לשאלת הכיף, בראיונות החג של ראש הממשלה

איציק ספורטא

בהמשך למה שיוסי כתב אתמול אפשר לכתוב לא מעט על ראיונות החג עם ראש ממשלתנו הנערץ. אותו ראש ממשלה שלא מתראיין ביום יום, אלא רק מצהיר הצהרות שרובן חסרות שחר, זוכה לאהדה, לא מוסברת, של מראיינים שלרוב שואלים את אותן שאלות ומתמקדים, כרגיל, בנושאים שהשתיקה יפה להן. ואכן ראש הממשלה מדבר ומדבר ואומר כמעט כלום.

 שאלה אחת חזרה, לפחות, בשני עיתונים, שאלת הכיף לחיות כאן, הנה השאלות והתשובות (בסוגריים הערות שלי):  "האם אנו מתקרבים ליעד שעליו הכרזת בראיון ל"הארץ" עם תחילת כהונתך: שבתום הקדנציה שלך, ישראל תהיה מקום שכיף לחיות בו?

"אני עדיין מאוד רוצה בכך, לא פחות מאשר פעם. אני חושב שאנו עושים צעדים חשובים מאוד בכיוון הזה. מדינה שאני מקווה שתחתום על הסכמי שלום (מקווים, אתם יודעים, עוד לא אבדה תקוותנו), תהיה מדינה שיותר כיף לחיות בה; מדינה שיהיו בה פחות עניים, ואנו מתקדמים לקראת זה (ממש בצעדי ענק), תהיה מדינה שיהיה יותר כיף לחיות בה. מדינה שמשקיעה בחינוך את מה שאנחנו משקיעים בחינוך (תודיעו לי כשנגיע להשקעה בתלמיד ותלמידה שהייתה בשנת 2000), תהיה מדינה שיותר כיף לחיות בה. מדינה שיודעת לקלוט 600 פליטים מדארפור ולקבל אותם כחלק ממנה (כל היתר זרוקים ברחובות) , היא מדינה שיותר כיף לחיות בה".

אתה מאמין, שאלנו שכיף לחיות בארץ הזאת?

"אני בטוח שעכשיו יותר בטוח לחיות כאן" (כל כך בטוח שכל יום מאיימים עלינו בגרעין האיראני ובטילים הסוריים, ובמה לא) אמר. "לא תמיד האזרחים יודעים הודות למה, אבל אני יודע (הבורים ועמי הארצות הללו לא מודים לטוב ולמטיב). יש היום בישראל פחות עניים, קצת פחות (מזל שלא אמר פחות בלי הקצת, גם זה לא נכון, אבל העיתונאים הנכבדים לא באו להכביד אלא לכבד ולכן לא העמידו אותו על טעותו), יותר כסף מושקע בחינוך, האבטלה פחתה (ושיעור העובדים העניים עלה, וכך מספרם של אלו שעמדו בתור לקבל מצרכי יסוד לפני הפסח). מי שעובד (העבודה היא חיינו, אמור זאת לעובדי הקבלן שמעסיקה הממשלה ולכל אלו שאפילו שכר מינימום לא מקבלים), יותר כיף לא לחיות בארץ הזאת". (ראיון עם ראש הממשלה, נחום ברנע ושמעון שיפר, ידיעות אחרונות המוסף לחג 18/4/2008).

מי צריך תעמולת בחירות כאשר יש ראיונות חג שאינם אלא מתן אפשרות לראש הממשלה להפיץ ברבים את המסרים המתוכננים שלו. רצוי היה  לחסוך מאיתנו את מצג השווא הזה של כאילו ראיון, כאילו שאלות קשות וכאילו תשובות לעניין. אבל העיקר שכיף לחיות כאן.     

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יודית שחר

  מזמן שהעיתונאים משתפים פעולה עם השילטון.
  מאוד עגום.
  כבר אין טעם לקרוא את הבולשיט בעיתונים,
  את ליקוקי התחת השמנמנים החמימים המזוייפים הריקים השקריים.
  העיתונאים נטשו את תפקידם, צריך אלטרנטיבה, עיתונות עצמאית בלתי תלויה.

 2. איציק ניסני

  יותר לי כיף כאן בסידני עלי מסידני אוסטרלי.
  ובתקשורת מלהגים מפרגנים משמיצים ומחבקים וחוזר חלילה
  ואני אומר
  אהוד א. מקדימה אהוד ב. מעבודה ואהוד ק. מהצכונה … לא יוציאו לי את הכיף לחיות כאן כדור תשיעי .
  יש מקשיבים בקשב רב לכל האהודים -ואני אומר כולללללם חלולים
  האהוד היחידי אותו אני רוצה זהו אהוד ג. =אבוד גולדווסר .
  חגשמח .

 3. יואב

  על 1984 הוא שמע? הכותרת עברה מהון-שלטון לעתונות-שלטון. לא היה בישראל ראש ממשלה מושחת ממנו שעד היום נוהג לתגמל את מקורביו. הוא עולה על רבו השוכן בלוינשטיין ומתייחס לנכסי המדינה כאילו רכש אותם. הוא שורד רק בזכות ביבי שחזרתו לשלטון היא בעתה של מרבית הציבור השפוי. המפחיד בראיונות ערב החג הוא בחשש שהקרימינל באמת מאמין בדברים שהוא מפזר. יד על הלב – הייתם בוחרים בו כראש ועד הבית?

 4. יואל קורנבלום

  העניין הזה קיים עוד מראשית ימיה של העיתונות ואינו חדש בכלל. תמיד היו ותמיד ימצאו עיתונאי חצר או מלחכי פנכה מסוג אחד או אחר שיהיו מוכנים להשתתף בהצגה כלשהי ולשאול שאלות מדוקלמות ללא קשר עם המציאות. למעשה במקרים כאלו אפשר להאשים רק את העיתונאים שגם הם מחפשים פרסומת. בסופו של דבר העיתונאי יתגאה ויבליט את זה בקורות חייו שהוא ראיין את ראש הממשלה וכמובן יהיה לו מאוחר יותר חומר לספר שיופיע.

  מצד ראש הממשלה או אישים אחרים הרי כל זה הצגה מבויימת מההתחלה ועד הסוף וכל קשר בין ההצגה לעיתונות לא קיים בכלל. מצד שני אפילו אם ירהיב המראיין לשאול שאלות מביכות תמיד אפשר לסיים את הראיון מכל סיבה או לתת סימן מוסכם לאחד העוזרים שפתאום יבוא ללחוש משהו באוזנו של ראש הממשלה וזה יאמר שמשהו דחוף קרה וצריך ללכת. אז ברור שאין לעיתונאי שום רווח בשאלות פרובוקוטיביות ולכן הכל נע על מי מנוחות.

  הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות הוא לא להתייחס לזה. אם זה בטלויזיה אז להעביר תחנה ועם זה עיתון אז לא לקנות. אם שואלים אז לומר שלא ראו את הקטע. בעלי העיתון יראו שכל פעם שמראיינים את ראש הממשלה המכירות יורדות ומיד יבינו מה קורה.

 5. בני זאדה

  צמד הליצים הנ"ל, חשפו בראיון את ערוות שיתוף הפעולה בין התקשורת לראש הממשלה. זה מזכיר ימים אפלים בעבר הרחוק של המדינה, וכמו כן של משטרים רודניים. זהו מעין הסכם בלתי כתוב ובלתי נאמר בין שני צדדים: אתה תלך בדרכינו ואנו נגן עליך. "שמור לי ואשמור לך", וכל היתר, הקוראים וציבור הנפגע, שיחפשו מישהו אחר שידאג לזכויות שלהם. הזוג אס הזה מעלו ברעיון לשמו. שכחו לשם מה נשלחו, ואולי לא.

 6. ניצן אביב

  הון+שלטון, בגיבוי תקשורת מגוייסת – שופרו של השלטון, מפיצה בדותות ושקרים, מתעלמת ומעלימה, שוטפת מוח = שחיתות נפשעת ונתעבת למהדרין!

 7. שור

  מסתבר ששביעות הרצון + אושר של אנשים במדינות קפיטליסטיות גבוהים בהרבה לעומת מדינות עם כלכלה ריכוזית,
  זו הסיבה שמיליוני אזרחי המדינות הריכוזיות מהגרים למדינות אירופה ולארה"ב מדי שנה.

  הקפיטליזם התחרותי לא רק מביא לרמת חיים גבוהה מאוד ולשיוויון חברתי יחסי,
  אלא גם מאפשר הקצאת כספים למטרות חברתיות.
  אין פלא לכן שבסקר המפורסם היום במעריב רוב הישראלים ענו ברוב עצום שנתניהו הוא המשפיע הגדול ביותר על כלכלת ישראל מאז הקמת המדינה.

  שור

 8. יאוש

  מיאש מצד אחד כי באמת אין תיקווה שמשהו ישתנה הרי האלטרנטיבה היא ביבי ואו אהוד השני, התקשורת מיצגת את ההון והשלטון, מישהו יכול להאמין לבן כספית , ואו למי שמגיש חדשות ? יש מגיש חדשות אחד שמסוגל לומר דברים שיסכנו את השלטון ולמחרת לבוא כרגיל לעבודה?

  זו תמימות לחשוב שיפקידו את המיקרופון בידי עיתונאי נשכני שיש לו סדר יום משלו, האם התקשורת לפני כן הייתה שונה? חיים יבין לא ייצג את השלטון וההון אז? את מפא"י מאיפה התחילה התופעה ? מישהו יכול באמת לדמיין שאולמרט יסכים לענות לשאלות של עיתונאי עצמאי?

  זה מעניין מישהו ? אולי את קוראי הבלוג המעטים .

  ושלי יחימוביץ להזכירכם זו שנניח שונה , שיש לה אג'נדה סוציאל דמוקרטית, נו , מה כבר היא עושה באמת? היא צועקת היא מוחה?

  היא פותחת פה על אולמרט? היא חברה לברק התאום הקאפטליסטי של ביבי ואולמרט. היא למען שרידותה הפוליטית תחבק את הקאפטליזם וזה בדיוק מה שהיא עשתה למי שרוצה להביט במציאות בלי פילפולים ובלי להיות עבד של הברנז'ה המזוייפת .

  ואם היא די שתקה בדומה ליולי תמיר במלחמת לבנון השניה, וכאשר למעשה ממשלת אולמרט מעמיקה את האג'נדה החברתית החזירית של ביבי, אז למה לצפות מעיתונאי שחי ממשכורת שהוא ישאל שאלות כאלו אמיתיות כמו שאנחנו הדאבים כה מיחלים להן, ולו למען האיזון . ולא שיש סיכוי שמשם יבוא השינוי. הרי הזחיחות של אולמרט די מחושבת , הוא הרי קבל רשות מאיתנו להיות זחוח , אנחנו לא יוצאים לרחובות, כאשר מתחוללת פה פשיעה בסדר גודל כזה נגד עניים .
  מי מאיתנו שיהפוך ל"סיכון" היינו שתהיה לו השפעה , יסתמו לו מייד את הפה, ואיני מגזים ולו כזית זו האמת. היום בתקשורת יש משתפי פעולה שכל תפקידם ליצר מסך עשן וליצג את השלטון, הכל משחק, כולנו חלק מהמשחק הזה.

  תגידו באמת אתם מאמינים שיתנו לאמת לצאת החוצה בצורתה הגולמית? ועוד בראיון חגיגי לחג.

  אתם באמת חושבים שאפשר שתהיה עיתונות בלתי תלויה?

  אני לא מאמין שאתם מאמינים בזה .

  מי שמדבר היום זה או אולמרט או גדיאמק או ביבי, או ברק, זה נבלה וזה טרפה , וכל היתר חסרי השפעה רוב הציבור בישראל הוא חלק מהתופעה זה לא שאולמרט כופה את עצמו אין היום מסגרת פוליטית רלבנטית שמאל שואף לשלךום ולשויון אין פשוט אין.

  אם לא תקום אלטרנטיבה שמאלית והפעם בלי ה"מהפכנים" שהם בנים של והם למעשה חלק מהמימסד הציוני אין שום תיקווה , ואל לאיש לצפות מעיתונאי חצר ליצג את האמת העירומה.

 9. חנוך גיסר

  היכו השניים על חטא – בשידור חי.

  לא בטוח שא.א. יקבל אותם בזמן הקרוב לריאיון נוסף.

 10. נתן.

  מדינת ישראל היא אחד המקומות הטובים בעולם לחיות בו, כאשר רוב מדינות העולם נמצאות הרחק מאחור.

  כואב לכם ? אני יודע.
  מציק לכם ? אני מבין.
  אבל עובדה? בהחלט.