ביקורת התקשורת בטלוויזיה החברתית ושיחה על יחסי דת ומדינה

יוסי דהאן

הטלוויזיה החברתית, שבה תצפו במציאות שאין סיכוי שתצפו בה בערוצים המסחריים, מציגה את מבדק התקשורת השלישי שאותו מגיש איתן לרנר. המבדק מבקר את  "Ynet – מעורבות" על הביקורת שהוא מפנה כלפי הארגונים החברתיים בנוגע לטיפול בפליטים מאפריקה. ובוחן את ההסבר של "דה מרקר" לסיבות לעליית מחירי המזון בעולם. בסוף המבדק יש גם סרטון אפקטיבי על המשמעויות החברתיות, הכלכליות והסביבתיות של אכילת בשר. לצפייה לחצו כאן.

מרתה נוסבאום, אחת הפילוסופיות הפוליטיות הבולטות הכותבות כיום, הוציאה לאור בימים אלה ספר חדש נוסף LIBERTY OF CONSCIENCE: IN DEFENSE OF AMERICA`S TRADITION OF RELIGIOUS EQUALITY., ביל מוירס מרשת הטלוויזיה הציבורית האמריקאית משוחח איתה על הספר ועל היחסים הראויים בין דת ומדינה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. טרזן

  אני יודע שיש לכל אחד מכם סיבות טובות להמשיך לאכול בשר אבל, אנא, קיראו את הדברים הבאים:
  בדו"ח שפורסם בסוף 2006 ע"י אחת מסוכנויות האו"ם, "צילו הארוך של משק החי" (ספר של 390 עמוד), נמצא כי משק-החי הוא גורם זיהום מרכזי, האחראי לפליטת 18% מגזי החממה – יותר מ"תרומתה" של התחבורה !!! הדו"ח הזה איננו חלק מקמפיין סהרורי של יפי-נפש צמחונים, אלא נסיון לאמוד את משמעויותיו הסביבתיות של ההרג המתועש המכונה ברשעות מכובסת "תעשיית הבשר". תקציר הדו"ח מסכם כי ענף משק החי מצטייר כאחד ממחוללי הבעיות הסביבתיות המשמעותיים ביותר בכל הרמות (מקומית עד גלובאלית) ומונה את הנזקים הבאים:
  א. הרס ודלדול הקרקע
  ב. שינויי אקלים
  ג. זיהום אויר
  ד. מחסור במים
  ה. זיהום מקורות מים
  ו. צמצום המגוון הביולוגי

  http://www.anonymous.org.il/longshadow.htm
  http://www.virtualcentre.org/en/library/key_pub/longshad/A0701E00.htm

 2. שור

  לפי הטלביזיה ה'חברתית' "כוחות השוק" הם איזשהם כוחות אופל ורשע של תאגידים רבי עוצמה,
  אבל זה כמובן לא נכון וקצת ילדותי לומר זאת.
  כי בעצם כוחות השוק הם הטעמים והרצונות של כולנו.
  יש אנשים שרוצים לאכול בשר.
  יש אנשים שרוצים להיות צמחוניים,
  יש אנשים שאוהבים רק אוכל אורגני.

  כוחות השוק הם הטעמים והרצונות של כל האנשים הללו.
  לקרוא לאכילת בשר "תרבות מערבית" זה די מצחיק ומגוחך,
  יש לי שכנים תימנים ומרוקאים ועירקים שאכלו ואוכלים המון בשר – גם כשהיו בתימן, מרוקו ועירק.

  אכילת בשק אכן גורמת לזיהום סביבתי.
  גם צריכת חשמל.
  הפתרון הוא לא רק מניעת או הגבלת אכילת בשר או צריכת חשמל,
  אלא בעיקר עידוד ותמרוץ של גידול בעלי חיים וייצור חשמל באופן פחות מזהם.

  שור

 3. יואב

  הקשבתי בשקיקה לראיון עם מרתה נוסבאום צאצאית המייפלאואר מצד אמה שהפכה יהודיה עם נשואיה וחשתי העידון שהיא חשה ביחס להפרדת הדת מהמדינה לעומת התנהלותו הגסה של בוש בנושא זה. עברתי לראיון הרחב עם הכומר של אובמה שניסה לתרץ דרשותיו התוקפניות בגנות מדיניותן האימפריאליסטית של אר"הב ובעלות בריתה בעולם . ולסיום קנחתי בכתבתו של וושינגטון פוסט שתיאר כיצד שודדים חקלאי המדינה ללא בושה את האוצר בסכומים הנאמדים ב-15 מיליארד דולר רק כדי שיבחרו נכון בנובמבר. שלוש הכתבות כרוכות זו בזו משום שהן עוסקות בנעשה במדינה השלטת בעולם המשליכה מנסיונה בכל אתר שבו הינה מעורבת. לכל אחת מהכתבות קיימת המקבילה הישראלית. הנדכאים הממלאים את הכנסיות בימי ראשון משולים לבוחרי ש"ס מפלגה שחרתה על דגלה את הקנאות ומנצלת ללא בושה את הדמוקרטיה שלה מנהיגיה בזים ואינם מפעילים את חוקיה. מנהיגים אלה מנצלים כוחם האלקטוראלי השולי להשלטת סגנון חיים ארכאי על רוב הציבור אשר מקבל זאת כתופעת טבע ללא ערעור.
  סגנונו של הכומר תואם את דרשותיהם של רבנים אשר למרבה המבוכה מתקיימים מתקציב המדינה. ההבדל הינו שעובד מדינה חייב בציות לתקש"יר ואילו הרבנים נהנים גם הם מחסות הדמוקרטיה ללא כל מחסום ומעצור. הכומר, כעמיתיו בישראל מודים בעובדה כי השמעת דברי הבלע במדינות אחרות היתה מסתיימת בחיסול פיסי. כאן כמו באמריקה הם מנצלים משטר שבו הם מואסים המתיר להם חירות דיבור והסתה.
  בעקבות מספר שנות אסונות טבע הקימה הממשלה תכנית לביטוח גידולים ובעלי חי בפני נזקים לחקלאים. זה קרה לפני 40 שנה. השנה פקדה קרה חורפית בגידולים אחדים של המשק החקלאי והתברר כי לאחר תקופה כה ארוכה היו חקלאים שבחרו לא לבטח גידוליהם, למרות עלות מסובסדת של הפרמיה. מה עושה שר הקלאות הנמרץ? מעביר בממשלה החלטה להעניק פיצויים גם ללא מבוטחים כדי שהמסר יעבור לציבור הבוחרים שיש ממשלה בישראל. כך ארע גם בטקסס כאשר אסון נחיתת הקולומביה (כן, זו עם רמון) הניב פיצויים לחקלאים שכלל לא שמעו על הארוע. דמיון התנהלות הממשלים הינו מדהים! כאשר נשאל המנהל במשרד החקלאות האמריקאי לפשר ממצאי העיתון הוא הגיב כי מדובר בתחיקה של הקונגרס שעליה אין לו זכות ערעור. מוכר לכם?

 4. טרזן

  יש אנשים שרוצים לשכב עם הבת היפה של השכנים, ויש אנשים שרוצים את כספה של האלמנה הערירית ממול, ויש אנשים שאוהבים להתעלל בחתולים. כל האנשים הללו נתקלים במחסום תרבותי, כמעט בלתי עביר, המונע מהם להפיק את זממם.
  לעומת זאת, אין כל מחסום בדרכם של האנשים שרוצים לאכול בשר. החברה ה"אנושית" מטיפה להרבות באכילת בשר, חרף משמעותו המוסרית-סביבתית-חברתית-כלכלית החמורה של הדבר. זה לא מוסרי וזה לא חכם. קל מאד לנהוג כבן תרבות ולא כאחד הברברים, כל שעליך לעשות הוא …לא לעשות — לא לאכול בשר!

 5. שור

  האם לגלישה שלך באתר העוקץ אין פגיעה בטבע ?
  האם כאשר אתה רוכש מחשב אין בזה פגיעה בטבע ?
  האם כאשר אתה מדליק את האור בבית או מחמם מים לכוס קפה אין בזה פגיעה בטבע ?

  אז חלאס עם הצביעות.

  הדרך להקטין פגיעה בטבע היא בעיקר תמרוץ ייצור מוצרים אלו (כמו חשמל או בשר) באופן פחות מזהם.

  בני אדם אכלו בשר משחר ההיסטוריה (בעיקר ביום המימונה (-:) ,
  ההשוואות שעשית הם מגוחכות.

  שור