מסעות הכפשה פילוסופיים ועל קסמו של הבייסבול

יוסי דהאן

ברוח הבחירות המקדימות בארצות הברית, עלו לרשת שני מסעות הכפשה פילוסופיים:

 אוהדי קאנט מכפישים את ניטשה

ואוהדי ניטשה מכפישים את קאנט.

ותרגום חלקי של מכתב שכתב הפילוסוף ג`ון רולס על קסמו של משחק הבייסבול:

"הכללים של המשחק מאוזנים, המגרש הוא בדיוק בגודל הנכון, המרחק של הזורק מהבסיס בו נמצא החובט נכון, והמשטח הפיסי של המשחק הולם את הכישורים האנושיים.

שנית, המשחק אינו מעניק יתרון מיוחד לכישורים פיסיים מסוימים, כמו למשל בכדורסל שם מוענק יתרון לגובהם של השחקנים.

שלישית, המשחק עושה שימוש בכל חלקי הגוף, היד זורקת, הרגליים רצות וכו`, בניגוד למשל לכדורגל שם לא ניתן לגעת בכדור ביד.

רביעית, אפשר לצפות בכל המהלכים של המשחק, גם הצופים וגם השחקנים יכולים לצפות במתרחש, בניגוד למשל לפוטבול, בו אי אפשר לראות תמיד מה קורה בכל חלקי המגרש, ואפילו השופטים מתקשים בזה.

חמישית, בייסבול הוא המשחק היחיד שצבירת נקודות אינה נעשית על ידי הכדור, מה שמאפשר לצופים להתלהב ממה שמתרחש במקומות שונים בשדה.

ולבסוף – גורם הזמן. בטניס ובבייסבול אין משמעות לזמן, הוא אף פעם לא מסתיים, כמו למשל בכדורסל, בפוטבול או בכדורגל. כלומר תמיד הצד המפסיד יכול לחזור לעמדת יתרון".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.