בחילה קלה על כלכלה

עומר שרביט

עסקת חייו

בתחילת השבוע, דה מרקר מרח את וורן באפט על השער, כשהוא מתמוגג מעסקת ישקר ומתרונן מאהבה למנהליה ומייסדיה, משפחת ורטהיימר. בציטוט חופשי, הוא אמר שזאת עסקה סופר מצליחה, אחת מהטובות שלו אי פעם, ושהוא מבסוט ממנה לאל-אללה.

באפט רמז שהוא היה מופתע מהמהירות שבה ההשקעה התחילה להחזיר את עצמה. יפה. איך אומר הקואצ`ר אלון גל? עבודה קשה לא תיקח אתכם רחוק. חשוב גם לעשות את הבחירות הנכונות. בייחוד בהשקעות, ומי כמו באפט ידע לבחור נכון, בפעם המי יודע כמה. סחתיקה-תיקה וורן.

בסוף השבוע, (חמישי), באפט צוטט מהעיתונות הזרה, כאומר שהוא רוצה לשלם יותר מס. הוא קונן על כך שהנשיא בוש לוקח שיעור מס גבוה יותר מהמזכירה שלו מאשר ממנו. סחתיין פעמיים.

עסקים עם המדינה

באפט כנראה מאוד אוהב את מדינות ארה"ב, ורוצה שיהיה בהן יותר מיסוי פרוגרסיבי. רגע…בואו נסדר את התגיות של הכתבה: באפט, מסים, עסקאות מצליחות, מדינות.

זה מזכיר משהו לא? כן וודאי.

באפט קנה 80% מישקר מידי משפחת ורטהיימר תמורת 4 מיליארד דולר במזומן. חברת ישקר שאותה רכש באפט, שילמה במועד העסקה מס של בערך מיליארד דולר, פלוס מינוס, (בהארץ כתבו אז 920 מיליון דולר).

אממה? המדינה, מדינת ישראל, תחזיר לישקר את המס הזה במהלך השנים הקרובות.

בואו נאמר את זה שוב: בשנים הקרובות מדינת ישראל תחזיר לחברת ישקר שבבעלות וורן באפט והוורטהיימרים (80%-20%) סכום של בערך מיליארד דולר – השווי הנומינלי המלא של המס, (נניח שתהיה אינפלציה, אז המדינה תחזיר במונחים ריאליים טיפ-טיפה פחות). לשון אחר: מדינת ישראל לא ראתה גרוש אחד שחוק מהעסקה הזאת. וורן באפט ומשפחת ורטהיימר גם יחד ראו ממנה הטבה של הרבה מאוד ירוקים.

אגב, אם מישהו חושב שכדי לרקוח את שומת המס האלגנטית הזו, (שבה כאמור…לא משלמים מס בכלל), מספיק לעבור בפגישה אצל פקיד שומה, מנהל מחוז ברשות המסים, מנהל רשות המסים, מנכ"ל האוצר, או אצל שר האוצר, אז הוא טועה.

זאת מסוג העסקאות שמגיעות עד למעלה למעלה, אל שולחנו של אותו סוחר הנדל"ן הממולח מירושלים.

העסקה הזאת נחה על שולחנם של הפקידים והפוליטיקאים המובחרים חודשים רבים לפני שפורסמה. בשקט בשקט, בלי מאעכרים ושמאכערים. טיפ טופ, כמה פגישות, קלסרים מסודרים, קפה ועגה, עד הפרט האחרון.

אף אחד כמובן לא חושד בשותפי הסוד שהדליפו את דבר העסקה למקורביהם כדי שירוצו לקנות אופציות "קולים" על הבורסה. אין סרט כזה בחיים. חס וחלילה וחלילה וחס.

רק חבל שהם החליטו להפסיד מיליארד דולר, וחבל גם שזה על חשבוננו. בייחוד שכל כך קשה לשלם שכר למורים, ולממן ספריות לעיוורים, וכאלה, וזה.

עכשיו אפשר להבין למה באפט מבסוט כל כך מהעסקה ומהבחירות שלו ולמה הוא כזה גאון בהשקעות, ולמה הוא מוכן לשלם בכיף שלו עוד קצת מסים במדינה שלו. בשבילנו זה מאוחר מדי. אם זה מעניין מישהו, אז הוא קיבל גם פטורים ממס על דיווידנדים עתידיים מישקר וכאלה. אבל יאללה חליק, הוא כזה סבא חביב ונחמד, שירוויח.

פקידים קטנים ומתוסכלים

              

טוב, אז הכי קלישאה להגיד ש"לעשות עסקים עם המדינה זה קל ומגניב ורווחי", בייחוד שזאת מדינת עולם שלישי עם אנשים לא מפותחים, ופוליטיקאים מושחתים ממוצא, איך נאמר זאת, לא אשכנזי, כמו פואד, שאליו נגיע בהמשך.

רק חבל שבכל זאת, למרות שזה קל ומגניב כפי שבאפט נוכח בעצמו, עדיין יש בירוקרטיה כלפי אנשי עסקים ישראליים שהפקידים פה אשכרה מתעללים בהם. זה פשוט טירוף מה שהמדינה עושה להם!

לפי עיתון העסקים של ישראל, לב לבייב עדיין לא מרוצה. לבייב אמר באיזה כנס על חברה, כלכלה ופילוסופיה פוליטית, ש"המפתח להשקעות במדינה נמצא בידיהם של פקידים קטנים ומתוסכלים".

יא-אללה בן אדם, רני רהב אמר שהגיע הזמן שיקום מישהו אמיץ וגיבור כמו שמגר או ברק ויגיד משהו בגנות השיחרור של יגאל עמיר, אבל הוא לא ציפה לכזה אומץ ציבורי מצד לבייב. אללה יוסטור! איזה מזל שגלובס מאירים את עינינו בכותרות ראשיות שבאמת חשוב שנקשיב להן.

לבייב לא סיפר על פקיד אחד, שלדעתי היה די נחמד אליו, בקטנה, כאילו. קוראים לו ירון זליכה. הוא החשב הכללי באוצר. בזמן שהוא לא נלחם בשחיתות, אז הוא היה אחראי לכל מני מכרזים כאלה, כמו מכרז הרכבת קלה, כביש 431, הפרטת בתי הסוהר, לא משהו רציני.

בכל המכרזים האלה, זכתה חברה נחמדה בשם אפריקה ישראל. בסך הכל, חישוב מאוד מאוד שמרני, ומי שיכול מוזמן לחלוק עליו, אפריקה זכתה בתקופת כהונתו של זליכה במכרזים ממשלתיים בשווי של מעל 10 מיליארד שקל, (יש כאלה שאומרים שזה 15 מיליארד שקל, אבל זה לא קריטי).

אבל איזה באסה עם הפקידים האלה? בייחוד שהם כפויי טובה, כמו הזליכה הזה. בואו נעשה קצת סדר:

זליכה עבד פעם אצל לבייב ושרי אריסון בחברה שנקראת דרך ארץ, (מפעילת כביש שש). הוא היה סמנכ"ל בחברה הזאת, שבבעלות אפריקה ושיכון ובינוי. מיד אחר כך הוא נהיה חשב כללי באוצר.

כשנכנס לאוצר, זליכה חתם על מסמך שאוסר עליו להתערב במכרזים שאפריקה ושיכון ובינוי ניגשות אליהן.

אבל לפי כתבה שפורסמה לא מזמן בידיעות אחרונות, במכרז הרכבת הקלה הוא דווקא כן התערב, ואפילו נפגש בארבע עיניים עם פיני כהן, מנכ"ל אפריקה דאז. אני עדיין מחכה להכחשה שלו בעניין.

חוץ מזה, לב לבייב בעצמו התמודד במכרז על הפרטת בנק לאומי, אותו מכרז שזליכה ניהל בשקיפות כל כך מופתית. אותו מכרז שהוא היה אמור להדיר ממנו את רגליו, כי הוא עבד בתפקידו הקודם אצל לבייב, בדיוק כמו מכרז הרכבת הקלה. בואו נגיד את זה שוב:

זליכה עבד אצל לבייב, הלך לאוצר, התחייב לא להשתתף במכרזים שלבייב מעורב בהם, ניהל בהצלחה את מכרז לאומי והתערב במכרז הרכבת הקלה. בשניהם לבייב השתתף, רק במכרז הרכבת הקלה הוא זכה. אותו מכרז שבעטיו זליכה טרח להיפגש עם פיני כהן, בניגוד לתקשי"ר שחתם עליו.

בזמן מכרז לאומי, זליכה לא אמר מילה באשר לכך שהוא עבד אצל לבייב, כולם שכחו, לבייב בסוף הפסיד בלאומי, וזליכה דיבר בתקשורת על המחיר המוצלח שהמדינה קיבלה מסרברוס.

אחר כך זליכה רץ להאשים את אולמרט בהתערבות פסולה לטובת חברו פרנק לוואי. מעניין לא? (1) 

הכינו את שקיות ההקאה

בקיצור, איך אומר לבייב: נשבר ה— מהפקידים האלה?! למרות שחלק מהם דווקא די אמיצים. הנה ניר גלעד למשל. עיתון העסקים המוביל ציטט אותו אתמול אומר ש"אנחנו לא ערוכים לגלובליזציה. הגלובליזציה אינה רק גודל…אנחנו לא נותנים לילדים שלנו את הכלים להתמודד איתה".

אוקי, גלובליזציה זה לא אני זה פופטיץ.

אבל נראה לי שלילדים שלו, ניר גלעד דווקא נתן את כל הכלים שבעולם להתמודד איתה, אוההו איזה כלים הוא נתן להם, גם לנכדים, וגם לנינים ולהרבה דורות קדימה אמן ואמן.

ניר גלעד הוא היום מנכ"ל החברה לישראל. אם זה מעניין מישהו, שכרו החודשי, (לא כולל האופציות ששוות עשרות מיליונים) מסתכם בהרבה יותר מפי 50 מזה של עובד קבלן במפעל של כי"ל, שבבעלות החברה לישראל. נראה לי שזה פי 50 אלף.

לפני שהיה מנכ"ל החברה לישראל, גלעד היקר העניק גם לילדים של סמי עופר כלים ותשורות נאות להתמודד עם הגלובליזציה.

הוא העניק להם 120 מיליון דולר בהסכם בז"ן, (שהיתה אמורה לחזור מהחברה לישראל למדינת ישראל ללא כל תמורה כי ככה היה כתוב בהסכם החכירה(1), הוא מכר להם את צים בהרבה פחות משליש ממחירה הראוי לפי כל הערכות השווי הכי זהירות, (צים הרוויחה בתום שנתיים וחצי ממכירתה לחברה לישראל את כל הסכום שהחברה לישראל שילמה למדינה!).

אח"כ, משסיים לתפור עבור המדינה (ועבור ילדינו) את העסקאות המבריקות האלה, גלעד התפנה לצייד גם את ילדיו בכלים להתמודד עם העולם, והפך למנכ"ל החברה לישראל, החברה שמחזיקה את צים ובז"ן, ושבבעלות סמי עופר.

חינוך יהודי ונתינה למדינה

מי שעדיין לא הצטייד בשקיות הקאה, לבטח יוכל לעמוד גם בזה. לב לבייב, ההוא מהפקידים המסורבלים, צוטט אתמול גם כמקונן על היעדר חינוך יהודי במדינת ישראל. למי שלא יודע, לבייב הוא רפורמטור גדול, וחוץ מדברי תורה ותרומות לבתי כנסת, שבוודאי לא מזיקים לפרנסה, את הונו הגדול הוא עשה במדינות מסויימות באפריקה. יום אחד הדברים וודאי יתבהרו, אבל בואו נסכם על כך שהוא לא מכר שם תשמישי קדושה?  

גם לאלי הורביץ, יו"ר ומייסד טבע, היה מה להגיד אתמול. הוא אמר שהמורים צריכים לקבל כסף, אבל גם לתת את מה שהם צריכים לתת. לפי תחקיר של ערוץ 2 שפורסם לפני כמה ימים, (לשם שינוי – זה היה תחקיר ראוי ביותר), הורביץ יודע לתת, ובגדול.

טבע, כך פורסם, ניסתה לעשות מכה, ולרפא חולי איי.אל.אס עם התרופה של הטרשת נפוצה – הקופקסון שלה. אלא שכל מני מעבדות בחו"ל הזהירו אותה שבעכברים שחולים באיי.אל.אס הקופקסון לא עבד, והם מתו מהר מהצפוי, במקום לאט מהצפוי.

אבל הורביץ יעשה הכל בשביל לתת, והוא נתן לכל מני חולים באייאלאס – חולים אנושיים בשר ודם – את התרופה. בתי החולים בארץ, ידעו כמה הוא אוהב לתת, ושיתפו פעולה עם הניסוי והסוף היה ידוע מראש.

הפרשה כבר באוויר כמה ימים, אבל פה זה לא אמריקה: המדינה יודעת מי נותן ומי לוקח, לכן היא תדע להוקיר את פועלו של הורביץ ואת טבע.

העיקר שיש עיתונות חוקרת: זהירות, פוטנציאל לפוליצר

שוק הגז הישראלי, למי שלא יודע, זה שוק גדול מאוד, וכמו בכל שוק גדול מאוד, יש בו המון המון תחרות: שלוש פירמות שכל היום רק חושבות איך לעזאזל להתחרות אחת בשניה.

השלישייה הסופר דופר תחרותית הזאת, בסך הכל מנסה להתפרנס בכבוד, והכי חשוב, היא מאוד דואגת לבטיחות של כו-ל-נו. בגלל זה חשוב שנקרא את התחקיר הבא, שמופיע היום בגלובס ושבוודאי משרת יפה את שלישיית הפירמות הנחמדות, ועוסק בהון ושלטון ובדברים אחרים שייסמרו את שערותיכם ויזקרו את אצבעותיכם הצרדות.

והנה מגיע החלק של החשיפה המטורפת, ואם זה לא פוליצר אז אני לא יודע מזה:

מתברר שפואד, שר התשתיות, קיים קשרים פסולים עם שני ערבים, שיש להם מהלכים בקרב מצביעי העבודה ושהם בעלים של חברות גז קטנטנות, שאינן חוקיות, (לא כמו השלישייה החביבה שלעיל).

שני הערבים, שלאחד מהם קוראים אבו חוסיין, מוכרים גז פיראטי ומסכנים את הבטיחות שלנו, וכנראה נותנים לפואד סיוע בבחירות לעבודה, והוא כנראה מעלים עין מפעילותם.  

אבו חוסיין זה, אם קראתם את ה"תחקיר" ועדיין לא הבנתם שמדובר בערבי מסוכן, מגעיל ומפחיד, אז מי שרוצה יכול לקרוא לו אבו ג`דידה, אבו אנטר, אבו-ערבוש, אבו-אבו- אבוהה, אבו ג`ילדה או אבו-עבריין –מחק את המיותר –  נעצר בסוף 2004 במסגרת מבצע משותף של רשות המסים בחשד להעלמת מס במיליונים…".

העלמת מס במיליונים!!!! שמעתם טוב? נחזור על זה:

האבו-עבריין הזה, האב-אבא של כל העבריינים, העלים מס במיליונים! מיליונים!!! 5, 10, 15, 25 מיליון שקל. הייתם מאמינים? ובסוף התיק נסגר, שמו את החומר במגירה, והאבו-אבו-אבו עבריין הזה שילם רק 75 אלף שקל.

איזה שחיתות. יא-אללה, לצקצק כולם ביחד: אי-זה שחיתות. אי-זה מושחת הפואד הזה והחברים הערבים שלו. יא אללה, קדימה לנפנף את האצבע הצרדה.

פואד בטח יושב בבית, מבואס רצח מהכתבה, בטח הוא הפעיל הרבה לחצים כדי שזה לא יתפרסם, אבל התקשורת לא נכנעה, וגילתה נחישות ואומץ לב.

זה אשכרה הון ושלטון. מיליונים הוא העלים האבו ג`ילדה הזה. ואיזה מושחת הפואד הזה. יא וואראדי!

מזל שיש עיתונות חוקרת.(3).1 לבייב כבר כיכב באתר זה בתור בעל השליטה בדניה סיבוס, חברה שפעלה רבות למען יישוב חבל ארץ שסובב בלעין, והפיכתו לידידותי למגורים לחרדים. נדמה לי שגם שם הפקידים היו די נחמדים, ולא ממש דיקדקו ובכלל השתדלו לא לנג`ס יותר מדי בקטע של מה חוקי ומה לא. אבל זאת סתם השערה 

.2  בז"ן הוחכרה לחברה לישראל לפני חמישים וכמה שנים, לאחר מכן, בערך ב-2003, היתה אמורה לחזור למדינת ישראל ללא תמורה. רם כספי הגדול מכולם קימבן למשפחת עופר 120 מיליון דולר, תמורת זה שהחזירו את בז"ן, כפי שהיו אמורים לעשות ממילא, בלי לקבל תמורה כאמור. לאחר מכן החברה הופרטה ומשפחת עופר שוב רכשה את השליטה בה, יחד עם דייוויד פדרמן.

   3.מי שרוצה, יכול להתנחם בעובדה שקרן הפנסיה שלו השקיעה הרבה כסף באפריקה לישראל, דרך ארץ, דניה סיבוס, חברה לישראל, כי"ל, בז"ן, טבע ובקרוב גם צים. בשונה מישקר, הן ציבוריות ומעבירות את החוב שלהם מהבנקים למשקיעים, ואת שווי המניות מהנייר לשוק, כלומר אלינו, בהנחה שיש לנו חסכון כלשהו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שרון לוזון

  על מנת לאפשר למי שעוד לא ראה לצפות בסרטון של ערוץ אחד שמצליח, לדעתי, להעביר את המסר לגבי השידור הציבורי.
  אני יודע שזה לא קשור לנושא הפוסט לעיל.
  אבל די בטוח שתאהבו
  http://www.youtube.com/watch?v=uYmH9eZLMF4

 2. שרון לוזון

  על מנת לאפשר למי שעוד לא ראה לצפות בסרטון של ערוץ אחד שמצליח, לדעתי, להעביר את המסר לגבי השידור הציבורי.
  אני יודע שזה לא קשור לנושא הפוסט לעיל.
  אבל די בטוח שתאהבו
  http://www.youtube.com/watch?v=uYmH9eZLMF4

 3. עמית

  נחמיה היה אומר שאתה בטח רוצה להחזיר אותנו בכוח ל"עושר ולאושר של גן העדן הסיבירי" …ו"לימים שחיכינו 5 שנים לקו טלפון"…וכו

 4. עמית

  נחמיה היה אומר שאתה בטח רוצה להחזיר אותנו בכוח ל"עושר ולאושר של גן העדן הסיבירי" …ו"לימים שחיכינו 5 שנים לקו טלפון"…וכו

 5. רתם

  אולי הוא מכר שם יודאיקה?
  באמת אפשר להקיא
  תודה על כתבה מצויינת

 6. רתם

  אולי הוא מכר שם יודאיקה?
  באמת אפשר להקיא
  תודה על כתבה מצויינת

 7. דוד גיל

  עו"הד רמי כספי יכול ליבב מדי יום על הצורך החיוני ביחסי הון ושלטון הפועלים להפליא בכל המפלגות הפוליטיות וזאת מבלי שיוקע על ידי התקשורת שנותרה האמצעי היחיד לתגובה ציבורית.
  תצביעו בבקשה על תופעת פואד באחת ממדינות המערב. הוא נדד מפלג מזרחי זניח כדי לחבור לעזר וייצמן ונחת במפלגת העבודה שעם ערכיה אין לו דבר. הוא גדל בחממת הכיבודים כחלק מהמסורת שהביא מהבית ואתם מביעים פליאה על מפעלותיו במגזר הערבי וחוסר הבנתו הבסיסית את מהות השירות הציבורי במדינה מתוקנת? הוא אינו שונה מנבחר למועצה במגזר הערבי שרואה תכלית תפקידו בכיבודים למשפחתו הקרובה ושחרור בוחריו מנטל המיסוי המוניציפלי.
  המסורת הארורה לפיה נושאי תפקידים בכירים באוצר נוחתים בחצרות אלי ההון מצמיחה את אמרות השפר של טלמון, יונס ובקרוב יצטרף אליהם זליכה, אם ירצה או לא.
  אין טענות כלפי תשובה והורטהיימרים שעשו הונם בשתי ידיהם אבל מעסיקים משרתי ציבור לשעבר כדי לרפד דרכם הכלכלית. הם באמת משלמים את מרבית הסכומים שגובות רשויות המס בתקוה המתממשת שההפרטות המטורפות של השירותים הציבוריים יחזירו את ההשקעה במס.
  האם ניתן לצפות מלב לבייב תגובה שונה לאור נסיונו במדינות הנאורות באפריקה ובקווקז שבהן יחסי הון שלטון הגיעו לשלמות?
  את הבדיחה החודשית סיפק איבט ליברמן שעמד על כך כי "נתיב" מחמל לבו פשט הרגל וחסר תעסוקה לחלוטין. הוא החליט בעצה אחת עם סוחר הנדלן הירושלמי להסיט הפעולה לקנדה בה התיישבו מהגרים יהודים מרוסיה שחלקם חווה את מחנה המעבר הישראלי. שליחי נתיב כבר התיישבו במונטריאול, טורונטו וואנקובר ובקרוב נשמע על הצלחותיהם.

  על כך נאמר כי לולא היה זה בני, גם אני הייתי צוחק.

 8. דוד גיל

  עו"הד רמי כספי יכול ליבב מדי יום על הצורך החיוני ביחסי הון ושלטון הפועלים להפליא בכל המפלגות הפוליטיות וזאת מבלי שיוקע על ידי התקשורת שנותרה האמצעי היחיד לתגובה ציבורית.
  תצביעו בבקשה על תופעת פואד באחת ממדינות המערב. הוא נדד מפלג מזרחי זניח כדי לחבור לעזר וייצמן ונחת במפלגת העבודה שעם ערכיה אין לו דבר. הוא גדל בחממת הכיבודים כחלק מהמסורת שהביא מהבית ואתם מביעים פליאה על מפעלותיו במגזר הערבי וחוסר הבנתו הבסיסית את מהות השירות הציבורי במדינה מתוקנת? הוא אינו שונה מנבחר למועצה במגזר הערבי שרואה תכלית תפקידו בכיבודים למשפחתו הקרובה ושחרור בוחריו מנטל המיסוי המוניציפלי.
  המסורת הארורה לפיה נושאי תפקידים בכירים באוצר נוחתים בחצרות אלי ההון מצמיחה את אמרות השפר של טלמון, יונס ובקרוב יצטרף אליהם זליכה, אם ירצה או לא.
  אין טענות כלפי תשובה והורטהיימרים שעשו הונם בשתי ידיהם אבל מעסיקים משרתי ציבור לשעבר כדי לרפד דרכם הכלכלית. הם באמת משלמים את מרבית הסכומים שגובות רשויות המס בתקוה המתממשת שההפרטות המטורפות של השירותים הציבוריים יחזירו את ההשקעה במס.
  האם ניתן לצפות מלב לבייב תגובה שונה לאור נסיונו במדינות הנאורות באפריקה ובקווקז שבהן יחסי הון שלטון הגיעו לשלמות?
  את הבדיחה החודשית סיפק איבט ליברמן שעמד על כך כי "נתיב" מחמל לבו פשט הרגל וחסר תעסוקה לחלוטין. הוא החליט בעצה אחת עם סוחר הנדלן הירושלמי להסיט הפעולה לקנדה בה התיישבו מהגרים יהודים מרוסיה שחלקם חווה את מחנה המעבר הישראלי. שליחי נתיב כבר התיישבו במונטריאול, טורונטו וואנקובר ובקרוב נשמע על הצלחותיהם.

  על כך נאמר כי לולא היה זה בני, גם אני הייתי צוחק.

 9. איציק ניסני

  עומר
  אם כל מה שכתבת על זליכה נכון
  הרי הוא חייב להחזיר את פרס אומץ

 10. איציק ניסני

  עומר
  אם כל מה שכתבת על זליכה נכון
  הרי הוא חייב להחזיר את פרס אומץ

 11. ירדנה אלון

  לעומר- ראשית תודה על הפוסט המצויין הזה ומאיר העיניים, ועל הכתיבה הקולחת הברורה והבהירה כך שגם הדיוטות כמוני מסוגלים לקרוא ולהבין,
  שנית – לא שקיות הקאה נחוצות כאן ולצערי נגמרו לי השקיות,אלא כפפות איגרוף ,מחבטי טניס או פשוט מטאטא (שונאי יטענו שבמקרה שלי זה מטאטא של מכשפות),אולם כשאני מסירה את כובע האמנית וחובשת את כובעה של האמא ועקרת הבית אז גם מטאטא רגיל יצלח (אומרים שזה הנשק של כל עקרת בית ומנסיוני האישי זה נכון, ככה הצלחתי להבריח פעם שני פורצים לדירתי) על כל פנים את שלב התמיהות (היתכן כדבר הזה? לא,לא יעלה על הדעת) כבר עברתי, וכך גם את שלב הבחילות, עתה הגיע שלב הזעם והכעס,
  אינני יודעת מי עוד נכנס לאתר העוקץ וקורא את הפוסט הזה אולם הייתי ממליצה לשלוח אותו לכל וועדי העובדים והמתארגנים להיות כאלה (המורים,המרצים,המלצריות, המאבטחים ב"קפלן" ועוד אירגונים זה נשק מצויין ארטילריה שמן הראוי שתהיה בארסנל של כל הנאבקים למען זכויותיהם.
  תודה

 12. ירדנה אלון

  לעומר- ראשית תודה על הפוסט המצויין הזה ומאיר העיניים, ועל הכתיבה הקולחת הברורה והבהירה כך שגם הדיוטות כמוני מסוגלים לקרוא ולהבין,
  שנית – לא שקיות הקאה נחוצות כאן ולצערי נגמרו לי השקיות,אלא כפפות איגרוף ,מחבטי טניס או פשוט מטאטא (שונאי יטענו שבמקרה שלי זה מטאטא של מכשפות),אולם כשאני מסירה את כובע האמנית וחובשת את כובעה של האמא ועקרת הבית אז גם מטאטא רגיל יצלח (אומרים שזה הנשק של כל עקרת בית ומנסיוני האישי זה נכון, ככה הצלחתי להבריח פעם שני פורצים לדירתי) על כל פנים את שלב התמיהות (היתכן כדבר הזה? לא,לא יעלה על הדעת) כבר עברתי, וכך גם את שלב הבחילות, עתה הגיע שלב הזעם והכעס,
  אינני יודעת מי עוד נכנס לאתר העוקץ וקורא את הפוסט הזה אולם הייתי ממליצה לשלוח אותו לכל וועדי העובדים והמתארגנים להיות כאלה (המורים,המרצים,המלצריות, המאבטחים ב"קפלן" ועוד אירגונים זה נשק מצויין ארטילריה שמן הראוי שתהיה בארסנל של כל הנאבקים למען זכויותיהם.
  תודה

 13. מיקי

  עומק השחיתות והסיאוב, עוצמת הקשר בין הון ושלטון, העלמת העין ושיתוף הפעולה של התקשורת- אחרת איך יכול להיות שזה לא בכותרות הראשיות?- מעורר זעם אבל יותר מזה מבהיר ומשחרר- שינוי יבוא מלמטה, רק מלמטה, מאתנו, כשניקח את גורלנו בידינו ונשנה את המציאות הזאת, אינני יודע איך, אבל לא דרך השלטון, המפלגות והפוליטיקה.

 14. מיקי

  עומק השחיתות והסיאוב, עוצמת הקשר בין הון ושלטון, העלמת העין ושיתוף הפעולה של התקשורת- אחרת איך יכול להיות שזה לא בכותרות הראשיות?- מעורר זעם אבל יותר מזה מבהיר ומשחרר- שינוי יבוא מלמטה, רק מלמטה, מאתנו, כשניקח את גורלנו בידינו ונשנה את המציאות הזאת, אינני יודע איך, אבל לא דרך השלטון, המפלגות והפוליטיקה.

 15. יואל קורנבלום

  תודה על המזכר אבל אני מאמין שהמציאות היא הרבה יותר עגומה ממה שהבאת בפוסט. השאלה כמובן איך יוצאים מזה ואיזה צעדים אפשר לנקוט? באופן כללי יש לזכור שדברים כפי שהבאת יכולים להתקיים אך ורק כשיש קשר חזק בין ההון לשלטון. כלומר הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לשבור את הקשר הזה וכל עוד הקשר הזה קיים חבל על הזמן.

  יש לזכור שכל הפוליטיקאים, אפילו אם הם הגונים בתחילה אבל בסוף הם השלטון, יודעים שהם צריכים להבחר אחרת לא יוכלו להשפיע בכנסת או בממשלה או אפילו בממשל מקומי. כאן מתברר להם שצריך הרבה כסף כדי להבחר. מאיפה יקבלו את הכסף? לא ממני או ממך כי אין לנו לתת אפילו אם אנחנו מאמינים במועמד. אבל לוורטהיימרים, הלבייבים, ההורביצים, הנחמות ועוד אחרים יש הרבה כסף לתת וגם יש להם תוכנית לקבל עוד כסף. הם נותנים את הכסף אבל עם כל מני ספחים. בשבילם זאת פשוט השקעה בפיתוח אמצעי הייצור. וכך זה ממשיך, לא הלאה אותך כי אתה לבטח מכיר את הסיפור.

  איך יוצאים מזה? צריך לשבור את הקשר הזה. המדינה דמוקראטית, רוצה בחירות דמוקראטיות אז המדינה תממן את זה בדיוק כמו שהמדינה ממנת מלחמות למשל או כבישים. צריך לקבוע בחוק בצורה ברורה שאסור למועמד לקבל כספים מאף אחד חוץ מאשר המדינה. צריך אולי גם לקבוע בחוק וברשיון של חברות הטלוויזיה שהן חייבות תמורת תשלום קבוע להציג את המועמדים ולתת להם זמן לקשקש.

  שימו לב עד כמה חכם הקשר בין ההון לשלטון במקרה הזה. הם אומרים שהציבור יתרום למועמד מכיוון שהציבור רוצה את המועמד. למעשה לא אכפת להם מהקטע הזה במיוחד אבל זה נותן פתח לכל בעלי ההון לשלם שוחד למועמד בצורות יצירתיות ביותר תמורת טובות הנאה ופיתוח אמצעי הייצור בעתיד.

  אפשר להמשיך בזה אבל נעבור לנקודה הבאה. גודל החברה. צריך גם את זה זה לקצץ. צריך להחליט בחוק שחברה מסחרית היא עד גודל מסויים ולא יותר. אם תגדל יותר היא תתצטרך למכור חלק מעצמה לאחרים. בסופו של דבר החברות מתחילות להיות כל כך גדולות שהן כבר בסדר גודל של מדינה ואז קשה למדינה לטפל בהן אפילו אם המדינה היתה רוצה לטפל בהן. חברות כאילו הן בעלות משאבים אדירים ויכולות לעייף כל שלטון אפילו אם הדבר מגיע בסופו של דבר לערכאות. לכן הם יכולים למנוע התאגדות, לא לשלם מיסים ובכלל לעבור על החוק כרצונם. אם אתה נלחם בהם אתה בעצם שרוף כמעט לכל חייך. מי ירצה להעסיק אחד בעל מחשבה עצמאית כשיש כל הרבה שמוכנים שישתינו עלהם וגם ימשיכו לחייך ולטעון שאילו הם גשמי ברכה?

  גם פה הם די חכמים בהצגת הדברים וטוענים שצריך חברות גדולות כדי להיות יעילים ולחסוף בהוצאות (כדי שיהיו בונוסים גדולים יותר למנהלים, אבל אל תגידו לאף אחד). זה כמובן שטויות במיץ עגבניות רקובות. ראשית איך מגדירים יעילות? חוץ מזה ככל שהחברות יהיו קטנות יותר יהיו יותר משתתפים ויהיו רעיונות רבים יותר כך שהיעילות תגדל יותר. גם זה שרוב הכספים נמצאים בידי מעטים לא עוזר ואפילו חז"ל כבר אמרו "כסף זה כמו זיבול חקלאי, הוא יעיל אם מפזרים אותו".

  ועוד דבר בגלל גודלם של החברות ובגלל שיש להם ענינים משותפים הם בעצם יוצרים כל מיני קרטלים "חוקיים" שקשה ממש לעקוב אחרהם. הם יושבים בחבר הנאמנים של חברות אחרות, מעין נישואין בתוך המשפחה, ובעצם מקיימים את המצווה "נגב לי ואנגב לך" (יד רוחצת יד נשמע סטרילי). האם ידוע לכם שביל ג'ייטס הוא יושב בחבר הנאמנים של וורן באפט? האם יתכן שוורן באפט יושב בחבר הנאמנים של ביל ג'ייטס? איזה עוצמה כלכלתי יש בין שניהם. מי ילחם בהם?

  ואם כבר בזה עסקינן יש לי דוגמא לחשד לפעילות כזאת. התאוריה שלי היא שביל ג'ייטס הרוויח את הונו בגלל ש AT&T לא נכנסה לשוק מערכות ההפעלה בימים הראשונים של המחשבים האישיים. מסתבר לפי מה שקראתי שביל ג'ייטס ואלן, שהיה המנכ"ל של AT&T באותו זמן, היו חברים די טובים. מערכת ההפעלה יוניקס של AT&T היא הרבה יותר טובה מכל מה שיצא מבית היוצר של מיקרוסופט אפילו בימים אילו וכבר בימים הראשונים של המחשבים האישיים יוניקס הותקנה על המחשב האישי הראשון (XT) ופעלה יפה מאד. אז מה הסיפור פה? האם זה לא קרטל? האם היתה החלטה שהאחד יעסוק במערכות הפעלה והשני בטלפונים ולא יפריעו אחד לשני? האם אפשר להוכיח דבר כזה? האם הדבר יתכן? מי חזק דיו שילך לחקור דברים כאילו או אפילו יעלה אותם? כאן רואים שעוצמת החברות פשוט מונעת חקירה כי עוצמתן של החברות כנ"ל תעייף כל אחד. איפה היעילות? כל העולם משלם עבור מערכת הפעלה די מחורבנת.

  אז זהו, אפשר להמשיך אבל אילו בערך עקרונות הסיפור ועד שזה לא ישתנה אני לא מאמין שיהיה שינוי.

  שבת שלום.

 16. יואל קורנבלום

  תודה על המזכר אבל אני מאמין שהמציאות היא הרבה יותר עגומה ממה שהבאת בפוסט. השאלה כמובן איך יוצאים מזה ואיזה צעדים אפשר לנקוט? באופן כללי יש לזכור שדברים כפי שהבאת יכולים להתקיים אך ורק כשיש קשר חזק בין ההון לשלטון. כלומר הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לשבור את הקשר הזה וכל עוד הקשר הזה קיים חבל על הזמן.

  יש לזכור שכל הפוליטיקאים, אפילו אם הם הגונים בתחילה אבל בסוף הם השלטון, יודעים שהם צריכים להבחר אחרת לא יוכלו להשפיע בכנסת או בממשלה או אפילו בממשל מקומי. כאן מתברר להם שצריך הרבה כסף כדי להבחר. מאיפה יקבלו את הכסף? לא ממני או ממך כי אין לנו לתת אפילו אם אנחנו מאמינים במועמד. אבל לוורטהיימרים, הלבייבים, ההורביצים, הנחמות ועוד אחרים יש הרבה כסף לתת וגם יש להם תוכנית לקבל עוד כסף. הם נותנים את הכסף אבל עם כל מני ספחים. בשבילם זאת פשוט השקעה בפיתוח אמצעי הייצור. וכך זה ממשיך, לא הלאה אותך כי אתה לבטח מכיר את הסיפור.

  איך יוצאים מזה? צריך לשבור את הקשר הזה. המדינה דמוקראטית, רוצה בחירות דמוקראטיות אז המדינה תממן את זה בדיוק כמו שהמדינה ממנת מלחמות למשל או כבישים. צריך לקבוע בחוק בצורה ברורה שאסור למועמד לקבל כספים מאף אחד חוץ מאשר המדינה. צריך אולי גם לקבוע בחוק וברשיון של חברות הטלוויזיה שהן חייבות תמורת תשלום קבוע להציג את המועמדים ולתת להם זמן לקשקש.

  שימו לב עד כמה חכם הקשר בין ההון לשלטון במקרה הזה. הם אומרים שהציבור יתרום למועמד מכיוון שהציבור רוצה את המועמד. למעשה לא אכפת להם מהקטע הזה במיוחד אבל זה נותן פתח לכל בעלי ההון לשלם שוחד למועמד בצורות יצירתיות ביותר תמורת טובות הנאה ופיתוח אמצעי הייצור בעתיד.

  אפשר להמשיך בזה אבל נעבור לנקודה הבאה. גודל החברה. צריך גם את זה זה לקצץ. צריך להחליט בחוק שחברה מסחרית היא עד גודל מסויים ולא יותר. אם תגדל יותר היא תתצטרך למכור חלק מעצמה לאחרים. בסופו של דבר החברות מתחילות להיות כל כך גדולות שהן כבר בסדר גודל של מדינה ואז קשה למדינה לטפל בהן אפילו אם המדינה היתה רוצה לטפל בהן. חברות כאילו הן בעלות משאבים אדירים ויכולות לעייף כל שלטון אפילו אם הדבר מגיע בסופו של דבר לערכאות. לכן הם יכולים למנוע התאגדות, לא לשלם מיסים ובכלל לעבור על החוק כרצונם. אם אתה נלחם בהם אתה בעצם שרוף כמעט לכל חייך. מי ירצה להעסיק אחד בעל מחשבה עצמאית כשיש כל הרבה שמוכנים שישתינו עלהם וגם ימשיכו לחייך ולטעון שאילו הם גשמי ברכה?

  גם פה הם די חכמים בהצגת הדברים וטוענים שצריך חברות גדולות כדי להיות יעילים ולחסוף בהוצאות (כדי שיהיו בונוסים גדולים יותר למנהלים, אבל אל תגידו לאף אחד). זה כמובן שטויות במיץ עגבניות רקובות. ראשית איך מגדירים יעילות? חוץ מזה ככל שהחברות יהיו קטנות יותר יהיו יותר משתתפים ויהיו רעיונות רבים יותר כך שהיעילות תגדל יותר. גם זה שרוב הכספים נמצאים בידי מעטים לא עוזר ואפילו חז"ל כבר אמרו "כסף זה כמו זיבול חקלאי, הוא יעיל אם מפזרים אותו".

  ועוד דבר בגלל גודלם של החברות ובגלל שיש להם ענינים משותפים הם בעצם יוצרים כל מיני קרטלים "חוקיים" שקשה ממש לעקוב אחרהם. הם יושבים בחבר הנאמנים של חברות אחרות, מעין נישואין בתוך המשפחה, ובעצם מקיימים את המצווה "נגב לי ואנגב לך" (יד רוחצת יד נשמע סטרילי). האם ידוע לכם שביל ג'ייטס הוא יושב בחבר הנאמנים של וורן באפט? האם יתכן שוורן באפט יושב בחבר הנאמנים של ביל ג'ייטס? איזה עוצמה כלכלתי יש בין שניהם. מי ילחם בהם?

  ואם כבר בזה עסקינן יש לי דוגמא לחשד לפעילות כזאת. התאוריה שלי היא שביל ג'ייטס הרוויח את הונו בגלל ש AT&T לא נכנסה לשוק מערכות ההפעלה בימים הראשונים של המחשבים האישיים. מסתבר לפי מה שקראתי שביל ג'ייטס ואלן, שהיה המנכ"ל של AT&T באותו זמן, היו חברים די טובים. מערכת ההפעלה יוניקס של AT&T היא הרבה יותר טובה מכל מה שיצא מבית היוצר של מיקרוסופט אפילו בימים אילו וכבר בימים הראשונים של המחשבים האישיים יוניקס הותקנה על המחשב האישי הראשון (XT) ופעלה יפה מאד. אז מה הסיפור פה? האם זה לא קרטל? האם היתה החלטה שהאחד יעסוק במערכות הפעלה והשני בטלפונים ולא יפריעו אחד לשני? האם אפשר להוכיח דבר כזה? האם הדבר יתכן? מי חזק דיו שילך לחקור דברים כאילו או אפילו יעלה אותם? כאן רואים שעוצמת החברות פשוט מונעת חקירה כי עוצמתן של החברות כנ"ל תעייף כל אחד. איפה היעילות? כל העולם משלם עבור מערכת הפעלה די מחורבנת.

  אז זהו, אפשר להמשיך אבל אילו בערך עקרונות הסיפור ועד שזה לא ישתנה אני לא מאמין שיהיה שינוי.

  שבת שלום.

 17. אסף קיקיון

  עומר שרביט, נתן שקרצ'י, מוטי גיגי וכותבות וכותבים אחרות/ים מביאים את העוקץ לשיאו. אפשר ממש לטעום את הצוף של התובנה ואת העוקץ נשאר בבשר השחיתות.

 18. אסף קיקיון

  עומר שרביט, נתן שקרצ'י, מוטי גיגי וכותבות וכותבים אחרות/ים מביאים את העוקץ לשיאו. אפשר ממש לטעום את הצוף של התובנה ואת העוקץ נשאר בבשר השחיתות.

 19. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית בפורטל BSH

  דרוש עורך דין אמיץ, שמוכן להילחם ולהשיג את מסמכי עיסקת ישקר במלואם, ולבדוק האם בכלל יש גיבוי חוקי לעסקה הזו. אם יימצא שמישהו מדרך הפקידים או נבחרי הציבור הפר את החובה שלו על פי החוק, ומכיון שלמדינה נגרם נזק של מיליארד דולר…

  אם כל זה נכון אזי בפקודת הנזיקין יש עוולה שנקראת "הפרת חובה חקוקה".
  הכוונה לסעיף שאם קרה אז ניתן לדרוש ולקבל בעטיו פיצויי נזיקין.
  אולי אפשר לתבוע את הנזקים שנגרמו בגין העסקה?

 20. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית בפורטל BSH

  דרוש עורך דין אמיץ, שמוכן להילחם ולהשיג את מסמכי עיסקת ישקר במלואם, ולבדוק האם בכלל יש גיבוי חוקי לעסקה הזו. אם יימצא שמישהו מדרך הפקידים או נבחרי הציבור הפר את החובה שלו על פי החוק, ומכיון שלמדינה נגרם נזק של מיליארד דולר…

  אם כל זה נכון אזי בפקודת הנזיקין יש עוולה שנקראת "הפרת חובה חקוקה".
  הכוונה לסעיף שאם קרה אז ניתן לדרוש ולקבל בעטיו פיצויי נזיקין.
  אולי אפשר לתבוע את הנזקים שנגרמו בגין העסקה?

 21. סמולן

  כמו שאני רואה את זה, המצב הרבה יותר פשוט בעסקת באפט-ישקר:

  באפט לא משקיע מחוץ לארצות הברית כמעט בכלל.

  אבל, אם באפט ישקיע בישראל, ולוא בסיוע של פטור מס נדיב, הרבה הרבה אנשים יבואו להשקיע בעקבותיו.

  לכן, קונים את ההשקעה שלו. באפט משלם בשני מטבעות: מיתוג וכסף. הוא שם מיתוג, ולכן מבקש הנחה בכסף.

  אפשר, כרגיל, להאשים את החלאות הערמומיים ממוצא אשכנזי, הזדהות ציונית, הכשרה מקצועית בכלכלה ועבודה באגף התקציבים של משרד האוצר, אבל קשה להאמין שמישהו מהם יכול לעבוד על באפט בביזנס. הוא כנראה רגיל לגבות מחירים נוחים על הרכישות שלו, אם וכאשר הוא יכול.
  מדינה קטנה במזרח התיכון רוצה לצאת מהמלכוד של "פיתוח-לנד", ארץ שעושים בה רק את ההתחלה של העסקים. בשביל זה, היא מוכרת, קצת בנזיד עדשים, את ישקר לבאפט. ובתקווה, יהיו הרבה משקיעים שיבואו, ובתקווה, גם הכלכלה הלא היי טקית תהנה מזה, כי ישקר היא לא הי טק, אלא עסק שלם ופעיל. ובתקווה, הטווח הארוך גם יצליח.

 22. סמולן

  כמו שאני רואה את זה, המצב הרבה יותר פשוט בעסקת באפט-ישקר:

  באפט לא משקיע מחוץ לארצות הברית כמעט בכלל.

  אבל, אם באפט ישקיע בישראל, ולוא בסיוע של פטור מס נדיב, הרבה הרבה אנשים יבואו להשקיע בעקבותיו.

  לכן, קונים את ההשקעה שלו. באפט משלם בשני מטבעות: מיתוג וכסף. הוא שם מיתוג, ולכן מבקש הנחה בכסף.

  אפשר, כרגיל, להאשים את החלאות הערמומיים ממוצא אשכנזי, הזדהות ציונית, הכשרה מקצועית בכלכלה ועבודה באגף התקציבים של משרד האוצר, אבל קשה להאמין שמישהו מהם יכול לעבוד על באפט בביזנס. הוא כנראה רגיל לגבות מחירים נוחים על הרכישות שלו, אם וכאשר הוא יכול.
  מדינה קטנה במזרח התיכון רוצה לצאת מהמלכוד של "פיתוח-לנד", ארץ שעושים בה רק את ההתחלה של העסקים. בשביל זה, היא מוכרת, קצת בנזיד עדשים, את ישקר לבאפט. ובתקווה, יהיו הרבה משקיעים שיבואו, ובתקווה, גם הכלכלה הלא היי טקית תהנה מזה, כי ישקר היא לא הי טק, אלא עסק שלם ופעיל. ובתקווה, הטווח הארוך גם יצליח.

 23. דני זמיר

  קודם כל אני מצטרף למחמאות: הרשימה מעולה.
  שנית, אולי תוכל לספר על עצמך ועיסוקיך קצת.
  שלישית: איך זה שהדברים שאתה סמפר על זליכה לא מובאים בתקשורת הכתובה? זה לא ידוע?

 24. דני זמיר

  קודם כל אני מצטרף למחמאות: הרשימה מעולה.
  שנית, אולי תוכל לספר על עצמך ועיסוקיך קצת.
  שלישית: איך זה שהדברים שאתה סמפר על זליכה לא מובאים בתקשורת הכתובה? זה לא ידוע?

 25. ניצן אביב

  שחיתות ו"הון=שלטון" כבר אמרנו?, כ-ב-ר א-מ-ר-נ-ו ???
  אם כבר מדינת עולם שלישי, אז יאללה, רוצים לאוגנדה !!!!!!
  יש להדפיס את הפוסט של עומר באותיות קידוש לבנה, על כרזות ענק, לתלותן ולהדביקן על כל קיר, עמוד ועץ רענן !

 26. ניצן אביב

  שחיתות ו"הון=שלטון" כבר אמרנו?, כ-ב-ר א-מ-ר-נ-ו ???
  אם כבר מדינת עולם שלישי, אז יאללה, רוצים לאוגנדה !!!!!!
  יש להדפיס את הפוסט של עומר באותיות קידוש לבנה, על כרזות ענק, לתלותן ולהדביקן על כל קיר, עמוד ועץ רענן !

 27. אזרח.

  http://www.ralc.co.il/site-article-op-a-id-750-tno-1.html

  תכנון המס שמגיע לישקר ולמשפחת ורטהיימר .

  בועת המס של 1 מיליארד דולר על חשבון משלם המס בישראל.

  רמי אריה עו"ד , רו"ח .

  http://www.idi.org.il/hebrew/seventheye/article.asp?id=2962

  איתן ורטהיימר עשה לתקשורת הכלכלית בישראל בית־ספר שטרם ראינו במקומותינו

  http://www.news-israel.net/Article.asp?Code=6747

  ציטוט:"אבנר נוקראי:"´´אילו עם ישראל ידע כמה מעט ´´מיסים משלמים עשירי
  הארץ הוא היה מרגיש פראייר לא קטן´´.

  ציטוט:"גילויים מדאיגים על חולשת מערכת האכיפה של רשות המיסים בישראל
  נחשפו על ידי אבנר נוקראי, מי שכיהן עד לפני כחודשיים כמנהל מחלקת
  החקירות של מס ההכנסה.

  לדברי מי שעמד בראש מערך החקירות העוסק בחשיפת העלמות

  ´´אילו עם ישראל ידע כמה מעט מיסים משלמים עשירי הארץ הוא היה מרגיש
  פראייר לא קטן´´.

  הטענה העיקרית היא שגורמים פוליטיים אינטרסנטים המושפעים על ידי בעלי
  ההון, פוגעים במתכוון בפעילותה של מחלקת החקירות.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3444642,00.html

  הנה אחת הסיבות מדוע אתה ומעמד הביניים משלמים יותר מיסים.

  מס החברות ירד בשיעורים גבוהים ,ואף ממשיך לרדת. בשנת 1986 ,היה המס
  61% .וב-2005 ,34% . ועוד היד נטויה.רוצים להוריד אותו ל-25% ,ואף נמוך
  מכך. כאשר מדובר על מס מעסיקים לביטוח הלאומי, שיעור המס ירד מ-15.35%
  ב-1986 ,ל- 5.68% ב-2005 .
  שווי ההטבה הזאת בלבד ב-2005 , היה 19 מיליארד שקל.

 28. אזרח.

  http://www.ralc.co.il/site-article-op-a-id-750-tno-1.html

  תכנון המס שמגיע לישקר ולמשפחת ורטהיימר .

  בועת המס של 1 מיליארד דולר על חשבון משלם המס בישראל.

  רמי אריה עו"ד , רו"ח .

  http://www.idi.org.il/hebrew/seventheye/article.asp?id=2962

  איתן ורטהיימר עשה לתקשורת הכלכלית בישראל בית־ספר שטרם ראינו במקומותינו

  http://www.news-israel.net/Article.asp?Code=6747

  ציטוט:"אבנר נוקראי:"´´אילו עם ישראל ידע כמה מעט ´´מיסים משלמים עשירי
  הארץ הוא היה מרגיש פראייר לא קטן´´.

  ציטוט:"גילויים מדאיגים על חולשת מערכת האכיפה של רשות המיסים בישראל
  נחשפו על ידי אבנר נוקראי, מי שכיהן עד לפני כחודשיים כמנהל מחלקת
  החקירות של מס ההכנסה.

  לדברי מי שעמד בראש מערך החקירות העוסק בחשיפת העלמות

  ´´אילו עם ישראל ידע כמה מעט מיסים משלמים עשירי הארץ הוא היה מרגיש
  פראייר לא קטן´´.

  הטענה העיקרית היא שגורמים פוליטיים אינטרסנטים המושפעים על ידי בעלי
  ההון, פוגעים במתכוון בפעילותה של מחלקת החקירות.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3444642,00.html

  הנה אחת הסיבות מדוע אתה ומעמד הביניים משלמים יותר מיסים.

  מס החברות ירד בשיעורים גבוהים ,ואף ממשיך לרדת. בשנת 1986 ,היה המס
  61% .וב-2005 ,34% . ועוד היד נטויה.רוצים להוריד אותו ל-25% ,ואף נמוך
  מכך. כאשר מדובר על מס מעסיקים לביטוח הלאומי, שיעור המס ירד מ-15.35%
  ב-1986 ,ל- 5.68% ב-2005 .
  שווי ההטבה הזאת בלבד ב-2005 , היה 19 מיליארד שקל.

 29. אזרח.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=383761

  ציטוט:"הנה הסיפור בקצרה: ביום שלישי בעשר בבוקר התכנסו נציגי משפחת עופר והאוצר למשא ומתן על המחיר שבו החברה לישראל תרכוש את מניות צים מידי המדינה. מהצד של משפחת עופר היו עו"ד רם כספי ועו"ד יאיר כספי ומהצד של המדינה היו מנהל רשות החברות אייל גבאי, היועצת המשפטית של הרשות עו"ד אביגיל זרביב ועו"ד עינת לוסטמן.

  מיד בתחילת הדיון התברר שהפער בין הצדדים היה עצום – החברה לישראל הציעה לקנות את מניות המדינה בצים לפי שווי חברה של 176 מיליון דולר, והמדינה הציעה 297 מיליון דולר. פער עצום – ולכן אנשי רשות החברות אמרו שמוטב להתפזר.

  אבל רם כספי היה נחוש: הוא הציע שהצדדים יתייעצו וישפרו את הצעותיהם. אחרי התייעצות התכנסו הצדדים שוב: החברה לישראל הציעה בשלב זה 200 מיליון דולר והמדינה 280 מיליון דולר. הפער אכן צומצם – אבל הסכמה נראתה בלתי אפשרית.

  בשלב זה הציע כספי את שיטת הפתקים הידועה שלו: כל צד ירשום על פתק את המחיר האחרון שלו – ויעביר לצד השני. הצדדים פתחו את הפתקים, ואז התברר שהחברה לישראל מציעה 220 מיליון דולר והמדינה 275 מיליון דולר. התקדמות יפה – אבל עדיין רחוק.

  ואז הציע עו"ד כספי את מה שהוא מכנה "שיטת השקשוקה": לקחת את כל המספרים שנזרקו לאוויר מתחילת המו"מ, לעשות ממוצע – ולסגור עליו. התוצאה היתה 231 מיליון דולר.

  אבל הצד של המדינה רמז שאי אפשר להתקדם – זה נמוך מדי; אווירת משבר שוב השתררה והצדדים המשיכו בהתייעצויות. ואז, סמוך לשעה שתיים, הציע כספי שיטה נוספת: המדינה תיתן הצעה אחרונה של Take it or leave it. גבאי הסכים, ואז נציגי המדינה אמרו 236 מיליון דולר. כספי חייך והצדדים לחצו ידיים.

  ו"לתפארת" מדינת ישראל.

 30. אזרח.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=383761

  ציטוט:"הנה הסיפור בקצרה: ביום שלישי בעשר בבוקר התכנסו נציגי משפחת עופר והאוצר למשא ומתן על המחיר שבו החברה לישראל תרכוש את מניות צים מידי המדינה. מהצד של משפחת עופר היו עו"ד רם כספי ועו"ד יאיר כספי ומהצד של המדינה היו מנהל רשות החברות אייל גבאי, היועצת המשפטית של הרשות עו"ד אביגיל זרביב ועו"ד עינת לוסטמן.

  מיד בתחילת הדיון התברר שהפער בין הצדדים היה עצום – החברה לישראל הציעה לקנות את מניות המדינה בצים לפי שווי חברה של 176 מיליון דולר, והמדינה הציעה 297 מיליון דולר. פער עצום – ולכן אנשי רשות החברות אמרו שמוטב להתפזר.

  אבל רם כספי היה נחוש: הוא הציע שהצדדים יתייעצו וישפרו את הצעותיהם. אחרי התייעצות התכנסו הצדדים שוב: החברה לישראל הציעה בשלב זה 200 מיליון דולר והמדינה 280 מיליון דולר. הפער אכן צומצם – אבל הסכמה נראתה בלתי אפשרית.

  בשלב זה הציע כספי את שיטת הפתקים הידועה שלו: כל צד ירשום על פתק את המחיר האחרון שלו – ויעביר לצד השני. הצדדים פתחו את הפתקים, ואז התברר שהחברה לישראל מציעה 220 מיליון דולר והמדינה 275 מיליון דולר. התקדמות יפה – אבל עדיין רחוק.

  ואז הציע עו"ד כספי את מה שהוא מכנה "שיטת השקשוקה": לקחת את כל המספרים שנזרקו לאוויר מתחילת המו"מ, לעשות ממוצע – ולסגור עליו. התוצאה היתה 231 מיליון דולר.

  אבל הצד של המדינה רמז שאי אפשר להתקדם – זה נמוך מדי; אווירת משבר שוב השתררה והצדדים המשיכו בהתייעצויות. ואז, סמוך לשעה שתיים, הציע כספי שיטה נוספת: המדינה תיתן הצעה אחרונה של Take it or leave it. גבאי הסכים, ואז נציגי המדינה אמרו 236 מיליון דולר. כספי חייך והצדדים לחצו ידיים.

  ו"לתפארת" מדינת ישראל.

 31. אזרחית

  בשנים האחרונות אני מתהלכת בתחושה שכולנו מסתובבים עם אתים ביד וחופרים וחופרים וחופרים את הבור אליו ניפול ביום מן הימים בעתיד הלא רחוק. אחרי קריאת הדברים הללו זה נראה כאילו הזמן הולך ואוזל ולכן הזמנו בולדוזר, שימהר לכרות את הבור הזה שאנחנו כל כך מטפחים.
  מה יהיה? איזה יאוש, היאוש הגדול יותר הוא שאנשי התקשורת "המשטרה" עוד יותר מושחתים מהמנהיגים…

 32. אזרחית

  בשנים האחרונות אני מתהלכת בתחושה שכולנו מסתובבים עם אתים ביד וחופרים וחופרים וחופרים את הבור אליו ניפול ביום מן הימים בעתיד הלא רחוק. אחרי קריאת הדברים הללו זה נראה כאילו הזמן הולך ואוזל ולכן הזמנו בולדוזר, שימהר לכרות את הבור הזה שאנחנו כל כך מטפחים.
  מה יהיה? איזה יאוש, היאוש הגדול יותר הוא שאנשי התקשורת "המשטרה" עוד יותר מושחתים מהמנהיגים…

 33. אירית

  תחקיר מצויין שמפיג את ערפילי הספינים הכפולים שאנחנו נתונים בהם, מאחר שגם העיתונות משחקת תפקיד בהון-שלטון. תמשיך
  http://www.notes.co.il/iris

 34. אירית

  תחקיר מצויין שמפיג את ערפילי הספינים הכפולים שאנחנו נתונים בהם, מאחר שגם העיתונות משחקת תפקיד בהון-שלטון. תמשיך
  http://www.notes.co.il/iris

 35. טרזן

  המין האנושי מאמין שהסוציאליזם נכשל, ולא נותר לו אלא הקפיטליזם בלבד. כל שניתן לעשות, יגידו אלה שכבר הבינו הכל, זה לחשוף את פניו האנושיות של הקפיטליזם. ואני אומר: טלו קורה מבין עיניכם, "קפיטליזם אנושי" זה אוקסימורון לא פחות מצמרר מ"טוהר הנשק".
  הריגוש שגורמת קריאה ברשימה המצויינת של עומר שרביט הוא בעצם ריגוש פורנוגרפי. אנחנו מציצים לעולמם המופלא של המיליונרים, שמשחקים עם הפקידות הבכירה, ומתים כבר להיות בשורה הבאה כדי לדעת בדיוק איך מתבצע התרגיל. אנחנו עוקבים בהתרגשות וזעזוע (כאילו) מכל טריק אקרובאטי מלוכלך, ודורשים מייד עוד סיפור. ועם כל סיפור סף הריגוש עולה ואנחנו רוצים משהו קצת יותר "חזק".
  יש בישראל מפלגה קומוניסטית, והיא גם (ולא במקרה) המפלגה הירוקה ביותר, והאנטי גזענית ביותר. מי שלא רוצה שבנינו ובני בנינו יקראו רשימות כאלה, יוכל לפעול בכיוון הנכון אם יעניק את תמיכתו לתנועה זו (כרגע תחת המטריה המכונה חד"ש). עם אנשים כמו דב חנין ומוחמד ברכה אי אפשר כנראה לגנוב סוסים.

 36. טרזן

  המין האנושי מאמין שהסוציאליזם נכשל, ולא נותר לו אלא הקפיטליזם בלבד. כל שניתן לעשות, יגידו אלה שכבר הבינו הכל, זה לחשוף את פניו האנושיות של הקפיטליזם. ואני אומר: טלו קורה מבין עיניכם, "קפיטליזם אנושי" זה אוקסימורון לא פחות מצמרר מ"טוהר הנשק".
  הריגוש שגורמת קריאה ברשימה המצויינת של עומר שרביט הוא בעצם ריגוש פורנוגרפי. אנחנו מציצים לעולמם המופלא של המיליונרים, שמשחקים עם הפקידות הבכירה, ומתים כבר להיות בשורה הבאה כדי לדעת בדיוק איך מתבצע התרגיל. אנחנו עוקבים בהתרגשות וזעזוע (כאילו) מכל טריק אקרובאטי מלוכלך, ודורשים מייד עוד סיפור. ועם כל סיפור סף הריגוש עולה ואנחנו רוצים משהו קצת יותר "חזק".
  יש בישראל מפלגה קומוניסטית, והיא גם (ולא במקרה) המפלגה הירוקה ביותר, והאנטי גזענית ביותר. מי שלא רוצה שבנינו ובני בנינו יקראו רשימות כאלה, יוכל לפעול בכיוון הנכון אם יעניק את תמיכתו לתנועה זו (כרגע תחת המטריה המכונה חד"ש). עם אנשים כמו דב חנין ומוחמד ברכה אי אפשר כנראה לגנוב סוסים.

 37. נ.ב

  איך זה שכותבי פוסטים או מגיבים המופיעים בשמם המלא-פרטי ומשפחה,אינם מופיעים האתר מספרי הטלפון 144.
  כך עומר שרביט,נתן שקרצ'י,ניצן אביב,מוטי גיגי ואחרים.

 38. נ.ב

  איך זה שכותבי פוסטים או מגיבים המופיעים בשמם המלא-פרטי ומשפחה,אינם מופיעים האתר מספרי הטלפון 144.
  כך עומר שרביט,נתן שקרצ'י,ניצן אביב,מוטי גיגי ואחרים.

 39. מנור

  נאמר כי אותם ערבים "בני ברית" של פואד זייפו את הבחירות עבור אהוד ברק, מדוע כותב המאמר לא הביא את כל הדבר הזה?

  אני חייב לומר שיש במאמר הזה כמה מלכודות זו שגיליתי היא הקלה ביותר הבעיה היא שאין למי שאינו מקצועי ידע לקבוע האם נכונים נתונים שמסר כותב המאמר, לרובם אני מסכים אם אכן הם נכונים אבל לאור המניפולציה שהוא עשה בנושא פואד ספק אם ניתן להתיחס למאמר הזה באמון רב.

  פואד הוא בכלל לא בדיחה הוא איש מושחת , לא קוראים לו ברקוביץ אז מה?

  זה האיש שמנסה להפריט את חברת חשמל זה האיש שזייף בחירות , אבל שוב פעם נדמה שכותב המאמר מנסה להסתיר את כל אלה מהקוראים, אולי מישהו יעזור לי?

  עוד שאלה האם ההון והשלטון הם אשכנזיים , האם העמדה האידיאולוגית היא עדתית או מעמדית?

  איני יודע מי האיש אבל משהו פה לא מסתדר לי במאמר הזה .

 40. מנור

  נאמר כי אותם ערבים "בני ברית" של פואד זייפו את הבחירות עבור אהוד ברק, מדוע כותב המאמר לא הביא את כל הדבר הזה?

  אני חייב לומר שיש במאמר הזה כמה מלכודות זו שגיליתי היא הקלה ביותר הבעיה היא שאין למי שאינו מקצועי ידע לקבוע האם נכונים נתונים שמסר כותב המאמר, לרובם אני מסכים אם אכן הם נכונים אבל לאור המניפולציה שהוא עשה בנושא פואד ספק אם ניתן להתיחס למאמר הזה באמון רב.

  פואד הוא בכלל לא בדיחה הוא איש מושחת , לא קוראים לו ברקוביץ אז מה?

  זה האיש שמנסה להפריט את חברת חשמל זה האיש שזייף בחירות , אבל שוב פעם נדמה שכותב המאמר מנסה להסתיר את כל אלה מהקוראים, אולי מישהו יעזור לי?

  עוד שאלה האם ההון והשלטון הם אשכנזיים , האם העמדה האידיאולוגית היא עדתית או מעמדית?

  איני יודע מי האיש אבל משהו פה לא מסתדר לי במאמר הזה .

 41. לסמולן

  מאז שבאפט קנה אותה? רמז: לא באופקים, לא בפתח תקווה ולא בשלומי. (נסה לחשוב על איזור חיוג אחר)

 42. לסמולן

  מאז שבאפט קנה אותה? רמז: לא באופקים, לא בפתח תקווה ולא בשלומי. (נסה לחשוב על איזור חיוג אחר)

 43. נתן שקרצ'י

  מה הבעייה עם העובדה שאני והאחרים לא מופיעים ב-144??

 44. נתן שקרצ'י

  מה הבעייה עם העובדה שאני והאחרים לא מופיעים ב-144??

 45. יובל ד. שילה

  לא יודע למה לא מצאת את שמות הכותבים במדריך של בזק. אני מכיר כמה וכמה אנשים שאינם נמצאים במדריך, בין השאר כי שמם האמיתי אינו שמם הרשמי, זה שבתעודה.
  דווקא ניסיתי למצוא "נ.ב." במדריך, וכל הזמן נתנו לי את המספרים של רני רהב ושל הש"ב. אל תחשוש, אני לא באמת חושב שאפשר להשיג אותך באמצעותם.

 46. יובל ד. שילה

  לא יודע למה לא מצאת את שמות הכותבים במדריך של בזק. אני מכיר כמה וכמה אנשים שאינם נמצאים במדריך, בין השאר כי שמם האמיתי אינו שמם הרשמי, זה שבתעודה.
  דווקא ניסיתי למצוא "נ.ב." במדריך, וכל הזמן נתנו לי את המספרים של רני רהב ושל הש"ב. אל תחשוש, אני לא באמת חושב שאפשר להשיג אותך באמצעותם.

 47. קובי כהן

  דיון חגיגי בועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, במעמד שר הרווחה מר יצחק הרצוג , פתח השבוע ניסיון קידום הצעת חוק ממשלתית החדשה, הממשלה הידועה כחברתית מכולן, מבקשת ברוחב ליבה לקדם חיקוקו של "חוק עידוד תעסוקת נכים" וזה מתיימר לקדם תעסוקתם של אנשים נכים.

  לכאורה מצהירה הממשלה שמטרת הצעת החוק היא קידום העסקתם של אנשים נכים, אלא שבפועל מאחורי מכבסת המילים היפות המצויות בחוק, מסתתרות להן שורה של גזרות חדשות.

  פתיח מתקתק, שיקרי, מטעה ומסלף, המצוי בתחילת ההצעה, מנצל ובצורה צינית את חולשתם של נכים מלידה וממחלה השואפים במאבקם ארוך השנים, לנתק קשר היסטורי בין הזכות לקבל קצבה למבחן הכנסות דרקוני המבטל זכותם לקבל קצבה ומונע מהם להשתלב ובצורה נורמטיבית בחברה.

  מי מהנכים שרוצה ויכול לעבוד עובד, כשהוא לא נהנה מהטבות מדינה, בהיותם נכים עובדים, אין לנכים קצבה והטבות כל שהם, כי במצב החוק הקיים אסור להם להשתכר שקל יותר ממה שהחוק הקיים מאפשר (1884 ש"ח ). רובם חיים בצנעה ובפחות משכר המינימום, טעות פטאלית (או מכוונת היטב) של המחוקק שנמשכת מימי איכה קובעת שאם מרוויחים שקל יותר מהמותר, הקצבה נעלמת ועוד לפני שמצליחים לצייץ.

  הנכים העובדים לא מבקשים מותרות, לא ביגוד אופנתי כל שנה לילדים ולא ארוחות במסעדות וכספים לישיבה בבתי קפה, אלא מבקשים סכום בסיסי שיאפשר לקבל תרופות, טיפולים ואם צריך לשלוח את הילדים עם מחברות וספרים לגן או לבתי הספר רצוי עם בטן חצי מלאה ולא ריקה כי אין לחם בבית.

  הצעת החוק מתהדרת בפתיח עסיסי במיוחד, ההצעה מבטיח לנכה עובד שהכנסתו הכוללת תגדל, ככול שיבחר להגדיל היקף משרתו וגובה השתכרותו, אלא שבפועל, כפי שעולה מבדיקה שערכנו בארגון הפעולה, דווקא סך הכנסותיו נטו יורד עם העלייה ברמת המאמץ וברמת ההשתכרות, בייחוד מרמת השתכרות של מעל לשכר מינימום, בה מתחילה בפועל ירידה תלולה בהכנסות.

  האבסורד שבהצעת החוק מודגם בצורה זועקת שבוחנים הכנסה כוללת של נכה קשה מאוד, נשוי עם שני ילדים, המשתכר 1200 ש"ח שבוחר על פי המלצת החוק להוסיף בהכנסתו (ובעבודתו) ומעל ל – 6200 ש"ח ומגיע במאמץ עילאי לשכר הממוצע במשק. שם הוא מגלה שבסופו של יום כי נוספו להכנסתו הכוללת (נטו) סך מזערי של 700 ₪ לערך!!! לזה עוד קוראים יוזמי החוק עידוד תעסוקה…

  נכים נורמטיביים, שבחרו בעבודה, מתבקשים לבלוע יחד עם הניתוק החלקי והלא ממצה של הקשר כאמור, שורה של גזרות.

  הראשונה והקשה שבהם היא מס עבודה חדש. הביטוח הלאומי יגבה מתוך קצבתו של כל נכה נורמטיבי המשולב בתעסוקה ובעבור זכותו להשתכר, מס שגובהו מגיע עד כדי ביטול הקצבה, מס שיכניס לקופת הביטוח הלאומי הכנסה שנתית של קרוב למאה מליון ש"ח ויממן באופן מעשי את הניתוק החלקי המוצע בהצעת החוק.

  בחינת מס עבודה זה והשפעתו על הכנסתם של נכים קשים מאוד, שערך ארגון הפעולה מעלה כי נכים העובדים המשתכרים עד לשכר של 1884 ש"ח ידרשו להקטנת הכנסתם הכוללת עד כדי 462 ש"ח (בין 9.59% ל – 11.37%) או במילים אחרות, נכים קשים מאוד המבקשים להיות נורמטיביים ישלמו בעבור הזכות לעבוד בקיצוץ הכנסתם, בזיעת אפם יקצצו הם בהכנסתם הדחוקה ויגרעו מכספם. לא רק זאת מס העבודה החדש יוצר אבחנה בין נכים קשים לנכים קשים מאוד, הראשונים נדרשים בתוספת של 10% במס. דווקא נכים קשים נענשים על כך שיש להם פוטנציאל השתכרות גדול יותר, חלילה שיזכו לעידוד.

  הצעת החוק החדשה יוצרת גם נורמות פסולות חדשות בא נלמד עליהן קצת.

  אבחנה בין נכה חדש לוותיק, הראשון נדרש לתקופה של שנה במסגרת הקצבאות עד למצב בו יוכל לממש זכותו לקבל "עידוד" – שב בשקט וחכה לתורך, אומרים לו שם בהצעה.

  ואם לא די בכך ההצעה מוחקת באופן גורף בעידוד שניתן בעבר לנכים אקדמאים ולנכים בעלי הכנסה קודמת , חלילה אם אתה במקרה אקדמאי בעל מקצוע חופשי שהשתכר קודם לנכות 15,000 ש"ח , שלא תשים את ידך על קצבת הנכות ובכלל אם שילמת שנים רבות דמי ביטוח לאומי ובתקרת המקסימום למה שתהנה מהם עכשיו בקצבת נכות…

  פנינת ההצעה, חופש יתר הניתן לביטוח הלאומי בקביעת רמת הכושר שהרי שלא די באחוזי נכות גבוהים כדי לקבל קצבת נכות, אלא צריך גם שיתקיים תנאי נוסף של חוסר תפקוד, או תפקוד נמוך מאוד, מבחן "כושר התפקוד" הוא הרי זה הקובע את זכות מתן הקצבה. את זה יקבע פקיד התביעות ביתר חופשיות וממחר הוא יכול לבוא ולומר לנכה שלא מגיעה לו כל קצבה כי הוא מסוגל לצאת לעבוד לאחר שיקום קצר כמו השתלמות מטעם המל"ל ואח"כ לך לחפש עבודה…

  כמובן שלא שכחו להכליל גם קיזוז דינאמי ברמת "אי הכושר" עם השלכות קשות על הטבות נלוות, שלא זוכה לתיקונים מתאימים. חלילה שתגביר את הקיף עבודתך ותזכה להנחות ולהקלות כמו למשל הנחות בארנונה….

  נכה שבמהלך שנותיו עבד וויתר על קצבת הנכות, כך במשך שנים רבות וצבר זכויות פנסיה "שזה כספו הוא" לא יהיה זכאי לתוספת על ילדיו ואשתו, בגלל שהוא העז לעבוד ולצבור פנסיה, מה שאומר שלא כדאי לצבור זכויות פנסיה או במילים אחרות, לא כדאי לעבוד…

  בהצעה עוד תופינים שהיריעה קצרה מלתאר!

 48. קובי כהן

  דיון חגיגי בועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, במעמד שר הרווחה מר יצחק הרצוג , פתח השבוע ניסיון קידום הצעת חוק ממשלתית החדשה, הממשלה הידועה כחברתית מכולן, מבקשת ברוחב ליבה לקדם חיקוקו של "חוק עידוד תעסוקת נכים" וזה מתיימר לקדם תעסוקתם של אנשים נכים.

  לכאורה מצהירה הממשלה שמטרת הצעת החוק היא קידום העסקתם של אנשים נכים, אלא שבפועל מאחורי מכבסת המילים היפות המצויות בחוק, מסתתרות להן שורה של גזרות חדשות.

  פתיח מתקתק, שיקרי, מטעה ומסלף, המצוי בתחילת ההצעה, מנצל ובצורה צינית את חולשתם של נכים מלידה וממחלה השואפים במאבקם ארוך השנים, לנתק קשר היסטורי בין הזכות לקבל קצבה למבחן הכנסות דרקוני המבטל זכותם לקבל קצבה ומונע מהם להשתלב ובצורה נורמטיבית בחברה.

  מי מהנכים שרוצה ויכול לעבוד עובד, כשהוא לא נהנה מהטבות מדינה, בהיותם נכים עובדים, אין לנכים קצבה והטבות כל שהם, כי במצב החוק הקיים אסור להם להשתכר שקל יותר ממה שהחוק הקיים מאפשר (1884 ש"ח ). רובם חיים בצנעה ובפחות משכר המינימום, טעות פטאלית (או מכוונת היטב) של המחוקק שנמשכת מימי איכה קובעת שאם מרוויחים שקל יותר מהמותר, הקצבה נעלמת ועוד לפני שמצליחים לצייץ.

  הנכים העובדים לא מבקשים מותרות, לא ביגוד אופנתי כל שנה לילדים ולא ארוחות במסעדות וכספים לישיבה בבתי קפה, אלא מבקשים סכום בסיסי שיאפשר לקבל תרופות, טיפולים ואם צריך לשלוח את הילדים עם מחברות וספרים לגן או לבתי הספר רצוי עם בטן חצי מלאה ולא ריקה כי אין לחם בבית.

  הצעת החוק מתהדרת בפתיח עסיסי במיוחד, ההצעה מבטיח לנכה עובד שהכנסתו הכוללת תגדל, ככול שיבחר להגדיל היקף משרתו וגובה השתכרותו, אלא שבפועל, כפי שעולה מבדיקה שערכנו בארגון הפעולה, דווקא סך הכנסותיו נטו יורד עם העלייה ברמת המאמץ וברמת ההשתכרות, בייחוד מרמת השתכרות של מעל לשכר מינימום, בה מתחילה בפועל ירידה תלולה בהכנסות.

  האבסורד שבהצעת החוק מודגם בצורה זועקת שבוחנים הכנסה כוללת של נכה קשה מאוד, נשוי עם שני ילדים, המשתכר 1200 ש"ח שבוחר על פי המלצת החוק להוסיף בהכנסתו (ובעבודתו) ומעל ל – 6200 ש"ח ומגיע במאמץ עילאי לשכר הממוצע במשק. שם הוא מגלה שבסופו של יום כי נוספו להכנסתו הכוללת (נטו) סך מזערי של 700 ₪ לערך!!! לזה עוד קוראים יוזמי החוק עידוד תעסוקה…

  נכים נורמטיביים, שבחרו בעבודה, מתבקשים לבלוע יחד עם הניתוק החלקי והלא ממצה של הקשר כאמור, שורה של גזרות.

  הראשונה והקשה שבהם היא מס עבודה חדש. הביטוח הלאומי יגבה מתוך קצבתו של כל נכה נורמטיבי המשולב בתעסוקה ובעבור זכותו להשתכר, מס שגובהו מגיע עד כדי ביטול הקצבה, מס שיכניס לקופת הביטוח הלאומי הכנסה שנתית של קרוב למאה מליון ש"ח ויממן באופן מעשי את הניתוק החלקי המוצע בהצעת החוק.

  בחינת מס עבודה זה והשפעתו על הכנסתם של נכים קשים מאוד, שערך ארגון הפעולה מעלה כי נכים העובדים המשתכרים עד לשכר של 1884 ש"ח ידרשו להקטנת הכנסתם הכוללת עד כדי 462 ש"ח (בין 9.59% ל – 11.37%) או במילים אחרות, נכים קשים מאוד המבקשים להיות נורמטיביים ישלמו בעבור הזכות לעבוד בקיצוץ הכנסתם, בזיעת אפם יקצצו הם בהכנסתם הדחוקה ויגרעו מכספם. לא רק זאת מס העבודה החדש יוצר אבחנה בין נכים קשים לנכים קשים מאוד, הראשונים נדרשים בתוספת של 10% במס. דווקא נכים קשים נענשים על כך שיש להם פוטנציאל השתכרות גדול יותר, חלילה שיזכו לעידוד.

  הצעת החוק החדשה יוצרת גם נורמות פסולות חדשות בא נלמד עליהן קצת.

  אבחנה בין נכה חדש לוותיק, הראשון נדרש לתקופה של שנה במסגרת הקצבאות עד למצב בו יוכל לממש זכותו לקבל "עידוד" – שב בשקט וחכה לתורך, אומרים לו שם בהצעה.

  ואם לא די בכך ההצעה מוחקת באופן גורף בעידוד שניתן בעבר לנכים אקדמאים ולנכים בעלי הכנסה קודמת , חלילה אם אתה במקרה אקדמאי בעל מקצוע חופשי שהשתכר קודם לנכות 15,000 ש"ח , שלא תשים את ידך על קצבת הנכות ובכלל אם שילמת שנים רבות דמי ביטוח לאומי ובתקרת המקסימום למה שתהנה מהם עכשיו בקצבת נכות…

  פנינת ההצעה, חופש יתר הניתן לביטוח הלאומי בקביעת רמת הכושר שהרי שלא די באחוזי נכות גבוהים כדי לקבל קצבת נכות, אלא צריך גם שיתקיים תנאי נוסף של חוסר תפקוד, או תפקוד נמוך מאוד, מבחן "כושר התפקוד" הוא הרי זה הקובע את זכות מתן הקצבה. את זה יקבע פקיד התביעות ביתר חופשיות וממחר הוא יכול לבוא ולומר לנכה שלא מגיעה לו כל קצבה כי הוא מסוגל לצאת לעבוד לאחר שיקום קצר כמו השתלמות מטעם המל"ל ואח"כ לך לחפש עבודה…

  כמובן שלא שכחו להכליל גם קיזוז דינאמי ברמת "אי הכושר" עם השלכות קשות על הטבות נלוות, שלא זוכה לתיקונים מתאימים. חלילה שתגביר את הקיף עבודתך ותזכה להנחות ולהקלות כמו למשל הנחות בארנונה….

  נכה שבמהלך שנותיו עבד וויתר על קצבת הנכות, כך במשך שנים רבות וצבר זכויות פנסיה "שזה כספו הוא" לא יהיה זכאי לתוספת על ילדיו ואשתו, בגלל שהוא העז לעבוד ולצבור פנסיה, מה שאומר שלא כדאי לצבור זכויות פנסיה או במילים אחרות, לא כדאי לעבוד…

  בהצעה עוד תופינים שהיריעה קצרה מלתאר!

 49. ענת

  לחיי הירקון 70

 50. ענת

  לחיי הירקון 70

 51. איתמר כהן

  שלום,
  אין לי שום קשר אישי עם זליכה.
  לאחר התכתבות קצרה בינינו, הוא הסכים להתראיין לבלוג שלי, והראיון מופיע כאן:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=184310
  כפי שאתם יכולים להיווכח, בהחלט שאלתי את זליכה גם שאלות קשות. שוב, אני ממש לא "חבר" שלו.
  בעניין אפריקה ישראל וכו' – ברצוני להזכיר לכם:
  1. את קשרי ההון והשלטון המאוד ברורים של "ידיעות אחרונות", והעבירות האתיות הבוטות שהעיתון הזה מבצע, כפי שמפורט בראיון (ביקשתי גם את תגובת העורך הראשי של "ידיעות אחרונות", שבחר שלא להגיב).
  2. "ידיעות אחרונות" פרסם אינספור ידיעות נגד זליכה – רובן ידיעות במשקל נוצה, שאפילו הן נכונות, אין בהן ולו צל צילו של חשד לשחיתות. אם היתה שחיתות אמיתית מצד זליכה בעניין כה משמעותי, סביר ש"ידיעות" היה ממשיך לפרסם את הסיפור בהבלטה, ולא מניח לו לגווע. שלא לדבר על צבא עיתונאי החצר של אולמרט בשאר כלי התקשורת.
  גיביתי בקישורים כל טענה שהועלתה בראיון עם זליכה, ולקחתי תגובות מכל הצדדים המעורבים.
  לפיכך, אם יש לכם טענות ממשיות כלפי זליכה, אנא עשו גם אתם עבודה עיתונאית כפי שאני עשיתי: בקשו תגובות מזליכה, מ"ידיעות אחרונות" וממבקר המדינה (שלפי טענת "ידיעות" בודק את הטענות לניגוד אינטרסים מצד זליכה).

 52. איתמר כהן

  שלום,
  אין לי שום קשר אישי עם זליכה.
  לאחר התכתבות קצרה בינינו, הוא הסכים להתראיין לבלוג שלי, והראיון מופיע כאן:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=184310
  כפי שאתם יכולים להיווכח, בהחלט שאלתי את זליכה גם שאלות קשות. שוב, אני ממש לא "חבר" שלו.
  בעניין אפריקה ישראל וכו' – ברצוני להזכיר לכם:
  1. את קשרי ההון והשלטון המאוד ברורים של "ידיעות אחרונות", והעבירות האתיות הבוטות שהעיתון הזה מבצע, כפי שמפורט בראיון (ביקשתי גם את תגובת העורך הראשי של "ידיעות אחרונות", שבחר שלא להגיב).
  2. "ידיעות אחרונות" פרסם אינספור ידיעות נגד זליכה – רובן ידיעות במשקל נוצה, שאפילו הן נכונות, אין בהן ולו צל צילו של חשד לשחיתות. אם היתה שחיתות אמיתית מצד זליכה בעניין כה משמעותי, סביר ש"ידיעות" היה ממשיך לפרסם את הסיפור בהבלטה, ולא מניח לו לגווע. שלא לדבר על צבא עיתונאי החצר של אולמרט בשאר כלי התקשורת.
  גיביתי בקישורים כל טענה שהועלתה בראיון עם זליכה, ולקחתי תגובות מכל הצדדים המעורבים.
  לפיכך, אם יש לכם טענות ממשיות כלפי זליכה, אנא עשו גם אתם עבודה עיתונאית כפי שאני עשיתי: בקשו תגובות מזליכה, מ"ידיעות אחרונות" וממבקר המדינה (שלפי טענת "ידיעות" בודק את הטענות לניגוד אינטרסים מצד זליכה).

 53. שרון

  האם לא כך ייקרא לאדם שפגע במכוון באינטרסים של מדינתו וגרם לה נזק כבד? האם נזק של מאות מיליוני שקלים לכל הפחות אינו נזק כבד? למה אנחנו מצפים מחייל שיקריב את עצמו בשבי ובלבד שלא יגלה סוד צבאי, שאולי אינו מהותי כלל, אבל אין לנו שום בעיה עם אלה שהפקדנו בידיהם את אוצר המדינה ומעלו באמוננו בעבור בצע כסף?

  השאלה כמובן ריטורית והתשובה לה ברורה. החייל המעדיף את טובתו האישית בוגד בתפקידו להגן על בטחון המעמד השליט, ולכן ייענש במלוא חומרת הדין למען יראו וייראו. אך בן המעמד השליט בן ימינו המועל בכספי המדינה בסך הכל מעביר כסף הקרוי "ציבורי" אך בטיבו הינו פרטי, כלומר מיועד בעיקרו לחלוקה בתוך המעמד השליט, מאזור אחד בתוך הקופה הפרטית לאזור אחר. אין בכך בגידה, אלא רק ניתוב כספים מכאן לשם בתוך הספירה הפרטית. לו היה ניר גלעד מטה את הכספים אל הציבור, כי אז היה נחשב לבוגד ומוקע בראש חוצות ועל גבי כל עמוד קלון תקשורתי.

  נקווה שההיסטוריה תדע להזכיר את פועלם.

 54. שרון

  האם לא כך ייקרא לאדם שפגע במכוון באינטרסים של מדינתו וגרם לה נזק כבד? האם נזק של מאות מיליוני שקלים לכל הפחות אינו נזק כבד? למה אנחנו מצפים מחייל שיקריב את עצמו בשבי ובלבד שלא יגלה סוד צבאי, שאולי אינו מהותי כלל, אבל אין לנו שום בעיה עם אלה שהפקדנו בידיהם את אוצר המדינה ומעלו באמוננו בעבור בצע כסף?

  השאלה כמובן ריטורית והתשובה לה ברורה. החייל המעדיף את טובתו האישית בוגד בתפקידו להגן על בטחון המעמד השליט, ולכן ייענש במלוא חומרת הדין למען יראו וייראו. אך בן המעמד השליט בן ימינו המועל בכספי המדינה בסך הכל מעביר כסף הקרוי "ציבורי" אך בטיבו הינו פרטי, כלומר מיועד בעיקרו לחלוקה בתוך המעמד השליט, מאזור אחד בתוך הקופה הפרטית לאזור אחר. אין בכך בגידה, אלא רק ניתוב כספים מכאן לשם בתוך הספירה הפרטית. לו היה ניר גלעד מטה את הכספים אל הציבור, כי אז היה נחשב לבוגד ומוקע בראש חוצות ועל גבי כל עמוד קלון תקשורתי.

  נקווה שההיסטוריה תדע להזכיר את פועלם.

 55. נתן שקרצ'י

  מראש אומר, שבחלק מהמעשים שלו, אני תומך בירון זליכה. לדוגמא, כשהוא מפרסם את דו"ח ביצוע התקציב, מה שלא נעשה לפניו. מאוד לא אהבתי כשירון ניסה להפריט את המתנ"סים, והפריט את ענף בתי האבות.
  אבל להגיד שהוא חושף שחיתות וזכאי להגנת המבקר?

  חלק מההאשמות השחיתות שאתה מעלה, ושהמבקר חקר, עסקו במינויים הפוליטיים של אולמרט ברשות לעסקים קטנים.
  אם אתה נגד מינויים פוליטיים, זה לא יכול לעצור רק אצל אולמרט.

  הנה סיפור, שהביא יואב יצחק לפני 3 שנים, שמדבר על שחיתות של ביבי- מינויים פוליטיים בעמותה חברתית. דו"ח מיוחד הוכן בנושא ע"י סגנו של זליכה והוגש אליו, שמדבר על שחיתות ומינויים פוליטיים של ביבי בעמותה חברתית, וגם חקירה של המבקר הוזכרה שם.
  למה ירון שתק לגביה וקבר אותה? אולי כי הוא לא רצה לזרוק אבן לבאר שהוא שתה ממנה (ביבי מינה אותו). בכל מקרה, הוא צבוע. אם לא, שמחר בבוקר יצעק שחיתות על מעשיו של ביבי. אגב, גם יואב יצחק מתנפל על אולמרט, ושוכח מהשחיתות של ביבי. ולא שאכפת לי מאולמרט המושחת, רק אני מצפה ממי שמתגנדר בלוחמה בשחיתות, שיישם אותה כלפי כל הפוליטיקאים וכל המפלגות, ולא בצורה סלקטיבית.

  http://www.nfc.co.il/Archive/003-D-7207-00.html?tag=23-10-48

 56. נתן שקרצ'י

  מראש אומר, שבחלק מהמעשים שלו, אני תומך בירון זליכה. לדוגמא, כשהוא מפרסם את דו"ח ביצוע התקציב, מה שלא נעשה לפניו. מאוד לא אהבתי כשירון ניסה להפריט את המתנ"סים, והפריט את ענף בתי האבות.
  אבל להגיד שהוא חושף שחיתות וזכאי להגנת המבקר?

  חלק מההאשמות השחיתות שאתה מעלה, ושהמבקר חקר, עסקו במינויים הפוליטיים של אולמרט ברשות לעסקים קטנים.
  אם אתה נגד מינויים פוליטיים, זה לא יכול לעצור רק אצל אולמרט.

  הנה סיפור, שהביא יואב יצחק לפני 3 שנים, שמדבר על שחיתות של ביבי- מינויים פוליטיים בעמותה חברתית. דו"ח מיוחד הוכן בנושא ע"י סגנו של זליכה והוגש אליו, שמדבר על שחיתות ומינויים פוליטיים של ביבי בעמותה חברתית, וגם חקירה של המבקר הוזכרה שם.
  למה ירון שתק לגביה וקבר אותה? אולי כי הוא לא רצה לזרוק אבן לבאר שהוא שתה ממנה (ביבי מינה אותו). בכל מקרה, הוא צבוע. אם לא, שמחר בבוקר יצעק שחיתות על מעשיו של ביבי. אגב, גם יואב יצחק מתנפל על אולמרט, ושוכח מהשחיתות של ביבי. ולא שאכפת לי מאולמרט המושחת, רק אני מצפה ממי שמתגנדר בלוחמה בשחיתות, שיישם אותה כלפי כל הפוליטיקאים וכל המפלגות, ולא בצורה סלקטיבית.

  http://www.nfc.co.il/Archive/003-D-7207-00.html?tag=23-10-48

 57. רן

  שלום עומר,
  קראתי את מאמרך והתרשמתי, אולם אחד הנושאים ממש לא מנומק: עניין פואד והגז. אתה מלגלג שם על
  הכתבה שפורסמה בגלובס, אבל לא הבנתי למה. האם בדקת וגילית שהכתבה או פרט כלשהו במסגרתה הינם שקריים,
  או שמא בחרת ללגלג על הכתבה מבלי שיש לך מושג על הנושאים שמועלים בה ומבלי שבדקת את העניין?
  כמו כן, אשמח לדעת האם לדעתך אסור לכתוב על שחיתויות של חברות קטנות, של ערבים ושל פוליטיקאים ממוצא מזרחי. האם אתה סבור כי יש להניח לגורמים כאלו לפעול בשחיתות, ולהתמקד אך ורק בשחיתויות שמבצעות חברות גדולות, חברות יהודיות או פוליטיקאים שהוריהם נולדו במזרח אירופה?
  ממתין סקרן לתגובתך.
  רן.

 58. רן

  שלום עומר,
  קראתי את מאמרך והתרשמתי, אולם אחד הנושאים ממש לא מנומק: עניין פואד והגז. אתה מלגלג שם על
  הכתבה שפורסמה בגלובס, אבל לא הבנתי למה. האם בדקת וגילית שהכתבה או פרט כלשהו במסגרתה הינם שקריים,
  או שמא בחרת ללגלג על הכתבה מבלי שיש לך מושג על הנושאים שמועלים בה ומבלי שבדקת את העניין?
  כמו כן, אשמח לדעת האם לדעתך אסור לכתוב על שחיתויות של חברות קטנות, של ערבים ושל פוליטיקאים ממוצא מזרחי. האם אתה סבור כי יש להניח לגורמים כאלו לפעול בשחיתות, ולהתמקד אך ורק בשחיתויות שמבצעות חברות גדולות, חברות יהודיות או פוליטיקאים שהוריהם נולדו במזרח אירופה?
  ממתין סקרן לתגובתך.
  רן.