מתי הפסקת להכות את אשתך בפעם האחרונה?

יוסי ברנע

באחרונה פורסם שבעקבות עתירה לבג"צ, הנחה מני מזוז- היועץ המשפטי לממשלה את רשות שדות התעופה (רש"ת) "ליישם נראות שויונית" בתנאי הבדיקה הביטחונית של הנוסעים וכבודתם בנתב"ג, בין יהודים לערבים…השינוי, לפי הנחיותיו של מזוז, צריך להיות רוחבי "לאורך כל מסלול הנוסע". עד כה בבידוק  כבודת היד, מגזרי  אוכלוסייה שונים היו מופנים למכונות בידוק  נפרדות. הידיעה  של זוהר בלומנקרץ (מזוז לנתב"ג: הראו שוויון בבידוק הערבים ", הארץ מיום 6.4.08). לכאורה זו הייתה צריכה להיות ידיעה חיובית  המעידה על שינוי גישה כלפי האזרחים הישראלים-פלסטינים , אולם ראשית מדובר בהנחיות, שראוי לבדוק עד כמה הן ישימות. שנית,הצורך ליישם "נראות שיוויונית" מעיד שהיא לא הייתה קיימת בשדות התעופה של ישראל מאז הקמתה ועד ימינו.

זאת ועוד, מתברר  שכאשר עמי איילון היה ראש השב"כ, הוא לא אמר  האמת בנושא הבידוק של ערבי ישראל. בספר שערך עוזי בנזימן "של מי הארץ הזו?מסע לניסוח אמנה יהודית- ערבית בישראל ( הוצאת המכון הישראלי לדמוקרטיה), בנוסף למפגשים הבין – אינטלקטואלים נפגשו צוותים  עימו כמי שהיה אז ראש השב"כ. עדאל מנאע (שעל סבלותיו מהבדיקות החוזרות הביטחוניות פורסמו עליו ידיעות ב"הארץ" בשנים האחרונות) שאל את איילון שאמר :"השב"כ אינו רואה את המיעוט הערבי, כאיום".- "אם כך, למה כל ערבי בישראל נבדק בנמל התעופה בן גוריון?". וכך עונה לו עמי איילון :"ההנחה בתהליך הבידוק הביטחוני לקראת  עלייה למטוס מתייחסת לרמת הסיכון הנשקפת מן הנוסע, כוונתו שלו לפגע או קרבתו לגורמי איום אפשריים (מישהו בכפרו או בעיר מגוריו שתל משהו במזוודתו). ההנחה הייתה, והיא נבחנה מחדש, שהסיכוי שערבי ישראלי יתאבד במטוס ישראלי גבוה יותר מהסיכוי שיהודי ייעשה זאת. זאת הייתה הנחת העבודה, והיא שונתה."(עמ` 123,ההדגשה שלי י.ב). כלומר עד תקופת עמי איילון הייתה אכן הנחת עבודה שראתה את הערבי הישראלי כמסוכן יותר מהיהודי ישראלי, אולם בתקופת עמי איילון " הואיל והדבר (טרור התאבדותי-י.ב.) אינו מאפיין את החברה הערבית בישראל,שאינה  חברה שפנתה לטרור ושמקרי הטרור  בתוכה היו מיעוט שבמיעוט, שינינו את תפיסת האיום, וממלא- את תהליך הבידוק הביטחוני"(שם, שם). אם אכן בתקופת כהונתו של עמי איילון כראש השב"כ שונה הנהלים, כך שאין מתייחסים לערבי ישראלי בגין הרישום " ערבי" בסעיף הלאום כאל פצצה מתקתקת, הכיצד כעבור כשמונה שנים, מודיע היועץ הממשלתי לממשלה על נראות  שוויונית? האם שונו שוב הנהלים מאז אירועי אוקטובר 2000, כך שכל פעם שפרופ` מנאע יוצא לחו"ל הוא חשוד כפצצה מתקתקת או כמרגל?

מניסיוני האישי אני יודע כי לא רק מי שרשום לו " ערבי" בתעודת הזהות הינו חשוד פוטנציאלי בשדה התעופה, אלא גם מי שלא רשום לו שהוא יהודי בסעיף הלאום. זוכר אני שלפני כעשור בחזרה בטיסת פנים מכנס של שלוחת אוניברסיטת בר אילן בצפת לשדה דב, כשהתקלקלה מכונת השיקוף התבקשו הנוסעים להראות את תעודת הזהות שלהם. כששאל אותי המאבטח אם שירתתי בצבא,הבנתי שהוא שואל מאחר ובתעודת הזהות שלי דאז לא היה כל רישום בסעיף הלאום. מאחר ואני רואה עצמי כשייך ללאום הישראלי ואילו המדינה אינה מכירה בו ומאחר ואינני מוכן שירשם שאני שייך ללאום היהודי, נישאר הסעיף ריק מכל רישום. כשאמרתי למאבטח שאין זה עניינו עם שירתתי או לא בצבא (מה זה קשור לטיסה? זה קשור לידיעה אם הייתי מחויב לשרת, כדי לדעת לאיזה "לאום" של משרד הפנים אני שייך), הוא אמר לי שהוא יכול שלא לאפשר לי לעלות לטיסה אם לא אשתף פעולה. בסופו של דבר עליתי לטיסה אך מה שהיה חמור לא פחות מהתחקיר , הייתה גישת המרצים מבר אילן לתקרית. לא היה מי מהם שחשב שזה לא תקין שעושים בידוק בטחוני למי שאינו יהודי והיו בהם שאף הסבירו שהסיכוי להטמנת  פצצה ע"י ערבי ישראלי גבוה יותר, אם בכלל קיים סיכוי כזה ע"י יהודי–ישראלי. כשמרצים באוניברסיטה אינם מוכנים להפנים עקרונות יסוד של דמוקרטיה, כמו שוויון המדינה לכל אזרחיה,אז באמת לא פלא שגם השב"כ מתפתל בנושא. אמנם מאז ה-11.9. יש יסודות של מדינת משטרה בתחומי הבידוק והביטחון בעולם (גם למשל ארה"ב עצמה), אבל עלינו לזכור שתנאי יסוד לכל שוויון שהוא הינו שוויון בכבוד האדם וראיית המדינה את כל אזרחיה כשווים וחלק אינטגראלי ממנה.

הכותב הינו אחד העותרים להכרת המדינה בלאום הישראלי במסגרת עמותת "אני ישראלי" 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אירית

  קשה להבין את הניתוח של השמאל בקשר ל"דרישת השויון" מהשב"כ. השגת היעד משמעותה בסך הכל שיותר ערבים הפכו למשת"פים במדינת המשטרה. זה לא שיפור גדול לעומת המצב הקודם. השאלה היא מבנית, האם השמאל עובד עם השבכ יד ביד להשגת "שוויון" כזה ?

  מדינת משטרה בסגנון אמריקאי משמעותיה הפיכת החלש והעני לאויב העם, לא בהכרח על בסיס גזע ולאום (האויגניקה האמריקאית). זה ניצחון פירוס על השיטה הקודמת שאמנם הפלתה על יסוד לאום, אך זה מתוך כבוד להבדלי תרבויות והכרה בשאיפות הלגיטימיות של תרבויות מסויימות. כיום, המגדיר הופך חמקני יותר, אך לאו דוקא מעודד או חיובי. אחד הנצחונות של השב"כ בישראל הוא שאין הוא צריך לחדור לשמאל יותר, הוא פשוט מוזמן על ידי השמאל להנהיג את הארגונים בעלי השמות היפים והמפוצצים שאין מאחוריהם כלום, למעט קרייריזם.

  לעמי איילון ולרוב השמאל יש חזון דומה לגבי ישראל, ואין להם בעיה לשתף בגיהנום הליבראלי-קפיטליסטי (תרבות מקדונלנס וכובב עולה) את כוווללללם, ללא הבדלי צבע מין ולאום. זה גם מה שהאימפריאליזם עשה ליהודים, הפך אותם לאייטם ב"אמריקן איידול". עמי איילון הוא היהודי המועדף. נטול זהות, בטחוני, צייתן ומפריח ססמאות שלא אומרות כלום.
  עאלק "שב"כ לייט".

 2. זהבית אורלב

  מה הקשר בין הכותרת לבין תוכן המאמר? מה שכתבת כתבת נכון. מדובר כאן על אי צדק ואי שוויון בחברה הישראלית. אבל למה להשתנש בכותרת כל כך פוגעת? מה הקשר בן להכות אישה לבין מה שכתבת? אני מבינה שנפגעת אבל למה לפגוע הלאה? ברור לי שאתה לא בעד הכאת נשים…

 3. הכי-טופל

  התרשמתי מהמאמר, קטונתי מלהבין את התחכום שבכותרת אולי משהו יסביר (בד"כ מקובל שאת הכותרת קובע העורך אז אולי שהוא יפרש).
  עכשיו לגופו מה רוצה הברנע?
  שיבדקו את כולם?
  שיבדקו בהתאם לסיכון?
  שלא יבדקו כלל?
  תן הצעה ונלמד אולי ממך

 4. שרון

  מה עניין הכותרת לתוכן הפוסט? אולי במקרה הזה היה דווקא עדיף שמישהו יעזור לכותב לארוז את המזוודה, נראה שהתפלקו לו כמה נפצים בטעות לתכולה. לשון אחר, מר ברנע: אין צורך לבעוט באיזו בחורה בשביל לקבל תשומת לב, בעודך מנגב את דמעת העשוקים בטרמינל. זה פשוט לא עובד יותר. תתקדם.

 5. יוסי ברנע

  א.את הכותרת נתתי אני משום האסוציאציה שלי לשאלה שמגוחך לשאול אותה. הבסיס המשותף לתוכן המאמר ולכותרת הוא האבסורד העולה מהתשובה,במשל התשובה היא הודאה באלימות ובנמשל-הודאה בשישים שנות פגיעה והשפלה בבדיקות בשדות התעופה.אגב כפי שהערתי מחוויתי האישית, זה גם קיים בשדות התעופה בטיסות הפנים ארציות.
  ב. אני רוצה שיבדקו את כולם בצורה שוויונית,אלא אם כמובן יש מידע מודיעני ספציפי על אנשים מסוימים.
  ג.אני חושב שפגיעה חוזרת ונישנת בציבור בשל השיוך הקולקטיבי שלו (ובישראל מדובר בתפיסה מגזרית א-נומלית מבחינה לאומית ודמוקרטית),היא פגיעה מהותית בכבוז האדם ובשוויון.
  ד.שתיקת מפלגות השמאל והימין למציאות זו היא תעודת עניות לאי הפנמת עקרונות הדמוקרטיה הליברלית.

 6. שרון

  ולכן לא נותר אלא להבאיר מפורשות: אני מצפה ממר ברנע שכותב כי "פגיעה חוזרת ונישנת בציבור בשל השיוך הקולקטיבי שלו…היא פגיעה מהותית בכבוד האדם ובשוויון" להתנצל על הכותרת, הפוגעת בציבור בשל השיוך הקולקטיבי שלו, ולפיכך בכבוד האדם ובשוויון – ולהחליפה.

 7. ניצן אביב

  אני תמה על הפליאה של יוסי ברנע על תגובתם וגישתם המחפירה של המרצים הלאומנים-גזענים בבר-אילן בעניין אפליית ערבים בבידוק בשדות התעופה.
  לעומת זאת, מזדהה עם הסייפא בתשובתך למגיבים, על הפגיעה החוזרת ונשנית בציבור הערבי, בשל שיוך קולקטיבי, הפוגעת בעקרון השוויון ובכבוד האדם ושהשתיקה של השמאל ואי-הפנמת עקרונות הדמוקרטיה הליברלית בנושא זה מהווה תעודת עניות, בלשון המעטה. מן הימין הלאומני והגזעני אין ולא היו לי כל ציפיות.

 8. שמרלינג

  יש זכות יסוד מאוד חשובה לכל אזרחי ישראל והיא : לא להתפוצץ בזמן טיסה או סתם להתרסק למוות.
  עכשיו, מכיוון שאי אפשר להפשיט לחלוטין כל אחד שעולה על טיסה, הולכים על פי ניהול סיכונים מסויים ובודקים לעומק את אלה שעל פי הנתונים היבשים, בעלי הסיכון הגבוה ביותר.
  אין פה פגיעה, עלבון, פגיעה בזכויות וכל מיני המצאות. יש פה צורך בטחוני אמיתי שאסור להתעלם ממנו. למאבטחים בנתב"ג לא ממש אכפת אם עשית צבא, אם אתה בן אדם טוב או אם צחצחת שיניים. מטרתם היא להקטין את הסיכוי לפיגוע טרור במטוסים ובנתב"ג עצמו.
  אבל אותך, כותב יקר, לא מעניינים דברים שוליים אלה. לך יותר חשוב להוכיח את המאבטח. אם הייתי מחכה בתור אחריך, הייתי ממש מתעצבן.

 9. המדוכדך המגחך

  פתגם ישן וחבוט קובע כי אבן שזרק טיפש לבאר – לא יוציאוה שבעים חכמים.
  את האבן זרקו ממשלות ישראל לבאר של האוכלוסיה הערבית הישראלית מיום הקמת המדינה והוסיפו עליה עוד סלע שנזרק לבארה של האוכלוסיה הפלשתינית אחרי ה"ניצחון המזהיר" של ששת הימים.
  להזכירכנו. מי שהיה לוחם מהולל בצה"לר רמטכ"ל וראש שממשלה אמר פעם שאם הוא היה פלשתיני היה מצטרף אל המחבלים והמפגעים.
  העובדה שכל מיני "פטריוטים" ו"שלומי אמוני ישראל" התנפלו עליו בחמת זעם, אינה גורעת כהוא זה מהאמת המרה שבקביעתו.
  הייתי רוצה לראות איך היה מגיב הישראלי המצויץ, סליחה – הממוצע, תושב טבריה (לדוגמה) אם היה הוא נתון למשטר צבאי ונזקק ל"רחמי" לבו הטוב של הפקיד הערבי כדי לקבל אישור לבקר את סבתו החולה בחדרה. הייתי רוצה לראות את הישראלי הנורמלי ( לאו דווקא מאוהדי בית"ר י"ם) אם היה נגזר עליו לחיות בכפר עלוב ללא מערכת ביוב וללא כל סיכוי להתקבל לעבודה נורמלית (לאו דווקא כבודר ביטחוני בנתב"ג) .
  ונקודה נוספת. כמי שחי בתקופת השלטון הבריטי וזוכר את המאבק שלנו נגד אותו שלטון, אני יכול רק לדמיין מה היינו עושים להם לבריטים אילו התנהגו כלפינו ולו גם בשיעור של חמישים אחוז מצורת התנהגותו אל הערבים.
  ואני יודע בדיוק לאיזו התנפלות אני צפוי מצד כל ה"צדקנים" למיניהם. שיתנפלו. את האמת העובדתית זה לא ישנה. קפיש?

 10. דב בינדר

  גם דמוקרטיה צריכה להגן על עצמה ולפעמים גם בדרכים לא כל כך דמוקרטיות,אם ערביי ישראל היו מקבלים את ההנחה הזאת ולא"עושים רעש"מכל בדיקה גם זמן הבדיקה היה מתקצר וגם כבודם לא היה נפגע,אם רוצים לבדוק אותי וזאת בידיעה מלאה שאני יהודי אני לא נפגע מזה כי אני מבין שצריך לבדוק כל אחד ליתר בטחון,כדי לקצר את זמן הבדיקות ולאפשר למטוסים להמריא בזמן לא בודקים יהודים כי הם אינם סיכון בטחוני,בודקים היום כל ערבי כולל אזרח אמריקאי שנראה ממוצא ערבי וזאת ליתר בטחון ועל הערבים לקבל את זה ביתר הבנה כי זה גם למען בטחונם שלהם.

 11. יוסי ברנע

  1. רצוי לא להפליג למחוזות רחוקים בעניין הכותרת והקשר שלה למאמר עצמו. על דרך האסוציאה השתמשתי בביטוי שהתשובה לו חושפת את קלון המשיב לא משנה המועד אותו יציין. בנמשל,עצם הוראת היועץ המשפטי לממשלה חושפת את קלון המדינה מאז הקמתה ועד היום ( בהנחה אם אכן שונו ההנחיות). מאחר ואני כותב זאת כבר פעם שנייה, אז לא לחפש דברים אחרים ולא להפליג למחוזות ולספרות אחרות וברור שאני לא צריך להתנצל על אי הבנת הקוראים.
  2.סיכוי סטאטיסטי , גם אם הוא אכן קיים, אינו מהווה בסיס לפגיעה בחוק במדינה דמוקרטית ליברלית.אם לא נקבל הגיון זה אז למשל במקרה של אונס מוצדק לעצור את כל הגברים שגרים באיזור האונס,כי הרי יש סיכוי שהאחד מהם אשם.
  3.עצם העניין שאין הדברים מקוממים אזרחית ,יש בו להעיד עד כמה רחוקה ישראל מהיות דמוקרטיה ליברלית. ואני כמובן לא נוגע בנושאים נוספים המוסיפים על כך.

 12. ניצן אביב

  ה"טיעונים" ו"ההנחות" של המגיב מעלי:
  1.דמוקרטיה צריכה להגן על עצמה לפעמים בדרכים לא דמוקרטיות [!]
  2.יהודים אינם סיכון בטחוני [!]
  3. הערבים צריכים לקבל זאת ביתר הבנה [!]

  מי אמר פאשיזם יהודי ולא קיבל?

 13. שמרלינג

  האנלוגיה שלך לאונס מוטית לחלוטין. אין להשוות בידוק בטחוני בשדה תעופה, גם אם מקיף למדי, למעצר בחשד לאונס.
  כבר קרה שנבדקתי בשדה תעופה באופן פולשני משהו מאחר ואני ישראלי. לא ראיתי בזה השפלה.
  אנשים הרואים בכך השפלה חשודים בעיני באחד משני דברים: האחד, הם מחפשים אקשן, לעשות דווקא או להוציא תסכול שלא בהכרח קשור.
  השני, יש להם כוונות עויונות או רצון לתמוך באחרים בעלי כוונות כאלה.

  ניסיון מעניין שעלה בדעתי הוא להפריד לטיסות שונות אנשים המעוניינים להבדק בטחונית ושיובטח להם שכל נוסעי המטוס נבדקו גם הם בהתאם לשיקולי הביטחון ולעומתם לאפשר טיסות בהן סגל המטוס לא עבר תחקיר בטחוני ועולי הטיסה הערביים יבדקו באופן מינימאלי כמו כל שאר הנוסעים, באופן שלא 'יפגע' באף אחד.
  אני יודע על איזו טיסה הייתי עולה.

 14. איריס

  אתה מתפרץ לדלת פתוחה. כל הישראלים שטסים בחברות זרות, טסים בחברות שלא עושות תחקירים בטחוניים אלא מעבירות את החפצים בידוק. רק בישראל, ובעיקר באל על ונספחיו בודקים ככה.
  כשטסים באירופה בטיסה פנימית הבידוק הבטחוני הולך ככה:
  אתה מגיע עם כרטיס האשראי או עם קוד לשדה התעופה וניגש למסוף מחשב
  מקליד את הקוד ומסונף לטיסה (נגיד בחירה בין ריגה, ברצלונה וניצה)
  על המסך מופיעה שאלה האם ארזת לבד: התשובה היא כמובן "כן"
  אחר כך יש שאלה: האם יש לך בתיק היד חפץ חד ומופיעות תמונות להדגמה (פצירות, מסרגות, מספרי צפרנים ושאר כלי נשק אימתניים כאלו). מי שרוצה לעבור את זה מהר לוחץ כמובן על "כן".
  בתגובה אתה מקבל את הסרט עם הקוד שאותו תדביק למזוודה (מה שפעם קיבלת מדיילת הקרקע ועדיין מקבל ממנה בישראל בצ'ק אין).
  אתה פונה למסוע ושם עליו את המזוודה.
  הולך לשער הטיסה ובו תיקי היד עוברים בידוק ברנטגן (כמו גם התיקים שעולים לגוף המטוס).
  זהו. טס ונוחת.
  אם יש לך נתונים על יותר התפוצצויות של חברות טיסה כאלו, או חברות זרות שבהן ישראלים גם טסים: יאללה תביא.
  זה שאתה מעדיף לטוס בטיסות עם חקירות בטחוניות, מוכיח רק שזו ההעדפה שלך, ולא יותר. וזה שאתה משוכנע שזה חיוני, גם מוכיח רק את השכנוע שלך: על מה הוא מבוסס לא ברור (מילא גם אם הנחת העבודה של אנשי הבטחון היתה מוצלחת, אבל יגאל עמיר, הוא כידוע ישראלי יהודי, כמו גם השמפניות האחרות).
  רוב מכרי טסים בטיסות זרות לישראל וממנה רק כדי לא לעבור את התחקיר הבטחוני הזה וגיסתי עכשיו טסה לים המלח, התארחה בצד הירדני לחופשה, ולמרות שהיא לא היתה מאוד מרוצה מרמת המלון, היא לא מוכנה לטוס דרך ישראל ולעבור את ההשפלה של החקירות האלו. היא טסה על כל הגלובוס במסגרת עבודתה, אין לה שום ענין לעשות צרות, לישראל היא יחסית אדישה, ועדיין כמו רבים שלא רגילים לזה שמישהו מתקשר ושואל מהצבא אם הכתובת נכונה, זה נראה לה פשוט לא עניינו של אף בודק אם היא היתה בעיר העתיקה ולמה. רוב הלא ישראלים שפגשתי מבינים כל בידוק של החפצים, אבל לא יכולים לסבול שאלות אישיות. גם הבודקים יודעים שזה לא נראה טוב אם שואלים "אתה יהודי" ולכן מתחילים עם קורלטים כמו שירות בצבא, שמות משפחה ושאר סממנים מזהים. אנשים שלא עברו חיברות כזה, מתלהבים מזה פחות כנראה וזה לא נראה להם מובן מאליו, שלא לומר מוצדק.

 15. יוסי ברנע

  א. גם אם לך אישית עשו בדיקות מחמירות מדי פעם, זה לא דומה למצב של אזרחי ישראל הערבים העוברים כל פעם שהם טסים בארץ או בחו"ל בדיקות משפילות חוזרות ונשנות. אני מזמין אותך לקרוא את מה שעבר ד"ר מאנע כל פעם שהוא טס לחו"ל לכנס עם מחשבו האישי.(ראה בהארץ)
  ב.יש הבדל קטגורי בין בדיקת אנשים רק בגלל שהם ממוצא מסויים או בגלל שיש מידע מחשיד לגבי אנשים מסוימים.
  ג.עצם האפשרות לבדיקות שיקוף מהירות יכולה לאפשר בדיקת הכל במהירות ללא צורך להשפיל חלק מהאזרחים.

 16. נועם

  לאיריס
  ההשוואות לחברות זרות בטיסות פנים ארציות אינן נכונות.
  מפני שהמחבלים הפלשת' לפחות לא מעוניינים לפגוע סתם כך באירופאים או אחרים.
  ומפני שבטיסות הללו יש גם הרבה ערבים ומוסלמים.
  אבל,לרענן זכרונך,היו גם היו התנכליות לטיסות אל על כי בהן הרוב יהודים ובעבר היו מעט ערבים.
  מלבד זאת כבר ראינו שאין להם כלל בעיה עם בני עמנו ואחינו כאשר המטרה היא יהודים בכלל וישראלים בפרט.

  מאין הידע המעמיק והנרחב שלך על עולם הטרור נגד מטוסים ועל הדרכים הנאותות להתמודד עימו.
  לפחות למיטב הבנתי יש דרכים להעביר נשק וחומרי חבלה לתא המיטען או בכל מיני דרכים אחרות לאזור הנוסעים והחבלן/ים יכולים לעבור גם בידוק פשוט כי אין על גופם דבר.הם ישיגו אותו אח'כ,במטוס.
  ואולי יש גם שיטות חדישות העוקפות בידוקים טכנולוגיים אבל איש בעל כוונות זדון עשוי לגלות סימני מצוקה מחשידים תחת לחץ של תיחקור.

  ואולי המטרה גם למנוע מאנשי זדון סתם לנוע בקלות וחופשיות ממקום למקום.ללא נשק וחומרי חבלה.

  כ'כ,אשמח אם תעני לעצמך ולאחרים, בכנות, כיצד היית נוהגת כאחראית עליונה לבטיחות הטיסות של אל על.
  היית לוקחת על מצפונך מטוס מרוסק ומאות הרוגים ופצועים כתוצאה מויתור על אמצעי קיים שעליו ויתרת בשם כל מיני עקרונות ואידאלים?

  לשמרלינג,מדבריך אני מבין שיש לך כבר טייס או שניים המוכנים להטיס את המטוס שנוסעיו לא עברו בדיקות בטחוניות.

  חג שמח

 17. אירית

  אל על ומסוף הכניסה לישראל אינם סתם תחנת מעבר אלא מתקן צבאי. אל על היא הרבה יותר מחברת תעופה, חלק מן הדיילים הם עובדי מערכת הבטחון, זו חברה שהבריחה את דורון אלמוג מהמשטרה, ובמטען שלה יש ארגזים מסוגים שונים. הפריווילגיה (והחובה האזרחית) לטוס אל על הן חלק "מכור היתוך" של האליטה הציונית-מיליטריסטית בישראל, כולל הריטואל של "בידוק משפיל" לשמאלנים לייט (טקס זיכוך ו"אכשרה") וגם לערבים משכבה מסויימת ומעלה. ככלל, "בעיות בטיסות תכופות" הן בעיות של המעמד, יותר מכל דבר אחר. נסיעות של אינטלקטואלים פלשתינאים ל"ימי עיון" זה גם חלק מסמל מסויים, שצריך לקחת אותו בערבון מוגבל לדעתי, כולל את "המצוקה". אולי היה אפשר לצאת במעבר קרקעי לירדן, ומשם לטוס, למשל. אגב לאל על יש גם הסדרי בטחון ייחודיים בשדות תעופה זרים, לא רק כדי להגן מפני פיגוע אלא גם להוציא אנשים בלי לעבור משטרת גבולות למשל, וכולי. אל על גם משמשת "אמצעי מילוט" למקרים של מבוכות דיפלומטיות, הסעת חלקי נפצים אטומיים, ובטח גם כדורי אקסטזי עבור שרים המבריחים אותם לצרכנים בשנקין. ורק הרב אליאור חן נבעך יצא משדה התעופה בטיסה סדירה באמצע חקירה משטרתית 🙂 נפלאות דרכי נתב"ג והבידוקים.

  בארצות הברית, הקיטור הכי נפוץ הוא של נוסעים שנתקלים בנוהל הבידוק החדש-ישן (מהתאומים) של השלכת בקבוקים עם נוזל, כולל שתיה וכמובן קוסמטיקה יקרה. נורא ואיום ממש. ליבי נקרע מעצב ( לצד ההתעללות באוכלי החמץ בפיצריות שנאלצים לשאת בעלות הקנסות של ימי חג ומועד). ייסורי המעמד המתייסר קשים הםה אך דוקא בנקודה זו נידמה לי שעמי איילון יהיה קשוב. אני יכולה ממש לדמיין את הפגישה הנרגשת בין מישהו כמו אליעזר יערי ואנשי "מועדון הנוסע המתמיד" של הקרן החדשה לישראל, דורשים שיניחו ל"ערבים שלהם" לעבור בלי בידוק מיוחד. ואני יכולה לדמיין גם את ההתרגשות הארוטית הפושה בקרב הפעילים האמריקאים של הקרן החדשה, כאשר הם "נאבקים למען זכויות האדם ביזרעאל", ואני יכולה לדמיין שהם גם משיגים הישגים, לכאורה, ואיך כולם מרוצים.

  אני שמעתי מצלם עתיונות של הניו יורק טיימס שהמפגש בנתב"ג משמש כ"התראה וצינון" למשל לעיתונאים זרים, זו הזדמנות לשוחח איתם, להשפיל, לצרוב תודעה וגם, בדרך חזרה, לבדוק את הפרודוקטים. זו ההזדמנות להזכיר לכל אחד כמה הוא קטן לעומת בעלי המאה והשליטה. חלק מן המשחק, כי אפשר גם לא לטוס.

 18. איריס

  פשוט מאוד: הייתי עושה בידוק בטחוני (שיקופים למיניהם) לכל החפצים והאנשים, בדיוק כמו שעושים בכל חברות התעופה הזרות. לא הייתי שואלת אף אחד כלום, כי לא מעניין מי ערבי ומי לא. יהודי עם פצצה או הינדי עם פצצה מסוכנים יותר ממוסלמי ללא פצצה, לעניות דעתי. לא הייתי מוותרת על בדיקה של יהודים כמובן (כמו שעושים איתי כשאני טסה, מתוך הנחה שאם אני יהודיה אני לא מסוכנת). לכן, אני לא רואה שום סיבה לשאול מישהו משהו. מה אכפת לי אם הוא היה בנצרת או באשקלון?
  אנשי הבטחון הישראלי לא שואלים את השאלות לצורך בטחון הטיסה, אלא לצורכי בטחון בישראל בכלל והם גם מעולם לא הסתירו את זה. את כל חברות התעופה הלא ישראליות לא מעניין אם הבן אדם יפגש אחר כך עם אנשים אחרים וירכיב איתם פצצה, כיוון שהם אחראים לבטיחות הטיסה בלבד. ענייני הבטחון הפנימי במדינה דמוקרטית לא נתונים בידם של סלקטורים של קלמ או איר פרנס, אלא בידי המשטרה. בישראל, בגלל האנומליה הבטחונית והעובדה שיש שירות בטחון פנימי שפועל בתוך המדינה (וגם מטרטר יהודים מדי פעם) זה אחרת. מותר לך לחשוב שאי אפשר אחרת, רק שכדאי גם לראות שיש מדינות שבהן זה עובד. כמובן שתמיד אתה יכול להגיד שמדינת ישראל מיוחדת, כי אותה רוצים להשמיד כמובן ועומדים עלינו לכלותינו וכל השאר. בסדר. לכל דבר מחיר.
  הנה כאן למשל:
  http://www.notes.co.il/corinna/43131.asp
  יעלה רענן נעצרה ל-24 שעות כדי ללמוד לקח מהמשטרה, מה קורה כשיהודים מפגינים יחד עם בדואים. הכל בשם בטחון המדינה כמובן, איך לא.

 19. ניצן אביב

  לנועם, גדוש היפוטזות מדומיינות כרימון, אך חלול וחסר לחלוטין חוש צדק, מוסר ושוויון!
  "מאין הידע המעמיק והנרחב שלך על עולם הטרור נגד מטוסים ועל הדרכים הנאותות להתמודד עימו?"
  העיקרון שצריך לעמוד מול עיניך: "מה שרע לך אל תעשה לחברך!"
  או ש-כ-ו-ל-ם עוברים בידוק – או שלא מפלים ומשפילים קבוצה אחת לעומת אחרת, בגלל מוצאה הלאומי! קפיש?

 20. נועם

  כשמישהו אומר "פשוט מאד" ברור מיד ומאליו שאין לו ידע והבנה בשווה קליפת שום בנושא המדובר.
  וטוב שאינך אחראית העליונה על בטחון הטיסות מישראל ולישראל(בחברות ישראליות)וכך אנחנו נהנים א לשמוע ולראות מטוסים מרוסקים ואנשים חרוכים.

 21. עידן סובול

  הייתה הנחת העבודה של השב"כ, המוסד, משטרת ישראל, הפרקליטות, בתי המשפט, הסוכנות היהודית, הקרן הקיימת לישראל וכדומה – שמי שרשום בתעודת הזהות שלו "יהודי" או, באין רישום כזה, מופיע בתעודת הזהות שלו תאריך עברי, אין בו כדי להוות גורם טרוריסטי נגד יהודים, קל וחומר – איום על חייו של ראש ממשלה יהודי.