הקרנות בכורה של שני סרטים תיעודיים חדשים - "הילדים של הרב" ו "אשכנז"

יעל לרר

הילדים של הרב

סרטה של יעל ביטון

יום שלישי, 4 בדצמבר, 21:00, סינמטק ירושלים

12 הילדים של הרב הינו פורטרט ייחודי של משפחה יהודית-מרוקאית, שהיגרה ממרוקו בשנת 1963 וכעת 12 הילדים מפוזרים ברחבי העולם – חלקם חיים בישראל, חלקם בארה"ב ואילו אב הבמאית גר בשוויץ. הסרט מקשר בין היסטוריה וייעוד, כאשר שני הנרטיבים האלו מצד אחד חופפים ומאידך מעצבים את סיפור המשפחה. הסרט מציג כיצד משפחה בת 12 ילדים, בה האב הוא רב והאם מדברת אך ורק בדיאלקט המקומי ממרוקו, יכולה לשמור על קשר, להתמודד עם עברם, להנציח את המורשת היהודית שלהם ולהתמודד עם ההשלכות של ההגירה שפיזרה אותם לעד. הבמאית בוחנת את הסיבות לעזיבת היהודים המרוקאים – האם זו הייתה תחושת השליחות, הקמת מדינת ישראל או עליית תנועת הפאן-ערביות?

כיום, האחים מנהלים, מבחינות רבות, אורח חיים שונה אחד מהשני. דרך תיעוד אינטימי ונוגע ללב של אב הבמאית, אחיו ואחיותיו, 12 הילדים של הרב מספר סיפור של זרות, ניכור, אשמה והמיתולוגיה של הארץ המובטחת. זהו סיפור על תקוות ואכזבות המציג את התחושה המשיחית שיהודי מרוקו הרגישו בליבם כאשר הגיעו לישראל והכישלון של שאיפותיהם וחלומם. הסרט מציג נקודת מבט שונה על ההיסטוריה של הציונות והיהודים בחלק השני של המאה העשרים.

ארה"ב/שוויץ 2007. צרפתית, אנגלית, ועברית (כותרות תרגום באנגלית). 95 דקות   

טרבלסי הפקות מציגים

אשכנז

סרטה של רחל לאה ג`ונס

הזמנה להקרנות הבכורה: 

סינמטק ירושלים, חמישי, 6 בדצמבר, 21:30

סינמטק תל-אביב, שישי, 7 בדצמבר, 16:00 

אשכנז הוא שיטוט קולנועי במחוזות האשכנזיוּת בישראל. אשכנזים, על פי רוב, לא מתייחסים לעצמם במונחים עדתיים — "כולנו ישראלים", לא? — היידיש הוחלפה בעברית, הדת בחילוניוּת, הגלות בריבונוּת, השטעטל בקיבוץ, הנרדפוּת בכיבוש, החיוורון בשיזפון, ותלתלים כהים הפכו בשמש לבהירים (הודות גם למי החמצן). הסרט מתבונן באשכנזיוּת באמצעות ראיונות עם אנשים ברחוב ושיחות עם מבקרי תרבות ומתעד גילויים שונים של "אשכנז" במרחב הישראלי (חנות ספרים, גלריה, הפגנה, מוזיאון, סיור מודרך, טקס שואה אלטרנטיבי). הופעה חיה של הרכב "הבילויים" מלווה את הסרט כפסקול ומבהירה בפשטות כמה הסיפור מורכב.

בהשתתפות: אורנה ששון-לוי, סמי שלום שטרית, ג`מאל זחאלקה, דניאל בויארין, שאול ביבי, אייל סיון, שהרה בלאו ואחרים.

נא אשרו הגעתכם בטלפונים:

ירושלים 02-5654333

תל אביב 03-6950407

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איריס חפץ

  תכתבי אלי מייל ואנסה לעזור

 2. איריס חפץ

  תכתבי אלי מייל ואנסה לעזור

 3. אהרון תמוז

  מוצאי שבת הקרוב

 4. אהרון תמוז

  מוצאי שבת הקרוב