@gmail.com
  אפשר גם לספר להנהלת elite coffee מה דעתכם על ה”קפה” שהם בישלו לעובדיהם המסורים שעושים להם כבר שנים רבות קפםה יפה מאוד ומפעילים להם אינסוף סניפים הפרוסים בכול הארץ: שלחו להם פקס03-7516130 – או כתבו להם מייל בו תוכלו להגיד להם בדיוק מה דעתכם על עובדים ללא זכויות המשתכרים שכר מינימום במקרה הטוב: sales@coffee-to-go.co.il

  וכמובן לא לקנות בבתי הקפה של הרשת קפה עד אשר זכויות העובדים יכובדו ויחתם עם ועד העובדים של הסניף הסכם עבודה מוסכם.

  שוב עדים לעוד ועוד התארגנויות של עובדים חלשים שאינם זוכים אפילו לתנאים הבסיסיים ביותר הנקובים בחוק כגון: שעות נוספות, שכר מינימום דמי הבראה – קרויאם לזה תנאים סוציאליים – מונח כך נראה הולך ונעלם במחוזות הקפיטאליזם הנצלני בו אנו חיים ושותים את הקפה שלנו.

  עובדות ועובדי בית הקפה מצטרפים לעובדי קסטרו, מאבטחים וקלדניות שלא מוכנים להמשיך לקבל את חוקי שוק העבודה של הג’ונגל הקפיטליסטי בהם בעל-ההון הוא המלך ולמשרתיו אין מילה. כבוד אנושי בהקשר זה הוא ביטוי גס – זר ומוזר.
  באתר עבודה שחורה מתארת אחת מנציגות הוועד לימור אלמגור (3 וחצי שנים של עבודה ברשת elite coffee את השתלשלות העניינים וראשיתו של סיכסוך העבודה בין העובדים לבעלי הרשת.

  "אני עובדת בבית הקפה Coffee to Go אשר בכיכר אנטין – כניסה 7 לאוניברסיטת תל-אביב כבר שלוש וחצי שנים. כל הזמן הזה ידעתי שחבריי ואני לא זוכים לקבל את זכויותינו המלאות. אבל לא ידענו מה לעשות, אז פשוט שתקנו. מאז הכרזת סכסוך העבודה, לפני כשבועיים וחצי, ההנהלה התחילה לשלם לכל העובדים דמי הבראה. במשא ומתן שקיימנו עם המנהלים, אמרנו להם שאם הם טוענים שהם בכלל משלמים לנו על פי החוק, אז צריך לעגן את הכול בהסכם. אבל לזה הם לא הסכימו. אם הם משלמים לנו הכול, למה הם לא מוכנים לחתום על הסכם [עובד מעביד]?.

  אנחנו רוצים שגם בעוד כמה חודשים, כשיבואו עובדים חדשים, הם יקבלו את כל מה שמגיע להם. אבל ההנהלה מושכת זמן. אתמול הם הביאו היום מזכירות ממשרדי חברת elite coffee, בעלת המקום כדי למלצר במקומנו. הם חושבים שהעובדים יתייאשו. בימים הקרובים אנחנו מתכננים להמשיך לשבות. נגיע אל בית הקפה אבל לא נעבוד, וגם נדאג שהעבודה לא תתקיים, בתקווה שההנהלה תסכים לחתום איתנו על הסכם. אני בטוחה שאם הלקוחות בבית הקפה היו יודעים שהטיפים שהם נותנים לנו נכנסים לקופה של העסק, הם לא היו משאירים טיפים. "אין תגמול מסודר על שעות נוספות, רק עובדים שדרשו דמי הבראה מספר חודשים והתעקשו, קיבלו. בנוסף מטילים עלינו קנסות באמצעות הטיפים: כך, למשל, במשך שבוע שלם לא קיבלנו טיפים כדי לממן את עלות התיקון של דלת מקרר שנשברה בתום לב במהלך ניקיון. וזה לא המקרה היחיד, ברמן שהתבלבל בספירת ארגזי חלב נקנס ולא קיבל טיפים באותה משמרת. זה לא מקובל עלינו. הטיפים לא יכולים להיות שוט של המנהל על העובדים.

  המצב הזה הוביל אותנו למסקנה שאנחנו צריכים לפעול ביחד. הבנו שאפשר להתאגד ופנינו לקליניקה למשפט ורווחה. עובדים שניסו לפנות לבד סבלו מהתנכלויות, הם לא קיבלו משמרות, לא קיבלו הפסקות. המסר היה ברור: כדאי לכם לעזוב. חשבנו שאם נפנה כולנו ביחד, הם לא יוכלו לפגוע בכולנו.

  לא פשוט להתפרנס ממלצרות. הלקוחות מתישים, השעות ארוכות, השכר זעום ובמקרים רבים אפילו הטיפים זורמים הישר לכיסי המעסיק. רוב המלצרים והמלצריות בישראל משלימים עם התנאים הקשים ומעטים מהם תובעים את מעסיקיהם בתום תקופת ההעסקה. עובדי בית הקפה Coffee to Go שבכניסה לאוניברסיטת תל-אביב בחרו להיאבק: אחרי שהקימו ועד עובדים וניהלו משא ומתן עם ההנהלה שבתום חודשיים הגיע למבוי סתום, הם הכריזו אתמול על שביתת מלצרים – לראשונה בישראל – ויצאו להפגין".

  אני מאחל ליעל ואורפז ולימור אלמגור (שנדרש אומץ רב כדי לעשות מה שהן עושות), כי לא יעונה להן כל רע, ולא יתנקמו בהן בסיומה של השביתה וסיכסוך העובדה הזה – וגם שלא תוותרנה על המאבק על הגנת זכויותיהן האישיות וזכויות חבריהן לעבודה – ניסיון חיים אמיתי בטוח שהן תרווחנה והפירגון שלי הוא מלא.

  מן ההיסתדרות לא נראה לי שכדי לצפות לשום דבר, אולי רטוריקה נבובה ומס שפתיים.

  אבל השובתים (בעיקר שובתות), כבר דאגו לעצמם לייצוג משפטי רציני מאוניברסיטת ת"א, וגם אגודת הסטודנטים התל אביבית תומכת במאבקם – גם אם היא לא תעשה הרבה כדי לעורר את הסטודנטים למודעות על מציאות הניצול שמתרחשת ממש מתחת לאפם של הסטודנטים באוניברסיטה הזו – אשר דבר כבר לא יפתיע אותם כנראה.

  אני מוכרח לומר שנדהמתי כאשר ראיתי את מספר הסניפים של טייקון הקפה הזה. ממש אימפריה של בית קפה – ואימפריה כידוע מתפקדת כאימפריה, לאימפרטור אין זמן ועניין ללכת לקראת נתיניו – הוא רק רוצה רק להרחיב את האימפריה שלו, את כוחו ומעדו השוק – זה ההיגיון שעומד בבסיס מהלך של קונצרן בתי קפה רב סניפים כמו של elite coffee .

  בעל הבית הוכך את הכיסאות – מי ישבר ראשון? זו השאלה, בעל הבית או העובדים? הן ניראים לי נחושות ומוכנות ללכת עד הסוף – להפסיד אין להם הרבה – מקסימום את תנאי עבודה מבזים שלהן, ואיבוד כבודן כעובדים התובעים את כבודם המלא ואת התמורה המלאה עבור עבודתן.

  אז ככה, לפני שאתם נכנסים לאחד מהסניפים האינסופיים של elite coffee לשתות קפה, חישבו עוד פעם אחת – הרשימה בסוף.

  חישבו כמה קפה שותים כל יום בסניפי הרשת – וחוץ מלוגם הקפה מי נהנה מהעסק הזה ? ואגב, הסניף Coffee to Go עובד 20 שעות בימימה – הרבה כסף!

  חישבו איזו קופה יפה עושים על חשבון המלצרים מהטיפים שאתם משאירים למלצרים שלכם?
  חישבו איזו קופה יפה עושים על חשבון המלצרים מהטיפים שאתם משאירים למלצרים שלכם?
  חשבו כמה מלצרים חסרי מנוצלים וחסרי אונים עובדים בכול הסניפים של elite coffee ?
  בפרויקט איפה הכסף באתר Israblog התפרסם הפוסט הבא על ידי יאיר [ללא שם משפחה]:

  "זה זמן רב שאנחנו מלווים את מאבקם של המלצרים להתפרנס בכבוד (הנה מספר פוסטים בנושא בלחץ חברתי": מזון למחשבה, יאיר סוגר חשבון, שמים את הדברים על השולחן, הבלוג הוועד של עובדי עיתון הארץ.

  מאז ומעולם אחת הבעיות המרכזיות בענף היתה חוסר היכולת שלהם להתאגד אל מול המעביד ולעמוד על זכויותיהם: לרוב מדובר בעובדים צעירים שלא תמיד יודעים מה מגיע להם. חלקם סטודנטים שמוכנים לספוג הכל, מתוך ידיעה שבקרוב יסיימו את הלימודים ויוכלו לעבור לעבודה משתלמת יותר. ובעיקר, מדובר בתחום שרווי בבלגאן בכל מה שקשור לתנאי ההעסקה, בשל אורך החיים הקצר של המסעדות והעובדה שתשלום טיפים כתחליף לשכר הפך לנורמה.

  לפני כחצי שנה החל השינוי: אלון לי גרין, אחראי משמרת באחד מסניפי The Coffee Bean & Tea Leaf, החל מהלך של הקמת ועד עובדים ברשת בתי הקפה. לי גרין פוטר מעבודתו, אך צו בית דין לעבודה הורה להחזיר אותו לתפקידו. מאז החלו צצות התארגנויות נוספות בתחום, בעיקר בזכות הליווי שמעניקות הקליניקות המשפטיות של אוניברסיטת תל אביב בראשות עו"ד איתי סבירסקי (שגם מלווה את ועד עובדי הארץ). אחת מאותן ההתארגנויות היה ועד עובדי בית הקפה Coffee to Go בסניף אוניברסיטת תל אביב. היום הכריז ועד העובדים במקום על שביתה בלתי מוגבלת בזמן – מדובר בשביתה הראשונה בישראל שהתקיימה בבית קפה.

  הוועד של Coffee to Go הוקם לפני כשלושה חודשים והוא כולל כ-40 עובדים. לדברי אנשיו, עם הקמתו הם פנו להנהלת בית הקפה בבקשה להסדיר את תנאי ההעסקה ולקבל את דרישותיו בנושא הטיפים, שמוחזקים על ידי ההנהלה ומחולקים בין המלצרים, עובדי ההנהלה והמטבח בצורה שרירותית לפי ראות עיניו של מנהל המשמרת. בנוסף, נלקחים הטיפים לתשלומי שעות נוספות, למילוי חסרים בקופה ולכיסוי נזקים שנגרמו במהלך המשמרת. בין הצדדים התקיימו מספר פגישות לצורך משא ומתן, שבו דרשו העובדים לשנות את אופן ההחזקה והחלוקה של הטיפים במשמרת, ובנוסף תשלום דמי ההבראה המגיעים על פי חוק, גמול עבור שעות נוספות, וביטול נורמת הקנסות שניתנות שלא כדין על מנת לכסות נזקים בבית הקפה.

  בסופו של דבר המשא ומתן כשל וההנהלה עומדת בסירובה ומתעקשת לקחת את הטיפים לרשותה ולעשות בהם שימוש כראות עיניה, במקום שיקבלו אותם המלצרים והעובדים שלהם הטיפים ניתנו. לטענת העובדות שיזמו את ההתארגנות, מרגע הקמת הוועד החלו מנהלי המשמרת "להתנכל" לעובדים, בין היתר בוטלו משמרות, קוצצו הטיפים ונאסרה האפשרות לאכול בזמן המשמרת.

  כיום, אין כל ערובה שמאבקם של עובדי בית הקפה יצליח. מצד שני, מאחר שמדובר בעיקר בסטודנטים ואנשים צעירים אזי גם אין להם יותר מדי מה להפסיד. אני מניח שאת התנאים שהם מקבלים בCoffee to Go- הם יוכלו לקבל גם בכל אחת מאותן רשתות שמגלגלת מיליונים, אך ממשיכה לשלם לעובדיה שכר מינימום כי אלו הם כללי השוק. מה שנותר זה רק לאחל להם בהצלחה, ולקוות שמאבקם האמיץ על זכויותיהם יעודד גם אנשים אחרים לעשות מעשה ולא לחכות שמישהו אחר ידאג להם. אני בטוח שבקליניקות המשפטיות ישמחו לעזור לכל מי שירצה להקים התארגנות במקום העבודה.

  שיהיה רק טוב, לעובדי הארץ ולעובדי Coffee to Go.

  יאיר

  אם לוחות הקמפוס ימלאו בכרוזים ושלטים גדולים הקוראים לסטודנטים להחרים את בית הקפה הזה – בעלי הבית יתחילו להתייחס אליהם בכבוד.

  אם העובדים "ישטפו" את אתרי האינטרנט וייחלקו כרוזים בשער – בעלי הבית יתחילו לכבד אותם ואת זכויותיהם. לא צריך לרסס את סניפי הרשת בכתובות גרפיטי זוהמות. השביתה הזו (אם תתמיד) תביס את בעלי בית הקפה.

  אם העובדים לא יוותרו – ייזמו משמרות מחאה עם הסטודנטים, ויקראו במגפונים לא להיכנס לבית הקפה הזו – כדי לשתות "קפה ללא זכויות" הניצחון הוא שלהם!
  אילו נציגי הסגל ההוראה הבכיר של האוניברסיטאות היו לומדים מעובדי Coffee to Go דבר אחד או שנים על נחישות ומאבק צודק – אולי המצב שלנו היה אחרת!

  בינתיים נשאר לנו המאבק הצודק הזה – שיש סיכוי שיצליח להביס את הנהלה בית הקפה שמונעת מעובדיה זכויות בסיסיות ותנאי עבודה הוגנים.
  לכול עובדי בתי הקפה הרבים הללו ובעיקר לעובדיו של -Coffee to Go .

  GO! GO! GO!
  בהצלחה – לכו על זה !!!!

  פורסם בבלוג שלי: http://www.notes.co.il/starik

  רשימת הסניפים של elite coffee

  Coffee to Go, רח' אינשטיין ,תל אביב
  בית חולים תל-השומר – רמת גן
  בית חולים אסותא – תל אביב
  בית חולים שערי צדק – ירושלים
  בית חולים הדסה עין כרם – ירושלים
  בית חולים קפלן – רחובות
  בית חולים רמבם – חיפה
  אוניברסיטת תל אביב – בייגל טו גו, בניין מקסיקו ובניין גילמן
  מכללת הדסה – ירושלים
  האוניברסיטה העברית – הר הצופים – ירושלים
  דוד ילין – ירושלים
  אוניברסיטת בן-גוריון – באר שבע
  מכללת ספיר – שדרות
  אוניברסיטת חיפה – חיפה
  מכללת אריאל – אריאל
  D-Mall יציאה מהרכבת – רמת גן
  מכללת אורנים
  תחנת הרכבת ארלוזורוב – תל אביב
  תחנת הרכבת לוד – לוד
  תחנת הרכבת בנימינה – בנימינה
  תחנת הרכבת כפר סבא – כפר סבא
  תחנת הרכבת סגולה פתח תקווה – פתח תקווה
  תחנה מרכזית תל אביב – תל אביב
  קניון תלפיות ירושלים – ירושלים
  מרכז הדרכה ואספרסו בר – רמת גן (רח' ביאליק 143 פינת מנחם בגין )
  בניין על האיילון – אזור התעשיה מערב – ראשון לציון
  מרכז שירות אורנג' יד אליהו – תל אביב
  ספריית בית אריאלה – תל אביב
  היכל התרבות אור יהודה – אור יהודה
  שדרות נורדאו פינת סוקולוב – תל אביב
  ניין דיסקונט – רח' יהודה הלוי פינת הרצל – תל אביב
  בניין סונול – דרך מנחם בגין – תל אביב
  בורסת היהלומים – מתחת לבניין מכבי – רמת גן
  מגדל איילון – רמת גן
  מכללת רמת גן
  צומת פז-צבר – אזור
  בית החולים בלינסון – פתח תקווה
  מכללת בית ברל – כפר סבא
  בית החולים הרצפלד – גדרה
  סינמטק שדרות
  תחנת הרכבת בקריית גת

 28. יפתח סטריק

  Coffee to Go "אל תקנו קפה נטול זכויות!" – עתיד אחר לעובדי בתי הקפה בישראל
  לכול עובדי בתי הקפה הרבים הללו ובעיקר ל-40 מעובדיו של – Coffee to Go – GO! GO! GO! – לכו על זה, בהצלחה!!!!

  שובתים בחוץ, ו-Coffee to Go ריק מאדם – האם הפסדים כלכליים או חרם ציבורי ופגיעה בשמם הטוב של בעלי בתי הקפה יזיז אותם מהתנכרותם לזכויות עובדיהם?

  כאשר חייתי בווינה וישבתי בבתי הקפה הנהדרים שלה (וגם ברלין לא חסרה בהם – אם כי בסגנון לגמרי אחר), הופתעתי בתחילה שהמלצרים לא מצפים, למה שקוראים במחוזותינו "טיפ". פשוט מאוד כי המשכורת היא השכר של המלצרים, והם לא צריכים את הטיפים הללו כדי להרוויח את לחמם.

  פשוט אין "טיפ" – בדרך כלל מעגלים למעלה וגומרים עניין, כל כך מכבד, כל כך מקצועי, וכל כך נקי – כאשר אין "טיפים". לא צריך לרצות אף אחד ואף אחת, לא צריך לחשב כל מיני חישובים בסוף הביקור בבית הקפה – שי מקומות בהם המלצרים עובדים כמקצוע המכבד את בעליו, בלי חלטורות ואין פוילישטיקים להם אנו רגילים כל כך במחוזותינו – כאן אנחנו עדיין חיים פרובינציאליות חלטיריסטית בלתי מקצועית – כי אחרת אך אפשר להצדיק העסקה בלי תנאים סוציאליים?

  אז מה שבדרך כלל קורה הוא שהמלצרים והמלצריות עושים לך עיניים ומתחנחנים לקראת סוף הביקור בבית הקפה, כדי לזכות בתגמול הטיפי הזה – אשר לפעמים הוא רוב פרנסתם. במקרה של Coffee to Go ה"משחק" של ה"טיפים" עורר את כל ההתמרמרות, מעניין מה "טיפים" יכולים לעשות.

  אשר לי אודה, אף פעם לא אהבתי כאשר משרתים אותי. אני תמיד מעדיף לקחת את ההזמנות שלי מהדלפק, והכי כייף לשבת בבית על קפה טוב, אלא שחיי עיר פעילה, זמן פנוי ומפגש עם חברים קשורים עם מוסד בתי הקפה – אבל מדוע צריכים לקרקר מסביבי ולשרת אותי כאילו הייתי מלך – בסך הכול באתי לשתות קפה, לא יותר מזה?!

  פוגעים בעובדים אז כבר ממש מקלקלים לי את התאבון – אז פשוט לא בא לי לשתות קפה, בא לכתוב איזה מאמר או רשימה – ואם מבקשים ממני שאתמוך בעובדים, זה ממש עושה לי את היום.

  כאן מנצלים עובדים" – סופסוף הפגנה בכיכר אנטין ששייכת ממש למקום – לוקאליזציה מושלמת למחאה ופעולה פוליטית-חברתית-סוציאלית שמקומה הטבעי ביותר הוא כיכר אנטיין, שידע אינספור הפגנות ומחאות בעבר. היית שם לא פעם ולא פעמיים, אך הפעם התחושה היא אחרת ויש גם איזה "דה-ז'אוו".
  כאשר באתי אתמול לקחת קפה בסניף Coffee to Go של רשת elite coffee פנתה אלי אחת המלצריות אחת מ-30 העובדים שהתארגנו כדי לשנות את תנאי העבודה שלהם, וביקשה ממני לא להיכנס כדי לקנות קפה. נפתחו עיניי, למה לא להיכנס, שאלתי? ליטל התחילה לספר את סיפורם העגום של עובדי בתי הקפה – אשר מיוצגות על ידי.

  מקומם היה לשמוע אחר כך מאחת ממנהיגות השביתה, יעל אורפז – העובדת בבית הקפה כשנתיים וחצי – אחרים עובדים במקום גם 4 שנים, כאמור ללא זכויות, כי "הטיפים שלנו מנוצלים לרעה על ידי הרשת וכי מעסיקיהם עושים מאיתנו ממש צחוק ורומסים את זכויות התעסוקה הבסיסיות ביותר שלנו".

  כמובן שתמכתי ודחיתי את הקפה שלי. הלכתי לטפס על ה"עולמפוס" ללא קפה – מתברר שזה אפשרי. ושתיתי את הקפה שלי בבית מאוחר יותר – זה היה קפה ממש לא רע.

  ואז ישבתי לכתוב רשימת תמיכה ב-40 העובדים המנוצלים הללו (צעירים ברוחם ונחושים בכוונותיהם) על ידי מעסיקים שעושים מהקפה אותו אנו קונים אצלם קופה מאוד-מאוד שמנה.

  מאמצים קשים באמת התפוצץ שלשום המשא ומתן בין נציגות עובדי בית הקפה (ועד העובדים שבהקמה) ההנהלה אחרי שהיה כבר הסכם בעל פה הנהלת הרשת נמלכה בדעתה:

  היא פשוט לא רוצה שום ועד עובדים.

  אחד מאינסוף סניפי הקפה של רשת elite coffee שכיכר אנטין שער 7 שבאוניברסיטת תל-אביב.

  בעלי הרשת לא רוצים הסכמים שייכבלו אותה לזכויות של עובדים – זכויות של עובדים בבית קפה?

  ודי ברור מדוע. ביחסה של הנהלת רשת elite coffee היא בעצם אומרת לנו: הרי ממתי למלצרים יש זכויות? ומפאת כבודם של בעלי טייקון הקפה זה, לא אזכיר את שמותיהם המלאים – כי הרי אין כאן שום דבר אישי – אלא יותר נכון יחס בלתי אישי, אנטי-אנושישל בעלי הרשת הזו – יחס צפוי ומוכר של רשת גדולה שתצטרך בסופו של דבר לשלם לעובדיה יותר, כי למעשה עובדיה הרבים עובדים בתנאי ניצול וחוסר תנאים מחפירים.

  כן! זהו תנאי העבודה של המלצרים ומלצריות אשר מכינים לנו ומביאים לנו את הקפה או העוגה להזמנו – וראוי לזכור מציאות עגומה זו, כאשר אני מרימים יד וקוראים למלצרית כדי שתבוא להגיש לנו חשבון.

  מסיפורם של העובדים אני למד כי עברו יותר משבועיים מאז הכרזת סכסוך עבודה. וההנהלה של הרשת הזו "שיחקה" איתם משחקים, ואז במקום החליטו עובדות ועובדי Coffee to Go ומעשה הועד של עובדי הסניף הרמת אביבי, על שביתה מיידית, עד לחתימת הסכם עבודה כתוב איתם.

  כרוזים מחולקים לעוברים ושבים והעובדים מעודדים את לקוחות בית הקפה, לוותר על שתיית הקפה שלהם – ולהביע סולידריות עם העובדים: מלצרים, מלצריות וטבחים של Coffee to Go – והקהל מגיב בחיוב למרות גברברי השמירה (להם קוראים העובדים "בריונים" – כן! הם אנשים גדולים שנראה כי נקלעו לסיטואציה שוודאי לא היו רוצים להיות בה).

  זהו הכרוז שמחלקים העובדים לסטודנטים ולבאי בית הקפה שרבים מביעים איתם סולידאריות גלויה למרות נכוחותו של בעל הרשת ואנשי השמירה הרבים אותם שכר – המונעים מן העובדים להכנס למקום עבודתם:

  כאן שביתה
  עובדי עלית קופי הפסיקו לשתוק!
  אל תקנו קפה נטול זכויות!

  בעקבות הפרה שיטתית של זכויות העובדים תוך עבירה על החוק מצד ההנהלה, החליטו עובדי elite coffee – Coffee to Go להתאגד כדי לשמור על זכויותיהם.

  ההנהלה הפרה כמעט כל חוק מגן אפשרי כגון אי-תשלום דמי הבראה, חופשה, מחלה ועודב .נוסף, ההנהלה השתלטה על חלוקת הטיפים, חלק היא שומרת לעצמה, עם חלק היא משלימה חוסרים בקופה וחלק היא מחלקת לעובדים באופן שמיטיב עם ה”מקורבים” להנהלה תוך כדי שימוש בטיפים ככלי דיכוי ושליטה.

  במהלך תקופת ההתאגדות היו ניסיונות חוזרים ונשנים להגיע להסדר עם ההנהלה, אך היא העדיפה לנקוט שורה של צעדים כוחניים וחד-צדדים כנגד העובדים במטרה לשבור אותם: על אחת הנציגות הושם מעקב, עובד הוכנס ל”סיבוב” באוטו של מנהל תוך איום שהוא לא חוזר הביתה אם לא יחשוף מידע לגבי ההתארגנות, פגעו בהם מבחינה כלכלית ע”י קיצוץ מספר המשמרות ונשכרו בריונים להפחידם.
  אל תתנו להנהלה לנצח!
  אל תקנו פה עד שההנהלה תסכים לתנאי העסקה הוגנים!

  אל תקנו פה עד שיסתיים וייושב הסכסוך!

  שתי שביתות מתקיימות היום בקמפוס התל אביבי ובסביבתו – אחת עם ריטואל ידוע מראש השנייה מבשרת אולי עתיד טוב יותר לשובתים/ות

  הראשונה היא של סגל המרצים הבכיר והשנייה של עובדי Coffee to Go.

  הראשונה ספק אם תזיז דבר. לכול היותר תשפר את שכרם של עובדיו המיוחסים של המוסד הזה – הזוטרים והמורים מן החוץ, עובדי הניקיון, השמירה, הספרנים ועובדי ההנהלה הרבים שלו ימשיכו לחיות תחת אותם תנאים – עד המשבר הבא של סקטור זה או אחר מתוך המוסד הפרגמנטארי הזה.

  אוניברסיטה היא מוסד שהאוניברסאליזם נימצא אולי בשמו, אך בפרקטיקה שלו הוא מאוד פרטיקולארי וממודר מעמדית היטב. אגב, לא זו היתה האוניברסיטה של שלהי ימי-הביניים ותקופת הרנסנס, בהם המורים והסטודנטים פעלו כמעמד אחד מול הרשויות וביצור מעמדם וזכויותיהם.

  השביתה השנייה יכולה להביא עתיד אחר לענף בתי הקפה בישראל -ואני חושב שהפעם זה יכול להצליח – תלוי בנחישות של העובדים ובסבלנות להם – כי מתי שהוא בעל העסק יצטרך לוותר, זה רק עניין של זמן ועיקשות. המלצרים והמלצריות, עובדי המטבח עושים כאן מעשה חשוב מאוד – במושגים מסוימים מהפכני לאופיו של ענף בתי הקפה בישראל – ואני מאחל לו בהצלחה מכול הלב!

  מה אפשר לעשות?

  המעוניינים לסייע במאבק נא לפנות לאסף מנור 054-6652205 או לשלוח מכתבי תמיכה בעובדים ל- liat.tamang@gmail.com
  אפשר גם לספר להנהלת elite coffee מה דעתכם על ה”קפה” שהם בישלו לעובדיהם המסורים שעושים להם כבר שנים רבות קפםה יפה מאוד ומפעילים להם אינסוף סניפים הפרוסים בכול הארץ: שלחו להם פקס03-7516130 – או כתבו להם מייל בו תוכלו להגיד להם בדיוק מה דעתכם על עובדים ללא זכויות המשתכרים שכר מינימום במקרה הטוב: sales@coffee-to-go.co.il

  וכמובן לא לקנות בבתי הקפה של הרשת קפה עד אשר זכויות העובדים יכובדו ויחתם עם ועד העובדים של הסניף הסכם עבודה מוסכם.

  שוב עדים לעוד ועוד התארגנויות של עובדים חלשים שאינם זוכים אפילו לתנאים הבסיסיים ביותר הנקובים בחוק כגון: שעות נוספות, שכר מינימום דמי הבראה – קרויאם לזה תנאים סוציאליים – מונח כך נראה הולך ונעלם במחוזות הקפיטאליזם הנצלני בו אנו חיים ושותים את הקפה שלנו.

  עובדות ועובדי בית הקפה מצטרפים לעובדי קסטרו, מאבטחים וקלדניות שלא מוכנים להמשיך לקבל את חוקי שוק העבודה של הג’ונגל הקפיטליסטי בהם בעל-ההון הוא המלך ולמשרתיו אין מילה. כבוד אנושי בהקשר זה הוא ביטוי גס – זר ומוזר.
  באתר עבודה שחורה מתארת אחת מנציגות הוועד לימור אלמגור (3 וחצי שנים של עבודה ברשת elite coffee את השתלשלות העניינים וראשיתו של סיכסוך העבודה בין העובדים לבעלי הרשת.

  "אני עובדת בבית הקפה Coffee to Go אשר בכיכר אנטין – כניסה 7 לאוניברסיטת תל-אביב כבר שלוש וחצי שנים. כל הזמן הזה ידעתי שחבריי ואני לא זוכים לקבל את זכויותינו המלאות. אבל לא ידענו מה לעשות, אז פשוט שתקנו. מאז הכרזת סכסוך העבודה, לפני כשבועיים וחצי, ההנהלה התחילה לשלם לכל העובדים דמי הבראה. במשא ומתן שקיימנו עם המנהלים, אמרנו להם שאם הם טוענים שהם בכלל משלמים לנו על פי החוק, אז צריך לעגן את הכול בהסכם. אבל לזה הם לא הסכימו. אם הם משלמים לנו הכול, למה הם לא מוכנים לחתום על הסכם [עובד מעביד]?.

  אנחנו רוצים שגם בעוד כמה חודשים, כשיבואו עובדים חדשים, הם יקבלו את כל מה שמגיע להם. אבל ההנהלה מושכת זמן. אתמול הם הביאו היום מזכירות ממשרדי חברת elite coffee, בעלת המקום כדי למלצר במקומנו. הם חושבים שהעובדים יתייאשו. בימים הקרובים אנחנו מתכננים להמשיך לשבות. נגיע אל בית הקפה אבל לא נעבוד, וגם נדאג שהעבודה לא תתקיים, בתקווה שההנהלה תסכים לחתום איתנו על הסכם. אני בטוחה שאם הלקוחות בבית הקפה היו יודעים שהטיפים שהם נותנים לנו נכנסים לקופה של העסק, הם לא היו משאירים טיפים. "אין תגמול מסודר על שעות נוספות, רק עובדים שדרשו דמי הבראה מספר חודשים והתעקשו, קיבלו. בנוסף מטילים עלינו קנסות באמצעות הטיפים: כך, למשל, במשך שבוע שלם לא קיבלנו טיפים כדי לממן את עלות התיקון של דלת מקרר שנשברה בתום לב במהלך ניקיון. וזה לא המקרה היחיד, ברמן שהתבלבל בספירת ארגזי חלב נקנס ולא קיבל טיפים באותה משמרת. זה לא מקובל עלינו. הטיפים לא יכולים להיות שוט של המנהל על העובדים.

  המצב הזה הוביל אותנו למסקנה שאנחנו צריכים לפעול ביחד. הבנו שאפשר להתאגד ופנינו לקליניקה למשפט ורווחה. עובדים שניסו לפנות לבד סבלו מהתנכלויות, הם לא קיבלו משמרות, לא קיבלו הפסקות. המסר היה ברור: כדאי לכם לעזוב. חשבנו שאם נפנה כולנו ביחד, הם לא יוכלו לפגוע בכולנו.

  לא פשוט להתפרנס ממלצרות. הלקוחות מתישים, השעות ארוכות, השכר זעום ובמקרים רבים אפילו הטיפים זורמים הישר לכיסי המעסיק. רוב המלצרים והמלצריות בישראל משלימים עם התנאים הקשים ומעטים מהם תובעים את מעסיקיהם בתום תקופת ההעסקה. עובדי בית הקפה Coffee to Go שבכניסה לאוניברסיטת תל-אביב בחרו להיאבק: אחרי שהקימו ועד עובדים וניהלו משא ומתן עם ההנהלה שבתום חודשיים הגיע למבוי סתום, הם הכריזו אתמול על שביתת מלצרים – לראשונה בישראל – ויצאו להפגין".

  אני מאחל ליעל ואורפז ולימור אלמגור (שנדרש אומץ רב כדי לעשות מה שהן עושות), כי לא יעונה להן כל רע, ולא יתנקמו בהן בסיומה של השביתה וסיכסוך העובדה הזה – וגם שלא תוותרנה על המאבק על הגנת זכויותיהן האישיות וזכויות חבריהן לעבודה – ניסיון חיים אמיתי בטוח שהן תרווחנה והפירגון שלי הוא מלא.

  מן ההיסתדרות לא נראה לי שכדי לצפות לשום דבר, אולי רטוריקה נבובה ומס שפתיים.

  אבל השובתים (בעיקר שובתות), כבר דאגו לעצמם לייצוג משפטי רציני מאוניברסיטת ת"א, וגם אגודת הסטודנטים התל אביבית תומכת במאבקם – גם אם היא לא תעשה הרבה כדי לעורר את הסטודנטים למודעות על מציאות הניצול שמתרחשת ממש מתחת לאפם של הסטודנטים באוניברסיטה הזו – אשר דבר כבר לא יפתיע אותם כנראה.

  אני מוכרח לומר שנדהמתי כאשר ראיתי את מספר הסניפים של טייקון הקפה הזה. ממש אימפריה של בית קפה – ואימפריה כידוע מתפקדת כאימפריה, לאימפרטור אין זמן ועניין ללכת לקראת נתיניו – הוא רק רוצה רק להרחיב את האימפריה שלו, את כוחו ומעדו השוק – זה ההיגיון שעומד בבסיס מהלך של קונצרן בתי קפה רב סניפים כמו של elite coffee .

  בעל הבית הוכך את הכיסאות – מי ישבר ראשון? זו השאלה, בעל הבית או העובדים? הן ניראים לי נחושות ומוכנות ללכת עד הסוף – להפסיד אין להם הרבה – מקסימום את תנאי עבודה מבזים שלהן, ואיבוד כבודן כעובדים התובעים את כבודם המלא ואת התמורה המלאה עבור עבודתן.

  אז ככה, לפני שאתם נכנסים לאחד מהסניפים האינסופיים של elite coffee לשתות קפה, חישבו עוד פעם אחת – הרשימה בסוף.

  חישבו כמה קפה שותים כל יום בסניפי הרשת – וחוץ מלוגם הקפה מי נהנה מהעסק הזה ? ואגב, הסניף Coffee to Go עובד 20 שעות בימימה – הרבה כסף!

  חישבו איזו קופה יפה עושים על חשבון המלצרים מהטיפים שאתם משאירים למלצרים שלכם?
  חישבו איזו קופה יפה עושים על חשבון המלצרים מהטיפים שאתם משאירים למלצרים שלכם?
  חשבו כמה מלצרים חסרי מנוצלים וחסרי אונים עובדים בכול הסניפים של elite coffee ?
  בפרויקט איפה הכסף באתר Israblog התפרסם הפוסט הבא על ידי יאיר [ללא שם משפחה]:

  "זה זמן רב שאנחנו מלווים את מאבקם של המלצרים להתפרנס בכבוד (הנה מספר פוסטים בנושא בלחץ חברתי": מזון למחשבה, יאיר סוגר חשבון, שמים את הדברים על השולחן, הבלוג הוועד של עובדי עיתון הארץ.

  מאז ומעולם אחת הבעיות המרכזיות בענף היתה חוסר היכולת שלהם להתאגד אל מול המעביד ולעמוד על זכויותיהם: לרוב מדובר בעובדים צעירים שלא תמיד יודעים מה מגיע להם. חלקם סטודנטים שמוכנים לספוג הכל, מתוך ידיעה שבקרוב יסיימו את הלימודים ויוכלו לעבור לעבודה משתלמת יותר. ובעיקר, מדובר בתחום שרווי בבלגאן בכל מה שקשור לתנאי ההעסקה, בשל אורך החיים הקצר של המסעדות והעובדה שתשלום טיפים כתחליף לשכר הפך לנורמה.

  לפני כחצי שנה החל השינוי: אלון לי גרין, אחראי משמרת באחד מסניפי The Coffee Bean & Tea Leaf, החל מהלך של הקמת ועד עובדים ברשת בתי הקפה. לי גרין פוטר מעבודתו, אך צו בית דין לעבודה הורה להחזיר אותו לתפקידו. מאז החלו צצות התארגנויות נוספות בתחום, בעיקר בזכות הליווי שמעניקות הקליניקות המשפטיות של אוניברסיטת תל אביב בראשות עו"ד איתי סבירסקי (שגם מלווה את ועד עובדי הארץ). אחת מאותן ההתארגנויות היה ועד עובדי בית הקפה Coffee to Go בסניף אוניברסיטת תל אביב. היום הכריז ועד העובדים במקום על שביתה בלתי מוגבלת בזמן – מדובר בשביתה הראשונה בישראל שהתקיימה בבית קפה.

  הוועד של Coffee to Go הוקם לפני כשלושה חודשים והוא כולל כ-40 עובדים. לדברי אנשיו, עם הקמתו הם פנו להנהלת בית הקפה בבקשה להסדיר את תנאי ההעסקה ולקבל את דרישותיו בנושא הטיפים, שמוחזקים על ידי ההנהלה ומחולקים בין המלצרים, עובדי ההנהלה והמטבח בצורה שרירותית לפי ראות עיניו של מנהל המשמרת. בנוסף, נלקחים הטיפים לתשלומי שעות נוספות, למילוי חסרים בקופה ולכיסוי נזקים שנגרמו במהלך המשמרת. בין הצדדים התקיימו מספר פגישות לצורך משא ומתן, שבו דרשו העובדים לשנות את אופן ההחזקה והחלוקה של הטיפים במשמרת, ובנוסף תשלום דמי ההבראה המגיעים על פי חוק, גמול עבור שעות נוספות, וביטול נורמת הקנסות שניתנות שלא כדין על מנת לכסות נזקים בבית הקפה.

  בסופו של דבר המשא ומתן כשל וההנהלה עומדת בסירובה ומתעקשת לקחת את הטיפים לרשותה ולעשות בהם שימוש כראות עיניה, במקום שיקבלו אותם המלצרים והעובדים שלהם הטיפים ניתנו. לטענת העובדות שיזמו את ההתארגנות, מרגע הקמת הוועד החלו מנהלי המשמרת "להתנכל" לעובדים, בין היתר בוטלו משמרות, קוצצו הטיפים ונאסרה האפשרות לאכול בזמן המשמרת.

  כיום, אין כל ערובה שמאבקם של עובדי בית הקפה יצליח. מצד שני, מאחר שמדובר בעיקר בסטודנטים ואנשים צעירים אזי גם אין להם יותר מדי מה להפסיד. אני מניח שאת התנאים שהם מקבלים בCoffee to Go- הם יוכלו לקבל גם בכל אחת מאותן רשתות שמגלגלת מיליונים, אך ממשיכה לשלם לעובדיה שכר מינימום כי אלו הם כללי השוק. מה שנותר זה רק לאחל להם בהצלחה, ולקוות שמאבקם האמיץ על זכויותיהם יעודד גם אנשים אחרים לעשות מעשה ולא לחכות שמישהו אחר ידאג להם. אני בטוח שבקליניקות המשפטיות ישמחו לעזור לכל מי שירצה להקים התארגנות במקום העבודה.

  שיהיה רק טוב, לעובדי הארץ ולעובדי Coffee to Go.

  יאיר

  אם לוחות הקמפוס ימלאו בכרוזים ושלטים גדולים הקוראים לסטודנטים להחרים את בית הקפה הזה – בעלי הבית יתחילו להתייחס אליהם בכבוד.

  אם העובדים "ישטפו" את אתרי האינטרנט וייחלקו כרוזים בשער – בעלי הבית יתחילו לכבד אותם ואת זכויותיהם. לא צריך לרסס את סניפי הרשת בכתובות גרפיטי זוהמות. השביתה הזו (אם תתמיד) תביס את בעלי בית הקפה.

  אם העובדים לא יוותרו – ייזמו משמרות מחאה עם הסטודנטים, ויקראו במגפונים לא להיכנס לבית הקפה הזו – כדי לשתות "קפה ללא זכויות" הניצחון הוא שלהם!
  אילו נציגי הסגל ההוראה הבכיר של האוניברסיטאות היו לומדים מעובדי Coffee to Go דבר אחד או שנים על נחישות ומאבק צודק – אולי המצב שלנו היה אחרת!

  בינתיים נשאר לנו המאבק הצודק הזה – שיש סיכוי שיצליח להביס את הנהלה בית הקפה שמונעת מעובדיה זכויות בסיסיות ותנאי עבודה הוגנים.
  לכול עובדי בתי הקפה הרבים הללו ובעיקר לעובדיו של -Coffee to Go .

  GO! GO! GO!
  בהצלחה – לכו על זה !!!!

  פורסם בבלוג שלי: http://www.notes.co.il/starik

  רשימת הסניפים של elite coffee

  Coffee to Go, רח' אינשטיין ,תל אביב
  בית חולים תל-השומר – רמת גן
  בית חולים אסותא – תל אביב
  בית חולים שערי צדק – ירושלים
  בית חולים הדסה עין כרם – ירושלים
  בית חולים קפלן – רחובות
  בית חולים רמבם – חיפה
  אוניברסיטת תל אביב – בייגל טו גו, בניין מקסיקו ובניין גילמן
  מכללת הדסה – ירושלים
  האוניברסיטה העברית – הר הצופים – ירושלים
  דוד ילין – ירושלים
  אוניברסיטת בן-גוריון – באר שבע
  מכללת ספיר – שדרות
  אוניברסיטת חיפה – חיפה
  מכללת אריאל – אריאל
  D-Mall יציאה מהרכבת – רמת גן
  מכללת אורנים
  תחנת הרכבת ארלוזורוב – תל אביב
  תחנת הרכבת לוד – לוד
  תחנת הרכבת בנימינה – בנימינה
  תחנת הרכבת כפר סבא – כפר סבא
  תחנת הרכבת סגולה פתח תקווה – פתח תקווה
  תחנה מרכזית תל אביב – תל אביב
  קניון תלפיות ירושלים – ירושלים
  מרכז הדרכה ואספרסו בר – רמת גן (רח' ביאליק 143 פינת מנחם בגין )
  בניין על האיילון – אזור התעשיה מערב – ראשון לציון
  מרכז שירות אורנג' יד אליהו – תל אביב
  ספריית בית אריאלה – תל אביב
  היכל התרבות אור יהודה – אור יהודה
  שדרות נורדאו פינת סוקולוב – תל אביב
  ניין דיסקונט – רח' יהודה הלוי פינת הרצל – תל אביב
  בניין סונול – דרך מנחם בגין – תל אביב
  בורסת היהלומים – מתחת לבניין מכבי – רמת גן
  מגדל איילון – רמת גן
  מכללת רמת גן
  צומת פז-צבר – אזור
  בית החולים בלינסון – פתח תקווה
  מכללת בית ברל – כפר סבא
  בית החולים הרצפלד – גדרה
  סינמטק שדרות
  תחנת הרכבת בקריית גת

 29. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  איך מראיינים את מנכ"ל סלקום שפירא ללא שום מתקפה אמיתית על האנטנות, יחס לעובדים, פער המשכורות ועוד שאלות קשות שאמנם חלקם נשאלו אך מיד הורדו לאחר תשובות זחוחות דעת של מנכ"ל סלקום.
  אלוהים יעזור לנו אם זו הייתה העיתונות הלוחמת?
  אכן הפסדנו ונפסיד במלחמה במצב שכזה.

 30. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  איך מראיינים את מנכ"ל סלקום שפירא ללא שום מתקפה אמיתית על האנטנות, יחס לעובדים, פער המשכורות ועוד שאלות קשות שאמנם חלקם נשאלו אך מיד הורדו לאחר תשובות זחוחות דעת של מנכ"ל סלקום.
  אלוהים יעזור לנו אם זו הייתה העיתונות הלוחמת?
  אכן הפסדנו ונפסיד במלחמה במצב שכזה.

 31. משה כץ

  אינני מיושבי בית הקפה ונראה לי קצת מוגזם ולא יעיל ללכת לבית קפה רק כדי לא לשתות שם.
  אינני רואה שום טעם להפרדת בתי הקפה משאר הקונגלומרט ולכן אינני קונה ר מוצרים של המפלץ עלית שטראוס וגרורותיו למרות שלפעמים פשוט קשה לזהות להלן רשימה חלקית ואני בטוח שיש כאלו שפשוט לא זיהיתי
  מוצרי שטראוס: דנונה, מלקי,גמדים, אקטימל, אחלה ועוד די קל לזהות מוצרי שטראוס
  מוצרי יד מרדכי אני מתלבט (לעלית יש 51 אחוז בחברה)
  מוצרי עלית השונים : קפה כולל ILLY, שוקולד פרה כמובן(למרות שמאז התרגיל המונופוליסטי שנעשה נגד קדבורי אין ממש מתחרים רק יבוא מקביל של מותגים נחותים הפטרון שלי היה לקנות שוקולד מריר איכותי לאפיה במטבעות שניתן להשיג בחנויות מתמחות ואפילו יותר זול ובטח שיותר איכותי)
  אשמח אם עוד יצטרפו אלי ואם תוסיפו עוד מוצרים שפספסתי

 32. משה כץ

  אינני מיושבי בית הקפה ונראה לי קצת מוגזם ולא יעיל ללכת לבית קפה רק כדי לא לשתות שם.
  אינני רואה שום טעם להפרדת בתי הקפה משאר הקונגלומרט ולכן אינני קונה ר מוצרים של המפלץ עלית שטראוס וגרורותיו למרות שלפעמים פשוט קשה לזהות להלן רשימה חלקית ואני בטוח שיש כאלו שפשוט לא זיהיתי
  מוצרי שטראוס: דנונה, מלקי,גמדים, אקטימל, אחלה ועוד די קל לזהות מוצרי שטראוס
  מוצרי יד מרדכי אני מתלבט (לעלית יש 51 אחוז בחברה)
  מוצרי עלית השונים : קפה כולל ILLY, שוקולד פרה כמובן(למרות שמאז התרגיל המונופוליסטי שנעשה נגד קדבורי אין ממש מתחרים רק יבוא מקביל של מותגים נחותים הפטרון שלי היה לקנות שוקולד מריר איכותי לאפיה במטבעות שניתן להשיג בחנויות מתמחות ואפילו יותר זול ובטח שיותר איכותי)
  אשמח אם עוד יצטרפו אלי ואם תוסיפו עוד מוצרים שפספסתי

 33. אבירם

  מנסים כל כמה שבועות לתפוס חברה אחרת ו"לארגן" בה ועד עובדים. זה לא יעבוד לכם !! אדום לא עובד יותר בעולם הקפיטליסטי הנאור! אפילו הפועל תל אביב הולכת ונעלמת …….

  שניים וחצי אדומים מנסים להטיל אימה על חברות ואירגונים גדולים אבל נכשלים בגדול !!

  בוז!!

 34. אבירם

  מנסים כל כמה שבועות לתפוס חברה אחרת ו"לארגן" בה ועד עובדים. זה לא יעבוד לכם !! אדום לא עובד יותר בעולם הקפיטליסטי הנאור! אפילו הפועל תל אביב הולכת ונעלמת …….

  שניים וחצי אדומים מנסים להטיל אימה על חברות ואירגונים גדולים אבל נכשלים בגדול !!

  בוז!!

 35. רמטכ"ל הצבא האדום

  תמשיך לגחך. מילותיך הם שמן על גלגלי המהפכה. בקרוב כל כמה ימים נארגן ועד בחברה אחרת, ועם הזמן בכל דקה.
  ואגב, משלמים טוב אצל רני רהב? או שצריך לאגד גם אתכם??

 36. רמטכ"ל הצבא האדום

  תמשיך לגחך. מילותיך הם שמן על גלגלי המהפכה. בקרוב כל כמה ימים נארגן ועד בחברה אחרת, ועם הזמן בכל דקה.
  ואגב, משלמים טוב אצל רני רהב? או שצריך לאגד גם אתכם??