החטא ועונשו

מאיר בביוף

עונש המאסר בפועל, המאסר על תנאי, הקנס והקלון, אשר בית המשפט המחוזי בירושלים הטיל על חה"כ שלמה בניזרי, הינו אחד הרגעים הנדירים, אני מודה, בהם הייתי שלם בכל נפשי עם התנהלותה של מערכת המשפט בישראל. בניזרי, שניסה לגייס תמיכה מאסיבית מהציבור המזרחי ולקשור בין השחיתות האישית שלו ובין פעילותו הפוליטית במסגרת ש"ס, תוך רמיזה גסה על היותו נרדף בגין מוצאו – נחל פיאסקו מוחלט. הציבור המזרחי, ובדין, לא ראה כל קשר בין אישיותו המפוקפקת של בניזרי ובין המאבק המזרחי. בשונה תכלית השינוי מאריה דרעי, ציבור זה זיהה בבניזרי תכונות של ציניות ומקיאווליזם, שכל תכליתם למנף את קידומו ועוצמתו הפוליטיים ותו לא.

לבניזרי היו התבטאויות כמעט בכל נושא. למול כל מקרופון, כל מצלמה וכל פנקס פתוח של עתונאים ועתונאיות הוא סיפק את מנת "הגיגיו" על דא ועל הא. מושאי התעניינותו המרכזיים היו ההומוסקסואלים וההפלות. את ההומוסקסואלים, למשל, הוא האשים כאחראים ישירים לרעידות האדמה שהיו (ויהיו), והתנגדותו להפלות נומקה תדיר, איך לא,  בעולם דימויים פנימי של הומו פרימיגניוס, שלמרבה הטרגדיה נתפסו בעיני עצמו כשיא התיחכום. נמיכות המחשבה שלו מנעה בעדו מלהבין את עומקה של בורותו. על נפלאותיו של בניזרי כשר העבודה והרווחה התוודעתי מפי שניים מחבריי, אשר נפגשו עמו בהיותו מופקד על תחומי העבודה והרווחה בישראל. אחד מהם, איש אקדמיה, ניסה לעניין את בניזרי בקידום מספר נושאים חברתיים. כשנכנס ללשכתו, מצא את בניזרי משתעשע בתוכנת המשחקים של הטלפון הנייד שלו. הוא כמעט ולא טרח להסיר את את מבטיו המהופנטים מצג פלאי הטכנולוגיה שנראו לו הרבה יותר אטרקטיביים ממצבם של המזרחים בערי הפיתוח. החבר השני, עובד סוציאלי בכיר בעירית ירושלים, שניסה לשכנע אותו לשחרר תקציב לאוכלוסיות מוחלשות, נדהם כשבניזרי הורה לו להיפגש תחילה עם הרב אלבז, כדי לקבל ממנו את ברכת הדרך…

אולם, דומה ששיאה של התבהמותו של בניזרי באה לידי ביטוי בהחלטתו להציב בלשים פרטיים אחר הנוכלים הגדולים ביותר במדינה, המיליונרים החדשים שגוזלים את קופת המדינה מדי יום ביומו, הלא הם המובטלים. הבלשים המתוקשרים של בניזרי רדפו את המובטלים בכל צעד מצעדיהם, ולא קשה לנחש שביום פקודה, כך קיווה בניזרי, תכיר לו האליטה האשכנזית חסד. הוא התבדה, ועוד איך! כמו כל האפסים המזרחיים, הוא נוכח לדעת שבשביל לצאת מברוך גדול לא די במשת"פיות עם האליטה האשכנזית. אתה חייב להיות אחד משלהם. לאלי הורוביץ מ"טבע" מותר להעלים ממס הכנסה 12 מיליון $, להיות מורשע בידי שופטת המחוזי (כיום שופטת בעליון) איילה פרוקצ`יה, לערער בעליון עם סוללת עורכי-דין, שאחד מהם חבר קרוב ביותר של השופט הדן בתיק (והכוונה היא לשופט בדימוס תיאודור אור ועוה"ד פנחס רובין) שמסרב לפסול את עצמו – ומזכה, כצפוי, את הורוביץ, שכבונוס מקבל את פרס ישראל. בניזרי המוגבל גם התקשה להבין שהוא לא יכול להיות כמו יעקב פרנקל, לשעבר נגיד בנק ישראל, שלאחר פרישתו מהבנק הוא הוציא "בטעות" כמאתיים אלף ₪ יותר משהגיע לו, אמר: אופס, טעות!, והעניין היה כלא היה.

צלו הכבד של דרעי ריחף תדיר מעל ראשו של בניזרי, שבכל מאודו ניסה לרשת אותו כמנהיג ש"ס והמזרחים, אך לבלוף הזה לא היה שום סיכוי מלכתחלה. כולם ידעו את זה, פרט לאדם אחד: שלמה בניזרי עצמו. כאשר הודיעה הפרקליטות בזמנו, שהיא עומדת להגיש נגדו כתב אישום, בניזרי היה משוכנע שבדומה לדרעי, ציבור זה יזהה בכתב האישום רדיפה על רקע מוצאו. מבחינת הציבור המזרחי נתפס בניזרי בדיוק כפי שנתפס בשעתו חה"כ לשעבר, יאיר לוי: כמושחת שעשה למען עצמו בלבד. שום דבר למען העניין המזרחי. התגובה היתה בהתאם: אפס התגייסות למענו.

לבניזרי יתפנו בקרוב שמונה-עשר חדשים ארוכים למחשבות על דרך התנהלותו הנלוזה והצינית. לא שזה יעזור לו כל כך, אבל אולי גורלו העלוב ישמש כתמרור אזהרה לפוליטיקאים מזרחים אחרים המתכוונים ללכת בדרכיו, כי אחרי כל חטא בא העונש.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שמרלינג

  ציפיתי שתכתוב את האמת, הרי רק אתה יודע אותה.
  האמת היא שדפקו את בניזרי רק בגלל שהוא מזרחי. לא ככה?
  הגיע זמן שהמזרחים יקומו וינקמו בכל האשכנזים שזורקים אותם לכלא. דרעי זכאי! (גם קצב, אני חושב)

 2. אחת העם

  מסכימה עם כל מילה!

 3. המדוכדך המגחך

  ואפשר גם "אשרי- יתום אני". ולעצם הענין: שנים רבות קיפחו הממשלות האשכנזיות את יוצאי המזרח. בא יום והמקופחים הצליחו לתפוס כמה מושבים מרופדים. אז מה. לא מגיע להם פיצוי? אז מה עם בן עזרי החליט שלא להמתין שיתנו לו פיצוי רשמי ומסודר והחליט לעזור לעצמו. אז בשביל זה מגיע לו שנה וחצי בקלבוש? לא ולא. מה שמגיע לו זה חמש עשרה שנים!!!

 4. המובטל בטיטו

  נמרודי היה בעל הון וסוחר נשק עיראקי, יצחק תשובה גם נולד במרוקו אם אינני טועה. שלא לדבר על הרמטכ"לים האחרונים שבהחלט מהווים חלקים מהאליטה והיו מזרחים בכל רמ"ח ושס"ה. ועורכי דין כגון נהרי, זכרוני ועוד.

 5. דב בינדר

  מה שעשה בניזרי זה פחות או יותר מה שעשה בזמנו אשר ידלין האשכנזי,בניזרי הופלה כאן לרעה כשקיבל פחות מידלין,אם הוא רוצה שיויון אז שיויון בכל גם בעונש,למה הוא קיבל פחות מידלין?ידלין בזמנו קיבל חמש שנים למה בניזרי פחות?זו אפליה עדתית חמורה שיש לתקן תכף ומיד.

 6. יומנים

  הרשעה המושגת באמצעות קנייתו של עד מדינה היא חרפה לכל מערכת משפטית.
  עם זאת:
  בהרשעה נאמר בפירוש שבניזרי לא לקח כסף לכיסו. הרווח האישי שלו מהשוחד הוא "מעמד וכח".ברם אלה לא היו חסרים לבניזרי גם קודם ללקיחת השוחד. ולא הועצמו עם נטילתו.
  ההשוואה ליאיר לוי ואפילו לדרעי אינה במקומה כי הם הורשעו בלקיחה לכיסם.
  ש"ס לא התייצבה לצידו מחשש הסטיגמה שדבק בה כמפלגה מושחתת ובכך בעצם הוכיחה שהיא באמת מושחתת וחסרת חוט שידרה.
  אני ביקורתי בהחלט על אי המעש של בניזרי בתחום החברתי, אבל לא מוצדק להכניסו לכלא בשל כך ל- X חודשים, ולא לשמוח לאידו.

  עונש על תנאי. והטלת קלון, מספיקים בהחלט.

 7. פיהי

  זה הרב אלבז ,פטרונו ,שנטען לגביו שלא לקח לעצמו אלא למען הישיבה שלו.
  בניזרי היטיב לעצמו את חייו בכספי שוחד.
  על קולת העונש כבר נאמר די. רק זיכרו שעונש אינו נקמה ולכן רדו מזה.

 8. ירדנה אלון

  הדבר היחיד ש -"משמח" אותי בכל הפרשה הזאת זה שבניזרי יוצא מהזירה הפוליטית ומזירת הכוח והעצמה שניתנו לו כשליח ציבור והוא התל בשולחיו ובאזרחי ישראל,אני לא שמחה על כך שהוא נענש בשל מה שהוא נענש, כי אני אף פעם לא שמחה כשמתגלה שליח ציבור שמעל באמון הציבור, למרות שהוא נתפס ומתגלה, מפני שאני חוששת מאלה שלא נתפסו או שלא יתפסו בשל העצמה הפוליטית שלהם וימשיכו לגרום נזקים.
  הייתי מרגישה שאכן נעשה צדק בישראל לוא היה בניזרי נשפט בנושא אחר לגמרי וכוונתי לכל הבעיה שהוא היה ממחולליה וזוהי כמובן בעיית מהגרי העבודה בישראל,וכאן בניזרי (וש"ס) הביאו לנזקים חברתיים כלכליים ואנושית הן על החברה הישראלית והן על מהגרי העבודה.זאת בעיה לאזרחי ישראל מפני שככל שהתפתחה תעשיית מהגרי העבודה בישראל שבניזרי היה כאמור ממחולליה כן לצידה התפתח כל פולחן "עובדי הקבלן" אזרחים ישראליים שזכויותיהם כעובדים קופחו יותר ויותר ככל שהעמיקה ההגירה, ומצד שני מהגרי העבודה והיחס המשפיל והמבזה שהם זכו לו בעזרתו האדיבה של בניזרי ומפלגת ש"ס.
  על חוסר האחריות הציבורית הזאת צריך היה לשפוט את בניזרי ולהענישו בעונש כבד. שכן השפעת הנזקים שהוא גרם לחברה ולכלכלה הישראלית עם המציאות הזאת יצטרכו להתמודד מאות אלפי ישראלים, ומהגרי עבודה. על הרס כל התשתית החברתית של יחסי עבודה בישראל על כך צריך היה לשפוט אותו ולהענישו, למען יראו ויראו.
  קובלנה – בדרך כלל פוליטיקאים שמוצאם האתני מזרחי לאחר שנתפסים בקלקלתם,נזכרים במזרחיותם וטוענים כי נרדפו על רקע מוצאם האתני.זה מקומם כמובן,מפני שלוא היה להם שמץ מושג בשיח המזרחי ובהגות המזרחית לא היו מכנים עצמם מזרחיים מפני שמזרחיות על פי השיח שהפך כבר שגור וידוע בעיקר אצל אקטיביסטים חברתיים איננה עניין של מוצא אתני אלא עניין של השקפת עולם חברתית,תרבותית,כלכלית,פוליטית.שונה מאוד מהתפיסה הציונית אירופוצנטרית,יחד עם זאת גם אקטיביסטיים חברתיים דוגמת כותב הרשימה עדיין ממשיכים בטעות הנפוצה הזאת בבואם לכתוב רשימות בעיקר בכל הנוגע לשאלות של צדק חברתי.כשפוליטקאי מגייס את מוצאו האתני כמשל לרדיפה על רקע גזעני, אני מקבלת זאת במשיכת כתף,אולם אל לאלה שבקיאים כבר בשיח המזרחי לתת יד לטעות הנפוצה הזאת,(לעניות דעתי כמובן) ואם הבנתי נכון נדמה לי (תקן אותי אם אני טועה) כי כותב הרשימה בקיא בשיח המזרחי האידאולוגי ,ועל כן כריכתו של בניזרי ויחד איתו כל הפוליטיקאים ובעלי ההון שמוצאם האתני מזרחי עם המזרחיות כפי שנוסחה מחדש כאידאולוגיה חברתית,תרבותית,פוליטית, רק מזיקה וממעיטה בערכה של המחשבה המזרחית (המחשבה הימתיכונית לשיטתי)אודה לכותב הרשימה ולכותבי רשימות מעין אלה להתחיל לבור את המוץ מן התבן מפני שלעניות דעתי הבלתי קובעת זה מזיק לשיח.

 9. יומנים

  בעקבות הכתוב בתגובה 6 "לא לכיסו אלא לתרמילו" מאת פיהי, עיינתי שוב בנוסח גזר הדין שניתן לקוראו בקישור הבא:
  http://go.ynet.co.il/pic/news/2704082/gzardin.pdf
  בסעיף 3 בגזר הדין נאמר:
  בניזרי זוכה משורה של מעשי עבירה שיוחסו לו: טובות הנאה רבות וקטנות שפורטו בנספח א' לכתב האישום; מתנות מיוחדות ופרשת עוזרות הבית, ובעיקר פרשת רכישת הדירה, מימון חודשי של סלע ותשלום שוחד בסכומים של 200,000 דולר. הרב אלבז זוכה מקבלת סכומים מסלע של 800,000 ₪ ו-190,000 דולר.

  בהמשך מצטט השופט את דברי התביעה המודה בעצמה שקיימת אפשרות שבניזרי החזיר את החוב לסלע אך בעצם פרעון החוב היא רואה שיבוש הליכי משפט… כי הדבר נעשה לאחר שהתחילה החקירה:
  דבר התביעה:
  "באשר לטובות ההנאה שקיבל בניזרי מסלע – חומרת המעשים נובעת מסכומי הכסף וגודל תמורת ההנאה- הן לכיסו הפרטי של בניזרי והן לישיבה. העובדה שחלק מהדברים לא יצאו בסופו של יום אל הפועל, לא נבעה מחרטה. השאלה האם הכספים שקיבל הוחזרו או לא, אינה רלוונטית, ובכל מקרה גם אם הוחזר סכום כלשהו, הוא הוחזר מתוך חשש ושובשו הליכים. באשר לכספים שהועברו לישיבה, אין בכך כדי להוות נסיבה מקלה: ראשית, משום שהיוזמה היתה של בניזרי. שנית, משום שבניזרי הפיק תועלת אישית מכך. חיזוק מעמדה של הישיבה משמעה חיזוק מעמדו של בניזרי וחיזוק כוחו הפוליטי בש"ס".
  נו באמת. השאלה אם הכספים הוחזרו או לא הוחזרו אינה רלבנטית? אגב השופט פסק שהוחזרו 85 אלף ₪ מתוך 95 אלף ₪ שטען סלע. (יש להניח שבניזרי היה משלם את עשרת האלפים הנותרים אילו היה חייב אותם באמת).

  קיצורו של דבר: הכל מודים ש"בסופו של יום" בניזרי לא לקח לכיסו מאום, וטובת ההנאה שלו הייתה: "חיזוק מעמדו של בניזרי וחיזוק כוחו הפוליטי בש"ס".
  בסוף הדברים אציין שאין לי הכרות אישית עם בניזרי או עם מי ממקורביו. הפסטיבל והשמחה לאידו של בניזרי דחפו אותי לקרוא יותר בעיון את גזר הדין, והגעתי לכלל מסקנה שהשופט החמיר עימו בדינו.
  הרחקה מפעילות ציבורית היא עונש מספיק למי ששכח שהמטרה אינה מקדשת את האמצעים. העברינות של בניזרי הייתה אידיאולוגית במהותה (הוא חשב שהוא עושה מצווה…), ונובעת משיבוש במושגיו אבל לא משחיתות אישית של בצע כסף.

 10. ג. אביבי

  התנהגותו הציבורית של בניזרי לאורך 10 – 15השנים האחרונות היא אכן שערורייתית. הוא נידב לחוגים החשוכים ביותר של החברה הדתית את השופר המזרחי, המאפשר לחלק האשכנזי שלה להראות תמים ו"מתקדם" בעודו (בניזרי) מבטא נאמנה את השקפתם המחליאה. כך עשה בהכרזתו על "אשמת" ההומוסקסואלים באסונות טבע, כך נהג כלפי הפועלים הזרים. לכן אני מסכים שאין למאבק המזרחי ולמשפטו של בניזרי (זה הלא מתוקשר) מן המשותף. אלא שלדעתי זה לא היה נכון לעבור לסדר היום בלי לסקר את ניצול המשפט הזה ע"י התשקורת, למען העמקת הדעות הגזעניות האנטי-מזרחיות בחברה.
  אולם קשקושי מושגים והטחות כזב, אני מוצא לא במאמר אלא בחלק מן התגובות.

  טוען בינדר בסרקזם צבוע, כמיטב המסורת של גזעני אשכנז, כאילו בניזרי הופלה לטובה בעונשו בהשוואה לידלין. רק להזכירו, אשר ידלין נשפט על מעילה בסכומים הרבה יותר גדולים מאלה בהם הואשם בניזרי. ידלין, הקדוש הקיבוצניק האשכנזי המעונה, היה זה שנאבק בכל כוחותיו נגד הכנסת עובדים/פועלים לדרג המחליט במפעלי ההסתדרות (בניגוד למזכ"ל דאז יצחק בן אהרון ז"ל). הוא שמר בכל כוחותיו על האינטרסים המעמדיים והאישיים של בעלי השליטה בהון ההסתדרותי, ורק משום כך אפשרו לו במשפטו לטעון (בלי בדיקה אמיתית) כאילו לא לעצמו שלשל את המעילה.

  המאבק המזרחי, אליבא ירדנה, צריך לעסוק רק בלעומתיות של המושג מזרחיוּת כנגד האירופוצנטריות השלטת בארץ ואל לו לעסוק בטפל. הטפל לשיטתה הוא כל הנושא של הקיפוח השיטתי היומיומי ורדיפת אישי ציבור על רקע אתני. לשיטתה אם איש-צבור מזרחי נרדף בשל מזרחיותו והוא לא היה מעורב בשיח המזרחי – אין לו זכות הגנה מצד המאבק המזרחי. אני לעומת זאת סבור, כמו (נדמה לי) כותב המאמר, שהמאבק צריך להתחולל נגד כל צורות הדיכוי והגזענות של הממסד האשכנזי על שלוחותיו הרבות נגד המזרחים והפלסטינים. מי שחושב שהשיח המזרחי צריך לעסוק רק ב"מה יפיתי, אני מזרחיוּת המחמד" מול האשכנזיות או האירופוצנטריות – פסבדו-מאבק "תרבותי" נטו – תומך למעשה בדיכוי הגזעני הקיים. המזרחיוּת עבורו היא אמצעי בילוי או קידום אישי. הפקרת המזרחים, שאינם קשורים לשיח המזרחי, למעללי הגזענות הלבנבנה היא ראשית ריקבון מוסרי ואידיאולוגי ובנוסף תירוץ "מוסרי" להימנע מלהילחם את מלחמתם של הרוב הגדול של המזרחים.

 11. ירדנה אלון

  ואני לא מוצאת טעם להסביר מעבר למה שכתבתי למעלה ,אני מניחה שגם אם תבין "תיתמם"ותהפוך את הדברים כך שתוכל לנסח עוד קלישאה מתלהמת,שחוץ מלחבוט באופן עיוור לחלוטין במה ובמי שנמצא לפניה,אין בה שום דבר שכדאי להוציא עליו אנרגיה,אז כך שאפילו לחבוט בחזרה ולהשיב לך דבר דבור על אופניו אין לי חשק ,חפש לך שק איגרוף אחר, וזוהי תגובתי האחרונה אליך ,שכן מעתה ואילך אינני מתכוונת אפילו לעבור ברפרוף עיניים קל בשק המתלהם שלך.אתה לא קיים עבורי, אודה לך אם זה יהיה הדדי.
  ולעורכי האתר אודה לכם אם תעלו תגובתי זאת

 12. ג. אביבי

  אם את מפרסמת כאן דעה, את לא יכולה לצפות שלא יגיבו עליה – אחרת, כדאי שתכתבי אותה ביומן האישי שלך. הגבתי ע"פ מה שניתן להבין מההתנסחות שלך. אם התכוונת למשהו אחר – הניסוח שלך לא ביטא את זה – לכן את יכולה להלין רק על עצמך.
  גם לי אין עניין להתנצח אתך. ממילא אני לא מוצא בדברייך (מלבד מה שהובן מתגובתך כאן ונראה לי פוגע במאבק המזרחי) עניין לחבטות או להתעמקות וגם שום הארה או אתגר אינטלקטואלי.
  הרבה בריאות!

 13. יואב

  גם בניזרי וגם המדינה מערערים על פסק הדין ועתה נקווה בסבלנות שבית המשפט העליון יחזיר עטרה ליושנה ויעניש את הנאשם כדיבעי לתקופה ממושכת בכלא. מאחר והוא מוגדר על ידי מספר מגיבים כמזרחי וחרדי, יש רק להחמיר בעונשו. הוא ידע לצטט לנו בנדיבות פסוקי תורה והגיעה העת שישנן בכלא את עשרת הדברות. לנושא יחסיו עם ה"רב" אלבז מוצע לחברים לבקר בירושלים בשכונת הבוכרים ולצפות בכנסיה שהקים זוג הליצנים החורגת מכל כללי והיתרי הבנייה ומהווה עדות ברורה לשחיתות שפשתה בעיריית הבירה. תריסר השסניקים מחזיקים משך דור בביצים של מדינת ישראל וסוחטים עטיניה מבלי לתרום דבר. אין סיעה בכנסת שתרמה מספר כה רב של חברים למוסדות המשפט והכלא. והמחליא בסיפור הם הביקורים התכופים של הנשיא וראש הממשלה בביתו של המרן כדי לרצותו. בתמורה אוסר פוסק ההלכה וגאון הדור על צאן מרעיתו לתרום איברים אך מסכים לקבלתם מהחילוניים.

 14. חנה קים

  נכון, דרעי חכם יותר מביניזרי והוא נתמך על ידי חברים בתקשורת ובפוליטיקה שהרימו אותו על כפיים ואחר כך הגנו עליו גם לאחר שהתברר שהוא לקח לכיסו. נכון, את דרעי לא היו תופסים עם התבטאויות חשוכות כמו אלו של בינזרי. דרעי הרי היה מורה-הדרך, האברך המזרחי שעזר לרב יוסף להחזיר עטרה ליושנה ולהקים מפלגה שלא רק תתחרה בדגל התורה האשכנזי אלא אף תגבר עליה ותגדיל את כוחה.
  העבירות שיוחסו לאהרון אבו-חצירא מחווירות לעומת מעשיו של דרעי. דרעי נשפט רק על קומץ מהאישומים שהיו בתחילה נגדו, שכללו בתחילה רכישת ארבע דירות (באחת מהן, אגב, שימש חיים רמון כפרקליטו של דרעי בעסקה), כולן מכספי ציבור לכאורה. גם העבירות המצומצמות שעליהן הורשע הן חמורות. דרעי לקח כספים מעמותה שקמה למען רווחתם של האסירים בישראל, שברובם כידוע הם מזרחים. מי שלקח מאסירים, נהפך לאסיר. לא מערכת המשפט אחראית לכך, אלא תאוות הבצע של דרעי ושגעון הגדלות שלו.
  נכון, בינזרי התבלט באמירות פרימיטיביות, אבל עד היום עוד לא קם סרחון פוליטי כמו זה שעלה מהתרגיל המסריח שאותו רקמו דרעי, רמון, יוסי ביילין ושמעון פרס. שלא לדבר על פרשת בראון-חברון, שמתכנניה ביקשו למנות יועץ משפטי לממשלה נוח שיבין ללבם של שני הנאשמים אז בפלילים, דרעי ודוד אפל.
  בינזרי הוא דרעי-צעצוע, מחזיק מפתחות קטן. לא היתה לו היומרה, גם לא תאוות הבצע הגדולה של מורה הדרך שלו, אריה דרעי. והלא עד היום איננו יודעים מה היה קורה אם דרעי היה עומד לדין בתיק הציבורי שלו. אם הפרקליטות הרחומה לא היתה מוותרת על האישומים בתיק הזה, אולי היינו יודעים כיצד הרחיב דרעי את שיטת "הצינור" הידועה לשמצה (שקיבעה את המשוואה לפיה מי שהתחייב לבנות מקווה ו/או להעביר כספים לדרעי ולחבריו – משרד הפנים העביר לו תקציבים).
  חבל שמי שהמאבק המזרחי חשוב לו הופך את דרעי לגיבור.הוא לא הגיבור שלנו. הוא מעולם לא היה.

 15. ג. אביבי

  מהגג לנו יואב:
  "גם בניזרי … מאחר והוא מוגדר על ידי מספר מגיבים כמזרחי וחרדי, יש רק להחמיר בעונשו….. תריסר השסניקים מחזיקים משך דור בביצים של מדינת ישראל וסוחטים עטיניה מבלי לתרום דבר. …. והמחליא בסיפור הם הביקורים התכופים של הנשיא וראש הממשלה בביתו של המרן כדי לרצותו. ….".
  מדוע לא תכתוב את מיינקאמפף בעברית שיינקינאית עם העתקת המושג יודן לפרענקים ואריים לאשכנזים? השנאה הפתולוגית שלך לכל אדם מזרחי במוסדות השלטון נראית כאילו לקוחה מחיבורו הידוע בשם "מאבקי" של מר שיקלגרובר. גם המעמד שאתה מייחס למרן ולח"כי ש"ס מזכיר את התיאורים של כלי התעמולה הנאציים, על השתלטות היהודים על גרמניה בימי ממשלת ויימר.

 16. אייל גרוס

  בהצתה מאוחרת שלי – הייתי שמח לשמוע מהכותב שכתב בהחלט רשימה מצויינת, מדוע כל הזמן ההבחנות מדרעי, במה הוא שונה (וחנה קים כבר עמדה בתגובה שלה על כך שאולי דרעי אף חמור מבניזרי).

 17. ניצן אביב

  התופעה בשמי הפוליטיקה הישראלית של ריבוי הח"כים המזרחיים-חרדים של ש"ס, המושחתים, גנבים, שהורשעו בדין, ושחשים שהם רדופים, או לפחות מנסים להציג זאת כך בציבור, שדעותיהם הפרימיטיביות-בהמיות יאות לימי-הביניים החשוכים והאפלים וכמובן גם הינם בעלי עמדות לאומניות-ימניות קיצוניות, גזעניות והומופוביות נתעבות – ההולמות את קהל בוחריהם צרי-האופקים ורדודי המחשבה – היא תופעה המעידה על ניוון עמוק ומחריד של חלק זה באוכלוסיה שהורגל, בתכסיסי עורמה פוליטיים, לשאוב ולהתקיים ממשאבי המדינה בלא לתרום דבר.
  מי אמר פשיזם יהודי-חרדי ולא קיבל?