התארגנות עובדים, ערבים וצמיחה, שירותי בריאות לא לכולם

איציק ספורטא

עוד עובדים מתארגנים אתמול פורסם שמאבטחים בשער אפרים, 80 במספר, הקימו ועד כמו מאבטחי מערכת החינוך ביבנה, 40 מאבטחים. ועדים אלה התארגנו במסגרת ההסתדרות. היום פורסם  שהעובדים בסינמה סיטי, 150 עובדים, התארגנו במסגרת ארגון כח לעובדים. תוך יומיים מתארגנים 270 עובדים, ולא מהעובדים המבוססים ביותר, אלא עובדים במשרות ששכרן נמוך וההטבות בהן לא משהו.

הרצון של עובדים צריך להיות מובן וברור לכל מי שעיניו בראשו. לכן מעניינת תגובת המעבידים. בנוגע למאבטחים התגובות שמובאות בשם המעסיקים עוסקות בטענות הספציפיות של העובדים ולא נוגעות במהות של ההתארגנות, אין בהן התנגדות מוצהרת או תמיכה באותה התארגנות. 

 בסינמה סיטי המצב שונה, שם מחליטה ההנהלה לארגן ארגון עובדים עצמאי לתפקיד נבחר חבר הנהלה. שימו לב ללשון ארגון עובדים שמתארגן מעצמו אינו עצמאי, העצמאי הוא זה שמאורגן על ידי ההנהלה. מעניין כמה אנשיי יחסי ציבור עבדו על המינוח המעוות הזה?  מעניין לציין שהחברה המעסיקה את עובדי הקבלן היא חברה בבעלות חברה אחרת שנקראת ג`וב טוב והיא בבעלות אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב. ועד פנימי שמוקם על ידי ההנהלה אינו ממש ועד ואינו חוקי, כך גם עשתה הנהלת חיפה כימיקלים דרום כאשר ניסו העובדים להתארגן. שם עד שבתי המשפט טחנו את הצדק עד דק נכשלה התארגנות העובדים העצמאית. לאחרונה נחתם שם הסכם קיבוצי כך שגם מאבק שנכשל יכול לאחר זמן להוכיח הצלחה, אבל לא צריך להסתמך על כך.

אם אתם חושבים שזה הדבר היחיד שההנהלה העושה אז אתם טועים, בהודעה לעיתונות של כח לעובדים נכתב: " מעבר להקמת נציגות עובדים פיקטיבית, חברת N.L.C (הבעלים של סינמה סיטי) משתמשת באמצעים כוחניים נוספים בניסיון לסכל את ההתארגנות וביניהם איום על עובדים בפיטורים, איסור חלוקת חומר הסברתי לעובדים למען ההתארגנות, איסור על עובדים לשוחח עם מובילי המהלך בזמן המשמרות (בניגוד למה שכן מתאפשר למובילי הוועד הפנימי מטעם ההנהלה), ובנוסף ההנהלה תוקפת ומשמיצה באופן חסר שחר את נציגות העובדים הלגיטימית". כמעט מפתיע עד כמה המעסיקים אינם מקוריים בהתנגדות שלהם לעובדים, כח ועוד כח עד שהעובדים ישברו. כדי שזה לא יקרה צריכה לבוא תמיכה מסיבית של כל מי שזכויות עובדים חשוב להם. למשל, לקוחות של אותו קומפלקס חייבים להביע את שאת הנפש שלהם מהתנהגות ההנהלה, במילים ובמעשה, כדי שאלה יבינו שהתעמרות בעובדים אינה מקובלת עליהם. גם סטודנטים באוניברסיטת תל אביב אשר בבעלות אגודת הסטודנטים שלהם צריכים להשמיע את קולם ויותר מכך. הגיעו לידי מכתב שנשלח לעובדים, מכתב שבו מדמים את המארגנים לציפור הקוקיה, והחתומים עליו הם ארגון הטמפלרים העובדים האמיתיים של הסינמה סיטי, ממש מגעיל. כמו כן מצורף הטופס שעליו הם מנסים להחתים עובדים כדי לבטל את ההתארגנות החדשה ולהקים ארגון בשליטת ההנהלה.

עוד כמה דברים שזכו לתשומת לב, יחסית, מעטה בתקשורת, מרכז אדוה פרסם אתמול דו"ח על שותפותם הלא קיימת של האזרחים הערבים בצמיחה. כאשר מביטים בנתונים שפורסמו נראה שמדינת ישראל החליטה שהאוכלוסיה הערבית אינה חלק ממנה. האוכלוסיה הזו חיה במשטר כלכלי אחר שבו המצב אינו משתפר אלא מורע בלי קשר למה שקורה בכלכלה הישראלית. לדוגמה, אחוז המשפחות העניות עלה מ-48.4% ב-2003 ל-54.8% ב-2006/7.

הסתדרות הרופאים פרסמה דו"ח על אי שוויון בשירותי בריאות  גם שם מככבת האוכלוסיה הערבית, ולא רק היא. למשל תוחלת החיים של גברים יהודים היא 79.2 שנים לעומת 74.6 לגברים ערבים. נשים יהודיות חיות 82.7 שנים לעומת 78.1 שחיות ערביות. בשנת 1996 היו פערים קטנים יותר שנה וחצי בין גברים ו-3.3 שנים בין נשים. זכרו שב-1996 נבחר נתניהו לראשות הממשלה ואחת מפעולותיו הראשונות היו קיצוץ מסיבי בתקציב, כמו גם המדיניות שנקט בשנותיו כשר אוצר. אבל העיקר שברבעון הראשון היה לממשלה עודף תקציבי של 5.7 מיליארד שקל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אתי מלוד

  מי שסופג את "גזרות/מהלומות הכלכלה" בצורה הקשה ביותר ה"מעמד הבינוני" לכן רצוי וחשוב שמעמד זה יתאגד

  וידרוש שינוי (למגר את תופעת ה"איום בפיטורין" כאשר עובד/ים דורשים זכויות לגיטימיות).

  לעובדים המבוססים אין טענות מהסיבה שהם מעדיפים לשמר ולשעתק את המצב הקיים (ע"י ניצול האחר) אחרת

  מעמדם יפגע.

 2. יוסי דהאן

  חבר ההנהלה שהקים את ארגון העובדים הפיקטיבי, הוא כנראה לא רק מעביד רשע אלא גם כנראה בור לא קטן. הפסיקה של בית המשפט העליון בעניין עמית, ארגון העובדים הפיקטיבי שהקימה קופת חולים "מכבי" וכן פסיקת בית הדין הארצי לעבודה בעניין הוועד שהקימה הנהלת חיפה כימיקלים דרום, קובעים שהקמת ארגון עובדים על ידי ההנהלה אינו חוקי ופוגע בזכות היסוד לחופש ההתארגנות. לפסק הדין בעניין חיפה כימיקלים דרום ראו.
  http://66.102.9.104/search?q=cache:8S__Tgtiqx8J:www.haokets.org/Files/notavunio1.rtf+%D7%A2%D7%91%27+1/03+%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7%AA%D7%AA+%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%93%D7%99+%D7%A0%D7%95%D7%AA%D7%91+%D7%A0%D7%99%D7%94%D7%95%D7%9C+%D7%95%D7%AA%D7%A4%D7%A2%D7%95%D7%9C+%E2%80%93+%D7%94%D7%A1%D7%AA%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%AA+%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%91%D7%93%D7%99%D7%9D+%D7%94%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99%D7%AA&hl=iw&ct=clnk&cd=3&gl=il

 3. רבי נוביץ'

  שהבעלים של סינמה סיטי זה שני אחים מזרחיים שגדלו בדימונה. מה קורה איתכם?

 4. ניצן אביב

  ובוז, שאט-נפש, בושה וכלימה להנהלת 'סינימה סיטי', המנסה לטרפד התארגנות לגיטימית זו, ע"י הקמת 'ועד עובדים' כביכול, בלתי חוקי, מטעמה. מאחל הצלחה רבה לועד החדש המתארגן בסיוע ארגון "כח לעובדים" , להשגת מלוא דרישותיהם ותביעותיהם הצודקות.

 5. שי כהן

  בינתיים אפשר להגיב ולחזק את נציגות העובדים (ואולי להגיד להנהלה מה אתם חושבים עליה) בתגובות לכתבות ברשת

  או ישירות:
  מנכ"ל: יעקב כהן
  אבי אדרי, סמנכ"ל
  ליאון אדרי: שותף
  כתובת: בניין הרב מכר, צומת גלילות רמת השרון 47100

  טלפון: 6992122
  פקס: 6991619
  אתר: http://www.cinema-city.co.il

  מארגן הועד מטעם ההנהלה הוא ירון אבידן
  0546332178
  במקרה שלו אפשר להסתפק בהודעת …SMS

 6. מירה

  "סינמה סיטי הוא שמו של מתחם בתי קולנוע (מגה-פלקס) הנמצא ברמת השרון, מצפון למחלף גלילות ובסמוך למחנות גלילות ולמטה המוסד. המתחם כולל 23 אולמות קולנוע, הוא מתחם בתי הקולנוע הגדול ביותר בישראל ונמצא בבעלות האחים ליאון ומשה אדרי. המתחם ניצב על אדמות שהיו שייכות בעבר לכפר הערבי אג'ליל שננטש במלחמת העצמאות".

  מעניין מאד.

 7. ברי

  הועד הפיקטיבי בחיפה כימיקלים דרום נשאר במקומו, למרות פסיקת בית המשפט, והאיגוד שבו רצו העובדים לא קם. עוד נצחון לחוקי העבודה בישראל.

 8. ALC

  כפי שהזכרתם במאמר לעיל – האוצר "זכה" בעודפי תקציב (2007-08) של מעל מיליארד ש"ח. כזכור, האוצר התחייב בעבר כלפי ועדת הכספים, כי יעביר סכום מקוצץ ומצומצם בסך 75 מיליון ש“ח בלבד (ולא מאות מיליונים כפי שהמליצה הועדה שמונתה) בתמורה לביטול האפשרות שניתנה ע"י הועדה לקופות החולים לקיים ביטוחים משלימים שיכללו זכאות לקבלת תרופות מצילות חיים שאינן כלולות בסל. לפני מספר ימים החליט האוצר לבטל העברה זו של 75 מיליון ש"ח שנועדו לסל התרופות, ובד בבד, להעביר עודפי תקציב בסך מיליוני שקלים ללשכות שרים ללא תיק, ראשי ממשלה לשעבר, המשרד לעניינים אסטרטגיים שאיננו מאוייש ועומד להיסגר, ולמטרות משניות שונות אחרות.

  לאור החלטות האוצר (והממשלה בעצם) דלעיל, החלטנו להרים מחדש את נס המאבק למען סל התרופות. אנו קוראים לביטול החלטות האוצר דלעיל ולקיום תקצוב מינימלי שכבר הובטח על ידי האוצר עבור סל התרופות.

  במסגרת המאבק אנו קוראים לבלוגרים ולעתונאים לכתוב על כך ולקרוא לציבור לפעול כנגד החלטות אלה, הן באמצעות כתיבה בבלוגים ובאתרים אחרים, והן באמצעות חתימה על עצומה באינטרנט שהוקמה לצורך העניין, והן באמצעות פעולות אחרות מכל סוג שהוא (במסגרת החוק).

  אני קורא לכם ולכל הקורא תגובה זו – הצטרפו למאבק למען סל התרופות, לכתיבה על העניין החשוב הזה ולעצומה!

  לאחרונה הוספנו לוגו עם כיתוב המשמש כרגע כסמך המאבק אשר בלוגרים ואתרים אחרים יכולים להשתמש בו ולצרפו לרשומות ולמאמרים הנכתבים לקידום הנושא. רשימת כל הבלוגרים והעתונאים שמצטרפים למאבק וכותבים עליו, כמו גם התפתחויות שוטפות אחרות – מתועדות ומעודכנות באופן שוטף ברשומה מיוחדת שהוקדשה רק לשם כך בבלוג של ALC, בקישור שלהלן:

  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1241567

  יחד נצליח לתקן את העוול הזה.
  בתודה מראש לכולם!