"האם כתיבה מזרחית מקדמת את המאבק לצדק חברתי?"

שלומית ליר

המכללה האקדמית תל אביב יפו מזמינה:

"האם כתיבה מזרחית מקדמת את המאבק לצדק חברתי?"

לכבוד יציאתם של שלשה ספרים:

קשת של דעות, סדר יום מזרחי לחברה בישראל בעריכתם של יוסי יונה, דוד מחלב ויונית נעמן (הוצאת נובמבר)

לאחותי, פוליטיקה פמיניסטית מזרחית בעריכת שלומית ליר (הוצאת בבל)

תהודות זהות, הדור השלישי כותב מזרחית בעריכתם של מתי שמואלוף, נפתלי שם- טוב וניר ברעם (הוצאת עם עובד)

                                        

הדיון ייערך ביום ב`, ה– 5.5.2008, בשעה 14:00 בבניין ווסטון למדעי המחשב, המכללה האקדמית של תל-אביב יפו, חדר 003.

                                                                       

בתכנית:

ברכות: פרופ` נעמי חזן, ראש בית הספר לממשל וחברה                          

משתתפים:

              שלומית ליר, תנועת "אחותי" למען נשים בישראל

              פרופ` יוסי יונה, הקשת הדמוקרטית המזרחית

             מתי שמואלוף, גרילה תרבות

                                                                                                         

מנחה: ד"ר מתן אורם, המכללה האקדמית של תל-אביב יפו

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סוציאליסט

  המתח הורג אותנו.

 2. אתי מלוד

  עצם פתיחת הנושא לדיון/שיח ציבורי מוכיחה שגם לסקטור זה יש לא מעט הערות/הארות בנוגע למצב החברתי במדינה

  על כל יתרונותיו וחסרונותיו (תם עידן ייצוג הסקטור המזרחי ע"י "אחרים") רוצה לומר "דברים שרואים מכאן לא רואים

  משם", רק מעורבות של כל הסקטורים יכולה להוביל לשינוי חיובי ורצוי לכלל החברה.

 3. האפגני

  בתשובה לשאלתך:
  כנראה שלא. או לפחות, רב הנסתר על הגלוי

 4. סמי ארגון

  אין ספק שזו שאלה המרתקת רבים במדינת הפסיפס שלנו. אולם, אותי, כ"מזרחי לשעבר וישראלי כיום", כמי שעלה בשנות החמישים מהיכן שעלה בערך ובא ארצה אברהם אבינו זצ"ל, אני הייתי כשלעצמי שואל שאלה אחרת, אפילו מספר שאלות, שכדי לענות עליה-עליהן, הייתי מציע לעשות כנסים הרבה על מהות החברה הישראלית, אופיה, על הפערים שבה לוא דווקא בהקשר סקטוריאלי-אתני מחייב: לכתוב על כל אלה, אך בעיקר לעשות הכול כדי לצמצם פערים, לחשוף יותר ויותר את פניה היפים, לגנות ולדחות את כל תופעותיה השליליות בכל התחומים. ביום הולדתה ה-60 של המדינה, חובה עלינו לעצור רגע ולהכניס אותה לשיפוץ, לטיפול יסודי של שישים אלף, לעשות לה דיאטה שקולה ונבונה, ובעיקר לשמור על יחודה ויופיה. אשרי, אשרי המאמין.

 5. סמולן

  האם כתיבה "מזרחית" היא סוג של כתיבה המתיחד בצדק חברתי אוניברסלי ? בעידוד של צדק חברתי אוניברסלי ?

  1. אם כן, אזי היא מקדמת צדק חברתי, אבל לא מזרחית, כי היא אוניברסלית.
  2. אם לא, היא מזרחית לגמרי, אבל אין בינה ובין צדק חברתי שום דבר. זה מאבק למען תצורה תרבותית מסוימת, שיכול להסתיים גם באימפריאליזם (תרבותי, תרבותי) למען הצורה התרבותית הזו, כלומר בלא-צדק חברתי.

  החרטא מודגש עוד יותר, בגין הבעייתיות שבמושג "מזרחי" בהקשר הזה. אם כתיבה מזרחית קשורה לצדק חברתי, אזי מזרחי הוא באופן זהותי דפוק חברתית. וזה אומר שיש בעיה מסוימת בזהות המזרחית, בלי קשר למצבים החברתיים שלה, ושאי אפשר להמלט מהדפיקות החברתית מבלי לעזוב את המזרחיות.

  בקיצור, כמו בתרגילים בבית הספר… לא נראה שיש קשר בין "כתיבה מזרחית" ובין "צדק חברתי". יש לה קשר לקידום של מזרחים.

 6. טרזן

  המאבק למען צדק חברתי אינו סקטוריאלי! המאבק הזה חייב להיות אדיש להבדלים בין האוכלוסיות הסובלות מאי-צדק, אחרת הוא מתבדר (כפי שקורה במציאות).

 7. סוציאל משהו

  "הכותבים המזרחים" בעלי הקרנות האוניברסיטאות השמנות יקפצו על כל טרנד חולף. פעם זה "פוליטיקת הזהות", פעם זה פוסט-ציונות, ופעם זה "צדק חברתי". הכל בשביל להיראות עם האצבע על הדופק.

 8. נתן.

  השאלה הנכונה היא : האם המאבק לצדק חברתי מקדם את הכתיבה המזרחית?

 9. ירדנה אלון

  לפני שנכנסים לסוגיה האם כתיבה מזרחית מקדמת מאבקים לצדק חברתי מן הראוי להגדיר "כתיבה מזרחית"
  מהי כתיבה מזרחית? האם תיבול של משפטים בעברית בערבית (או פרסית,או תורכית,או יוונית או מה שזה לא יהיה ובלבד שלא יהיה אידיש) זוהי כתיבה מזרחית?
  האם לכתוב על ה-"מלח" מתוך זכרונותיהם של אחרים (ולא מתוך זכרון של חוויה אותנטית) זוהי כתיבה מזרחית? מה ההבדל בין לכתוב על השטייטל במזרח אירופה ובין לכתוב על הגטו היהודי אי שם באיזו ארץ מוסלמית? התפאורה הגיאוגראפית? אם זה רק שינוי של תפאורה מה הקשר בין זה לבין מאבק חברתי? האם התפאורה האוריינטלית היא זו שנותנת את הגושפנקא להגדיר את הכתיבה כ- "כתיבה מזרחית"? או האם יש כאן סוג של חיקוי והתרסה לאירופוצנטריות "אתם תכתבו על השטייטל שלכם ואנחנו נראה לכם שגם לנו יש את הגטו שלנו ולכן אנחנו שווים?" אז תכניסו אותנו לקאנון הספרותי ? האם הכתיבה המזרחית היא כתיבה מזרחית רק בשל המוצא האתני?עצם היותו של הכותב ממוצא מסויים כבר הופך את הכתיבה שלו ל "מזרחית" או אשכנזית?
  ואם המזרחיות היא לא עניין של מוצא אתני אלא עניין של השקפת עולם חברתית ,כלכלית ,פוליטית, מעמדית ,תרבותית, מה עניין המוצא האתני ? או אז צודק סמולן כשהוא טוען שזו כתיבה אוניברסאלית
  והאם כתיבה מסוג זה קידמה את המאבק המזרחי ? מנסיוני, ולהשקפתי יותר משהיא קידמה את המאבק המזרחי היא הייתה תוספת נאה לרזומה האישי ותו לא של הכותבים שמכנים את הכתיבה שלהם "כתיבה מזרחית" ונסיון לשים רגל על מפתן הקאנון הספרותי. לאור התוצאות של המאבק החברתי אני לא רואה שזה שיפר את מצבם של מיליון ילדים עניים ורעבים במדינה.ולא שיפר את מצבם של עבדי הקבלן,שלא לדבר על מצבם של ערביי ישראל או את הסכסוך הישראלי-פלשתיני אבל כאמור זה שיפר את מצבם של אלה שהקימו את "המילייה המזרחי" מילייה שעשוי מחברות אישית ואינטרסים אישיים של "שמור לי ואשמור לך" ובזה הוא לא שונה במאומה מהמילייה האשכנזי.
  וכן, נכון, אני מודעת לכוחה של המילה ליצור עולם,ליצור תודעה ולפתח מודעות, יחד עם זאת אני חוזרת ומזכירה בראש ובראשונה לעצמי שלא המילים הן שמגדירות אותי , המילים כוחן יפה להצהרת כוונות ומשמשות חליפה נאה (פחות או יותר) לשיוף התדמית, מה שמגדיר בני אדם זה המעשים שלהם בפועל לא מה שהם אומרים על עצמם,לא מה שהם אומרים שהם מתכוונים לעשות, אלא מה שהם עושים בפועל, וחשוב לא פחות עד כמה העשייה הזאת אפקטיבית.
  האמת (הסובייקטיבית שלי בלבד) היא שכשאני מתבוננת באלפי המילים שנשפכו במה שנקרא "כתיבה מזרחית" ובין תוצאות המאבק…….
  טוב עורכי האתר בקיאים ממני אלפי מונים בנתונים ובעובדות.

 10. שלומית ליר

  הכוונה לכתיבה מפרספקטיבה מזרחית – זו מקדמת צדק חברתי מאחר והיא מיצרת שיח פרטיקולרי שמכיר במציאות בשטח ונותן לה ביטוי, בד בבד היא מיצרת שיח אוניברסלי, שמצביע על נקודות העיוורון של ההגמוניה ומכאן פועל לשינוי חברתי כולל.
  הרעיון, הוא ליצר מערך חברתי שונה ולהוביל לתיקון חברתי מהמקום שיכול להצביע על העוולות החברתיות הקימות.

 11. ירדנה אלון

  ראשית השיח האוניברסאלי קדם לשיח המזרחי, ניתן לומר שאלמלא היה השיח האוניברסאלי, לא היה קיים השיח המזרחי, אז כך שהאמירה שכביכול השיח המזרחי מקדם את השיח האוניברסאלי יש בה (לטעמי האישי) מידה לא מבוטלת של היבריס.אז כך שלא השיח המזרחי מייצר שיח אוניברסאלי מתוך פארטיקולריות אלא השיח האוניברסאלי הוא המכלול,השיח המזרחי הוא חלק מהשלם ולא ההפך.
  ואני שבה וחוזרת ואומרת, כי לא המילים או השיח הם שמגדירים אותנו אלא העשייה היא זאת שמגדירה אותנו.עם דגש חזק על "העשייה האפקטיבית"
  מעבר לזה טרם קיבלתי תשובה על מה זה "כתיבה מזרחית" מה הם המאפיינים שלה? מה הייחוד שלה?במה היא כל כך יוצאת דופן מכתיבה ארץישראלית אחרת שהיא ראויה להתכנות "כתיבה מזרחית" ועל כן מתבדלת או מובדלת מכתיבות אחרות? שמתקיימות כאן או במקומות אחרים? ואיך והייכן היא קידמה מאבקים חברתיים? שכן מאבקים חברתיים שבבסיסם רעיונות אוניברסאליים התקיימו מקדמת דנא , הם פשטו צורות ולבשו צורות וכל תקופה בציוויליזציה האנושית והמאבקים החברתיים שלה.המאבק המזרחי הוא עוד לבנה בחומה (שוב חלק מן השלם,כפי שהמוצא האתני הוא חלק מן השלם של הזהות אולם לא הזהות כולה שכן את המוצא האתני שלנו לא בחרנו, נולדנו לתוכו, אולם את השקפת העולם שלנו אנו בוחרים מתוך מודעות והכרה)
  ואם התוצאות של המאבק החברתי הן כפי שהן בשטח,למרות שבעשור האחרון השיח המזרחי הפך לשגור יותר משהיה בעבר,אז לאן התקדמנו ואיך התקדמנו?נהפוך הוא .
  אני לא אומרת כל זאת על מנת להמעיט בערכו של מישהו , או בערכו של המאבק החברתי, אני אומרת זאת מכיוון שאני סבורה שאם זה השיח, והפער בין השיח המזרחי והתוצאות בשטח הוא כל כך גדול אז כנראה שהמאבק כפי שהוא מתנהל כיום הוא לא אפקטיבי וצריך להתחיל לחשוב על אלטרנטיבות מאבק אחרות, שונות,ממה שהיה עד עתה
  אבל ישיבה על זרי דפנה ואמירת "מה יפית מה נעמת" האחד לשני וטפיחה עצמית על השכם היא אשליה (מה שהבודהיזם מכנה "מאיה")
  ועוד משהו עבור טופחי השכם העצמי סופם של זרי הדפנה להתייבש ולדקור את ישבנו של זה היושב עליהם.

 12. פיהי

  להומניזם את מציעה שוב נקודת מבט מוגבלת . תחליטי נא ,אם נקודת המבט היא מזרחית אז על איזה אונברסאליזם את בעצם מדברת?…גברת יקרה זו סתירה אימננטית. מזרחיות היא הכללה גסה כמו אשכנזיות…ההגמון דורש לחץ וההגמוניה היא כבר מעורבת לא מעט אז כשאת תוקפת את השליט את תוקפת גם את פרף,רן כוהן…הם הגמונים…די עם ההכללות האלה.הייתה להם חשיבות וזמנם התיאורטי חלף מן העולם. רוצים לתרום לגיוון התרבותי אז תביאו מבית אביכם…..דברו את שפות המקור, שירו את שירת המזרח הערבי למשל והביאו מתפישות העולם של ארצות המקור. אל תמציאו סיפור שמוכחש על ידיכם עד היום …מה אתם בדיוק כותבים מתוך פילוסופית החיים האתיופית?….די חברה' זה השאלת מושגי יסוד מערביים, כדי לספר סיפור שלא קיים. מה שקיים זה תחושות קיפוח ובזה יש גם צדק אמיתי.
  דבורכם אוניברסאלי ונשען על טרמינולוגיה של המערב אבל מייבב פרטיקולאריזם שלו הצלחתי לזהות את מקורו הלא מודגש כמקור ממרוקו,אלגיר,עיראק,מצרים….ועוד…שהיו כה שונות ומושג אין לנו כי לא הבאתם…. ספרו לי על תפישות העולם שאתם רוצים לשנות ומקורן במזרח , בתפישת משפחה והקהילה באהבת הטבע והאדם ,בסולידריות בשם המזרחיות ולא רק מהפך כיתתי שכוחות של קבוצות אתניות…משעמם …אני חושבת שאפילו כבר לא רלוונטי …ואם עוד לא משמעתם ומיציתם….זה יגיע במהרה…
  לבעוט בהגמוניה גם אני יודעת ולא ממש מענין אותי כבר…כולם טוענים שאינם הגמונים …אן אינם פועלים מנקודתמבט הגמונית. דווקא השיח שלכם על מזרחיות מתחיל להתפש בעיני כשיח ההגמוני הפוסט פוסט מודרני…סליחה רבה…