מובטלים במשרה חלקית

אמיר פז-פוקס

ה-New York Times פרסם מאמר מקיף ומעניין הבוחן פרמטרים של האטה כלכלית אשר נעלמים, במקרים רבים, מדיווחים שגרתיים אודות מצב המשק. בין ה"מועסקים" ובין ה"מובטלים", כך מתברר, מצויים 4.9 מיליון (!) אמריקאים אשר עובדים כעת במשרה חלקית בשל חוסר האפשרות למצוא עבודה במשרה מלאה או בשל העובדה שמשרותיהם קוצצו. מספר זה, כך מגלה סקר של משרד העבודה האמריקאי, מהווה עלייה של 400,000 "מובטלים חלקית" מאז נובמבר. זאת, בזמן ששיעור האבטלה הרשמי עלה רק בשיעור מזערי. המשמעות המיידית בכל הנוגע למצבם של עובדים, כמובן, דומה למדי לזו הידועה בהקשרים של אבטלה "אמיתית" – משכורות נמוכות יותר המחייבות משפחות לקצץ במקומות כואבים, פחות צריכה, פגיעה בעסקים קטנים אשר מקבלים פחות פניות. מעין מיתון נסתר מן העין.

ממצא זה מעניין מסיבה כפולה: ראשית, מכיוון שהוא מביא לאור היום את העובדה הידועה שכמו החיים, גם הכלכלה מורכבת מהרבה מצבי ביניים אשר ניתן להסתכל עליהם דרך יותר מזווית אחת או מספר אחד. נתוני ה"אבטלה" או "מספר המועסקים" לא ממצים את כל התמונה. ושנית, שאת הממצא גיבש ומצא דווקא משרד ממשלתי, ולא בדיוק באחת הממשלות הפרוגרסיביות ביותר על הגלובוס.

ומה בישראל? מזל ששאלתם. כאן, מתברר, לא מאד בוער להשיג ממצאים מסוג זה. הנתון הרשמי הכי מעודכן שהצלחתי לאתר מצוי בדו"ח של בנק ישראל משנת 2005, הקובע שמספר ה"מובטלים חלקית" בישראל גבוה פי שלושה מהמקובל בעולם המערבי, ובסה"כ מדובר ב-3.6% מהעובדים במשק.

דו"ח האבטלה של עמותת מחויבות משנת 2006 מגלה שמשנת 2001 עד 2004 חלה עלייה דרמטית במספר המובטלים חלקית (קרי: עובדים המועסקים במשרה חלקית, אך היו שמחים לעבוד במשרה מלאה), מ-78.7 אלף לשיא של 142.4 אלף אישה ואיש. מספר זה ירד מעט ל-124.6 אלף בשנת 2006, אך עדיין מדובר במספרים שראויים להתייחסות כשמדברים על אבטלה בעידן המודרני.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עוקצן

  האם ידוע למישהו איך נספר "מובטל" ואיך נספר "מועסק" בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה? כלומר, כמה שעות עבודה שבועיות מוציאות עובד מהסטטיסטיקה של האבטלה? ידוע לי כי החישוב שהלמ"ס עושה נוטה להיות מקל למדי, כלומר גם עובדים במשרה חלקית ביותר, עד 12 שעות עבודה שבועיות, מוחשבים כמועסקים.

 2. "חוצניק"

  לרשימת המובטלים חלקית ראוי להוסיף את אלו המכונים מורים מן החוץ במוסדות האקדמיה הישראליים. בעוד שבמכללות מהווים שכירים אלה כ- 80% מכוח ההוראה, הרי שאף באוניברסיטאות הולך חלקם וגדל. מדובר במרצים שרוב זכויותיהם הסוציאליות והאקדמיות אינן מכובדות, הם מפוטרים עם תום הקורסים שהם מלמדים ואינם, כמובן, כלולים ברשימת המובטלים כל עוד הם נוטלים חלק במערך ההוראה – גם אם מדובר במספר שעות מצומצם ביותר. מן הראוי שאנשי סגל "תקניים" באקדמיה הישראלית יתחילו לתת את דעתם על תופעה חמורה זו ויטלו חלק בחיסולה במקום להסתפק בכתיבה אודות אי הצדק השורר בחברתנו…

 3. מלי

  בארה"ב יש 300 מיליון איש. 5 מיליון אמריקאים הם פחות משני אחוזים מהאוכלוסיה.
  400 אלף מובטלים חלקית חדשים מהווים כ- 0.2%
  שיעור האבטלה בארה"ב עלה מ4.8% ל 5.1%
  כלומר כשנכתב:
  "מספר זה, כך מגלה סקר של משרד העבודה האמריקאי, מהווה עלייה של 400,000 "מובטלים חלקית" מאז נובמבר. זאת, בזמן ששיעור האבטלה הרשמי עלה רק בשיעור מזערי."
  למעשה גם שיעור המובטלים חלקית עלה באותו אופן "מזערי" שעלו שיעורי האבטלה הרשמיים.
  בכל מקרה אם נתונים על מובטלים חלקית לא נלקחים בחשבון בחשבונות האבטלה הרשמיים אז כמובן מדובר בהכפלה של המספר הרשמי, שנאמר כאן שהוא מזערי. (אני אישית לא בטוחה שאני מסכימה שהוא מזערי, בהתחשב במספרים האבסולוטים שבהם מדובר)

  אין לי כוונה להמעיט בחשיבות של חלקיות משרתם של 5 מיליון איש, רק חבל שלא שמים לב לפרטים קצת יותר.

 4. אילן תלמוד

  הלמ"ס והביטוח הלאומי אינם מביאים בחשבון מספר סוגי אבטלה:
  עבודה חלקית לא רצונית
  אלה שאינם מחפשים עבודה כי נואשו
  עבודה בעיסוק שאינו הולם את כישורי המועסק (כמו מהנדס העובד כאיש אבטחה או כפועל בנין)

 5. אבי

  מלי, שיעור האבטלה לא נספר מתוך כל 300 מיליון האמריקנים, אלא מהאוכלוסיה שנכללת בנתון "שיעור התעסוקה", שעומד כיום בארה"ב על 62.6%

 6. שור

  העלאת נקודה מאוד חשובה של עובדים במשרה חלקית.
  בסקרי כוח אדם של הלמ"ס המתפרסמים מדי רבעון יש נתונים כאלו.

  שור

 7. דרור ק

  בישראל צריך לעבוד 186 שעות בחודש כדי להגיע למשרה מלאה. בפועל מדובר ב-200 שעות עבודה בחודש כמעט, כי המספר הרשמי לא כולל הפסקות במהלך יום העבודה. בארה"ב התקן למשרה מלאה דומה, אך לעומת זאת באירופה צריך לעבוד הרבה פחות שעות בחודש כדי להיחשב עובד במשרה מלאה. במילים אחרות, אילו היו מקצרים את יום העבודה ל-8 שעות ביום במקום 9, דבר שהוא סביר לגמרי, הרבה יותר עובדים היו נהנים מזכויות של עובד במשרה מלאה.

 8. מיקו

  חשבתי שיש כבר שמונה שעות עבודה בישראל.

 9. אורלי בנימין

  מאד חשוב לתעד את המרחב שמתקיים בין תעסוקה איכותית (משרה מלאה, עם הבטחת הכנסה לתקופות של אי העסקה כמו ימי מחלה ופנסיה והגנה של אגוד מקצועי) לבין אבטלה – ההדרה המוחלטת מכל עבודה בשכר או אמונה של עבודה בשכר – נניח כמו העובדת שמאמינה שתקבל שכר ובסוף החודש מתברר לה כי לא תקבל כלל או לא תקבל שכר על חלקים מעבודתה
  החשוב ביותר הוא להבין את תופעת העובדים העניים המתקיימת במרחב הזה וכל מי שעוד לא קרא וראה נשלח בזאת לעיין בחוברת המצויינת שהוציאה עמותת קו לעובד על משמעותה של משרה שעתית ואיך אלו המועסקים לפי שעות אינם משתכרים שכר מינימום ועוד לא אמרנו מספיק על כל המאבטחים והעובדים השעתיים האחרים שעכשיו ממש, בתקופת החג , כשברור שצריך עוד יותר כסף, אינם מקבלים פרוטה ואת השבועיים החסרים בהכנסתם צריכים לקיים מקיבוץ נדבות
  וזאת כמובן בזכותו של אולמרט – ההוא שבפוסט אחר התברר שהוא מחוייב לחיים בכייף במדינה הזאת