אחד במאי

איציק ספורטא

האחד במאי חג הפועלים איבד מזוהרו בשל ההצלחה הכלכלית, כביכול, שמייתרת את הצורך במאבקים חברתיים בכלל ומאבקי עובדים בפרט. מה לעשות שהאוטופיה של הכלכלה הקפיטליסטית אינה אלא אוטופיה ומצבם של עובדים רבים הן במדינות העשירות והעיקר בעניות רע עד מזוויע. כחצי מהעובדים בעולם משתכרים עד שני דולר ליום, מעל 800 מיליון בני אדם חיים מפחות מדולר ליום. המשבר הכלכלי הנוכחי המלווה בעלייה גדולה במיוחד במחירי המזון יוסיפו עוד 100 מיליון עניים בעולם.

בשנותיה הראשונות של המדינה האחד במאי היה חג כללי ממסדי שבו השתתפו ראשי המדינה. במשך השנים האחד במאי נעלם כמעט לחלוטין מלוח השנה ונחשב לשריד אנכרוניסטי של עידן אחר. בשנים האחרונות יש עניין גובר בפעילות באחד במאי. השנה מתקיימים מספר אירועים נפרדים, חלקם באותה עיר. למשל, בתל אביב יערכו שני אירועים האחד, שמאורגן על ידי מען ברחבת הסינמטק בתל אביב, והשני, תהלוכה משכונת פלורנטין לרחבת הבנקים ברוטשילד, גם בירושלים גם תתקיים תהלוכה שתצעד מכיכר ציון למשרד ראש הממשלה. בנוסף ישנם מספר אירועים שמאורגנים על ידי מק"י וחד"ש ברחבי הארץ בעיקר בישובים ערביים.

אין תחליף למאבק למען חברה צודקת בקואליציה רחבה ככל שניתן, מאבקי עובדים כיום הם מאבקים שחייבים להיות משולבים וכחלק ממאבק חברתי כולל. במקום כמה אירועים באותו מקום רצוי שתתקיים הפגנה אחת גדולה שתראה שקואליציה כזאת כבר כאן. בכדי להיאבק בהון ובשלטון, ביחד ולחוד, יש צורך בהתארגנות שתהיה מקיפה מספיק כדי לשנות משהו בתודעה ובהוויה של כולם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי כהן

  פעילי כוח לעובדים בחיפה וקבוצת "סטודנטים לצדק חברתי" יוצאים לפעילות הסברה וקריאה להתארגנות עובדים לעובדי בתי קפה מסעדות ומאבטחים לרגל האחד במאי, יום שישי 10:30

 2. דוד

  עד לפני עשרים שנה 80% מאוכלוסיית העולם התפרנסה מדולר אחד ליום. עכשיו המצב ירד ל50% בעקבות הכלכלה הקפיטליסטית והוא ממשיך לרדת. אבל הסוציאליזם לא מסוגל לראות מגמה, רק נקודה נתונה ולכן הוא אוטופי. אוטופיזם משמעו לראות נקודה נתונה באופן מוחלט, במקום לבחון מה היה קודם ולאן אנו מתקדמים מכאן.

  ודרך אגב, גם ערכו של הדולר איננו מה שהיה פעם. בשנים האחרונות ערכו ירד בארבעים אחוז והוא היה ממשיך לרדת אלמלא מדיניות המטבע הסיני ששחקה בעקביות את שכרם של העובדים בסין. כיום זה בא להם בהפוכה בדמות אינפלציה בשכר ובמחירים. גם בישראל כיום שכר מינימום שווה לאלף דולר, בלי חוקים ובלי אונס, רק בגלל כוחו של השקל בשוק.

 3. שי

  מצביעי מרצ לא סוציאליסטים ועל העבודה אין מה לומר.

 4. עמית

  רציתי להדביק כאן את הדגל האדום שמתנוסס בגאווה מעמדית על הבית שלי, אבל אין אפשרות (או שלא מצאתי אותה). אז רק רישמו זאת על לוח לבכם יש כאן דגלים אדומים.
  בהמשך לקואליציית הימים (אחד במאי ויום השואה) אני מסיים בהבטחה "..יום נכספנו לו עוד יעל ויבוא ומצעדנו עוד ירעים אנחנו פה..".

 5. רועי

  השנה במקום להיות חברה סולדרית ולבחור לחגוג את האחד במאי באופן אונברסלי( בגלל יום השואה ) יש חגי מאי כל השבוע ותהלכות של כל מיני גורמים איניני מבין למה אין תהלוכה ויום עיון אחד משותף זה מחליש את כוחותנו אני מקווה שזה לא מתאמי אגו למנהם של כל מיני גורמים ?

 6. משה שכביץ

  הדגל האדום הזוהר
  שהונף בגאווה
  במצעדי האחד במאי
  הועם ודהה עם השנים
  לוורוד מאט מקומט.
  מרוב כביסות התנצלויות
  ותיקונים.
  וכשהוא צועד ברחובות
  כבר לא מבחינים
  אם הוא הומו שמאלני
  סוציאליסט ציוני
  או סתם סם להמונים.

 7. אביעד

  שאפילו הזדמנות להעלות את המודעות לאדיאולוגיה הסוציאליסטית ולרעות משטר בעלי ההון מבזובז בצורה כזאת גרועה.
  פיצול של מצעדים ותהלוכות. פרסום עלוב לאלו שכן מתקיימות.
  השמאל הקטן ממש מתעקש לקבע עצמו בבועה קטנה. פשוט חבל.
  היה לי מאד עצוב אתמול בתהלוכה, ועוד יותר בעצרת בסינמטק שהייתה בה ממש הרגשת לווייה.

 8. ניצן אביב

  ההפגנה והתהלוכה לרגל יום העובדים הבינלאומי ה-1 במאי, שאורגנה ע"י חד"ש ומק"י ו-20 ארגונים חברתיים ופוליטיים, ארגוני סטודנטים ופעילי תנועות חברתיות, שיצאה משכ' פלורנטין בדרום העיר לכוון צומת שדר' רוטשילד, בו ממוקמים מגדלי היוקרה של הנהלות הבנקים וחברות כח-אדם, ושבה הונפו דגלים אדומים ונשאו כרזות חברתיות ופוליטיות על-ידי מאות המפגינים, רובם בני-נוער, סטודנטים ופעילים חברתיים, יהודים וערבים – נתקבלה בקריאות עידוד מהעוברים והשבים ובסיום התהלוכה התקיימה עצרת.
  ההפגנה הארצית של מק"י וחד"ש התקיימה בשבת בנצרת, שקושטה בדגלים אדומים והשתתפו בה אלפי צועדים, ערבים ויהודים שהניפו דגלים אדומים וכרזות, היתה מרשימה ביותר!
  חג העובדים הבינלאומי ה-1 במאי לא רק שלא נס ליחו אלא שההפגנות והמצעדים הוכיחו, כי מאבקי העובדים וההתארגנויות במקומות העבודה, שהתממשו לאחרונה, מעידים על שינוי המגמה והגברת התודעה של העובדים והצורך החיוני להמשיך ביתר עוז במאבק למען חברה צודקת, שוויונית וסוציאליסטית!
  חד"ש-מק"י אטרקטיבית יותר מתמיד!