• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הפגנת המורות והמורים כפתח תקוה

איציק ספורטא

היום בכותרת שני נושאים הפגנת המורות והמורים וניצחון נבחרת ישראל על רוסיה. כאוהד ספורט הייתי צריך ליהנות מן הניצחון הזה, אבל משום מה אני לא, עוד ניצחון חסר משמעות, כמו הניצחון על צרפת לפני יותר מעשור. אז אם לא מספורט ממה אפשר להתפעל, הפעם מההפגנה שעצם קיומה מבטא את חוסר שביעות הרצון של אזרחים רבים מניסיונה של הממשלה להפוך מערכות חברתיות שונות למכונות שפועלות על פי עקרונות שמוכתבות על ידי מומחים. לכל המערכות הללו יש סוג מומחיות אחד שקובע כיצד התנהלו ומי שאינו מקבל את סמכותו אין מה לדבר איתו. שכר צריך להעלות רק עם העובדים מוכנים לרפורמה כך בבתי הספר וכך באוניברסיטאות, ואם לא אז לא, לא יהיו לימודים.

לא רק זאת המומחים, כל כך מומחים שהם יודעים את נבכי נפשם של משתתפי השביתות והמפגינים, כך אומר הממונה על השכר: "ארז פשוט התאהב בשביתה, ולא רוצה שתיגמר. נקבעה פגישה עם צמרת שני המשרדים, והוא מוצא את דרכו למשרד ראש הממשלה. אחר כך הוא יקבע פגישה עם משרד ראש הממשלה, וימצא דרכו לנשיא ארה"ב כנראה, ובהמשך יקבע עם נשיא ארה"ב ויגיע בסוף לאו"ם". לעג כיודע היא דרך נהדרת לנפשם של אנשים הנאבקים עבור דבר חשוב.

משום מה המורות והמורים אינם משחקים לפי התסריט שנכתב להם והם מבינים שלמאבק שלהם משמעות רחבה הרבה יותר משכר המורות והמורים ואפילו ממסגרת מערכת החינוך. כך אמר יו"ר ארגון המורים: ""אנחנו יוצאים למאבק חברתי למען מדינת רווחה", הצהיר ארז. "חינוך זה סגירת פערים, טיפול באלימות, אלכוהוליזם, סמים והשתמטות וכל הדברים הרעים שקורים פה במדינה. חבל שראש הממשלה לא מבין זאת. האדמה רועדת. הר הגעש הזה יתפרץ". מה זה קופץ פתאום עם מדינת רווחה, האם הוא אינו מבין שזה אנכרוניסטי, צל מהעבר שאותם מומחים חשבו שנעלם זה מכבר.

אפילו אם לא מתכוון היו"ר לאותם דברים שאחרים מתכוונים עצם העלאת הנושא מגלה מחדש את החשיבות של ארגוני עובדים שאינם מתמקדים רק בנושאי "לחם וחמאה", קרי שכר ותנאי עבודה, אלא בנושאים חברתיים בכלל. יו"ר ההסתדרות במקום למצוא חן בעיני בכירים במפלגת העבודה אינו צריך למנות עצמו למגשר, מפשר ומה לא, ולדאוג לא רק לחברי ארגונו המתמעטים והולכים אלא לכלל החברה.

בינתיים שרי הממשלה כולם, ובעיקר, שר האוצר ופקידיו, שרת החינוך המתהדרת באומץ שאין לה, וראש הממשלה שמתקשר עם המורים באמצעות מכתבים למערכת, דנים בשטויות הרגילות שלהם. למשל, בשאלה האם לדרוש מהפלסטינים להכיר  במדינת ישראל כמדינה יהודית, שאלה ממש הרת גורל שמדירה שינה מעיני. הממשלה והכנסת בהימנעותם מלפעול בנושאים הקרויים חברתיים או לחילופין בפעילותם האנטי חברתית, הופכים את התגייסות האזרחים והאזרחיות לדרך כמעט היחידה לשנות פה משהו. ההפגנה הזו יכולה להיות נקודת ציון שממנה יובן שהאזרחים אינם מוכנים לקבל תכתיבים ממומחים בעיני עצמם ומממשלה וכנסת אומרי הן. 

כנראה שיעניין אותך גם: